Ασθένειες Το καναρίνι μου κάθεται στο πάτωμα και δεν μπορεί να πετάξει

Anastasia S

PB New Member
Εγγραφή
12 Μαϊ 2020
Μηνύματα
119
Πόλη
Νυρεμβέργη
Καλησπέρα σας,

Έχω 2 αρσενικά καναρινάκια. Το ενα από τα δύο σήμερα το πρωί ήταν τελείως νορμάλ, έτρωγε και έπινε κανονικά. Μετά κατά το μεσημέρι το βλέπουμε ξαφνικά κάτω και δεν κουνιόταν. Προσπουσε αργότερα να περπατήσει και έγερνε από την μια πλευρά, δεν έχει φάει τίποτα, ούτε έχει πιει. Επίσης μπορέσαμε ευκολα να τον πιάσουμε ωστε να τον μετακινησουμε, δεν αντιστάθηκε / πεταξε μακρυά.Το μετακινησα λοιπόν, σε ένα άλλο κλουβί και το άλλο το καθάρισα ώστε μην τυχόν έχει κάποια αρρώστια να κολλήσει και το άλλο. Τι πρόβλημα έχει; Μπορείτε να με βοηθήσετε;
 
Έχω 2 αρσενικά καναρινάκια.
Τα είχες μαζί στο ίδιο κλουβί ?
Ποια είναι η ηλικία τους ?
Το καναρινάκι με το πρόβλημα πρέπει να βρίσκεται σε ζεστό σημείο του σπιτιού, βάλε τροφή και νερό χαμηλά για να μπορεί να τα φτάνει αν αποφασίσει να φάει.
 
Τα είχα μαζί στο κλουβί, ναι.
Η ηλικία αυτού είναι άγνωστη, γιατί το αγόρασα από έναν άγνωστο ενώ μου είχε πει ότι ήταν 1 χρόνων περίπου. Το άλλο το πήρα κάτι μήνες μετά από μαγαζί, είναι ένα χρόνων. Τα έκανα όλα όπως τα λέτε. Επίσης κάνει όλη την ώρα ένα τικ σαν να έχει πρόβλημα κάπου ή να πονάει.
 
Τα είχα μαζί στο κλουβί, ναι.
Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να επιτέθηκε το ένα στο άλλο.
Πως συμπεριφέρονταν μέσα στο κλουβί ?
Όταν έπιασες το καναρίνι είδες να είναι τραυματισμένο κάπου ?
Τα ποδαράκια του είναι σε καλή κατάσταση ?
 
Καλημέρα, στο κλουβί τα πήγαιναν και οι 2 πολύ καλά, δεν πιστεύω να μαλωσαν, ναι το έπιασα να δω αν έχει κάποιον τραυματισμό αλλά δεν έχει τίποτα. Τα ποδαράκια του είναι όπως και πριν, δεν έχουν κάτι.
 
Επίσης κάνει όλη την ώρα ένα τικ σαν να έχει πρόβλημα κάπου ή να πονάει.
Eίναι σπασμός ,νευρικής φύσεως. Το κάνουν σχεδόν όλα, όταν τους συμβεί κάποιο "εγκεφαλικό επεισόδιο". Εκείνο που μπορείς να κάνεις είναι, αφ' ενός όλα αυτά που σού είπε ο Γιάννης και αφ' ετέρου η μικροβιολογική διερεύνηση της κουτσουλιάς του ώστε να είσαι σίγουρη οτι δεν υπάρχει κάποια προσβολή απο Σαλμονέλα, Ατοξοπλάσμωση, Τύφο ή άλλες ασθένειες που δίνουν στην τελική και κάποιου είδους εγκεφαλίτιδες.
 
Έχει ζωηρέψει λίγο, τρώει και σίγουρα θα έχει πιει νερό, δε παρατήρησα αν έχει καταναλώσει νερό. Σήμερα βέβαια παρατήρησα ότι τα ποδαράκια του έχουν κάτι σαν μύκητες. Υπάρχει κάτι που μπορώ να βάλω στα ποδαράκια του;
 
Και μετά από αυτό το συμβάν που έπαθε, φοβάται να πετάξει. Ορίστε και οι φωτογραφίες.
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20201207-205151_Gallery.webp
    Screenshot_20201207-205151_Gallery.webp
    31,3 KB · Προβολές: 28
  • Screenshot_20201207-205147_Gallery.webp
    Screenshot_20201207-205147_Gallery.webp
    28,6 KB · Προβολές: 28
  • Screenshot_20201207-205215_Gallery.webp
    Screenshot_20201207-205215_Gallery.webp
    36,9 KB · Προβολές: 24
  • Screenshot_20201207-205208_Gallery.webp
    Screenshot_20201207-205208_Gallery.webp
    39,2 KB · Προβολές: 29
Μου δίνουν την εντύπωση βρωμιάς, προσπάθησε να τα καθαρίσεις με χλιαρό νερό, άσε την βρύση να τρέχει και τρίψε απαλά τα πόδια του και μετά στέγνωσε τα με μια χαρτοπετσέτα.
 
Ναι όντως είναι βρωμιά..αλλά η κοιλίτσα του γιατί είναι έτσι; ανησυχώ πολύ..αυτό το πράγμα είναι σκληρό, τώρα το είδα πρώτη φορά..
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20201207-213444_Gallery.webp
    Screenshot_20201207-213444_Gallery.webp
    47,7 KB · Προβολές: 19
Θα βρέξεις τα δάχτυλα σου με χλιαρό νερό και θα απομακρύνεις τα πούπουλα δεξιά και αριστερά για να φανεί η κοιλιά του και το στέρνο του.
PICT0017.webp
αυτό το πράγμα είναι σκληρό
Αν εννοείς αυτό που δείχνει το βέλος της φωτογραφίας είναι η καρίνα και είναι φυσιολογικό που είναι σκληρή.
Ανέβασε και φωτογραφίες από τα πόδια του τώρα που είναι καθαρά.
 
Εύχομαι να γίνει γρήγορα καλά.
Να γνωρίζεις ότι τα αρσενικά για να τραγουδάνε πρέπει να βρίσκονται σε ατομικά κλουβιά και κατά προτίμηση να μην βλέπουν το ένα το άλλο.
 
Back
Top