Ασθένειες Το καναρίνι μου εχει άσθμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eva vrs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ε μην μου την λες κ απο πανω.. Δεν ειπα οτι μονο το πουλι μ εχει προβλημα... Ξερω πως πολλα πουλια εχουν παθει και απο κατι και ειναι κριμα... Δεν ειπα πως ειναι ολα ροδινα ουτε το νομιζω αφτο... Πολυ απλα δεν σε ξερω δεν με ξερεις και αμα εχεισ καποιο προβλημα μην ασχολεισαι με την υποθεση μ.. Οποιοσ γουσταρει ασχολειται οποιοσ δεν γουσταρει οχι απλο ειναι το θεμα..

Εγω απλα ενημερωνω για να γινουν σωστα πραγματα.. Και απλα με ρωτανε... απανταω...ρωταω;απαντανε.. Αφτο ειναι ολο...
 
Δε σου την ειπα. Ασχολουμαι με το θεμα σου ως εκει που ξερω. Σου ειπα τη δικη μου παρατηρηση... Τη συμβουλη μου να εστιασουμε στο θεμα και οχι σε κορδελακια για να μην ξεφυγουμε, και εφοσον περισσευω ευχομαι περαστικα και να βαλεις συντομα το βιντεο.
 
Δεν ημαστε εδω για να γινουν παρεξηγησεις, αλλα για να λυνουμε θεματα... Και δεν ειπα πος περισσευεις... Ευχαριστώ ολους εσας που βοηθατε οσο μπορειται... Τεσπα ας ληξει εδω.. Το βιντεο ειναι μεγαλο γ αφτο δεν μπορω να το στηλω, απλα θα περιμενω για να ξανατραβηξω ενα πιο μικρο.
 
Δεν ημαστε εδω για να γινουν παρεξηγησεις, αλλα για να λυνουμε θεματα... Και δεν ειπα πος περισσευεις... Ευχαριστώ ολους εσας που βοηθατε οσο μπορειται... Τεσπα ας ληξει εδω.. Το βιντεο ειναι μεγαλο γ αφτο δεν μπορω να το στηλω, απλα θα περιμενω για να ξανατραβηξω ενα πιο μικρο.
Το ανεβαζεις youtube που δεν εχεις θεμα αν ειναι μεγαλο και επισυναπτεις στο μηνυμα το link.
 
Αα καλα αμα περιμενεις να κανει τετοια πραγματα το τηλ μ θα ερθει το καλοκαιρι...
 
Θελω να ακουσω την γνωμηη σας... Εγω τα καναρινια μου τα δινω καθε μερα βιταμινες και Αυγουοφες γτ ετσι μου λεγαν.. Δηλαδη εδω κ 8μηνες καθε βδομαδα τα δινω βιταμινα και 3αυγοτροφη.. Αυτο γινετε συναιχομενα. Και μαλιστα αφου το εμαθα σημερα πως δεν κανει εβγαλα αμεσωσ τις βιταμινες.. Και σας ρωταω εδω λοιπον...υπαρχει περιπτωση να επαθε ασθμα το καναρινι μ απο υπερβιταμινωση;Η να επαθε κατι σχετικο εξετιασ της υπερβολικης βιταμινας; Γτ εψαξα και βρηκα πως τα καναρινια μπορουν να παθουν δυσπνοια ασθμα απο υπερβιταμινωση να χασουν φτερα και αλλα πολλα και γιαυτο αρχισα να σκεφτομε μηπως το παθενει αφτο το καναρινι μ εξετιασ τν βιταμινων γτ κ φτερα χανει κ ασθμα ησως η δυσπνοια ξερω γω. Πειτε κ εσεισ την γνωμη σας που ειστε πιο εμπειροι...
 
misalourit: 295470 είπε:
Έχει όντος άσθμα;
Ποιος έκανε τη "διάγνωση"
Μαζι μηλαμε χωρια καταλαβαινουμε;θα το ξανα πω για τελευταια φορα, αφτος απο εκει που το πηρα το ακουσε κ μου ειπε ειναι ασθμα απο εμπειρια ισωσ.. Μου εδωσε αντιασματικο και μου ειπε σε 100μλ να βαζω 10σταγονεσ φαρμακο Εγω φοβηθηκα να βαλω τοσο κ εβαλα πεντε για πεντε μερες αλλα δεν ειδα βελτιωση και πηγα σε εναν που εχει αποθηκη με πουλια Και απο εμπειρια του κ αφτος ειπε ειναι ασθμα... Κ του δωσα αντιβιωση που ειναι κατα αναπνευστικων προβλιματων και πεπτικων.. Και μαφτο εγινε καλα..Αλλα μετα απο καιροο ξανα παθε αφτους τσ ηχους, αλλα παρολα αφτα οποσ ειπα ξανα κ ξανα η ταχυπνοια δεν φευγει

Γιαυτο σας ειπα αφου φτερνιζετε βηχει και κανει κατι σαν να μην μπορει να αναπνευσει σαν συριγμους και ολα αφτα τα κανει για ωρες γιαυτο σασ ρωτω αμα ειναι κριση ασθματος. Γτ αμα ειναι μπορει να τα παθε κ απο βιταμινεσ
 
Εγω να ρωτησω.. αφου εχεις τη διαγνωση, εχεις τη δοσολογια, εχεις και την αιτια... Τι βοηθεια θες;
 
Γιατι ο ενας απο αφτους ειναι αντε να μη πω... Επισης ο ενας με ειπε πωσ μπορει να ειναι χρονιο ασθμα κ ο αλλος απο κρυωμα αλλα γενικα δεν τους εμπιστευομαι και πολυ... Θελω πολυ απλα την βοηθεια σας γιατι με το αντιασματικο δεν εγινε καλα ουτε με το φαρμακο κατα του ασθματοσ τησ ταφαρμ δν εγινε καλα.. Καλα εγινε με τιν αντιβιοση τησ τεμπερλιν κ μτ ξανα απο 20 μερες ξανα εγινε χαλια. Γτ ξανα εγινε χαλια;τι παιζει εδω; Εγω δεν εχω εμπειρια ουτε ειχα ποτε ξανα πουλια πρωτη φορα ειναι

Πειτε μ εσεις αμα ηταν ασθμα δεν θα γινοταν καλα με τα φαρμακα του ασθματος. Αρα για να γινι καλα με την αντιβιωση τι μπορει να. Εχει που προκαλει κραυγιες βηχα κτλπ; Και αφου εγινε καλα γτ το ξαναπαθε;

Καντε μου μια χαρη, στο you tube υπαρχει ενα βιντεο λεγεται ετσι ακριβως ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΝΑΡΙΝΙΟΥ.mvn ειναι ενα βιντεο ολο κιολο με ενα κιτρινο καναρινακι με μαυρο χρωμα δειτε το οσοι θελετε γτ το καναρινι μ κανει σχεδον τετιο ηχο
 
Και μετα μου λετε να εμπιστευτω καποιον αλλοο.. Ενας απο αφτους που ειδε το πουλι μ μου ειπε να βαζω αυγο για δυο μερες ενω ολοι λετε το πολυ λιγες ωρες... σορρυ για το ασχετο αλλα επρεπε να το δειτε ολοι..
 
Εύα μην θυμώνεις με όσους προσπαθούν να βοηθήσουν το πουλάκι. Από καλοσύνη γίνεται. Το άγχος δεν βοηθάει.
Θα ήθελα να μπορείς να μας πεις ορισμένα πράγματα για την τροφή που δίνεις στο πουλάκι σου, μάρκα, κάθε πότε την αλλάζεις και βάζεις καινούργια, γιατί την διατηρούσες στο ψυγείο και αν την έβαζες κατ' ευθείαν στην ταΐστρα όπως ήταν παγωμένη. Αν το ίδιο κάνεις και με την αυγοτροφή και επίσης ποια μάρκα αυγοτροφής χρησιμοποιείς.
Οι βιταμίνες που του δίνεις είναι υγρές ανακατωμένες με το νερό του; Κάθε πότε τις αλλάζεις, καθημερινά;
Πόσο καιρό τις δίνεις;
Πόσον καιρό του βάζεις epithol; Έχει λερωθεί πολύ το πτέρωμά του από αυτές τις εφαρμογές και φαίνεται το δέρμα;
Που ζούσε το πουλάκι πριν το βάλεις στην τραπεζαρία;
Εκεί που το έχεις βρίσκεται κοντά στους υδρατμούς του μαγειρέματος; Έχει καπνό από τσιγάρα; Χρησιμοποιείτε βαριά καθαριστικά πατώματος ή επίπλων με έντονη μυρωδιά; Ψεκάζετε με αρωματικά χώρου;
Κάθε πότε καθαρίζεις το κλουβί;
Αυτά είναι μερικά ενδεχόμενα που περνούν από το μυαλό μου. Σκέψου και εσύ όποιες πληροφορίες νομίζεις ότι μπορούν να βοηθήσουν την σκέψη όσων γνωρίζουν και να είσαι σαφής και συγκεκριμένη στις περιγραφές σου, να προσπαθήσουμε να βγάλουμε μια άκρη.
Και ναι σταμάτα τις βιταμίνες και δώσε αρκετές μέρες καθαρό νεράκι να πιει το πουλάκι.
 
Δεν θυμωνω ισα ισα βοηθεια ζηταω για να σωθει..λοιπον το τι τρωει το ξανα ειπα.. Οταν μπορω δινω μανιτομπα τροφη αλλιωσ χυμα.. Αγοραζω καμελινα σια νιζερ καναβυρι περιλα και αγοραζα και παστελια επισης τα δινω λαχανικα κ φρουτα αλλα η αληθεια ειναι οτι τα εδινα καποιες φορες λιγο βρεγμενα.. Παντα στην τραπεζαρια τα ειχα τα πουλια μ απλα τα ειχα μεσα εξω δηλ τα κρεμουσα σε τοιχο στην αυλη.. Επισης να πως πως καθαριζω τα κλουβια με φαρμακο και ξυδι κ καφτο νερο.. Τα βαζω μια ψιροσκονη ρεπελι λεγετε ειναι κ γ παπαγαλουσ κ ειπα μηπωσ το πιραξε τπτ απο αφτο.. Οσο για καθαριστικα στο σπιτι αζαχ γ τζαμια και ενα απλο φαρμακο για σφυγκαρισμα η χλωρινη.. Τισ τροφεσ τσ εβαζα ψυγειο γτ μυ χαλασαν τσ πεταξα πηρα αλεσ και τα βαζα ολα ψυγειο κ ναι κατευθειαν τα δινα στα πουλια:/ επιθολ εβαζα για 3μηνες..

Ε οταν το βαζα επιθολ λερονοταν τα πουπουλα και φενοταν η κοιλια για ενα μηνα και.. Οι βιταμινες ειναι απλες με ενα ευρω οπως και η αυγοτροφη δεν ειναι του νερου.. Το καλοκερι αλλαζα φρεσκο νερο καμια εκσι φορες κ τωρα μια.. Την τροφη απτην ταιστρα την αφηνω παντα εφτα μερες.. Βιταμινες κ αυγοτροφη για πολουσ μηνεσ τρωγαν καθε μερα γτ δεν ηξερα..στον πατο ειχα φυλαδια αλλα τωρα αμμο.. Και στο νερο που κανανε μπανιο εβαζα σταγονεσ απολυμαντικου

Καπνο τσιγαρων οχι..στην αρχη καθαριζα το κλουβι ανα τρις μερες ολο και τα κλαδια καθε μερα.. Ενω τωρα μια φορα την βδομαδα και τα κλαδια ανα τρισ μερες.. Και ανα δυο η τρις μερες καθαριζω τσ .. Ποτιστρες.. Επισης εχει ενα μηνα που ανα δεκα πεντε μερες τα βαζω μια κουταλια μηλοξιδο και πινουν.. Βιταμινες στο νερο δεν τα βαλα ποτε.. Τωρα προσφατα αγωρασα και δεν εβαλα ακομα

Τα απογευματα που τα βγαζα εξω καναν μπανιο στην ποτηστρα αλλα ειχε ζεστεσ δν νωμιζο να παθαν τπτ απο αφτο εκτοσ και αν ναι

Ααα και οσο για αρωμα τα αδερφια μ τα βλαμενα βαζανε αξ και μυριζε ολο το σπιτι και τωρα τουσ λεω αμα θελουν εξω απτο σπιτι.. Και ναι θυμηθηκα κ κατι αλλο πριν τρισ μερες που ξαναρχισε τσ ηχους και ηταν χαλια κ. Δεν ειχε κοιμηθει δυο βραδια την ιδια μερα ο μπαμπασ μ εβαλε αεροξολ στο σπιτι φφ καταλαβα τις βλακειεσ τουσ

Και τα βραδια τα σκεπαζω για να μην κρυωνουν

Και πιο πολυ εχουν φαει χυμα τροφη.. Τι να κανω δεν το θελα αλλα φεν γινοταν αλλιωσ
 
Από αυτά που έγραψες:
Χύμα τροφή ποτέ, ενδέχεται να φταίει για τα ακάρεα. Καλά κάνεις και δίνεις τους εξτρά σπόρους. Τα λαχανικά καλύτερα στεγνά αλλά δεν είναι τόσο φοβερό αν έχουν υγρασία. Φοβερό θα είναι αν μένουν και σαπίζουν στο κλουβί. Το μέσα-έξω στο έχουν ήδη πει δεν είναι καλό ιδίως τους μήνες με διαφορά θερμοκρασίας.
Με τι φάρμακο καθαρίζεις τα κλουβιά; (Μάρκα και είδος). Η ψειρόσκονη δεν τα πειράζει αλλά όχι συνέχεια και όχι σε τεράστιες ποσότητες. Τις τροφές σε ξηρό και δροσερό μέρος και πάνω να ρίχνεις μερικά φύλλα δάφνης για να μην μαμουνιάζουν. Το δοχείο καλά κλεισμένο ή καλύτερα στην συσκευασία του καλά κλειστή.
Μεγάλο διάστημα το epithol. Δεν πρόσεχες στην εφαρμογή, ναι μπορεί να κρύωσε από αυτό αφού ήταν γυμνή η κοιλιά του. Σταμάτα το και βάλε μας φωτογραφίες του πουλιού.
Αυτά που λες βιταμίνες δεν είναι βιταμίνες, είναι σκουπίδια άρα αποκλείεται να έπαθε υπερβιταμίνωση. Κόψε αυτά και αυγοτροφή ή θα δίνεις σκέτο αυγό κομμένο στην μέση, ή θα φτιάχνεις δική σου ή θα αγοράσεις συσκευασμένη που να γράφει egg food. Έχουν όλες οι μάρκες.
Την τροφή στις ταΐστρες θα την αλλάζεις κάθε δύο το πολύ τρεις μέρες. Το νερό κάθε μέρα. Δεν χρειάζεται να πλένεις τις ποτίστρες με σαπούνια. Αν αλλάζεις κάθε μέρα το νερό, διατηρείται καθαρή η ποτίστρα με απλό ξέβγαλμα.
Τι σταγόνες απολυμαντικού βάζεις στο μπάνιο; Τίποτα δεν θα βάζεις, το πολύ-πολύ δυο τρεις σταγόνες μηλόξυδο.
Τι βιταμίνες αγόρασες τώρα;
Λιχουδιές κρεμαστές δεν χρειάζεται.
Αρωματικά, σπρέυ για έντομα μακριά, το κατάλαβες και μόνη σου. Να αερίζεται το δωμάτιο καθημερινά αρκετές ώρες χωρίς όμως το ρεύμα να χτυπάει το κλουβί του πουλιού.
Θα σου έλεγα να φτιάξεις το τσάι τριών βοτάνων https://community.petbirds.gr/threa...πτική-και-θεραπευτική-χρήση-στα-πουλιά.19081/ να πιει για μερικές μέρες και περίμενε και τα παιδιά με τα καναρίνια για περισσότερες ερωτήσεις και συμβουλές.
Περαστικά!
 
Μαλιστα.. Απο δω και περα θα αγωραζω συσκευασμενη τροφη και βιταμινες..ηξερα οτι δεν ηταν τοσο καλα αλλα λογω οικονομικων αναγκαστικα αγοραζα τετοια.. Βιταμινες αγορασα για νερο τησ τεμπερλιν που λεει μεσα A B C αμα δεν κανω λαθος οποτε θα πεταξω οτι βιταμινα εχω και θα παρω την. Δεφτερα απτις καλεσ.. Ποσ θα φτιαξω μονη αυγοτροφη; Καλε της κουζινασ των πιατων μαφτο καθαριζα το κλουβι με φερι και ενα αλλο απτα λιντ σε χρωμ α πρασινο δεν το θυμαμε. Για το μπανιο τουσ αγοραζα ενα απολυμαντικο με τεσερα ευρω με μυρωδια λεβαντασ.. Και οσο για την ψυρροσκονη πολυ με λεγαν να βαζω πλ εβαζα ανα τρισ μερες ε χαιβανι κ γωω

Από αυτά που έγραψες:
Χύμα τροφή ποτέ, ενδέχεται να φταίει για τα ακάρεα. Καλά κάνεις και δίνεις τους εξτρά σπόρους. Τα λαχανικά καλύτερα στεγνά αλλά δεν είναι τόσο φοβερό αν έχουν υγρασία. Φοβερό θα είναι αν μένουν και σαπίζουν στο κλουβί. Το μέσα-έξω στο έχουν ήδη πει δεν είναι καλό ιδίως τους μήνες με διαφορά θερμοκρασίας.
Με τι φάρμακο καθαρίζεις τα κλουβιά; (Μάρκα και είδος). Η ψειρόσκονη δεν τα πειράζει αλλά όχι συνέχεια και όχι σε τεράστιες ποσότητες. Τις τροφές σε ξηρό και δροσερό μέρος και πάνω να ρίχνεις μερικά φύλλα δάφνης για να μην μαμουνιάζουν. Το δοχείο καλά κλεισμένο ή καλύτερα στην συσκευασία του καλά κλειστή.
Μεγάλο διάστημα το epithol. Δεν πρόσεχες στην εφαρμογή, ναι μπορεί να κρύωσε από αυτό αφού ήταν γυμνή η κοιλιά του. Σταμάτα το και βάλε μας φωτογραφίες του πουλιού.
Αυτά που λες βιταμίνες δεν είναι βιταμίνες, είναι σκουπίδια άρα αποκλείεται να έπαθε υπερβιταμίνωση. Κόψε αυτά και αυγοτροφή ή θα δίνεις σκέτο αυγό κομμένο στην μέση, ή θα φτιάχνεις δική σου ή θα αγοράσεις συσκευασμένη που να γράφει egg food. Έχουν όλες οι μάρκες.
Την τροφή στις ταΐστρες θα την αλλάζεις κάθε δύο το πολύ τρεις μέρες. Το νερό κάθε μέρα. Δεν χρειάζεται να πλένεις τις ποτίστρες με σαπούνια. Αν αλλάζεις κάθε μέρα το νερό, διατηρείται καθαρή η ποτίστρα με απλό ξέβγαλμα.
Τι σταγόνες απολυμαντικού βάζεις στο μπάνιο; Τίποτα δεν θα βάζεις, το πολύ-πολύ δυο τρεις σταγόνες μηλόξυδο.
Τι βιταμίνες αγόρασες τώρα;
Λιχουδιές κρεμαστές δεν χρειάζεται.
Αρωματικά, σπρέυ για έντομα μακριά, το κατάλαβες και μόνη σου. Να αερίζεται το δωμάτιο καθημερινά αρκετές ώρες χωρίς όμως το ρεύμα να χτυπάει το κλουβί του πουλιού.
Θα σου έλεγα να φτιάξεις το τσάι τριών βοτάνων https://community.petbirds.gr/threads/Τσάι-βοτάνων-για-προληπτική-και-θεραπευτική-χρήση.19081/ να πιει για μερικές μέρες και περίμενε και τα παιδιά με τα καναρίνια για περισσότερες ερωτήσεις και συμβουλές.
Περαστικά!
Σε ευχαριστω παρα πολυ νασαι καλα

Φωτο θα σας διξω το πρωι..
 
οποτε θα πεταξω οτι βιταμινα εχω και θα παρω την. Δεφτερα απτις καλεσ..
Με μπερδεύεις, τις tabernil τις κρατάς και τις δίνεις, αφού δώσεις πρώτα λίγες μέρες το τσάι που σου είπα.
Τις κίτρινες που τις τρώνε τις πετάς και δεν αγοράζεις τίποτα παρόμοιο.
Μόνο αυγοτροφή.
Για να φτιάξεις μόνη σου, έχει εδώ συνταγές https://petbirds.gr/product-category/birds/foods/eggfoods/ αλλά αν νομίζεις πως δεν θα είσαι πολύ προσεκτική στην προετοιμασία της, αγόρασε μία έτοιμη συσκευασμένη κάποιας μάρκας που να γράφει egg food πάνω, όχι ανώνυμη. σε σακκουλάκι.
Ψειρόσκονη μία φορά κάθε 40- 60 μέρες όχι πιο συχνά.
Τα καναρίνια έχουν αχίλλειο πτέρνα το αναπνευστικό τους. Με κανένα τρόπο δεν πρέπει να τα επιβαρύνουμε με πράγματα που ενοχλούν ακόμα και εμάς τους ίδιους.
 
Μπορω να βαλω να πιει μονο χαμομηλι..;

Μπορειτε να μου προτινετε εσεισ καποιες ψιροσκονες
 
Μπορω να βαλω να πιει μονο χαμομηλι..;

Μπορειτε να μου προτινετε εσεισ καποιες ψιροσκονες
Ναι μπορείς, ένα κουταλάκι του γλυκού σε ένα ποτήρι ή μπρίκι βραστό νερό, θα το αφήσεις 15 λεπτά σκεπασμένο με πετσέτα, θα το αραιώσεις κατά 50% με καθαρό νερό στην συνέχεια και θα το δώσεις αφού έρθει σε θερμοκρασία δωματίου.
Εγώ χρησιμοποιώ την pinex.
 
Μαζι μηλαμε χωρια καταλαβαινουμε;θα το ξανα πω για τελευταια φορα, αφτος απο εκει που το πηρα το ακουσε κ μου ειπε ειναι ασθμα απο εμπειρια ισωσ.. Μου εδωσε αντιασματικο και μου ειπε σε 100μλ να βαζω 10σταγονεσ φαρμακο Εγω φοβηθηκα να βαλω τοσο κ εβαλα πεντε για πεντε μερες αλλα δεν ειδα βελτιωση και πηγα σε εναν που εχει αποθηκη με πουλια Και απο εμπειρια του κ αφτος ειπε ειναι ασθμα... Κ του δωσα αντιβιωση που ειναι κατα αναπνευστικων προβλιματων και πεπτικων.. Και μαφτο εγινε καλα..Αλλα μετα απο καιροο ξανα παθε αφτους τσ ηχους, αλλα παρολα αφτα οποσ ειπα ξανα κ ξανα η ταχυπνοια δεν φευγει

Γιαυτο σας ειπα αφου φτερνιζετε βηχει και κανει κατι σαν να μην μπορει να αναπνευσει σαν συριγμους και ολα αφτα τα κανει για ωρες γιαυτο σασ ρωτω αμα ειναι κριση ασθματος. Γτ αμα ειναι μπορει να τα παθε κ απο βιταμινεσ

Άκου να δείς Εύα πώς έχουν τα πράγματα γιατί άκρη δεν βγαίνει απο τον τρόπο που μας τα γράφεις. Ήρθες σε ένα φόρουμ με ανθρώπους με μεγάλη εμπειρία πάνω στην εκτροφή καναρινιών και με κάποιες εμπειρικές γνώσεις σε παθολογία. Ζητάς ασπεγνωσμένα τη γνώμη και τη βοήθειά τους για να συνεχίζεις συνεχώς να την αμφισβητείς τρίβοντας μας στη μούρη ξανά και ξανά αυτά που σου είπαν αυτοί που στο πούλησαν άρρωστο (απορώ γιατί δεν θα το θεράπευσαν πρώτα αφού τα ήξεραν όλα) τους οποίους λες πως δεν εμπιστεύεσαι. Βάλτα σε μια σειρά στο κεφάλι κι αν αποφασίσεις για το τι ψάχνεις μετά θα μπορέσει να βοηθηθεί και το κακόμοιρο πουλί. Αν καταλάβεις δηλαδή ποτέ, ότι χρειάζεται να το πας σε γιατρό, είτε με το αστικό σκεπασμένο είτε με μηχανή είτε με ταξί είτε με πατίνι.
 
Το πουλι μονο ποδαγκρα ειχε οταν το αγορασα.. Που ναξερα τι ηταν;! Ηταν μια χαρα ζωηρο κελαιδουσε μια χαρα... Τωρα η θα το παθε απο κρυωμα η απο κατι αλλο..λοιπον εγω ολες τις γνωμες ειμαι προθυμη να ακουσω και γιαυτο ειμαστε εδω..σορρυ αμα αμφισβητισα καποιον αλλα απο το ανχος μου να γινει καλα το πουλι δεν ξερω τι λεω..λοιπον εσεις ξερετε εσεις θα το βοηθιστε οπως λες που ειστε εμπειροι κ φενετε εξαλου.. Απλα μ ειπαν για ασθμα και γιαυτο κολλησα και γιαυτο δεν εγινε καλα το πουλι με το φαρμακο για το ασθμα γτ πολυ απλα θελουν να πουλησουν αντι να βοηθισουν.. Εγω απλα απο δω και περα θα λεω μονο αφτα που κανει το πουλι.. Και θα περιμενω να το πιασει κριση για να δειτε επιτελουσ αφτο το βιντεο για να πειτε την γνωμη σας.. Πιστεψα απτην αρχη πως εδω θα βρεθει λυση γτ αλλοι μου πανε ε οσο ζησει βεβαια για να παρω αλλο τι μας λεει μωρε..
 
Back
Top