Ασθένειες Το καναρίνι μου άλλαξε χρώμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dmpatanis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dmpatanis

PB New Member
Εγγραφή
14 Οκτ 2008
Μηνύματα
43
Πόλη
Βόλος
Παιδια το καναρινκι που εχω απο πορτοκαλι που ηταν οταν το αγορασα εγινε τωρα πορτοκαλι στο κεφαλι και την ουρα και κιτρινο στο σωμα. Γιατι;☹
Γινεται να το κανω παλυ πορτοκαλι;
Τι συνεβικε και αλλαξε χρωμα; 😕
Ευχαριστω.
 
προφανως του ειχαν δωσει κοκκινη χρωστικη και τωρα που αλλαξε φτερα φανηκε το κανονικο του χρωμα. Αν δε τελειωσε η πτεροροια ισως να γινει ολο κιτρινο.
 
Φίλε το πουλάκι που αγόρασες ήταν βαμένο με χρωστική ουσία που του την χορηγουσαν με το φαγητό του, τώρα που άλλαξε φτερά πήρε το φυσικό του χρώμα. Αν θες να το ξανακάνεις πορτοκαλί και εφόσον δεν έχει τελειώσει η διαδιακσία αλλαγής φτερώματος μπορείς να αγοράσες μια χρωστική ουσια ώστε να ξαναγίνει πορτοκαλί. Θα σου πρότεινα την CEDE Carored, https://petbirds.gr/product/beaphar-intensief-red/, https://petbirds.gr/product/oropharma-can-tax-versele-laga/, Quiko Cataxathine.

Φιλικά
 
Πατε καλα βρε παιδια... Εδιναν δηλητηρια στα πουλακια και προτεινετε να ξαναγινει;
 
Πατε καλα βρε παιδια... Εδιναν δηλητηρια στα πουλακια και προτεινετε να ξαναγινει;

Όχι δεν πάμε καλά βρε κορίτσι... 😉 ο άνθρωπος ρώτησε πως θα το ξανακάνει όπως το αγόρασε, από εκεί και πέρα δικό του θέμα. Πάντως να ξέρεις πως υπάρχουν καναρίνια που έπερναν χρωστικές και έζησαν 10+ χρόνια.
 
η δοση που προτεινετε στα σκευασματα ειναι 10 γρ ανα κιλο τροφης.

Χρωστικές ουσίες Orlux (Can-tax, Yel-lux)

Intensief - Bogena Beaphar

αν τα σκευασματα κυριως αποτελουνται απο αυτη την ουσια τοτε δεν ξερω κατα ποσο συμβιβαζονται με τα στανταρ της ευρωπαικης ενωσης οπου το οριο χρησης ειναι τα 80 mg (0,08 γραμμαρια)...

Canthaxanthin - Wikipedia, the free encyclopedia
 
Δημητρη αυτα τα ορια που λες ειναι για κοτοπουλα. Στα κοτοπουλα δινεται καταξανθινη οσο επιτρεπεται απο την Ε. Ε (τον αν τηρουνται τα ορια ειναι αλλου παππα ευαγγελειο) ωστε ο κροκος των αυγων να ειναι πιο κοκκινος. Ομως αυγα και κοτες προοριζονται για τροφη μας, δεν νομιζω να φαει το καναρινακι του ο φιλος μας.
Το αν ειναι υγιεις και το αν εχουν μεγαλο οριο ζωης τα καναρινια που βαφονται αυτο μονο οι εκτροφεις του ειδους ξερουν. Το οτι καταφερνουν να εχουν πουλια σε ζωη για 10 χρονια σημαινει οτι τα φροντιζαν σωστα και δε τα βαζαν σε κινδυνο.Αλλα δυστυχως κανενας δε μπορει να σου πει με σιγουρια αν θα ζουσε το καναρινι τους περισσοτερα χρονια αν δε βαφονταν με χημικες ουσιες. Και δυστυχως λιγοι μπορουν να σου αποδειξουν τα 10 χρονια και αυτο γιατι οι περισσοτεροι εκτροφεις αγωνων κρατανε στην κατοχη τους οσο πιο νεαρο κοπαδι γινεται
Για το φιλο μας που ρωταει για το πως να το κανει το καναρινι ξανα πορτοκαλι εχω να του πω οτι εκτος απο τα χημικα σκευασματα υπαρχουν και τροφες που βοηθανε το κοκκινο χρωμα. Μια γρηγορη αναζητηση σε παλια ποστ στην ενοτητα διατροφη θα σε βοηθισει
 
δηλαδη αν τρωγαμε τα καναρινια με τετοια δοση, σαν ανθρωποι θα ειχαμε προβληματα αλλα τα πουλια που θα τρωγαμε που η αναλογια στον οργανισμο τους θα ηταν πολυ μεγαλυτερη θα ηταν ασφαλη...

ισως να ναι και ετσι...:eyesss:
 
ε αφου δεν θα το φαει ας του δωσει και μπλε μπας και μοιασει με στρουμφακι...η μπλε και κιτρινο αν ειναι πανΑθήναικος
μα πατε καλα;
επειδη δεν θα το φας θα του δωσεις δηλητηρια;
δεν εχω πτηνα γιατι δεν μπορω να τα εχω κλεισμενα σε κλουβια αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα
ευαισθησια δεν εχετε καθολου; Εχω γραφτει και σε φορουμ με γατες και σκυλους αλλα δεν ακουω βλακειες
και ναι του ειπες τι πουλανε οπως αναφερεις, δεν του προτεινεις με τετοιο τροπο;οτι και να πω ειναι λιγο..
 
το θεμα για μενα δεν ειναι αν η χρωστικη ειναι δηλητηριο ή οχι..
μπορει και να μην ειναι, τουλαχιστον σε τετοιο βαθμο που οι συνεπειες να ειναι αμεσες(δεν εχει ακουστει κατι τετοιο, δεν εχω και ιδία πείρα).η καταξανθινη ειναι φυσικη χρωστική (δεν ξέρω αν παράγεται και συνθετική) που βρίσκεται σε κάποια φυτα. Οτι ειναι φυσικό βεβαια δεν δίνεται ασυλλογιστα και εχει ορια. Μου φαινεται δύσκολο να επιδρα τόσο πολύ στο εξωτερικό του πουλιού και οχι στο εσωτερικό.στα κοτόπουλα βάφει και τον κρόκο τον αυγών..

το θέμα ειναι κατα ποσο ειναι απαραιτητο ενα πουλακι με το τάδε χρώμα για να ικανοποιήσουμε τα γούστα μας και τους εγωισμούς μας για "επιτυχια" να του αλλαζουμε το "είναι " του. Νομίζω ουσίες που τονίζουν το φυσικό χρώμα και το κάνουν ίσως πιο έντονο θα ήταν κατι πιο θεμιτο. Και μονο μια γονιαδιακη επιτυχία "κρατηματος " ενος καινουργιου χρωματος(χωρις φυσικα συνεπειες σε ενα πουλι) θα ηταν κατι αξιοθαυμαστο. Καθε τι αντιθετο οδηγει σε fake κατορθωματα σε βαρος ανυποψιαστων ψυχων, φτερωτων αλλα και διπόδων (βλεπε νεοι ιδιοκτητες 😉
 
δηλαδη αν τρωγαμε τα καναρινια με τετοια δοση, σαν ανθρωποι θα ειχαμε προβληματα αλλα τα πουλια που θα τρωγαμε που η αναλογια στον οργανισμο τους θα ηταν πολυ μεγαλυτερη θα ηταν ασφαλη...

ισως να ναι και ετσι...:eyesss:

Δημητρη σου ειπα οτι αυτα τα ορια για τα κοτοπουλα που θα καταναλωθουν απο ανθρωπο δε σου ειπα αν πρεπει να τρωνε τα καναρινια. Το αν κανει να φανε δε ξερω. Εγω δε θα εδινα χρωστικη αλλα αν μιλαμε για καναρινια χρωματος που θα παρουν μερος σε διαγωνισμο η χρωστικη επιβαλεται. Και τα ποσοστα των επωνυμων εταιριων δεν νομιζω οτι ειναι τυχαια γιαυτο και υπαρχει η δοσολογια. Και τα πολυβιταμινουχα καποιων εταιριων ειναι υπερβολικα ομως και σε αυτα υπαρχει συγκεκριμενη δοσολογια.
 
επειδη δεν θα το φας θα του δωσεις δηλητηρια;
Σου ειπε κανεις οτι ειναι δηλητηριο. Νομιζεις οτι καποιοι οι εκτροφεις ειναι μαλ. Για να δινουν σε πουλια που εχουν αγορασει ενα καρο λεφτα δηλητηριο

δεν εχω πτηνα γιατι δεν μπορω να τα εχω κλεισμενα σε κλουβια αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα
Ο παπαγαλος σου δεν ειναι πτηνο;Επειδη δεν τον εχεις σε κλουβι ειναι ολα ενταξει; Μηπως θα επρεπε κανονικα αντι για το διαμερισμα σου να βρισκοται σε καποιο τροπικο δασος

ευαισθησια δεν εχετε καθολου; Εχω γραφτει και σε φορουμ με γατες και σκυλους αλλα δεν ακουω βλακειες
Πρωτου πεις οτι λεμε βλακειες να εχεις και τα επιχειρηματα που θα αποδεικνυουν οτι λεμε βλακειες
 
Εγω δε θα εδινα χρωστικη
... Το ξερω θοδωρη, δεν τα λεμε πρωτη φορα.

αλλα αν μιλαμε για καναρινια χρωματος που θα παρουν μερος σε διαγωνισμο η χρωστικη επιβαλεται.
... Και η ντοπα για πρωταθλητισμο στο στιβο και αλλου 😉

Και τα ποσοστα των επωνυμων εταιριων δεν νομιζω οτι ειναι τυχαια γιαυτο και υπαρχει η δοσολογια. Και τα πολυβιταμινουχα καποιων εταιριων ειναι υπερβολικα ομως και σε αυτα υπαρχει συγκεκριμενη δοσολογια.

... Τηρειται;:)
 
H χρήση της καταξανθίνης και της β καροτίνης, ουσίες που βάφουν τα πουλιά, είναι στα χέρια μας. Η κατάχρηση επίσης.

Η χρήση των διατροφικών χρωστικών ουσιών βελτιώνει την εμφάνιση του πουλιού και προωθεί την υγεία. Η κακή χρήση και η κατάχρηση όμως, μπορούν να προκαλέσουν ζημιά.

Το ζουμί είναι εδώ σ' αυτό το άρθρο Χορήγηση χρωστικών ουσιών στα καναρίνια Κόκκινου Παράγοντα απο όπου και το απόσπασμα

Τόσο απλά!
 
Καταρχας ειπα οτι δεν εχω κανενα πτηνο. Για να γραφτω εδω μου ζητουσε υποχρεωτικα να συμπληρωσω τι πτηνο εχω και εβαλα παπαγαλος. Μονο αδεσποτα γατακια και σκυλακια μαζευω και ειμαι κατα του εμποριου ζωων αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα
Ναι, οι πτηνοτροφοι ειναι μ... Οπως ανεφερες... Καθως και οσοι φτιαχνουν, δινουν και προτεινουν χρωστικες για τα πτηνα.
Κριμα που δεν εισαστε ενημερωμενοι πανω στις χρωστικες και συνεχιζετε να υποστηριζετε οτι δεν κανουν κακο. Για αυτο εχει καταστραφει το περιβαλλον. Γιατι υπαρχουν παρτακιδες και στενομυαλοι.
Εδω δεν συμφωνω στις χρωστικες των καλλυντικων οποτε δεν υπαρχει περιπτωση να συμφωνησω για κατι που θα φαω κιολας.
Εγω τα ζωα τα βλεπω παιδια μου και δεν θα εδινα χρωστικες για να εχει συγκεκριμενο χρωμα. Δωσε τα λεφτα να κανεις εσυ καμμια επεμβαση να φτιαξεις το δικο σου προσωπο και ασε το πτηνο ησυχο
(πως φαινεται οτι εισαστε στο κυκλωμα του εμποριου!)
 
Νομίζω πως κάποιοι έχουν μπερδέψει την χρωστική με την λαδομπογιά, καλό θα είναι να διαβάζουμε πρώτα και έπειτα να εκφέρουμε άποψη για κάτι για το οποίο δεν έχουμε ασχοληθεί.
 
@katerina_k, μου φαινεται οτι δεν εχεις καταλαβει τι ειναι η χρωστικη.
μηπως νομιζεις οτι ειναι χρωμα και το βαφουμε με το πινελο;
 
Ναι, οι πτηνοτροφοι ειναι μ... Οπως ανεφερες... Καθως και οσοι φτιαχνουν, δινουν και προτεινουν χρωστικες για τα πτηνα.

Κοπελία πρόσεχε τις εκφρασεις σου, σε καλώ τώρα να αφαιρέσεις τις υβριστικές εκφράσεις γιατί με θίγεις προσωπικά σαν άτομο. Αν δεν το κάνεις καλώ την διαχείρηση να το πράξει αλλιώς θα προβώ και εγώ σε κάθε δικαίωμα που έχω εκ του νόμου.
 
Back
Top