Ασθένειες Το θηλυκό budgie μου έγινε ξαφνικά υποτονικό

Δεν μπορώ να πω κάτι άλλο, πέρα από ευχές.
Πόσες φορές της έδωσες ασβέστιο;
 
6-7 καπου εκει τωρα εχει μπει στην φωλια και δεν βγαινει για να της βαλω. Μακαρι να ζησει μεχρι αυριο το απογευμα να την παω στον γιατρο να γινει καλα. Ευχαριστω για την βοηθεια καλο βραδυ!
 
Μολις τωρα ηρθα και ηταν μεσα στην φωλια και εκανε μια υγρη κουτσουλια. Βγαινει απο την φωλια και την παιρνω λαι της βαζω υγρο ασβεστιο. Την αφηνω στο κλαρι παω τουαλετα και γυρναω και ηταν κατω στην αμμο με ανοιχτα φτερα. Την βαζω πανω και παει στην φωλια ξανα και βαρια ανασενει. Της επιασα την κοιλια και ειναι λες και εχει αυγο αλλα δεν ειμαι σιγουρος..
 
Υγρή κουτσουλιά, δείχνει πως μάλλον ετοιμάζει αυγό. Και άλλο ασβέστιο και μαλακό κράτημα του πουλιού. Μην το βάζεις στην πατήθρα και πέσει, σ τον πάτο να το ακουμπάς.
 
Δεν εχει η φωλια αυγο. Τωρα ξαναμπηκε και παρατηρω οτι η ουρα της παει πανω κατω σαν να σφιγγεται. Εκλεισα 5:30 ωρα ραντεβου στον κ. Ακριβο
 
Μήπως να της έβαζε λίγο καστορέλαιο στην αμάρα πάνω; Προφανώς το πουλάκι, σύμφωνα με τα γραφόμενα έχει δυστοκία. Χρειάζεται και ζέστη, πολλή ζέστη, νομίζω 30 βαθμούς Κελσίου.
Εύχομαι να πάνε όλα καλά.
 
Την πηγα στον γιατρο. Δεν εχει δυστοκια αρρωστη ειναι. Δεν της δινει πολλες πιθανοτητες να ζησει. Μου εδωσε ενα φαρμακο σαν ορο που εχει γλυκοζη επειδη αυτες τις μερες που δεν τρωει τιποτα ειναι πετσι και κοκκαλο μου ειπε για να της βαζω μια σταγονα στο στομα καθε 12 ωρες. Την εβαλα στο μικρουλι κλουβι που ειχα τελικα και δεν το εβρισκα. Μου ειπε να βγαλω τα κλαδια. Επισης μου ειπε να βαλω κατω στο εδαφος κατι σαν πανα ή χαρτι κουζινας μπολικο για να ζεσταθει γιατι λεει ειναι οπως ο αρρωστος ανθρωπος που θελει να κουκουλιαστει. Νερο μου ειπε να βαλω στον πατο σε ενα καπακι μπουκαλιου. Φαγακι ειπε σε ενα κεσεδακι μικρο μαζι με αυγοτροφη επισης στο πατο του κλουβιου. Μακαρι να ζησει..
 
Χάρη, μην το θεωρήσεις απίθανο να επιζήσει. Σκέψου θετικά, και ίσως τα καταφέρει.
Τι ακριβώς αρρώστια ανέφερε ο γιατρός;
Πως ονομάζεται το φαρμακο που θα χορηγεις;
 
Μακάρι Χάρη μου, το εύχομαι ολόψυχα, περαστικά της!
Μπράβο σου και για την φροντίδα που της προσφέρεις.
Μακαρι Μαρια. Της εβαλα διπλα μια λαμπα για να την ζεσταινει οπως ειπε ο γιατρος αλλα φοβαμαι μην την τυφλωνει το φως.
 
Της εβαλα διπλα μια λαμπα για να την ζεσταινει οπως ειπε ο γιατρος αλλα φοβαμαι μην την τυφλωνει το φως.
Δεν μπορείς να βάλεις κάτι ανάμεσα να σκοτεινιάζει; Πρόσεξε μην είναι εύφλεκτο και ακουμπήσει στη λάμπα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Χάρη, μην το θεωρήσεις απίθανο να επιζήσει. Σκέψου θετικά, και ίσως τα καταφέρει.
Τι ακριβώς αρρώστια ανέφερε ο γιατρός;
Πως ονομάζεται το φαρμακο που θα χορηγεις;
Εγω ετσι θελω να πιστευω οτι θα ζησει και θα το παλεψω μεχρι τελος. Αυτος μου ειπε οτι πιθανοτητες για να ζησει ειναι πολυ λιγες δηλαδη 10%. Μου εδωσε μια συριγγα με ορο δηλαδη νερο και γλυκοζη για 3 μερες για να της βαζω 3-4 φορες την μερα. Μου εδωσε το aviomycine που ειναι κατα των εντερικων και αναπνευστικων λοιμωξεων για να βαζω στο στομα της 1 σταγονα καθε 12 ωρες. Μου ειπε οτι ειναι πρησμενα τα εντερα της και οτι το προβλημα ειναι στομαχικο.

Δεν μπορείς να βάλεις κάτι ανάμεσα να σκοτεινιάζει; Πρόσεξε μην είναι εύφλεκτο και ακουμπήσει στη λάμπα.
ναι μπορω να βαλω αλλα θα την πιανει η θερμοκρασια;
 
Ετσι το εχω

Αν ρίξεις ένα σκούρο πανί πχ στην πλευρά εκείνη του κλουβιού, ναι. Πρόσεξε όμως την πιθανότητα φωτιάς είπαμε.
Το σκουρι πανι πανω στο κλουβι θα το εχω σωστα;
 

Συνημμένα

  • rsz_1rsz_dsc_1816.webp
    rsz_1rsz_dsc_1816.webp
    21,7 KB · Προβολές: 12
Μμμμ, δεν βοηθάει και πολύ έτσι που στέκει αυτό το πορτατίφ. Δεν έχεις κάποιο από αυτά που είναι για γραφείο και κάμπτονται;
Ή ανέβασε λίγο το επίπεδο το κλουβιού με κάτι από κάτω, μια εγκυκλοπαίδεια πχ, για να είναι κοντά στην λάμπα. Από την πλευρά της λάμπας, σκέπασε το κλουβάκι με ένα μαύρο πανί.
 
Μμμμ, δεν βοηθάει και πολύ έτσι που στέκει αυτό το πορτατίφ. Δεν έχεις κάποιο από αυτά που είναι για γραφείο και κάμπτονται;
Ή ανέβασε λίγο το επίπεδο το κλουβιού με κάτι από κάτω, μια εγκυκλοπαίδεια πχ, για να είναι κοντά στην λάμπα. Από την πλευρά της λάμπας, σκέπασε το κλουβάκι με ένα μαύρο πανί.
Οχι δεν εχω δυστυχως ειχε χαλασει και το πεταξα. Θα βαλω μια εγκυκλοπαιδεια.
 
Back
Top