Γενικά Το καινουριο μου μωρο lovebird

να το χαίρεσαι το ομορφούλι... Με γειες, μεγειες. 🙂 Συνέχισε να ποστάρεις, να φτιάχνεις και μας λιγάκι... Και νομίζω ότι είναι και ώρα για ονοματοδοσία. 🙂
 
χα Χα Χα το ονομά της είναι sunny και επιτέλους σήμερα κατάφερε να φάει φρουτακια :D
... Της αρέσει πολύ να παίρνει το πρωινό της έξω 😛

Χθες πήγε την δεύτερη της βόλτα στο πάρκο μαζί με ένα μπατζι μιας φίλης μου.. και ξετρελαθηκε! Έπαιζε στο γρασίδι μασαγε της πευκοβελονες έπαιζε με τα παιχνιδακια της Ετρωγε ηλιοσπορους και όταν φοβόταν κάτι έμπαινε μεστη μπλουζα μου 😛
IMG_20150811_125402.webp
 
Προσοχη να μην τρωει το γρασιδι δεν νομιζω πως κανει... και κι πευκοβελπνες εχουν ρετσινι. Να εισαι επιφυλακτικη.. κατα τα αλλα ειναι γλυκακι και μπραβο σου τα καταφερες μια χαρα!
 
Ευχαριστώ πολύ και θα προσεχω :)
 
Δώσε ρε Μαράκι κανένα "σοβαρό" φαϊ σε αυτό το πλάσμα... Τυριά, κρέατα, γιαούρτια... Να πάρει τα πάνω της η κουτσικούλα και να γίνει ένα καθώς-πρέπει "αρπακτικό"🙄
 
Κάνει να τρώνε κρέας και γιαούρτι; 😱

Όπως τα τρωμε εμείς;
 
Χωρίς αλάτι, σάλτσες, γαρνιτούρες κ.λπ.. Όχι καθημερινά στη διατροφή τους, περιστασιακά ως "δωράκι".
 
Λοιπόν, εμένα η μπίλο μου έτρωγε κυριολεκτικά ΤΑ ΠΑΝΤΑ.
Κρέας (κάθε είδος, κάθε ψήσιμο) γεμιστά σούπες (δεν της έδινα σούπα λαχανικών αλλά κοτόσουπα, ψαρόσουπα... Του βάραγε κανονικά), ψάρι, πατάτες τηγανιτές (και πουρέ φυσικά). Αρκεί να προσέχεις φυσικά να μην του δίνεις τα δηλητηριώδη για αυτό πράγματα (μαιντανός, αβοκάντο κλπ) η λίστα των οποίων κάπου βρίσκεται μέσα στο φόρουμ.
Η μπίλο τρελαινόταν ιδιαίτερα (πάθαινε κυριολεκτικά) με το γάλα, όποτε δε έπινα εγώ, πλακωνόμασταν στο ξύλο γιατί ήθελε με το ζόρι όχι μόνο να πιεί αλλά κυριότητα (!) στο ποτήρι μου...
Δώσε εσύ της sunny γιαουρτάκι, γαλατάκι, τυράκι... Είναι μίας πρώτηε τάξεως πηγή ασβεστίου που τόσο έχουν ανάγκη τα πουλιά... Και άσε άλλους να ψάχνουν για σουπιοκόκκαλα 😉
Δωσε της από όλα, ασβέστια (γαλακτκοκομικά), πρωτείνες (κρέατα), βιταμίνες (φρούτα), χτίσε τηε ένα μεταβολισμό και υρίως ανοσοποιητικό - τούμπανο👍

Σάλτσες ναι, είναι θέμα... Θυμήσου όχι έχουν ράμφος και όχι χείλια και δε μπορούν να διαχειριστούν τόσο τις σάλτσες (υγρά όπως γάλα, απλά πίνονται όπως όλα τα υγρά. Θεωρητικά "Παν μέτρον άριστον" αλλά κάθε μέρα, δώσε της μια μπουκιά (της) από ότι τρως, όπως και λογικά της βάζεις και λίγη φλούδα από μήλο (ή σταφύλι ή, ή, ή...) καθημερινά

Σάλτσες ναι, είναι θέμα... Θυμήσου όχι έχουν ράμφος και όχι χείλια και δε μπορούν να διαχειριστούν τόσο τις σάλτσες (υγρά όπως γάλα, απλά πίνονται όπως όλα τα υγρά. Θεωρητικά "Παν μέτρον άριστον" αλλά κάθε μέρα, δώσε της μια μπουκιά (της) από ότι τρως, όπως και λογικά της βάζεις και λίγη φλούδα από μήλο (ή σταφύλι ή, ή, ή...) καθημερινά
... Να γίνει "παμφάγο", "αρπακτικό"... Κανίβαλο
Ετσι της έλεγ; Εγώ της μπίλο, της έλεγα..."μωρή κανίβαλη, το είδος σου τρως", αλλά "να" το έκανε το κοτόπουλο... Ούτως ή άλλως δεν ήταν κανίβαλη, η μπίλο είχε καταντήσει. Γυπαετός :D
 
Πρέπει να συμπληρώσω σε ότι είπα ότι από αυτήν την κατάσταση της παμφαγίας μπορεί να προκύψει θέμα υπερβολικού βάρους. Διότι εάν το πουλί τρώει από 2 μεριές (τα δικά του στο κλουβί και από τα "εκτός κλουβιού") τρώει παραπανίσια και χωρίς αυξημένη γυμναστική - κατανάλωση θερμίδων παχαίνει. Θέλει δηλαδή από καιρό σε καιρό να κοιτάζει κανείς εάν το πουλί του "πάχυνε" για να το "κουράρει".
Εγώ είχα μια ζυγαριά weight watchers (επί εποχής, δεν είχε αγοραστεί για τη μπίλο φυσικά αλλά μετρούσε γραμμάρια οπότε ήταν ότι χρειαζόμουνα) και τη ζύγιζα και άμα έβλεπα 2-3 παραπάνω γραμμάρια, την έψαχνα για εναπόθεση λίπους στο σώμα (το χρώμα του δέρματος από μώβ γινόταν υποκίτρινο) και εάν θετικό την έβαζα για κούρα (αερόβιας) γυμναστικής... Πέταγμα... Την έβαζα να πετάει συνέχεια για να κάψει θερμίδες.
Ιστορίες για αγρίους δηλαδή, κούρες γυμναστικής για πουλιά...🙄
 
Της έφτιαξα γιαουρτακι με μπανανα και Αφού βουτηχτηκε μέσα κάναμε μπανακι 😛IMG_20150820_193207.webp
 
  • Like
Αντιδράσεις: fox
Λοιπόν, εμένα η μπίλο μου έτρωγε κυριολεκτικά ΤΑ ΠΑΝΤΑ.
Κρέας (κάθε είδος, κάθε ψήσιμο) γεμιστά σούπες (δεν της έδινα σούπα λαχανικών αλλά κοτόσουπα, ψαρόσουπα... Του βάραγε κανονικά), ψάρι, πατάτες τηγανιτές (και πουρέ φυσικά). Αρκεί να προσέχεις φυσικά να μην του δίνεις τα δηλητηριώδη για αυτό πράγματα (μαιντανός, αβοκάντο κλπ) η λίστα των οποίων κάπου βρίσκεται μέσα στο φόρουμ.
Η μπίλο τρελαινόταν ιδιαίτερα (πάθαινε κυριολεκτικά) με το γάλα, όποτε δε έπινα εγώ, πλακωνόμασταν στο ξύλο γιατί ήθελε με το ζόρι όχι μόνο να πιεί αλλά κυριότητα (!) στο ποτήρι μου...
Δώσε εσύ της sunny γιαουρτάκι, γαλατάκι, τυράκι... Είναι μίας πρώτηε τάξεως πηγή ασβεστίου που τόσο έχουν ανάγκη τα πουλιά... Και άσε άλλους να ψάχνουν για σουπιοκόκκαλα 😉
Δωσε της από όλα, ασβέστια (γαλακτκοκομικά), πρωτείνες (κρέατα), βιταμίνες (φρούτα), χτίσε τηε ένα μεταβολισμό και υρίως ανοσοποιητικό - τούμπανο👍

Σάλτσες ναι, είναι θέμα... Θυμήσου όχι έχουν ράμφος και όχι χείλια και δε μπορούν να διαχειριστούν τόσο τις σάλτσες (υγρά όπως γάλα, απλά πίνονται όπως όλα τα υγρά. Θεωρητικά "Παν μέτρον άριστον" αλλά κάθε μέρα, δώσε της μια μπουκιά (της) από ότι τρως, όπως και λογικά της βάζεις και λίγη φλούδα από μήλο (ή σταφύλι ή, ή, ή...) καθημερινά


... Να γίνει "παμφάγο", "αρπακτικό"... Κανίβαλο
Ετσι της έλεγ; Εγώ της μπίλο, της έλεγα..."μωρή κανίβαλη, το είδος σου τρως", αλλά "να" το έκανε το κοτόπουλο... Ούτως ή άλλως δεν ήταν κανίβαλη, η μπίλο είχε καταντήσει. Γυπαετός :D

:)Εγώ δεν συμφωνώ με αυτού του είδους την διατροφή και πολύ περισσότερο δε όταν πρόκειται για τόσο μικρό παπαγάλο...
Κάποιες τροφές μπορείς να τις δίνεις με μέτρο δηλ να δοκιμάζει που και που, όχι όμως με τη συχνότητα που αντιλαμβάνεται κάποιος διαβάζοντας το ποστ...
Καλύτερη πηγή ασβεστίου πχ είναι τα αμύγδαλα που δεν επιβαρύνουν τον οργανισμό (και) με αλάτι όπως τα τυράκια κτλ
Και ο Μάριος τρελαίνεται για ''γάλα'', του δίνω αμυγδαλόγαλα και όχι αγελάδας...
Τέλος πάντων θέλω να πω πως υπάρχουν άλλες πιο υγιεινές λύσεις να παίρνει τα συστατικά που χρειάζεται ένα πουλί και όχι να τρέφεται με... Ανθρώπινη διατροφή. 😉
 
Φρεσκα ζυμαρικα για παπαγαλους
Η συνταγή του κέικ λαχανικών των παπαγάλων μου
Φρέσκο γεύμα για τους παπαγάλους μου
Αμύγδαλα-Μπρόκολο-Φακές-Σπανάκι-Βρώμη-Φιστίκια-Κινόα-Μπιζέλια-Άγριο ή καστανό ρύζι-Σουσάμι-Καρύδια...
προσφέρουν ασβέστιο και πρωτεΐνες συν το αυγό... Με τα παραπάνω (+σπόροι) τα πουλιά μικρά ή μεγάλα καλύπτουν πλήρως τις διατροφικές ανάγκες τους.
Δεν είναι λύση τα κρέατα και τα τυριά... αφαιρούν περισσότερα από την υγεία τους από αυτά που ''τους προσφέρουν''
 
Της έφτιαξα γιαουρτακι με μπανανα και Αφού βουτηχτηκε μέσα κάναμε μπανακι 😛View attachment 34982
ρεεεεεε... Μαράκι, τι μπώλ είναι αυτά... Τεράστια... 😀
φτιάχτης ένα δικό της μπολάκι να τρώει σαν "'ανθρωπος"...😛
μπράβο, ωραίες εμπειρίες και ωραίες φωτό.. Έχω την εντύπωση ότι η "sunny" θα μας απασχολήσει πολύ με τα καμώματά της και χαίρομαι ιδιαίτερα 👍
 
Back
Top