Γενικά Το καναρίνι μου κάθεται στο ένα πόδι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Athinag
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Athinag

PB New Member
Εγγραφή
3 Σεπ 2014
Μηνύματα
313
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας, σημερα παρατηρησα πως το καναρι μου καθεται συνεχωμενα στο ενα ποδι και το αλλο το κρυβει τελείως στα πουπουλα του. Δεν φαινεται να τον ποναει και απο το πρωι κελαηδουσε λιγακι... Να ανησυχω;
 
Το σήκωμα του ποδιού σημαίνει ή ότι πονάει το ποδαράκι του ή ότι έχει πόνο στην κοιλιακή χώρα. Αλλά από την άλλη μεριά πολλά καναρίνια κάθονται έτσι απλά! Τα βολεύει για να χαλαρώσουν... Εσένα παλιά δεν καθόταν και άρχισε να κάθεται τώρα μόνιμα στο ένα πόδι;
 
Γεια σας, σημερα παρατηρησα πως το καναρι μου καθεται συνεχωμενα στο ενα ποδι και το αλλο το κρυβει τελείως στα πουπουλα του. Δεν φαινεται να τον ποναει και απο το πρωι κελαηδουσε λιγακι... Να ανησυχω;
Συνέχισε να παρατηρείς τη στάση και τη συμπεριφορά του. Μας ενδιαφέρει να γνωρίζουμε αν κάθεται φουσκωμένο, νυσταγμένο και άκεφο ή αν απλώς πατά το ένα πόδι.
Αν συμβαίνει το δεύτερο δεν είναι λόγος ιδιαίτερης ανησυχίας... Φυσικά ούτε εφησυχασμού. Το να κάθονται τα πουλιά στο ένα πόδι είναι μια διαδικασία που τα ξεκουράζει, τους γίνεται ασυναίσθητα, δεν τα ενοχλεί και κυρίως είναι και υπό συνθήκες... φυσιολογική.
Το βράδυ για παράδειγμα κοιμούνται 6-8 ώρες στο ένα πόδι. Ακόμη μια μικρή αμυχή, ένα χτύπημα, κάποιο "μάγκωμα" στα σίδερα ή τις εξαρτήσεις του κλουβιού μπορεί να το κάνουν να το "φυλάει" για μερικές μέρες.
Αν όμως συμβαίνει το πρώτο τότε τα πράγματα είναι αρκούντως σοβαρά, οφείλουμε με προσοχή να προσπαθήσουμε να βρούμε την αιτία, αν δεν μπορούμε να το πάμε σε κάποιον ειδικό γιατρό... ώστε να μην υπάρχει κακή εξέλιξη στην υγεία του. Σε αυτή την περίπτωση κάποιες φωτογραφίες της κοιλιάς ή και του θώρακα του πουλιού, θα βοηθήσουν αυτούς που γνωρίζουν να βρουν (ίσως) την πηγή του κακού.
Εσύ λοιπόν που το βλέπεις... μπορείς να μας πεις τις παρατηρήσεις σου.
 
Εάν είναι ψιλοτραυματισμένο το ποδαράκι του ή εάν το κάνει σε σποραδικά και όχι συχνά διαστήματα δεν είναι τίποτα. Μήπως του δίνεις πολύ πρωτεΐνη (αυγό ή έτοιμη αυγοτροφή ) Αθηνά, δες το στην κοιλιά εάν είναι έντονα μαύρο το συκώτι του.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Εσένα παλιά δεν καθόταν και άρχισε να κάθεται τώρα μόνιμα στο ένα πόδι;
οχι μονο τωρα το κανει... Πρωτη φορα το ειδα.. Με το που σταματαει σε ενα κλαδακι μαζευει το ποδι του. Ωστοσο το χρεισιμοποιει. Στην οψη δεν εχει τιποτα το ανησυχητικό..

Μήπως του δίνεις πολύ πρωτεΐνη (αυγό ή έτοιμη αυγοτροφή ) Αθηνά
Ναι. Απο την πεμπτη δινω μονο αυγο, σπορους και βιταμινες στο νερο του καθε μερα. Δες και το Γιατί το καναρίνι μου κελαηδάει καλύτερα έξω; | PetBirds

Αθηνά του δίνεις αυγοτροφή κάθε μέρα όλο το χρόνο;
Δινω οπως ειπα και παραπανω αυγο. Γενικα δεν δινω αυγοτροφη σπιτικη αλλα ετοιμη... Μια δυο φορες την εβδομαδα... Πιο πολυ μια φορα, σπανια δυο

Σε αυτή την περίπτωση κάποιες φωτογραφίες της κοιλιάς ή και του θώρακα του πουλιού, θα βοηθήσουν αυτούς που γνωρίζουν να βρουν (ίσως) την πηγή του κακού.
είχα σκοπό να βγάλω φωτογραφίες την πέμπτη, όταν θα έχει συμπληρωθεί μία εβδομάδα από τότε που ξεκίνησα να χορηγώ τις βιταμίνες και να δίνω αυγό... Να το κάνω πιο νωρίς; Να αρχίζω να επαναφέρω τις τροφές που του έδινα, μήπως είναι κάτι σχετικό; Άμμος και σουπιά για παράδειγμα ή λαχανικά και φρούτα;
 
είχα σκοπό να βγάλω φωτογραφίες την πέμπτη, όταν θα έχει συμπληρωθεί μία εβδομάδα από τότε που ξεκίνησα να χορηγώ τις βιταμίνες και να δίνω αυγό... Να το κάνω πιο νωρίς; Να αρχίζω να επαναφέρω τις τροφές που του έδινα, μήπως είναι κάτι σχετικό; Άμμος και σουπιά για παράδειγμα ή λαχανικά και φρούτα;
Αν κρίνεις πως η στάση του κρύβει ασθένεια... Ναι να το κάνεις... Να κρίνεις από τη στάση του... και να θυμάσαι, δεν τους αρέσει τέτοιου είδους φωτογράφιση... Την κάνουμε μόνο αν υπάρχει ανάγκη.
 
Αν κρίνεις πως η στάση του κρύβει ασθένεια... Ναι να το κάνεις... Να κρίνεις από τη στάση του... και να θυμάσαι, δεν τους αρέσει τέτοιου είδους φωτογράφιση... Την κάνουμε μόνο αν υπάρχει ανάγκη.
Δεν νομίζω πως έχει κάτι σοβαρό... Να φανταστείτε, μια φίλη μου που έρχεται κάθε μέρα, δεν πρόσεξε τίποτα. Εγώ είμαι όμως πιο "εκπαιδευμένη" μάλλον. Τώρα θα περιμένω μέχρι την τετάρτη - πέμπτη να δω πως πάει και θα τραβήξω φωτογραφίες αν κρίνω πως έχει κάτι ή ότι συνεχίζεται... Πάντως την Πέμπτη θα ανεβάσω και σε αυτό το Θέμα και στο άλλο τις φωτογραφίες κοιλιάς και στέρνου...
 
Συνεχής παρακολούθηση... κάθε ύποπτη στάση κρύβει κίνδυνο...
Θα περιμένουμε τα νέα σου.. εύχομαι να είναι και καλά.
 
Back
Top