Ασθένειες Το καναρίνι μου σταμάτησε να κελαηδάει εδώ και κάνα 20ήμερο

Καλημέρα.. Είναι συνέχεια στην αυγοτροφη και στο φαγητό του γενικά.. Παραμένει λίγο φουσκωμένος.. Κάνει μπάνιο όμως.. Αύριο κλείνει μια βδομάδα που ξεκίνησε να παίρνει το φάρμακο.. Τον πήγαμε στο κτηνιατρείο στον Πειραιά στην Γρηγορίου Λαμπράκη.. Είναι ειδική στα πτηνά
 
Μη βάζεις μπάνιο μέχρι να τελειώσει η θεραπεία.


Βγάλε και αυτήν. Δίνε ΜΟΝΟ σπόρους και νερό+φαρμακο.

Ποιους σπόρους του δίνεις;
Στην ποτίστρα κάνει μπάνιο.. Σχεδόν τελείωσε η αυγοτροφη.. Του βάζω μια φορά τη βδομάδα όχι παραπάνω.. Κελαηδινη διάφορους
 
Καλημέρα! Χωρίς να έχω γνώσεις,θα σου μιλήσω μόνο εμπειρικά, λόγω του ότι το καναρινάκι μου είχε ακριβώς τα ίδια συμπτώματα. Εκανε μπάνιο στην ποτίστρα, ποτέ στη μπανιέρα της,έτρωγε αρκετά και ήταν φουσκωμένη, επίσης σταμάτησε να κελαηδαει και να είναι τόσο δραστήρια. Δωσε τροφή, φάρμακο και νερό, απομάκρυνε κόκκαλο σουπιάς, αυγοτροφη η στικάκι(εάν έχεις) και πήγαινε να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη και σε άλλον γιατρο. Παντα είναι καλό αυτό σε όλες τις περιπτώσεις, ακόμη και σε εμάς τους ανθρώπους. Το δικό μου πουλάκι έτρωγε αρκετά, αλλά ουσιαστικά είχε χάσει βάρος. Το αποτέλεσμα αυτού ήταν ότι δεν αφομοιώνε τις απαραίτητες πρωτεινες της τροφής γι'αυτό και ήθελε συνέχεια να τρώει. Ευχομαι τα καλύτερα με όλη μου την καρδιά!
 
Καλημέρα! Χωρίς να έχω γνώσεις,θα σου μιλήσω μόνο εμπειρικά, λόγω του ότι το καναρινάκι μου είχε ακριβώς τα ίδια συμπτώματα. Εκανε μπάνιο στην ποτίστρα, ποτέ στη μπανιέρα της,έτρωγε αρκετά και ήταν φουσκωμένη, επίσης σταμάτησε να κελαηδαει και να είναι τόσο δραστήρια. Δωσε τροφή, φάρμακο και νερό, απομάκρυνε κόκκαλο σουπιάς, αυγοτροφη η στικάκι(εάν έχεις) και πήγαινε να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη και σε άλλον γιατρο. Παντα είναι καλό αυτό σε όλες τις περιπτώσεις, ακόμη και σε εμάς τους ανθρώπους. Το δικό μου πουλάκι έτρωγε αρκετά, αλλά ουσιαστικά είχε χάσει βάρος. Το αποτέλεσμα αυτού ήταν ότι δεν αφομοιώνε τις απαραίτητες πρωτεινες της τροφής γι'αυτό και ήθελε συνέχεια να τρώει. Ευχομαι τα καλύτερα με όλη μου την καρδιά!
ΚΑΙ τι σου είπε ο γιατρός; Εμένα ότι έχει πέσει το ανοσοποιητικο του.. Έγινε καλά το δικό σου; Τροφή έδινες χύμα;
 
ΚΑΙ τι σου είπε ο γιατρός; Εμένα ότι έχει πέσει το ανοσοποιητικο του.. Έγινε καλά το δικό σου; Τροφή έδινες χύμα;
Λοιπόν εγώ μόλις παρατήρησα τα συμπτώματα, το πήγα αμέσως. Το θέμα είναι ότι το πρόβλημα προϋπήρχε. Γιατι οι μικροί μας φίλοι,ξέρουν καλά να κρύβουν τα σημάδια ασθένειας από τη φύση τους. Οταν το πήγα εγώ στη γιατρό ήταν ήδη αργά,το πρόβλημα είχε προχωρήσει. Μου είπε ότι είχε κοκκιδιωση. Το κράτησε μια μέρα για νοσηλεία, πήγα να την πάρω προχθές γιατί ήταν καλύτερα. Και όντως φαινοταν όπως πρίν, μέχρι και το απόγευμα που το πουλάκι άρχισε να βαριανασαινει και να χειροτερεύει και χθες τα ξημερώματα δυστυχώς την έχασα. Θελω να τονίσω πως μιλάω μόνο λόγω εμπειρίας με το δικό μου χωρίς να έχω γνώσεις κ εγώ τώρα μαθαίνω. Δεν θέλω να σε τρομαξω, απλά το λέω για να το ψάξεις λίγο καλύτερα, δεν πρέπει να αψηφουμε τα σημάδια που μας δείχνουν τα πουλάκια. Το δικό μου είχε αναπνευστικο πρόβλημα το δικό σου, μπορεί να έχει εντελώς διαφορετικό πρόβλημα από το δικό μου, αλλά καλό θα ήταν να το κοιτάξεις για προληπτικούς λόγους!
[automerge]1584260404[/automerge]
Συγγνώμη δεν απάντησα σε κάτι ακόμη, ναι δυστυχώς για έναν διάστημα έδινα χύμα τροφή,τον τελευταίο καιρό της έδινα συσκευασμένη.
 
Εμένα του έκανε εξέταση στις κουτσουλιές δεν βρήκε κάτι τέτοιο.. Μόνο μύκητες
Και πάνω σ' αυτό θέλω να αναφέρω πως η κ. Δουκακη πήρε δείγμα κουτσουλιας και από εμάς και φάνηκε η κοκκιδιωση από εκεί. Επισης μου είπε πως η ασθένεια αυτή δεν φαίνεται στο δείγμα από τις κουτσουλιές, εκτός και αν είναι σε προχωρημένο στάδιο, όπως ήταν η δική μου. Σε κάποιες ασθένειες για να φανούν απαιτούνται κ άλλες εξετάσεις γιατί δεν φαίνονται όλα από τις κουτσουλιές, εάν δεν είναι σε προχωρημένο στάδιο. Σας μεταφέρω τα λόγια της τώρα. Ευχομαι περαστικά γρήγορα να είναι μόνο αυτό και τίποτα άλλο!
 
Ναι μακάρι να μην είναι.. Απλά μεταφέρω κ γω ότι μας είπε.. Αναμένω να δω πως θα πάει.. Το καλό είναι ότι τρώει πάει κάνει μπάνιο στη ποτίστρα του.. Ήταν αδύνατος μας είπε αλλά δεν μας συνέστησε κάτι άλλο.. Ούτε τροφή να αλλάξουμε..
 
Ποτέ δεν θα πρέπει να δίνουμε χύμα προϊόντα στα πουλιά μας. Η τροφή χρειάζεται άμεσα άλλαγμα. Μήπως δίνεις και καμιά χύμα βιταμίνη μαζί;
οχι.. Αλλα τη δινω 2 χρονια και.. Δεν ειχαμε θεμα.. Μπορω να την αλλαξω κατευθειαν ή σιγα σιγα;
 
Κατευθείαν, δεν θα πάθει τίποτα. Σου προτείνω αυτές :
 
. Επισης μου είπε πως η ασθένεια αυτή δεν φαίνεται στο δείγμα από τις κουτσουλιές, εκτός και αν είναι σε προχωρημένο στάδιο, όπως ήταν η δική μου.

H πληροφορια που σου εδωσε η γιατρος ειναι λανθασμενη.
Τα κοκκιδια ειναι παρασιτα των εντερων και φαινονται στην κουτσουλια.
Η εξεταση της κουτσουλιας επι μικροσκοπιου ειναι η εξεταση εκλογης για τα κοκκιδια.

@Nikolakos88
Θα συμφωνησω με τα παιδια, πηγαινε σε σφραγισμενη επωνυμη αυγοτροφη και οσο παλευεις με τους μυκητες να μην δινεις οτιδηποτε περιεχει σακχαρα συμπεριλαμβανομενης της αυγοτροφης.
 
Back
Top