Ασθένειες Το καναρίνι μου ακούγεται σαν να σπάζει σπόρους, υπάρχει πρόβλημα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Akisbet
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Φιλε εγω σε τετοιες περιπτωσεις που συνηθως ειναι ακαρεα χρησιμοποιω Pulmosan. Το χρησιμοποιω επισης παντα οποτε φερνω νεα πουλια στο εκτροφειο προληπτικα. Εκτος αν τα εχω παρει απο εκτροφεα που είμαι σιγουρος για την κατασταση των πουλιων. Εγω θα εβαζα 1 φορα και θα το παρακολουθουσα.Αν συνεχιζε θα ξαναβαζα μετα απο 2 βδομαδες. Συνηθως δεν συνεχισαν οσες φορες μου ετυχε εμενα... Αν υπαρχει και θεμα καρινας ενα πολυ καλο φαρμακο ειναι το Teniazine της Ταφαρμ... Κτηνιατροι κατα τη γνωμη μου πολύ λιγοι ξερουν να γιατρεψουν ενα καναρινι... Μερικοι δεν ασχολουνται καν εδω στην Κυπρο.. Βλεπεις τι θα σου πει και να δουμε πως θα παει...
Με τη χρήση pulmosan πρέπει να χορηγήσεις και αντιβίωση;
 
Με τη χρήση pulmosan πρέπει να χορηγήσεις και αντιβίωση;
Εφόσον ασθενει όντως από αυτήν την ασθένεια, τότε ναι πρέπει να πάρει και αντιβίωση.
 
Επειδή τα ακαρεα όταν πεθάνουν τα αποβάλλει απο το στόμα και μπορεί να πνιγεί, δίνουμε αντιβίωση. Συνήθως την aviomycine.
 
Επειδή τα ακαρεα όταν πεθάνουν τα αποβάλλει απο το στόμα και μπορεί να πνιγεί, δίνουμε αντιβίωση. Συνήθως την aviomycine.
Όχι ακριβώς για αυτόν το λόγο Αχιλλέα, αλλά με τον τρόπο που αγκιστρώνονται εσωτερικά στο δέρμα της τραχείας, δημιουργούν μικροσκοπικές πληγές. Όταν αυξάνεται ο πληθυσμός τους, το σύνολο αυτών των πληγών δημιουργεί μια μεγαλύτερη που είναι επιρρεπής στις μολύνσεις, όπως όλες οι ανοιχτές πληγές.
 
Όχι ακριβώς για αυτόν το λόγο Αχιλλέα, αλλά με τον τρόπο που αγκιστρώνονται εσωτερικά στο δέρμα της τραχείας, δημιουργούν μικροσκοπικές πληγές. Όταν αυξάνεται ο πληθυσμός τους, το σύνολο αυτών των πληγών δημιουργεί μια μεγαλύτερη που είναι επιρρεπής στις μολύνσεις, όπως όλες οι ανοιχτές πληγές.
Και όσο υπάρχουν αυτά συμπεριφέρεται σαν να εξακολουθεί να έχει ακάρεα στην τραχεία του...
Μερικές φορές μάλιστα για αρκετές βδομάδες μπερδεύοντας τον εκτροφέα που αν δεν έχει μια σχετική εμπειρία ή γνώσεις συνεχίζει με "δηλητήρια" που επιδεινώνουν την κατάσταση στην τραχεία του...
Καθυστερώντας την τελική ανάρρωση.
 
μπερδεύοντας τον εκτροφέα που αν δεν έχει μια σχετική εμπειρία ή γνώσεις συνεχίζει με "δηλητήρια" που επιδεινώνουν την κατάσταση στην τραχεία του
Η ιβερμεκτίνη είναι δηλητήριο και η αντιβίωση η άμυνα εναντι των προβλημάτων που δημιουργήθηκαν από τα ακάρεα πριν τα σκοτώσει η ιβερμεκτίνη. Πρόκειται για ένα συνδυασμό ο οποίος μπορεί να βοηθήσει ακόμη και στον αποκλεισμό υποψιάς.
 
Η ιβερμεκτίνη είναι δηλητήριο και η αντιβίωση η άμυνα εναντι των προβλημάτων που δημιουργήθηκαν από τα ακάρεα πριν τα σκοτώσει η ιβερμεκτίνη. Πρόκειται για ένα συνδυασμό ο οποίος μπορεί να βοηθήσει ακόμη και στον αποκλεισμό υποψιάς.
Ακριβώς...
Τέλειος συνδυασμός.
 
Back
Top