Ασθένειες Το καναρίνι μου έπαψε να κελαηδάει εδώ και καιρό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Oliag
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Oliag

PB New Member
Εγγραφή
11 Ιαν 2023
Μηνύματα
15
Πόλη
Έδεσσα
Καλημέρα σε όλους.
Είμαι κάτοχος ενός λευκού καναρινιού το οποίο ουσιαστικά ήρθε στην κατοχή μου πριν λίγο καιρό.
Απο τα λίγα που γνωρίζω για το πουλάκι είναι πως μάλλον είναι αρσενικό, αφού ο πρώην ιδιοκτήτης το ονόμασε Μίλτο, το είχε στην κατοχή του περίπου 6 χρόνια αν δεν κάνω λάθος, και εδώ και περίπου 6 μήνες ίσως και λίγο περισσότερο δεν κελαηδάει σχεδόν καθόλου. Αρχικά όλο αυτό αποδόθηκε στην πτερόρια, πιστεύω όμως πως τελικά δεν φταίει αυτό!
Δεν κελαηδούσε ιδιαίτερα πολύ ούτε παλιότερα αλλά πλέον και να το προσπαθήσει μου δίνει την αίσθηση οτι δεν μπορεί :( Βγάζει έναν αχνό πνιγμένο ήχο και ίσως λίγο βραχνό αν τελικά τα καταφέρει.. Είναι αρκετά παχουλός κατα την γνώμη μου αν και δεν τρώει πολύ, και δεν είναι ιδιαίτερα ζωηρός στο κλουβί.
Διαβάζοντας κάποιες από τις συζητήσεις σας είδα οτι ίσως να φταίει κάποια πιθανή αρρώστια στα ποδαράκια του τα οποία δεν φαίνονται πολύ υγιή, οπότε ανεβάζω κάποιες φωτογραφίες (τα νυχάκια πλεόν κόπηκαν) ώστε να τον δείτε και όσοι απο εσάς μπορείτε να βοηθήσετε καλοδεχούμενη η πρόταση - οδηγία!
 

Συνημμένα

  • IMG_20230117_210253.webp
    IMG_20230117_210253.webp
    301,5 KB · Προβολές: 53
  • IMG_20230117_211001.webp
    IMG_20230117_211001.webp
    413 KB · Προβολές: 51
  • IMG_20230117_210331.webp
    IMG_20230117_210331.webp
    371,9 KB · Προβολές: 47
  • IMG_20230117_210312.webp
    IMG_20230117_210312.webp
    395 KB · Προβολές: 46
  • IMG_20230117_210309.webp
    IMG_20230117_210309.webp
    356,5 KB · Προβολές: 49
  • IMG_20230117_210257.webp
    IMG_20230117_210257.webp
    283,1 KB · Προβολές: 52
Καλημέρα.
ίσως να φταίει κάποια πιθανή αρρώστια στα ποδαράκια του τα οποία δεν φαίνονται πολύ υγιή,
Όντως τα πόδια του έχουν ακάρεα και χρειάζονται θεραπεία με αλοιφή epithol.
Μικρή ποσότητα και επάλειψη απογευματινές ώρες για 7 ημέρες, επίσης καθημερινή καθαριότητα στις πατήθρες και καλή καθαριότητα στο κλουβί.
Είμαι κάτοχος ενός λευκού καναρινιού
Ενός λευκού κυρίαρχου
Δες το παραπάνω και τα παραρτήματα στο τέλος,
Είναι αρκετά παχουλός
Αν θες γράψε τι περιλαμβάνει η διατροφή του (σπόροι χύμα ή συσκευασμένοι, αυγό ή αυγοτροφή, λαχανικά, φρούτα)
 
Γεια σου και να το χαίρεσαι! Εύχομαι να σου ζήσει πολλα ακόμα χρόνια!
Τα πόδια του φαίνεται ότι έχουν πρόβλημα. Πιθανόν ακάρεα. Αυτά αντιμετωπίζονται με epithol αλοιφή ή podagrine ή και βαζελίνη.
Υπάρχουν σχετικά άρθρα για τα ακάρεα στο φορουμ για να ενημερωθείς περισσότερο.

Σχετικά με τη φωνή, ο δικός μου καναρινάκος (3 ετών), ο οποίος το περασμένο καλοκαίρι έπαθε ακάρεα τραχείας και του έκανα με καθυστέρηση θεραπεία, τελικά έπαθε άσθμα. Από τότε, κυρίως όταν στρεσάρεται, βραχνιάζει και βαριανασαίνει. Εμένα ο κτηνίατρος μου πρότεινε όταν τα συμπτώματα εμφανίζονται να του βάζω στο νερό του ένα ειδικό σκεύασμα για το άσθμα για κάποιες μέρες κι αν κάποια στιγμή δε δω βελτίωση να τον πάω για περαιτέρω εξετάσεις. Αυτή την περίοδο ευτυχώς κελαηδάει αρκετά.
Βέβαια αυτό το σύμπτωμα μπορεί να αποτελεί ένδειξη και άλλων ασθενειών.
Επειδή αναφέρεις και συμπτώματα όπως ότι είναι κακόκεφο και φαίνεται υπέρβαρο, θα πρότεινα μια επίσκεψη σε γιατρό που να έχει γνώσεις για ασθένειες πτηνών, ώστε να ακολουθήσεις την καλύτερη δυνατή θεραπεία.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλημέρα.

Όντως τα πόδια του έχουν ακάρεα και χρειάζονται θεραπεία με αλοιφή epithol.
Μικρή ποσότητα και επάλειψη απογευματινές ώρες για 7 ημέρες, επίσης καθημερινή καθαριότητα στις πατήθρες και καλή καθαριότητα στο κλουβί.
Ευχαριστώ πολύ για την οδηγία θα την ακολουθήσω!

Ενός λευκού κυρίαρχου
Δες το παραπάνω και τα παραρτήματα στο τέλος,
Πολύ ωραία... ούτε αυτό το γνώριζα! Σίγουρα θα βοηθήσει και αυτό ως πληροφορία!

Αν θες γράψε τι περιλαμβάνει η διατροφή του (σπόροι χύμα ή συσκευασμένοι, αυγό ή αυγοτροφή, λαχανικά, φρούτα)
Η διατροφή περιλαμβάνει σπόρους χύμα (δεν γνωρίζω σύσταση), βιταμίνη και αυτή χύμα (μυρίζει σαν μπισκότο) και σπάνια φλούδες μήλου. Όσες φορές του έβαλα αυγό δεν το έφαγε... Θα ήθελα και μια βοήθεια με προτεινόμενη διατροφή αν είναι εύκολο.
[automerge]1674124546[/automerge]
Γεια σου και να το χαίρεσαι! Εύχομαι να σου ζήσει πολλα ακόμα χρόνια!
Τα πόδια του φαίνεται ότι έχουν πρόβλημα. Πιθανόν ακάρεα. Αυτά αντιμετωπίζονται με epithol ή acaricine αλοιφές ή και βαζελίνη.
Υπάρχουν σχετικά άρθρα για τα ακάρεα στο φορουμ για να ενημερωθείς περισσότερο.

Σχετικά με τη φωνή, ο δικός μου καναρινάκος (3 ετών), ο οποίος το περασμένο καλοκαίρι έπαθε ακάρεα τραχείας και του έκανα με καθυστέρηση θεραπεία, τελικά έπαθε άσθμα. Από τότε, κυρίως όταν στρεσάρεται, βραχνιάζει και βαριανασαίνει. Εμένα ο κτηνίατρος μου πρότεινε όταν τα συμπτώματα εμφανίζονται να του βάζω στο νερό του ένα ειδικό σκεύασμα για το άσθμα για κάποιες μέρες κι αν κάποια στιγμή δε δω βελτίωση να τον πάω για περαιτέρω εξετάσεις. Αυτή την περίοδο ευτυχώς κελαηδάει αρκετά.
Βέβαια αυτό το σύμπτωμα μπορεί να αποτελεί ένδειξη και άλλων ασθενειών.
Επειδή αναφέρεις και συμπτώματα όπως ότι είναι κακόκεφο και φαίνεται υπέρβαρο, θα πρότεινα μια επίσκεψη σε γιατρό που να έχει γνώσεις για ασθένειες πτηνών, ώστε να ακολουθήσεις την καλύτερη δυνατή θεραπεία.
@AthinaJR Σ' ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου! Δυστυχώς στην περιοχή δεν υπάρχει κάποιος κτηνίατρος που ειδικεύετε στα πτηνά αλλά θα κάνω μια προσπάθεια μήπως και βοηθήσουν οι βασικές γνώσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Γεια σου Όλια.

Διάβασε προσεκτικά τα παρακάτω και για όποια απορία προκύψει, γράψε πάλι εδώ ώστε να τη συζητήσουμε.

Η διατροφή περιλαμβάνει σπόρους χύμα (δεν γνωρίζω σύσταση)

βιταμίνη και αυτή χύμα (μυρίζει σαν μπισκότο)

Θα ήθελα και μια βοήθεια με προτεινόμενη διατροφή αν είναι εύκολο.
 
Επίσης αυτό που θα μπορούσες να κάνεις συμπληρωματικά είναι να δεις αν το πουλί είναι παχύσαρκο (έτσι φαίνεται σε κάποιες φωτο, αλλά δεν μπορώ να είμαι και σίγουρος). Αυτό που πρέπει να γίνει λοιπόν είναι να το πιάσεις και πριν του βάλεις επιθόλ στα πόδια, να το γυρίσεις ανάποδα και να φυσήξεις τα πούπουλα στο κάτω μέρος...έτσι φυσώντας θα δεις: καρίνα (το κόκκαλο του στήθους, πόσο ομαλά ή όχι πετάγεται από το κρέας του πουλιού), χρώμα κοιλιάς και κάτω από τον λαιμό (αν δεις ροζ, κόκκινωπό δεν υπάρχει πρόβλημα, αν πάλι δεις κίτρινο ή πορτοκαλόχρωμο, αυτό είναι λίπος). Αν έχει θα χρειαστεί δίαιτα και άσκηση.
Υποθέτω ότι για τη χύμα τροφή και τις λεγόμενες "βιταμίνες" θα έχεις διαβάσει ήδη. Οι τελευταίες μάλιστα αποτελούν λόγο πάχυνσης των πτηνών.
Διάβασε λοιπόν, ξεκίνησε τη θεραπεία με επιθόλ, κοίταξε και για λίπος, παρατήρησε και τα πέλματα του πουλιού για τυχόν αμυχές, δυσχρωμίες, οίδημα, ερεθισμό και τα ξαναλέμε.
Να τον χαίρεσαι!
 
@Oliag καλησπέρα Όλια κ να το χαίρεσαι το καναρινάκι σου! 😊 Είναι πολύ όμορφο. Εγώ θα ήθελα να σε ρωτήσω αν είσαι σίγουρη ότι είναι αρσενικό. Δηλ. πιστεύεις ότι ο προηγούμενος ιδιοκτήτης του σου είπε την αλήθεια για το φύλο του;
[automerge]1674138194[/automerge]
Το είχες ακούσει να κελαιδαει κ πριν από 6 μήνες σταμάτησε;
 
@ianos καλησπέρα, έκανα την ενέργεια που είπες και φυσώντας τα πούπουλα το χρώμα που φάνηκε είναι πορτοκαλόχρωμο. Οπότε μάλλον θα χρειαστώ κάποιες συμβουλές τόσο για την διατροφή όσο και για την άσκηση. Στο κλουβί δεν είναι ιδιαίτερα ζωηρός, ποτέ δεν ήταν αλλά τουλάχιστον κελαηδούσε.
Με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω φωτό ώστε να το δείτε
 
@ianos οτι μπόρεσα να βγάλω
 

Συνημμένα

  • IMG_20230119_173535.webp
    IMG_20230119_173535.webp
    162,1 KB · Προβολές: 26
  • IMG_20230119_173538.webp
    IMG_20230119_173538.webp
    137,9 KB · Προβολές: 26
  • IMG_20230119_173549.webp
    IMG_20230119_173549.webp
    136,9 KB · Προβολές: 30
  • IMG_20230119_173558.webp
    IMG_20230119_173558.webp
    156,7 KB · Προβολές: 29
  • IMG_20230119_173615.webp
    IMG_20230119_173615.webp
    119,5 KB · Προβολές: 29
καλησπέρα, έκανα την ενέργεια που είπες και φυσώντας τα πούπουλα το χρώμα που φάνηκε είναι πορτοκαλόχρωμο. Οπότε μάλλον θα χρειαστώ κάποιες συμβουλές τόσο για την διατροφή όσο και για την άσκηση.
Ζει εντός του σπιτιού σου το πουλάκι; Αν ναι, πάρε ένα βασικό, λιτό, εμπορικό μείγμα σπόρων για καναρίνια, επώνυμο, και σε κλειστή συσκευασία την οποία θα ανοίξεις εσύ η ίδια και δίνε του φαγητό από εκεί. Στην αρχή βάζε του κάθε μέρα ποσότητα όσο δύο κουταλάκια του γλυκού στην ταΐστρα του, φύσαγε τους σπόρους την επομένη και συμπλήρωνέ το. Κόψε τελείως τη βιταμίνη, πέταξέ την, είναι βασικά αμφίβολης ποιότητας μάλλον προϊόντα ή υποροϊόντα υδατανθράκων, μη δίνεις φρούτα ή αυγό (παρά ελάχιστο σφικτό αυγό, με το τσόφλι, μία φορά την εβδομάδα), και δίνε χορταρικά, κηπευτικά, βότανα (ρίγανη, δυόσμο, βασιλικό, θυμάρι) όσο συχνά θέλεις.
Ανέβασέ μας σε πρώτη ευκαιρία μια καθαρή φωτό στην οποία να φαίνεται η εσωτερική διάταξη του κλουβιού και γράψε μας τις διαστάσεις του. Σε περίπου δύο μήνες, λογικά το λίπος του θα έχει χαθεί ή έστω μειωθεί δραματικά.
Όσο για τα πέλματά του...δεν βλέπω αμυχές ή ερεθισμούς, αν δεν βλέπεις κι εσύ που τα είδες καλύτερα τότε απλά δεν υπάρχει ζήτημα ποδοδερματίτιδας και η στάση του σώματός του στις αρχικές φωτό που έχεις βάλει, στις οποίες δείχνει ότι η κοιλιά του σχεδόν ακουμπά στις πατήθρες, μάλλον οφείλεται στο πάχος ή / και στο ότι πονάνε τα πόδια του λόγω ακάρεων.
Για λιτά μείγματα σπόρων ελπίζω να σου πουν / προτείνουν άλλα μέλη
 
@MARY58 καλησπέρα! Όντως είναι πολύ όμορφο και κελαηδούσε και πολύ όμορφα...
Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ήταν δικός μας άνθρωπος και ναι σίγουρα μας είπε την αλήθεια, τουλάχιστον το αγόρασε για αρσενικό.
Εχει βραχιολάκι στο πόδι δεν ξέρω αν θα μπορούσε να μου δώσει πληροφορίες και που θα μπορούσε να "διαβαστεί"
 
@Oliag καλημέρα Όλια. Το καλύτερο είναι να βρέξεις τα πουπουλάκια, να τα παραμερίσεις κ να βγάλεις μια φωτογραφία από το στηθακι κ την κοιλίτσα του. Από μία φωτογραφία πάντως που έβγαλες μου φαίνεται ότι έχει λίπος. Συμπληρωματικά με τους προλαλήσαντες θα σου έλεγα, αν μπορείς να του πάρεις μια Ζευγαρώστρα 60ρα ή 90ρα ( δεν είναι πολύ ακριβές) για να έχει χώρο να πετάει κ έτσι να γυμνάζεται. Εάν το μπορείς κ την πάρεις, μην την γεμίσεις πατήθρες (2 να βάλεις, το πολύ 3, κατά προτίμηση ξύλινες) για να αναγκάζεται να πετάει. Κ τώρα με τα ακάρεα στα ποδαράκια, θέλει σχολαστική καθαριότητα κ συχνή αλλαγή πατήθρων με καθαρές. Να έχεις μόνιμα σουπιοκοκκαλο, είναι προτιμότερη από κάθε πέτρα ασβεστίου κ οπωσδήποτε το κλουβί είτε κρατήσεις αυτό είτε όχι, μην το έχεις κρεμασμένο σε ορθοστάτη. Είτε να το έχεις πάνω σε έπιπλο είτε κρεμασμένο σταθερά σε τοίχο. Κ πάλι να τον χαίρεσαι τον Λευκούλη σου. 😊
[automerge]1674188816[/automerge]
Εάν μπορείς να διαβάσεις τι γράφει το δακτυλίδι του, πιθανότατα θα μπορείς να ξέρεις κ την ηλικία του με ακρίβεια.
 
πατήθρες (2 να βάλεις, το πολύ 3, κατά προτίμηση ξύλινες)
Αυτό το ζήτημα Μαίρη σκόπευα κι ο ίδιος να το συζητήσω, μετά όμως την αποθεραπεία του από τα ακάρεα των ποδιών, μια και οι πλαστικές που ήδη υπάρχουν πλένονται πιο εύκολα (κυρίως στεγνώνουν εύκολα). Όμως η αλήθεια είναι ότι έχουν γραμμώσεις που ίσως δεν επιτρέπουν την τόσο αποτελεσματική καθαριότητα (για τα ακάρεα μιλάω), οπότε ίσως να χρειάζεται από τώρα νέες πατήθρες.
 
μετά όμως την αποθεραπεία του από τα ακάρεα των ποδιών, μια και οι πλαστικές που ήδη υπάρχουν πλένονται πιο εύκολα (κυρίως στεγνώνουν εύκολα).
Καλημέρα Γιάννη @ianos. Έχεις δίκιο για τις πλαστικές πατηθρες (σίγουρα υπάρχουν κ χωρίς γραμμώσεις), όντως πλένονται κ στεγνώνουν πιο εύκολα κ η συχνή αλλαγή με καθαρές πατηθρες είναι το ζητούμενο στα ακάρεα. Αυτό που αναρωτιέμαι όμως είναι εάν οι ξύλινες έστω κ πολύ λίγο (πολύ λίγο λέω) βοηθούν στην γρηγορότερη αποθεραπεία από τα ακάρεα.🙄
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αυτό που αναρωτιέμαι όμως είναι εάν οι ξύλινες έστω κ πολύ λίγο (πολύ λίγο λέω) βοηθούν στην γρηγορότερη αποθεραπεία από τα ακάρεα.🙄
Δεν νομίζω Μαίρη. Τα ακάρεα είναι παράσιτα, δεν μπορώ να βρω σύνδεση με το πως το ξύλο θα μπορούσε να βοηθά σε κάτι την αποθεραπεία.
 
@ianos σ'ευχαριστώ για την απάντηση Γιάννη. Σκεφτόμουν περισσότερο την αποθεραπεία (κ όχι στο πλαίσιο της θεραπείας), την ανακούφιση που τυχόν νιώθει το πουλάκι που βασανίζεται με τα ακάρεα, να πατάει σε φυσικό υλικό το ξύλο αντί για πλαστικό. Όπως κ ναχει το ζητούμενο είναι η συχνή αλλαγή με καθαρές πατηθρες.
 
@kom απο ότι έχω καταλάβει έχει παρατετεμένη πτερόρια, ίσως πρέπει να τον βοηθήσω και με αυτό; Ζει μέσα στο σπίτι απο τον Νοέμβρη - Απρίλιο. Μαϊο βγαίνει ξανά στο μπαλκόνι... (λανθασμένη ενέργεια να υποθέσω;)
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
λανθασμένη ενέργεια να υποθέσω
Λανθασμένη από τη στιγμή που ο χώρος που βρίσκεται μέσα στο σπίτι έχει θέρμανση και φώτα. Αν βρίσκεται σε ένα δωμάτιο χωρίς θέρμανση που δεν ανάβουν φώτα, είναι μία χαρά. Το πρόβλημα ξεκινάει όταν η τεχνητή θέρμανση και ο φωτισμός μπερδεύουν την αντίληψη του για τη διάρκεια της ημέρας και την εποχή που έχουμε.

Διάβασε λιγάκι αυτό αν θέλεις:
 
Back
Top