Ασθένειες Το θηλυκό budgie μου έγινε ξαφνικά υποτονικό

Στα ζεστα ειναι. Ναι τα ιδια με τον αρσενικο τρωει. Τι ειναι η αμαρα γιατι δεν ξερω. Δεν εχω υγρο ασβεστιο αλλα και να ειχα δεν την εχω δει να παει να πινει νερο μονο στην κουνια καθεται
 
Τι ειναι η αμαρα γιατι δεν ξερω.
Η έξοδος απ' όπου κουτσουλάει και κάνει και τ' αυγά της.
Εφόσον έχει ζευγαρώσει και η διατροφή της δεν είναι πλήρης, χρειάζεται οπωσδήποτε υγρό ασβέστιο, το οποίο θα το δώσεις κατ' ευθείαν στο στόμα.
Ένα από τα ενδεχόμενα είναι και η δυστοκία, καθώς και πολλά άλλα βέβαια, που μόνο ο γιατρός μπορεί να διαγνώσει.
 
Δεν ξερω τι να κανω τωρα. Να παω να παρω να της βαλω υγρο ασβεστιο η να την παω αυριο το απογευμα στον γιατρο. Δεν μπορει να την παω σημερα και δεν τα βλεπω καλα τα πραγματα☹

rsz_1dsc_1810.webp
 
Στον γιατρό πρέπει να την πας οπωσδήποτε αν ζήσει μέχρι αύριο. Το ασβέστιο είναι άλλο, δεν είναι ακριβό, γύρω στα 4 ευρώ έχει. Υγρό να πάρεις.
Είναι χάλια το πουλί @Χαρηςbudgie13
 
Θα παω να παρω αν ειναι να της βαλω σημερα αλλα φοβαμαι να την πιασω γιατι ειναι φουσκωτη και θα πονεσει. Τι αλλο μπορω να κανω μεχρι να την παω στον γιατρο;🙁
 
Θα παω να παρω αν ειναι να της βαλω σημερα αλλα φοβαμαι να την πιασω γιατι ειναι φουσκωτη και θα πονεσει🙁
Καμιά σχέση, βέβαια πιάσε την προσεκτικά μην έχει αυγό και σπάσει μέσα της. Από το πλάϊ του ράμφους να ρίξεις τις σταγόνες. Διάβασε το άρθρο.
 
Ευχαριστω θα παω να παρω το απογευμα να της βαλω μακαρι να ζησει μεχρι αυριο το απογευμα για να την παω στον γιατρο🙁

Θα παω να παρω τωρα ειναι πολυ χαλια το πουλι. Το υγρο ασβεστιο εχει καποιο ονομα; Το πουλανε στα pet city σωστα;

Φοβαμαι να την πιασω κιολλας γιατι θα δαγκωνει και μην σπασει το αυγο αν εχει.

Η αμαρα της.

rsz_12dsc_1814.webp
 
Ειπα να μου δωσουν υγρο ασβεστιο και μου δωσαν ενα ostex που ειναι για το σχηματισμο των οστων του κελυφους των αυγων και για καλη εκκολαψη και εχει συστατικα μεταλλικα στοιχεια: ασβεστιο, μαγνησιο, φωσφορος. ιγνοστοιχεια: σιδηρος, χαλκος, μαγγανιο, ψευδαργυρος. Αμινοξεα: λυσινη, μεθειονινη
Πρωτεινες: λιπη, κυτταρινη
 
Εντάξει πιστεύω είναι, δώσε σταγόνες στο στόμα αδιάλυτες σύμφωνα με τις οδηγίες του άρθρου. Τουλάχιστον να βοηθήσεις αν πρόκειται για δυστοκία.
 
Πηρα χοντρα γαντια να το κανω γιατι την αλλη φορα που την πιασει για να την βαλω στο κλουβι παλια μου εκοψε κομματι. Ποσες σταγονες να τις ριξω στο στομα; Να της βαλω μια καθε 15 λεπτα που λεει και το αρθρο;
 
Να της βαλω μια καθε 15 λεπτα που λεει και το αρθρο;
Ακριβώς.
Πηρα χοντρα γαντια να το κανω γιατι την αλλη φορα που την πιασει για να την βαλω στο κλουβι παλια μου εκοψε κομματι
Δεν υπάρχει περίπτωση στην κατάσταση που είναι. Το πιο σωστό είναι να πάρεις ένα λεπτό πετσετάκι και να τυλίξεις το πουλάκι, προσέχοντας μην τραυματιστούν τα φτερά πτήσης του, σαν σουβλάκι, σαν χωνάκι. Θα το κρατάς όρθιο και θα του ρίξεις την σταγόνα στο πλάϊ του ράμφους.
Αν δεν καταπίνει, ρίξε την σταγόνα στα ρουθούνια, το ίδιο είναι. Πρόσεχε μην είναι κατατονικό και σου πνιγεί.
 
Της εβαλα μια στο στομα πλαγια και μια στα ρουθουνια γιατι δεν ξερω αν την καταπιε την σταγονα. Τωρα που την εβαλα την θυληκια ξανα στο κλουβι πηγε ο αρσενικος και την βαραγε στο κεφαλι. Τι να κανω να τον βγαλω να τον βαλω στους αλλους για αυτες τις 2 μερες;
Οπως καθεται η φιονα επισης παρατηρω οτι σαν να σφιγγεται
 
Τωρα που την εβαλα την θυληκια ξανα στο κλουβι πηγε ο αρσενικος και την βαραγε στο κεφαλι. Τι να κανω να τον βγαλω να τον βαλω στους αλλους για αυτες τις 2 μερες;
Και τα δύο έχουν σοβαρό ρίσκο. Δεν έχεις τρίτο κλουβάκι έστω και μικρό να βάλεις το άρρωστο;
 
Εχω κατι παλια σκουριασμενα αλλα επειδη ειναι σκουριασμενα δεν κανει να το βαλω
 
Το πουλάκι στην κατάσταση που είναι αποκλείεται να παίζει με τα κάγκελα. Αν δεν πρόκειται για σαπισμένες καταστάσεις, πλύνε το καλά, κάλυψε το μεγαλύτερο μέρος των κάγκελων με λευκό χαρτί, στρώσε στον πάτο χαρτί κουζίνας και βάλε χαμηλά κεχρί μίλλετ, νερό και σπόρια.
Βάλε το πουλί σε όσο πιο ζεστό μέρος μπορείς, θερμαίνοντας έστω και από μακριά με λάμπα.
Να είσαι κοντά στα πουλιά γιατί ο αρσενικός βλέποντας την ασθενή, θα της επιτίθεται να την σκοτώσει.
 
Παιδια εχει μπει η φιονα μεσα στην φωλια και καθεται και ανοιγω το καπακι να δω τι γινεται και γκαριζει για να το κλεισω
 
Back
Top