Γενικά Το καναρίνι κελαηδάει μόνον το πρωί

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης stra.tsa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

stra.tsa

PB New Member
Εγγραφή
7 Αυγ 2019
Μηνύματα
172
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας,
Απέκτησα ένα καναρίνι πριν λίγες μέρες κι έχω διαπιστώσει ότι κελαηδάει μόνον τις πρωινές ώρες, δηλαδή μεταξύ 8-11 περίπου. Στη συνέχεια, δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου. Υπάρχει περίπτωση να οφείλεται στην αλλαγή περιβάλλοντος και ότι ακόμη δεν έχει συνηθίσει το καινούρια; Μήπως επηρεάζεται από την άνοδο της θερμοκρασίας στη διάρκεια της ημέρας;
 
Συνήθως κελαηδούν το πρωί και αργά το απόγευμα εκτός από την περίοδο της αναπαραγωγής που τραγουδούν όλη μέρα..
Μην ανησυχείς ίσως περνάει πτεροροια αυτό το διάστημα οπότε το τραγούδι του μειώνεται.
 
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Αν ομως περνάει πτερόρροια, δε θα έπρεπε να υπάρχουν πούπουλα στο κλουβί; Δεν έχω δει περισσότερα από 5-6 ως σημερα.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλησπέρα! Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες! Το πουλάκι είναι αυτό που έχεις στην φώτο προφίλ σου; αν ναι οι πατήθρες χρειάζονται αλλαγή με ξύλινες γιατί αυτές που έχεις τώρα δημιουργούν πρόβλημα στα ευαίσθητα πόδια τους και δεν είναι καθόλου βολικές. Επίσης το κλουβάκι είναι λίγο μικρό για καναρίνι. Αν μπορείς να φροντίσεις λίγο αυτα τα δύο θα βοηθούσες πολύ το πουλάκι. Τι διατροφή ακολουθεί;
 
Γιάννη, σε ευχαριστώ για τις συμβουλές! Το κλουβί δεν είναι μικρό. Είναι 40 επί 30 επί 40 . Η φωτογραφία δεν είναι με καλή γωνία λήψης. Όσο για τις πατηθρες, έχεις απόλυτο δίκιο. Θα το κάνω αύριο κιόλας. Η διατροφή νομίζω είναι η κανονική: σπόροι, αυγο, μαρούλι κλπ.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Εφόσον είναι 40 εκατοστά θα χρειαστείς 2 ξύλινες πατήθρες. Όταν τις πάρεις ενημέρωσε μας για να σου πούμε πως θα τις βάλεις. Οι σπόροι είναι χύμα; Του δίνεις καμία χύμα βιταμίνη; κανένα στικακι;
 
Εφόσον είναι 40 εκατοστά θα χρειαστείς 2 ξύλινες πατήθρες. Όταν τις πάρεις ενημέρωσε μας για να σου πούμε πως θα τις βάλεις. Οι σπόροι είναι χύμα; Του δίνεις καμία χύμα βιταμίνη; κανένα στικακι;
Οι πατήθρες οι ξύλινες είναι εύκολο να βρεθούν σε κάποιο κατάστημα petshop ; Θυμάμαι τον πατέρα μου που ήταν μεγάλος "καναρινάς" (είχε σταθερά 10-15 καναρίνια), που έφτιαχνε μόνος του τις πατήθρες από βέργες. Όσο για το φαγητό, δεν του δίνω προς το παρόν κάτι πρόσθετο. Πάντως το καναρίνι έχει τελικά και πτερόρροια, γιατί τα πούπουλα στο κλουβί αυξήθηκαν. Όχι πολλά, αλλά σίγουρα περισσότερα από τις προηγούμενες μέρες.
 
Οι πατήθρες οι ξύλινες είναι εύκολο να βρεθούν σε κάποιο κατάστημα petshop ;
Ναι, τουλάχιστον τα στοιχειωδώς ενημερωμένα έχουν. Αν "πιάνουν" τα χέρια σου, μπορείς να πάρεις καβίλιες του μέτρου με διάμετρο 10 και 12 χιλ. και να τις κόψεις στο μήκος που θέλεις.
 
Θυμάμαι τον πατέρα μου που ήταν μεγάλος "καναρινάς" (είχε σταθερά 10-15 καναρίνια), που έφτιαχνε μόνος του τις πατήθρες από βέργες.
Εύχομαι να συνεχιστεί η παράδοση και το μεράκι του πατέρα σου και από εσένα.
Το πουλάκι θα βρει τους ρυθμούς του όπως και εσύ απέναντι του.
Καλός ήρθες.
 
Εύχομαι να συνεχιστεί η παράδοση και το μεράκι του πατέρα σου και από εσένα.
Το πουλάκι θα βρει τους ρυθμούς του όπως και εσύ απέναντι του.
Καλός ήρθες.
Ευχαριστώ πολύ ! Εγώ βέβαια άργησα να μπω στο club. Παρ' όλα αυτά, αυτή τη στιγμή φροντίζω το εξάχρονο καναρίνι που μου κληροδότησε ο πατέρας μου και το άλλο που αγόρασα εγώ να του κάνει παρέα. Αυτό που δεν κελαηδεί ακόμη, παρά μόνο το πρωι...
 
Να ένας λόγος παραπάνω που δεν κελαηδεί ο νέος.
Χα, χα! Γιατί; Κομπλάρει; Η αλήθεια είναι ότι ο εξάχρονος του δίνει και καταλαβαίνει. Μιλάμε για μεγάλο ρεπερτόριο και με μεγάλη διάρκεια.
 
Η αλήθεια είναι ότι ο εξάχρονος του δίνει και καταλαβαίνει.
"Ο παλιός είναι αλλιώς". Του δείχνει πιο είναι το αφεντικό στο χώρο.
Πέρα από τα αστεία, καλό είναι να μην βλέπονται γιατί έτσι θα του πάρει περισσότερο χρόνο για να του αποδείξει ότι "ο νέος είναι ωραίος."
 
"Ο παλιός είναι αλλιώς". Του δείχνει πιο είναι το αφεντικό στο χώρο.
Πέρα από τα αστεία, καλό είναι να μην βλέπονται γιατί έτσι θα του πάρει περισσότερο χρόνο για να του αποδείξει ότι "ο νέος είναι ωραίος."
Ναι, σωστά ! Δεν είναι ακριβώς αντικριστά, γιατί το μπαλκόνι είναι αρκετά μεγάλο, αλλά σίγουρα έχουν οπτική επαφή. Θα πρέπει να τους αλλάξω θέση.
 
Εφόσον είναι 40 εκατοστά θα χρειαστείς 2 ξύλινες πατήθρες. Όταν τις πάρεις ενημέρωσε μας για να σου πούμε πως θα τις βάλεις. Οι σπόροι είναι χύμα; Του δίνεις καμία χύμα βιταμίνη; κανένα στικακι;
Αγόρασα τις ξύλινες πατηθρες. Είναι 27 εκατοστά η κάθε μία και καλύπτει το βάθος του κλουβιού από τη μια άκρη στην άλλη. Πρέπει να τις βάλω με συγκεκριμένο τρόπο ή απλώς παράλληλα (δύο πάνω και δύο κάτω δίπλα στις ταΐστρες) και συμμετρικά ;
 
Back
Top