Ασθένειες Το καναρίνι μου ακούγεται σαν να σπάζει σπόρους, υπάρχει πρόβλημα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Akisbet
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εαν δεν είναι και ειναι αναπνευστικο πρόβλημα τοτε θα θελει αντιβιωση πιστεύω αλλά ας περιμένουμε τη γνωμη καποιου ειδικου, απο το βιντεο δεν μπορω να πω είμαι και σιγουρος... Εγω τα βαζω στο αυτι μου για ν ακουσω καλα.
 
Ένα καλό φάρμακο για αναπνευστικά είναι το antiasmatico που απ' ότι ξέρω δεν είναι αντιβίωση. Αλλά και πάλι φάρμακο έτσι μη δώσεις. Βάλτο στη ζέστη, ενίσχυσε τη διατροφή της και αν βρεις έναν πτηνίατρο να την πας! Φυσικά πιο καλή φώτο της κοιλιάς αν γίνεται, θα βοηθήσει πολύ!
 
Έστειλα με μαιλ μια φωτο κ ενα βιντεάκι που τράβηξα πριν λιγο

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

unnamed.webp
 
Βίντεο δεν έχει έρθει Άκη.
 
Αδύνατη δεν είναι! Η καρίνα της είναι φυσιολογική και αυτό είναι πολύ καλό! Είναι το μόνο που μπορώ να πω με σιγουριά.. Η κοιλίτσα της είναι όλη ροζ? Ή βλέπεις κάποιο μελανό σημείο;
 
Αλίκη ειναι αρκετά αδυνατισμένη απλά στη φωτο δεν φαίνεται, βέβαια δεν φαινεται καποιο μελανό σημειο, τράβηξα κ ενα μικρό βιντεάκι οταν την κρατούσα για να δείτε τι ακριβώς ειναι αυτο που κάνει, αλλά την πρώτη φορά δεν το πήραν το μαιλ κ το έστειλα ξανά, ελπίζω τώρα να το πήραν
 
Σε ευχαριστώ πολυ Σταύρο!

Σταύρο το βίντεο εχει τίτλο καναρινι ακαρεα, θεωρείς ότι πάσχει απο ακαρεα τραχείας;
 
Θα περιμένουμε, μέχρι τότε για ρίξε μια ματιά σε μερικά video και πες μου αν ταιριάζει και σε ποιο η συμπεριφορά του δικού σου...
video 1, video 2, video 3, video 4.
παιδια καλησπερα και συγνωμη για την παρεμβαση,
ειχα και εγω ενα καναρινι που εκανε εναν περιεργο ηχο σαν το βιντεο 4 αλλα ακουγοταν σαν το βιντεο 2 με την διαφορα οτι δεν ανοιγε τον στομα του... εγω εδωσα αντιβιωση avyomisin θεραπευτικα 10 μερες μετα μια βδομαδα κενο και μετα για 15 μερες παλι αντιβιωση. τα αποτελεσματα ηταν εκπληκτικα...
 
Νίκο απο όσο ρώτησα κ έψαξα εδω στην αλεξανδρουπολη δεν εχει καποιο πτηνιατρο, ένας φίλος μου είπε για ενα κτηνίατρο που εχει βασικές γνώσεις κ για πουλακια, θα πάω αύριο πρωί να δω τι θα μου πει κ αυτός κ μετά βλέπουμε

Εχω κ αβιομισιν κ σιβοτιν, γι αυτο έβαλα κ το βίντεο σημερα γιατί κάποιοι καταλαβαίνουν τη διαφορά ακαρεων η αναπνευστικού
 
Εγώ πιστεύω ότι είναι αναπνευστικό το πρόβλημα! Μπορεί και να κρύωσε λόγω του καιρού. Αφού είναι αδύνατη σε ζεστό σημείο μέσα στο σπίτι, ενισχυμένη διατροφή με έξτρα σπόρους (περίλλα, κία, καμελίνα, λινάρι κτλ) και από και πέρα ό,τι πει ο κτηνίατρος! Μπράβο σου που δε θα την αφήσεις στην τύχη της και θα την πας να τη δει γιατρός! Να μας πεις νεότερα!
 
γι αυτο έβαλα κ το βίντεο σημερα γιατί κάποιοι καταλαβαίνουν τη διαφορά ακαρεων η αναπνευστικού
Δεν είναι εύκολο να αναγνωριστεί "κλινικά" παρά μόνον όταν τα ακάρεα είναι σε πολύ πρώιμο στάδιο. Εδώ δεν υπάρχει χρόνος. Το πρόβλημα είναι σοβαρό. Δίνεις ΠΟΥΛΜΟΣΑΝ μια σταγώνα στο σβέρκο(σε γυμνό σημείο) μια φορά κάθε εξη ημέρες (3-4 επαναλήψεις) και ταυτόχρονα το SIVOTINE στο νερό του συνεχόμενα 7-10 ημέρες. (Αποσύρεις το νερό το βράδυ δυο ώρες πριν τον ύπνο και το επιστρέφεις με νέα διάλυση φαρμάκου το πρωί στις 8-9 ). Ζέστη, καθαριότητα, ησυχία, ΚΑΛΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ και υπομονή. Αν τα καταφέρει την πρώτη εβδομάδα έχει καλές πιθανότητες.
 
Καλημερα σε όλη την παρέα, γυρίσαμε κ απο τους γιατρούς, γιατί πήγαμε σε δυο, απλά απογοήτευση, κανεις δεν γνώριζε τίποτα! Τουλάχιστον το ενα παλικάρι, που δεν μου πηρε κ χρήματα παραδέχτηκε ότι δεν γνωρίζει απο μικρά πουλιά, αλλά του φαινεται για αναπνευστικό πρόβλημα κ να δώσω αντιβίωση! Η άλλη κυρία με 2-3 λεπτά που κοίταξε τη μικρή μου, της άνοιξε το στόμα κ κοίταξε με ενα φακό κ τέντωσε το λαιμό της με σιγουριά απάντησε για ακαρεα κ ότι πρέπει να κανω θεραπεία σε όλα τα αλλά πουλιά ! Απλά αυτή δε με έπεισε γιατί ηταν σαν να τα γνωρίζει όλα κ πολυ απότομη, τώρα το πουλάκι κάθεται μαζεμένο στο ξυλάκι του κ πιστεύω ότι ευθύνεται ο τρόπος που το χειρίστηκε! Στο δια ταύτα της έβαλα μια σταγόνα στο σβέρκο πουλμοσαν, που ευτυχώς είχα στο φαρμακείο μου κ έβαλα σιβοτιν στο νεράκι της, με την ευχή να πανε όλα καλά!

Αν όντως εχει ακαρεα πρέπει να βάλω πουλμοσαν κ στα αλλά πουλακια μου;
 
Αν υπάρχει το ακάρι της τραχείας σε ένα από τα πουλιά σου, πολύ φοβάμαι πως δεν θα γλυτώσει όλο σου το κοπάδι τη θεραπεία. Να ξέρεις πως τα ακάρεα αυτά έχουν κύκλο 7 ημερών, οπότε θα χρειαστείς τρεις συνολικά επαναλήψεις κάθε επτά ημέρες.
 
Αν υπάρχει το ακάρι της τραχείας σε ένα από τα πουλιά σου, πολύ φοβάμαι πως δεν θα γλυτώσει όλο σου το κοπάδι τη θεραπεία. Να ξέρεις πως τα ακάρεα αυτά έχουν κύκλο 7 ημερών, οπότε θα χρειαστείς τρεις συνολικά επαναλήψεις κάθε επτά ημέρες.
Το θέμα ειναι πως θα το καταλάβω ... Να κανω προληπτικά σε όλα;
 
Άκη εύχομαι να πάνε όλα καλά. Και εμένα για ακάρεα μου φαίνονται αλλά ούτως ή άλλως το σιβοτιν πιάνει και το αναπνευστικό.
 
Back
Top