Γενικά Το καινούργιο μας κλουβάκι

Εξαιρετική επιλογή @Ανδριανή !
Πολύ καλή πρέπει να είναι γιατί δεν δοκιμάζει τίποτα άλλο. Του βάζω κάθε φορά και κάτι διαφορετικό και δεν πατάει το πόδι του στην ταειστρα😂
 
Καλησπέρα έχω μια απορία. Υπάρχει περίπτωση να είναι πτεροροια;έχει χάσει αρκετά πούπουλα σήμερα του έφυγε ένα μεγάλο φτερό από την ουρά μάλλον δεν προφτασα να δω και από το τσουλουφακι του ένα.
 
Καλησπέρα και σε σένα! Ποια είναι η ηλικία του cockatiel σου; Μήπως τρόμαξε από κάτι; :)
Ηλικία ακριβώς δεν ξέρω όταν το πήρα μου είπαν ότι ήταν ενός έτους. Τώρα για να τρόμαξε με κάτι δεν νομίζω είναι πολύ ήρεμος. Το μόνο που έχω παρατηρήσει δύο μέρες τρώει λίγο και πίνει ποιό λίγο νερό από αυτό που έπινε.
[automerge]1551965419[/automerge]
Μπορεί να ειναι κάποια αρρώστια;
 
Ηλικία ακριβώς δεν ξέρω όταν το πήρα μου είπαν ότι ήταν ενός έτους.
Λογικά είναι σε ηλικία που αναμένεται να ξεκινήσει πτερόρροια. Έριξε και φτερά που αντικαθίστανται στην πτερόρροια.

Τώρα για να τρόμαξε με κάτι δεν νομίζω είναι πολύ ήρεμος.
Εντάξει! Απλώς το ρώτησα για να αποκλείσω οποιοδήποτε ενδεχόμενο! Χωρίς παρεξήγηση!

Το μόνο που έχω παρατηρήσει δύο μέρες τρώει λίγο και πίνει ποιό λίγο νερό από αυτό που έπινε. Μπορεί να ειναι κάποια αρρώστια;
Για ασθένεια, εγώ προσωπικά δεν μπορώ να απαντήσω, παρόλο που θα έπρεπε να πίνει περισσότερο νερό, καθότι ο καιρός έχει γίνει θερμότερος Ευελπιστώ η μειωμένη κατανάλωση τροφής και κατάποσης νερού να οφείλεται στο γεγονός ότι κατά την διάρκεια της πτερόρροιας τα πτηνά είναι πιο υποτονικά.
 
Λογικά είναι σε ηλικία που αναμένεται να ξεκινήσει πτερόρροια. Έριξε και φτερά που αντικαθίστανται στην πτερόρροια.


Εντάξει! Απλώς το ρώτησα για να αποκλείσω οποιοδήποτε ενδεχόμενο! Χωρίς παρεξήγηση!


Για ασθένεια, εγώ προσωπικά δεν μπορώ να απαντήσω, παρόλο που θα έπρεπε να πίνει περισσότερο νερό, καθότι ο καιρός έχει γίνει θερμότερος Ευελπιστώ η μειωμένη κατανάλωση τροφής και κατάποσης νερού να οφείλεται στο γεγονός ότι κατά την διάρκεια της πτερόρροιας τα πτηνά είναι πιο υποτονικά.
Μακάρι να είναι έτσι.Αγχώνομαι κάθε φορά που παρατηρώ κάτι γιατί στο νησί δεν έχουμε μόνιμο κτηνίατρο
 
Μακάρι να είναι έτσι.Αγχώνομαι κάθε φορά που παρατηρώ κάτι γιατί στο νησί δεν έχουμε μόνιμο κτηνίατρο
Ναι, καταλαβαίνω. Η διάθεση του πώς είναι; Είναι ενεργητικό και ζωηρό;
 
Εντάξει, είναι σε νορμάλ πλαίσια! Και όσο πιο ζεστός γίνεται ο καιρός, τόσο πιο νωθρό θα είναι κατά τις μεσημεριανές ώρες. 😉
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
 
Πόσο καιρό είναι μαζί σου; Αν ήταν ενός έτους όταν τον πήρες και τον έχεις 2-3 μήνες μάλλον είναι μεγάλος για την πρώτη του πτερορροια. Ωστόσο μπορεί να είναι και μικρότερος οπότε όπως σου λέει ο Αμβρόσιος να περνάει την πρώτη του πτερορροια. Αν δεν είναι υποτονικός και δεν έχει αλλάξει κάτι στη συμπεριφορά του δεν έχεις λόγο να αγχώνεσαι. Αφού τρώει λιγότερο θα πίνει και λιγότερο νεράκι, είναι λογικό. Παρακολούθησε τον και εάν θέλεις εσύ να του κάνεις προληπτικά έναν έλεγχο να μην ξεχνάμε ότι υπάρχει και η δυνατότητα να στείλεις δείγμα σε κάποιο διαγνωστικό κέντρο. Αν και δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος αυτή τη στιγμή.
Κοιμάται αρκετές ώρες;
 
Πόσο καιρό είναι μαζί σου; Αν ήταν ενός έτους όταν τον πήρες και τον έχεις 2-3 μήνες μάλλον είναι μεγάλος για την πρώτη του πτερορροια. Ωστόσο μπορεί να είναι και μικρότερος οπότε όπως σου λέει ο Αμβρόσιος να περνάει την πρώτη του πτερορροια. Αν δεν είναι υποτονικός και δεν έχει αλλάξει κάτι στη συμπεριφορά του δεν έχεις λόγο να αγχώνεσαι. Αφού τρώει λιγότερο θα πίνει και λιγότερο νεράκι, είναι λογικό. Παρακολούθησε τον και εάν θέλεις εσύ να του κάνεις προληπτικά έναν έλεγχο να μην ξεχνάμε ότι υπάρχει και η δυνατότητα να στείλεις δείγμα σε κάποιο διαγνωστικό κέντρο. Αν και δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος αυτή τη στιγμή.
Κοιμάται αρκετές ώρες;
[automerge]1551969596[/automerge]
Από τις 8:30 μέχρι τις 7:00 το πρωί
[automerge]1551970690[/automerge]
Πόσο καιρό είναι μαζί σου; Αν ήταν ενός έτους όταν τον πήρες και τον έχεις 2-3 μήνες μάλλον είναι μεγάλος για την πρώτη του πτερορροια. Ωστόσο μπορεί να είναι και μικρότερος οπότε όπως σου λέει ο Αμβρόσιος να περνάει την πρώτη του πτερορροια. Αν δεν είναι υποτονικός και δεν έχει αλλάξει κάτι στη συμπεριφορά του δεν έχεις λόγο να αγχώνεσαι. Αφού τρώει λιγότερο θα πίνει και λιγότερο νεράκι, είναι λογικό. Παρακολούθησε τον και εάν θέλεις εσύ να του κάνεις προληπτικά έναν έλεγχο να μην ξεχνάμε ότι υπάρχει και η δυνατότητα να στείλεις δείγμα σε κάποιο διαγνωστικό κέντρο. Αν και δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος αυτή τη στιγμή.
Κοιμάται αρκετές ώρες;
Τον έχω από τις 5 Οκτωβρίου
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλημέρα έχω παρατηρήσει επίσης κάτι άλλο. Όταν ξεκινάει το κελάηδημα είναι σαν να πειραματίζεται με την φωνή του και με τα διάφορα κελαηδίσματα που κάνει.Αυτό το κάνουν τα νεαρά κοκατιλ και όχι τα ποιό έμπειρα; Συγγνώμη αν σας κουράζω αλλά ότι παρατηρώ σας το λέω για να με βοηθείστε να τον μάθω καλύτερα από την εμπειρία που έχετε. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ!
 
Καλημέρα έχω παρατηρήσει επίσης κάτι άλλο. Όταν ξεκινάει το κελάηδημα είναι σαν να πειραματίζεται με την φωνή του και με τα διάφορα κελαηδίσματα που κάνει.Αυτό το κάνουν τα νεαρά κοκατιλ και όχι τα ποιό έμπειρα; Συγγνώμη αν σας κουράζω αλλά ότι παρατηρώ σας το λέω για να με βοηθείστε να τον μάθω καλύτερα από την εμπειρία που έχετε. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ!
Ανδριανή μου πιστεύω πως κάτι σε προβληματίζει για να αναρωτιέται για διάφορα... Εγώ θα σου πρότεινα προληπτικά να στείλεις κουτσουλιές στο διαγνωστικό κέντρο για να είσαι ήρεμη κ σίγουρη... Εμένα ο μικρός μου έτσι με έκανε να αναρωτιέμαι κάποια πράγματα κ πήρε την κάτω βόλτα απότομα και άργησα αλλιώς θα ήταν ακόμη μαζί μας😢.. Δεν θέλω να σε βάλω σε κακές σκέψεις απλά αυτή είναι η γνώμη μου... Επίσης κ στον δικό μου έπεφταν πούπουλακια αλλά ήταν τελικά από το ΜΕΓΑΒΑΚΤΗΡΙΟ..., ενώ άγω νόμιζα πως είναι επειδή τον είχα μέσα στο σπίτι και διάβαζα κ από άλλους ότι είχαν τα πουλάκια τους πτερορροια... Φιλικά πάντα κ χωρίς να θέλω να σε αγχωσω. Για εμάς που δεν μπορούμε να έχουμε άμεση βοήθεια πτηνιατρου πιστεύω η πρόληψη είναι ότι καλύτερο!
 
Back
Top