Ασθένειες Το καναρίνι μου εχει άσθμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eva vrs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ε ναι οποτε ξανα κανει τον ηχο θα βγαλω βιντεο και θα το δεις... ε ναι σου ειπα τρισ μηνεσ τον επιανα καθε μερα για να του βαλω, δεν νομιζω να φτεει αφτο γτ τουσ ηχους αφτους τουσ κανει και ολη μερα αφου με την αντιβιωση του χε περασει.. μηπως τυχον κρυωσε γτ εκανε μπανιο εξω;τι να πω δεν ξερωω

Δεν σου παιρναει απτο μυαλο τι μπορει να ειναι;

Φφφφ ειχα κ τις τροφες ψυγειο ε λογικα ολα σε κατι θα τον επηρεασαν ☹

Και μην ξεχνας την ταχυπνοια με την ουρα που ανεβοκατεβαινει γρηγορα
 
τρισ μηνεσ τον επιανα καθε μερα για να του βαλω, δεν νομιζω να φτεει αφτο γτ τουσ ηχους αφτους τουσ κανει
Γνώμη μου είναι πως αυτή είναι και η πηγή των κακών του καναρινιού.
Και μην ξεχνας την ταχυπνοια με την ουρα που ανεβοκατεβαινει γρηγορα
Νομίζω πως κι αυτό από κει προέρχεται.
. Δεν νομιζω να φτεει αφτο γτ τουσ ηχους αφτους τουσ κανει και ολη μερα αφου με την αντιβιωση του χε περασει..
Καλύτερα να σταματήσεις τα φάρμακα... και να αφήσεις το καναρίνι να ησυχάσει.
 
Δεν του δινω αλλο φαρμακο..η μανα μ κ ο αδερφος μ μου ειπαν πως οταν εκανε αφτον τον ηχο ειδαν πως το ραμφος του ηταν υγρο και μηπως ειχε καταροη; Και επισης πως ανοιγοκλινε εντονα το στομα

Απο οσο το χω ψαξει ειναι λες και εχει παθει πνευμονια η να χει. Ασθμα χρονιο γιαυτο κ ισως μια ειναι καλα και μια οχι

Και γτ ειναι μια καλα μια οχι;οταν δεν ειναι καλα καθετε στο ενα ποδι και σαν να ειναι φουσκομενο..
 
Και γτ ειναι μια καλα μια οχι;οταν δεν ειναι καλα καθετε στο ενα ποδι και σαν να ειναι φουσκομενο..
Κι εσύ στη θέση του με τόση ταλαιπωρία.. κάπως έτσι θα ήσουν.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Γιατι δεν δεχεσε πως θα ναι ασθμα;

Παντως ακαΡι δεν ειναι γτ κελαιδαει
 
Από τον ήχο δεν κατάλαβα κάτι δυστηχώς.Αν μπορείς τράβηξε ένα βίντεο με το κινητό σου. Μην ανχώνεσε μην είναι το ένα και το άλλο γιατί θα χάσεις το μπούσουλα.Άστο μια με δυο μέρες να ηρεμήσει. Μπορείς να μας δείξεις τί τροφή του δίνεις;
 
Δεν χρειαζεται να εισαι ειδικος ασε εδω ειδικοι για μας τους ανθρωπους δεν υπαρχουν για τα πουλια θα υπηρχαν ασεε.. Τοτε θα περιμενω να ξανα κανει τν ηχο και θα το αναιβασω να το δεις και να μου το κνσ καλα... Ανα μπραβο λες εμπειρια, σου τυχει δηλ παροΜοια κατΑσταση δηλ πως ηταν

Οταν μπορω παιρνω τροφη της μανιτομπα που εχι 5.99με το σια μεσα αλλιως παιρνω χυμα κελαιδινη και βιταμινες και αυγοτροφες κιτρινες αφτες με 1ευρω επισης παιρνω σια νιζεερ περιλα καναβουρι καμελινα αφτα καμια φορα τα αγοραζω παστελι και μια φορα την βδομαδα τα δινω αυγο και φρουτα κ λαχανικα

Εγω απορω τι θα αλλαξει αμα δειτε το βιντεο αφου σκοποσ ειναι να ακουσετε τον ηχο.. Δεν λεω εγω θα τραβηξω βιντεο μολις το κανει... Και δεν κανει τπτ απλα οταν κανει τον ηχο εχει ταχυπνοια το κανει τρις ωρες η μπορει κ ολη μερα κ φτερνιζεται κ σαν να βιχει κ καθετε στο κλαδι μεχρι να του περασει

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Επειδή @eva vrs το θέμα θα διαβαστεί και από μελλοντικούς αναγνώστες καλά είναι εσύ που το δημιούργησες να μην το χαλάς με πολλές και ανούσιες αναρτήσεις, αλλά δείχνοντας υπομονή να περιμένεις.
Το video επιβεβαιώνει νομίζω όλα όσα φαντάζομαι...
Θαρρώ ηρεμία και ησυχία του λείπει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Ηθελα να σας ρωτησω κατι... Μ ειπαν πως το καλοκαιρι πρεπει να τρωνε καθε μερα βιταμινα κ αυγοτροφη... Κ τα εβαζα καθε μερα.. Καθε μερα πρεπει κ τν χειμωνα;η οχι γτ εγω και τωρα καθε μερα τα βαζω.. Πειτε μ καθε ποτε να μπαινει η βιταμινα και ποτε η αυγοτροφη κ για ποσο

Οκ

Στο βιντεο αφτο με το καναρινι μου δεν. Ειναι την στιγμη που το ποιανει ασθμα αλλα την στιγμη που ειναι στα καλα τουυυ!
 
Δεν χρειαζεται να εισαι ειδικος ασε εδω ειδικοι για μας τους ανθρωπους δεν υπαρχουν για τα πουλια θα υπηρχαν
Σοβαρά μιλάς; Δεν χρειάζεται να είναι ειδικός κάποιος που θα δώσει θεραπεία σε ένα ζωντανό, σε ένα δημόσιο φόρουμ που διαβάζουν οι πάντες; Δηλαδή εσένα ο γκαϊλές σου είναι να ακούσεις κάτι και ας είναι ότι να ναι και από ποιον να ναι; Αν είναι έτσι, μπορώ να σου πω πέντε φάρμακα για να ξεκινήσουμε από το πρώτο και να το τεντώσουμε το πουλάκι σε πέντε εβδομάδες. Μπορεί βέβαια εντωμεταξύ να γίνει και καλά.

Τα φόρουμ είναι χώροι συζήτησης για να μοιραζόμαστε εμπειρίες. Μπορεί κάποιος να σου πει μια παρόμοια με τη δική του εμπειρία, αλλά δεν μπορεί και δεν θα έπρεπε να μοιραζόμαστε θεραπείες. Εάν υπάρχει ένα ζωντανό που ασθενεί, τότε χρειάζεται ιατρείο και όχι φόρουμ. Αυτή θα πρέπει να είναι μια σοβαρή αντιμετώπιση.

Σου προτείναμε να πας να το δει γιατρός και εσύ λες:
μενω θεσσαλονικη και απο οσους εψαξα κανεις δεν ξερει απο πουλια...
Σου είπε ο Λάμπρος ότι υπάρχει το Αριστοτέλειο το οποίο όντως είναι από τις καλύτερες μονάδες που υπάρχουν για την αντιμετώπιση ασθενειών στα πουλιά στη χώρα και η απάντηση σου ήταν αυτή:
Δεν μπορω να το παω εκει γιατι ειναι μακρυα και θα το ταλαιπωρησω..
Δηλαδή τώρα και τι κάνεις, δεν το ταλαιπωρείς; Τι ακριβώς προσφέρει όλο αυτό που γίνεται; Πόσο θα μπορέσεις να το βοηθήσεις πραγματικά πιάνοντας μας από τον λαιμό να σου πούμε οπωσδήποτε κάτι για να αισθανθείς εσύ καλύτερα;

Αν νοιάζεσαι πραγματικά για το πουλάκι και νομίζεις ότι έχει κάτι, πήγαινε το στο ΑΠΘ και άφησε τους Pet Shopάδες και τα φόρουμ γιατί δεν θα έχει καλή κατάληξη το πράγμα.
 
Οχι δεν γινετε να το παω γτ ειναι μακρυα πολυ απο μενα... Και ναι αφτο ειπα πηγα σε κτηνιατρια αλλα κανεις απο αφτους δεν ηξερε απο πτηνα... Επισης πως θα το παω με αστικο μες στον κοσμο θα στρεσαριστει εντελως κ δεν γινονται αφτα τα πραγματα η θα το παω με την μηχανη με τον πατερα μου μπραβο το βρηκατε.. Και δεν ενοουσα κατι αλλο απλα την εμπειρια να χει καποιος αρκει γιαυτο και ρωταω εδω εσας για να σωθει το πουλακι γτ αλλος τροπος δεν υπαρχει δυστιχως

Εννοειται νοιαζομαι για το πουλακι ασε το πως νοιαζομαι και το τι τρεξιμο" εχω ριξει ασε να το ξερω μονο εγω... απλα το εχω παει σε καποιους που ασχολουντε χρονια και απο εμπειρια μου ειπαν. Πως ειναι ασθμα η χρονιο τι να πω δεν ξερω
 
Ευα πάμε από την αρχή. Στο πουλάκι δώσε μόνο σπόρους για αρχή. Παστέλια αυγοτροφές βιταμίνες κόψτες. Παστέλι ποτέ ξανά δεν προσφέρει τίποτα μόνο πάχος.Αυγοτροφή επίσης για την ώρα του εμπορίου κόψτην. Θα του δίνεις αυγό καλά βρασμένο. Το βράζεις 15 λεπτά. Το αφήνεις να κρυώσει το κόβεις στη μέση και το δίνεις για κανένα 2ωρο όσο φάει.Αυγό αυτήν την περίοδο μια φορά την εβδομάδα είναι καλά.
Βιταμίνες ανάλογα την περίοδο και την βιταμίνη δεν θέλει συχνά. Ναι μεν η αβιταμίνωση δημιουργεί προβλήματα αλλά και η υπερβιταμίνωση δίνει τα ίδια συμπτώματα πολλές φορές. Επειδή φαντάζομαι θα έχει πάρει πολλές κόψτες για την ώρα.
Σπόρια από συσκευασμένη τροφή όπως της manitoba που λες είναι καλά. Κελαηδίνες κτλ κομμένες. Μπρόκολο μια με 2 φορές την εβδομάδα καλά πλύσιμο και στέγνωμα και επίσης 2 ώρες το πολύ στο κλουβί. Όσο φάει το υπόλοιπο το βγάζεις μετά το 2ωρο.
 
Το πουλι με ποδαγκρα το αγωρασα δν ηξερα τι ηταν το καημενο να γινει κλ ευχομαι... Βοηθιστεμεεε η κιλια τ παει γρηγορα πανω κατω κ η ουρα τ
 
Το πουλι με ποδαγκρα το αγωρασα δν ηξερα τι ηταν το καημενο να γινει κλ ευχομαι... Βοηθιστεμεεε η κιλια τ παει γρηγορα πανω κατω κ η ουρα τ
Κανε αυτα που επανειλημενα σου εχουν πει και περιμενε την εξελιξη.

Ρωτας, σου απαντουν, και συνεχιζεις να ρωτας. Ετσι δεν κανουμε δουλεια.
 
Γενικα δεν κανουμε δουλεια ακομα γτ δεν μπορω να ανεβασω το βιντεο γ να το δειτε
 
Γενικα δεν κανουμε δουλεια ακομα γτ δεν μπορω να ανεβασω το βιντεο γ να το δειτε
Ωραια τοτε ποιο ειναι το νοημα να γεμιζουμε ολοι ανουσια ποστ ενα σοβαρο θεμα; Κανε οτι σου ειπαν για την ηρεμια και τη διατροφη του και οταν καταφερεις ανεβαζεις και το βιντεο.

Εδω μεσα κανεις δεν ειναι γιατρος και οση εμπειρια και να χει καποιος δε δινει ετσι αβερτα συμβουλη.

Το μονο που εχω να πω σε οοσα διαβασα ειναι οτι αν εσυ δεν εχεις υπομονη και εισαι αγχωμενη,το περνας και στο πουλακι το αγχος σου.

Α και φυσικα μπορεις να φυλας τροφη στο ψυγειο αλλα ποτε δεν τη δινεις μολις τη βγαλεις. Παντα σε θερμοκρασια δωματιου.

Επισης 3 μηνες επιθολ ειναι υπερβολικα πολυ, αρα προφανως το εβαζες λαθος... αλλα αυτα θα συζητηθουν σε αλλο θεμα. Εδω δεν ειμαστε για τα ποδια αλλα για το αναπνευστικο. Ας επικεντρωθουμε σε αυτο λοιπον χωρις περιττα ποστ.

Περιμενουμε τ βιντεο και τα νεα του οταν ηρεμησει λιγακι.
 
Δεν μπορει να με νιωσει κανεις γτ δεν ξερετε πωσ ειναι να το βλεπεισ να το παθενει αφτο και να μην μπορει καν να κοιμηθει ουτε τπτ να κανει... Μονο οποιοσ το χει το ξερει αφτο.. αφτο ξερω...//

Εχεις δικιο ρε γμτ.. Οκ συμφωνω σε ολα..
 
Δεν μπορει να με νιωσει κανεις γτ δεν ξερετε πωσ ειναι να το βλεπεισ να το παθενει αφτο και να μην μπορει καν να κοιμηθει ουτε τπτ να κανει... Μονο οποιοσ το χει το ξερει αφτο.. αφτο ξερω...//
Πιστεψε με η πλειοψηφια οσων ασχολουνται με το θεμα σου ολο και κατι εχουν αντιμετωπισει. Εκτος αν θεωρεις οτι ολα ειναι ροδινα και σε σενα ετυχε το κακο.

Ακου λοιπο οσα σου λενε και δειξε τον απαραιτητο σεβασμο.
 
Back
Top