Γενικά Το καναρίνι μου κελαηδάει ασταμάτητα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης AntonisK
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

AntonisK

PB New Member
Εγγραφή
20 Φεβ 2024
Μηνύματα
17
Καλημέρα σε όλη την παρέα. Έχω έναν κόκκινο αχάτη και ο μπαγασας απο της 7:00 το πρωι μέχρι και την δύση του ηλίου κελαηδάει ασταμάτητα πάρα πολύ δυνατα. Απο περιέργια εβαλα και μετρησα τα ντεσιμπέλ και φτάνει το 85-90 απο αποσταση 3 μέτρων. Είναι φυσιολογικό;
 
@AntonisK να τον χαίρεσαι! Φτου φτου. Είναι η εποχή της αναπαραγωγής, τι περίμενες! Θα ακούει κ άλλα καναρίνια κ θα παίζει ανταγωνισμός!
Ωραία ιδέα με τον μετρητή ντεσιμπέλ. Θα μετρήσω το τραγούδι του Σοφοκλή. 😁
 
Το ότι κελαηδεί συνέχεια, είναι απόδειξη και όχι ένδειξη, ότι βρίσκεται σε άριστη κατάσταση. Αν παρατηρήσεις μείωση της διάθεσης για τραγούδι, τότε κάτι αρχίζει να μην πηγαίνει καλά.
Τα καναρίνια χρώματος, κατά κανόνα κελαηδούν δυνατά. Το ίδιο δυνατά όπως τα τιμπράντο. Η μόνη διαφορά βρίσκεται στην καθαρότητα της φωνής και πουθενά αλλού. Ο πλούτος στο ρεπερτόριο και ο τρόπος τραγουδιού, είναι αποκλειστικά θέμα εκπαίδευσης.
Σημασία έχει τι αρέσει σ' εσένα. Αν σ' ευχαριστεί η φωνή του, όλα καλά. Αν όμως τη βρίσκεις εκνευριστική, τότε υπάρχει πρόβλημα και η λύση έχει κόστος.
Ευχής έργον θα ήταν,να ανεβάσεις ένα βίντεο για να θαυμάσουμε το πουλάκι.
 
απο της 7:00 το πρωι μέχρι και την δύση του ηλίου κελαηδάει ασταμάτητα πάρα πολύ δυνατα.
Η τροφή του περιέχει ρούπσεν ? αν ναι σε τί ποσοστό ?

Να το χαίρεσαι !!!
 
Πολύ όμορφος τραγουδιστής!😍 Να το χαίρεσαι! Το κλουβί ωραίο, 60 εκ είναι; Αν ναι, ποιο; Εντυπωσιακές κ οι πατήθρες.
Υγ. Υποθέτω είναι έξω με την δική σου επίβλεψη. Σίτα να βάλεις να το προστατέψεις από τα παλιοκούνουπα.🦟
 
 
διμορφικού κόκκινου αχάτη τοπάζιο
Ζητώ συγνώμη, θέλω να κάνω μια διόρθωση.
Παστέλ ήθελα να γράψω και όχι τοπάζιο.
Μοζαΐκ κόκκινο αχάτης παστέλ, αυτή είναι η σωστή ονομασία.
Είχα άλλα στο μυαλό μου εκείνη την ώρα και μου ξέφυγε.
Και πάλι ζητώ συγνώμη!
 
@MARY58 Οι πατήθρες είναι απο ξύλο ελιάς τις οποίες τις έχω κατασκευασει εγώ.
[automerge]1712914106[/automerge]
@Evagelos Malamis
 

Συνημμένα

  • 0-02-05-56e71ac062e014c5f27e4392362f0c34bb22631eef0de74e70b5529c5a4fd45a_c53cb6f94d00dba6.webp
    0-02-05-56e71ac062e014c5f27e4392362f0c34bb22631eef0de74e70b5529c5a4fd45a_c53cb6f94d00dba6.webp
    91,5 KB · Προβολές: 20
Αυτό το πουλάκι στο χέρι,δεν είναι αχάτης. Ο αχάτης έχει μαύρες ραβδώσεις και μουστάκι.
Αυτά όμως είναι λεπτομέρειες που στην παρούσα φάση δεν μας αφορούν.
Σημασία έχει, ότι πρόκειται για κούκλο! Και απ' τα νυχάκια του φαίνεται αρκετά νέος!
Να τον χαίρεσαι! Είναι αστέρι!
 
Back
Top