Γενικά Το καναρίνι μου δείχνει ότι δεν με συμπαθεί, τι να κάνω;

Elenik Kokologianni

PB New Member
Εγγραφή
3 Σεπ 2021
Μηνύματα
8
Πόλη
Χανιά
Το καναρίνι μου ο magic και δείχνει ότι δεν με συμπαθεί καθόλου μπορεί να φταίει ότι το έχω ένα μήνα, αλλά τι να κάνω για να με συμπαθήσει;
 
Καλησπέρα φίλη Ελένη γνώμη μου είναι να δώσεις χρόνο στο πουλάκι να σε μάθει και να εξοικειωθεί μαζί σου μην βιάζεσαι και εγώ με το δικό μου στην αρχή έτσι ήμασταν αλλά τώρα πλέον είναι άλλο πουλι πραγματικά με βλεπει και βγάζει φωνές υπομονή.
 
Το ίδιο πράγμα έλεγα και εγώ για τον Σπύρο. Νόμιζα ότι δεν με ήθελε γιατί όταν τον πλησίαζα μου γυρνούσε την πλάτη. Απλά δώστου χρόνο και μην είναι όλη την ώρα πάνω από το κλουβί (εγώ αυτό το λάθος είχα κάνει!). Και μην προσπαθήσεις να βάλεις χέρι μέσα στο κλουβί, θα το πάρει σαν απειλή. Εμένα μετά από 9 μήνες έχει αρχίσει να με παρατηρεί, να τρώει κεχρί από απόσταση και να ανεβαίνει στο ξυλάκι. Υπομονή και όλα θα γίνουν.
 
@Elenik Kokologianni Υπάρχουν εξωτερικές μπανιέρες ώστε να μην βάζεις το χέρι σου μέσα. Ουσιαστικά κλειδώνουν στην πόρτα και είναι ένας πρόσθετος χώρος όπου το πουλί μπορεί να μπει και να κάνει το μπάνιο του. Εμένα δεν το δέχτηκε αμέσως. Υπήρχαν φορές που του τον έβαζα και δεν ήθελε να μπει. Τώρα με το που θα του τη βάλω στην πόρτα, μέσα σε ένα τέταρτο έχει μπει και έχει κάνει μόνος του το μπάνιο του. Επίσης, δεν πετούν νερό τριγύρω,οπότε εμένα με βόλεψε.
 
@Sonikoly το θέμα είναι τι γίνεται αν σου κοπεί το σύρμα που κουμπώνει εξωτερικά ? εμένα "ευτυχώς" μου κόπηκε κατά την διάρκεια του καθαρισμού
 
@voxpaine γιατί να κοπεί; γυρίζεις τα ελάσματα που έχει από πάνω μία φορά ώστε να εφαρμόσει στην πόρτα και μετά δεν τα ξαναπειράζεις. Μετά απλά κουμπώνεις και ξεκουμπώνεις την μπανιέρα στην πόρτα. Δεν μου έχει συμβεί κάτι ανάλογο.
 
@Sonikoly αν και βγαίνουμε off topic, εγώ για να μπορώ να πλένω την μπανιέρα άνοιγα και έκλεινα κάθε φορά τα ελάσματα για να διευκολυνθεί η κίνηση του χεριού μου
 
Πως καταλαβες οτι δεν σε συμπαθει δηλαδη?
Όταν ήμουν μπροστά του δεν κελαηδούσε ή δεν έκανε μπάνιο και συνήθως όταν είμαι κοντά του μου γυρίζει πλάτη
[automerge]1631101729[/automerge]
@Elenik Kokologianni Υπάρχουν εξωτερικές μπανιέρες ώστε να μην βάζεις το χέρι σου μέσα. Ουσιαστικά κλειδώνουν στην πόρτα και είναι ένας πρόσθετος χώρος όπου το πουλί μπορεί να μπει και να κάνει το μπάνιο του. Εμένα δεν το δέχτηκε αμέσως. Υπήρχαν φορές που του τον έβαζα και δεν ήθελε να μπει. Τώρα με το που θα του τη βάλω στην πόρτα, μέσα σε ένα τέταρτο έχει μπει και έχει κάνει μόνος του το μπάνιο του. Επίσης, δεν πετούν νερό τριγύρω,οπότε εμένα με βόλεψε.
Ευχαριστώ θα το δοκιμάσω.
 
Όταν ήμουν μπροστά του δεν κελαηδούσε ή δεν έκανε μπάνιο και συνήθως όταν είμαι κοντά του μου γυρίζει πλάτη
Είναι φυσιολογική συμπεριφορά. Τα καναρίνια κάνουν αυτά που είναι να κάνουν όταν νιώθουν ασφάλεια και ασφάλεια νιώθουν όταν δεν τριγυρίζουν άτομα ή κατοικίδια ζώα σε κοντινή απόσταση.
 
Back
Top