Ασθένειες Το καναρίνι μου εχει άσθμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eva vrs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ξαναδιάβασε λοιπόν αργά όλα όσα σου έγραψαν όλοι ως τώρα προσέχοντας ότι δεν πρόσεξες ως τώρα.

Κι ας ξαναπούμε για εκατοστή φορά το παρακάτω.

χρειάζεται να το πας σε γιατρό, είτε με το αστικό σκεπασμένο είτε με μηχανή είτε με ταξί είτε με πατίνι.
 
Περα απο το βιντεο... Και ξαναλεμε. Καλη διατροφη ΤΕΡΜΑ ΟΙ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ για λιγο να λασκαρει το πουλι απο οσα εχει παρει, ΗΡΕΜΙΑ και το βιντεο οταν μπορεις.

3 ολοκληρους μηνες το επιανες ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ. Εχει φαει ΦΡΙΚΗ καταρχας, περα απο τα ασθματα και τις ποδαγρες.
 
Ναι συμφωνω, δεν μπορω να το παω σε γιατρο λογω οικονομικων... Και γιαυτο τωρα βασιζομαι πανω σας..σημερα θα του δωσω και χαμομηλι, απλα τα ποδια του τα ειδατε τωρα εννοειτε δεν το ενοχλω αλλα πως θα γινουνε καλα ειναι χαλια
 
Εύα όπως σου είπα και στο μήνυμα, προς όφελος του πουλιού είναι να παραμείνουμε αυστηρά στα ουσιαστικά θέματα που μας απασχολούν.
Μπορείς να μας πεις ποια είναι η γενικότερη εμφάνιση και συμπεριφορά του πουλιού αυτήν την στιγμή;
Είναι δραστήριο; Είναι φουσκωμένο; Τρώει αρκετά; Πως είναι οι κουτσουλιές του;
Μπορείς να βάλεις μια γενική φωτογραφία του και μια φωτογραφία των κουτσουλιών;
 
Τρωει κανονικα πινει νερο κανονικα αλλα ξυνετε συχνα.. ε ενταξει καποιες φορες ειναι ζωηρος καποιες φορες οχι.. Δηλαδη καθετε με το ενα ποδι και καποιες φορες φενετε λιγο φουσκομενο
 
Ρε παιδια ανεβηκαν οι φωτο δεν τις βρισκω.
 

Συνημμένα

  • 01-IMG_20151121_115249.webp
    01-IMG_20151121_115249.webp
    56,4 KB · Προβολές: 0
  • 02-IMG_20151121_115233.webp
    02-IMG_20151121_115233.webp
    76,3 KB · Προβολές: 0
  • 03-IMG_20151121_114755.webp
    03-IMG_20151121_114755.webp
    44,6 KB · Προβολές: 0
Περίμενε να τις δουν όσοι ξέρουν τα καναρίνια. Το πουλάκι αρκετά καλά το βλέπω, για τις κουτσουλιές δεν ξέρω, με παραξενεύει το πράσινο υγρό γύρω τους. Περίμενε πιο έμπειρες γνώμες.
Προσωπικά αν αδυνατούσα να το πάω σε γιατρό, θα πρόσεχα σχολαστικά την διατροφή του και θα ακολουθούσα φυσικές μεθόδους πρόληψης καθώς και θα έδινα ζεόλιθο και καρβουνάκι.
 
Χθες ειχε φαει μαρουλι ισως γιαυτο.. Τι ειναι ο ζεολιθος κ το καρβουνακι κ ποσο κοστιζουν
 
τι ειναι ο ζεολιθος κ το καρβουνακι κ ποσο κοστιζουν
Καρβουνάκι είναι αυτό, το πουλάνε όλα τα petshops και είναι πολύ φθηνό, 1-1,5 ευρώ ίσως και λιγότερο.

[Χ]

Ζεόλιθος είναι αυτός (μιας εταιρείας που εγώ χρησιμοποιώ) και εγώ πήρα την συσκευασία των 135 γρ. 5 ευρώ.

ζεόλιθος-landmark.webp

Είναι και τα δύο ορυκτά, τα βάζουμε σε ξεχωριστή αυγοθήκη να είναι διαθέσιμα και βοηθάνε στην αποτοξίνωση και στην αποβολή πιθανών δηλητηριωδών ουσιών από τον οργανισμό των πουλιών. Το πουλάκι τρώει κατά βούληση.
 
Ωραια ευχαριστω.. Αφτα θα τα βαζω καθε μερα;η οχι εγω τα βαζω και τρωνε καθε μερα αμμο για χωνευση

Αμα οντως του λειπει ηρεμια και αφου κανει τους ηχους αφτους οπως ειπατε ας πουμε απο στρεσαρισμα τοτε η φωνη του γιατι μετα απο αφτους τους περιεργους ηχους εχει βραχνη φωνη
 
Σημερα το μεσημερι ετυχε να δω απο μακρυα το πουλακι μου και εκει που το κοιτουσα φενοταν πως εκανε προσπαθεια να κελαηδισει αλλα δεν κελαιδουσε ετρεμε ο λαιμος του λες και κελαιδουσε αλλα ηχος δεν εβγενε καν μετα το ξανα κανε αφτο και κελαιδησε για κανα δεκαλεπτο αλλα οχι το πολυ δυνατο... Παλι σημερα ομως εχασε καποια φτερα... Δηλαδη εχουμε νοεμβριο. Γινεται ναχει πτεροροια ακομα; Που σας ειπα οτι την ειχε απο ιουνιο... Και κατι ακομα το πουλι ειχε να κελαιδησει απο μεσα ιουλιου εκανε μοναχα τσιου και τωρα εχει καμια τρις βδομαδες που αρχισε να κελαιδαει πιο δυνατα κ πιο συχνα αλλα νταχ δεν κελαιδαει σαν το αλλο να σου παιρνει "τα αφτια" πιο χαμηλοφωνα, αλλα μανησυχισε αλλο τωρα..σημερα εκανε κ αφτα τα τσιου αρκετεσ φορες αλλα με πιο χαμηλη φωνη πολυ σιγανα πρωτη φορα το κανε αφτο και επειδη χοροπιδουσε πανω κατωετα οταν σταματησε σαν να ακουσα ενα μικρο σαν σφυριγμα να βγαινει απο μεσα του.. Τι να ναι αφτο..

Και ειδικα αφτο το εκανε οταν ακουγε να κελαιδαεει το αλλο ανοιγε το στομα λες κ εκανε τσιου αλλα η φωνη δεν εβγενε καθολου

Το σφυριγμα που βγενει απο μεσα του δεν παραπεμπει σε ασθμα;δεν ξερω απλα ρωταω.. Παντως πολλες φορες εκανε να πει εστω ενα τσιου αλλα φωνη γιοκ... λες κ χειροτερεψε.. Θα περιμενω την γνωμη σας..
 
Άμμο για χώνεψη μια φορά την εβδομάδα και όχι πολύ να του βάζεις.
 
Να βαλω προλιπτικα στο πουλι πουλμοσαν
 
Μες στην βδομαδα θα παω λογικα το καναρινι μ σε κτηνιατρο.. :) ξερετε μηπως ποσα να παιρνουν; Ετσι στο περιπου..
 
Back
Top