Ασθένειες Το καναρίνι μου μου φαίνεται άρρωστο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Alex91
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Alex91

PB New Member
Εγγραφή
31 Αυγ 2021
Μηνύματα
30
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα στην ομάδα, σήμερα μου έφεραν κάτι φίλοι ένα καναρίνι να το κρατησω για ένα μήνα επειδή θα λείπουν... Το καναρίνι τους όμως δεν έχει σχεδόν καθόλου φτερά, είναι θηλυκό κ απ' όσο ξέρω έχει περίπου ένα χρόνο να κάνει αυγουλάκια, στο κλουβί το μόνο που του βάζουν είναι αυγοτροφη κίτρινη, νερό κ την τροφή του. Δεν του έχουν ούτε σουπιοκοκαλο κ ούτε του βάζουν επιπλέον τροφές όπως αυγό, φρούτα και λαχανικά... Για υπόστρωμα του βάζουν μια λαδόκολλα κάτω από τη σχάρα.

Έτσι όπως το βλέπω, χωρίς να έχω ιδιαίτερη πείρα, μου φαίνεται άρρωστο. Παρόλα αυτά είναι σχετικά ενεργητικό κ ψιλοκελαηδαει, απ' όσο το θυμάμαι όταν ήταν στα καλά του... Όταν τους είπα πως δε μου φαίνεται φυσιολογικό να έχει χάσει τόσα φτερά μου είπαν ότι είναι από την πτερορροια και ότι είναι καλά... Επειδή όμως έχω κ εγώ ένα καναρινακι φοβάμαι μήπως έχει κάτι μεταδοτικό και κολλήσει και το δικό μου. Επιπλέον θα ήθελα να κάνω κάτι αυτό το διάστημα που θα λείπουν για να το βοηθήσω, αν μπορώ...
 
Δηλαδή δεν έχει φάει τίποτα άλλο πέρα από αυγοτροφή και σπόρια; Μου φαίνεται πολύ αλλόκοτο και ενδεχομένως να πρέπει να αρχίσει να έρχεται σε επαφή με τις "νέες" τροφές σταδιακά... Εγώ θα ξεκινούσα με κάτι safe, πχ μήλο, ας μιλήσουν οι πιο ειδικοί για το θέμα, ίσως χρειαστεί διαιτολόγιο.
 
@GregCC δεν ξέρω ακριβώς, όταν τους ρώτησα αν θέλουν να του δίνω ότι δινω στο δικό μου όπως αυγό φρούτα λαχανικά μου είπαν όχι δεν του δίνουμε τίποτα...
Λεπτές ισορροπίες και δύσκολη η θέση σου... Σου το έδωσαν για φύλαξη αλλά η διατροφή πάσχει. Εάν ήμουν στην θέση σου, θα τους εξηγούσα ότι η διατροφή των καναρινίων δεν αποτελείται από 2-3 πράγματα και λίγο νερό... Τουλάχιστον θα έκανα μια τέτοιου είδους ενημέρωση και ας επιλέξουν οι ιδιοκτήτες.
Πολύ καλά έκανες με την καραντίνα πάντως. Σου εύχομαι καλή τύχη!
 
Ότι και να κάνετε στο διάστημα αυτό του ενός μηνός, δεν νομίζω να αλλάξει κάτι, γιατί έτσι κι αλλιώς το πουλάκι θα επιστρέψει στον προηγούμενο κάτοχο άρα και στην προηγούμενη κατάσταση. Προσπαθήστε τουλάχιστον να τους πείσετε να κόψουν την κίτρινη μπισκοτόσκονη και να εντάξουν στο διαιτολόγιό του αυγό, λαχανικά, φρούτα και χορταρικά.

Το καναρίνι τους όμως δεν έχει σχεδόν καθόλου φτερά
Έτσι όπως το βλέπω, χωρίς να έχω ιδιαίτερη πείρα, μου φαίνεται άρρωστο.
Αν μπορείτε, ανεβάστε μια φωτογραφία του πουλιού με το κλουβί.
 
Μια πολύ πολύ καλή ιδέα που είχε μέλος του φόρουμ (δεν θυμάμαι ποιος 🙄🤔🤔, έχω σπάσει το κεφάλι μου αλλά δεν θυμάμαι) σε παρόμοιο θέμα, είναι να τους πείσεις εάν μπορείς να επισκεφτούν οι ίδιοι το φόρουμ κ να διαβάσουν για την πτερόροια ή τις βασικές αρχές φροντίδας καναρινιών. Κ μακαρι να γίνουν μέλη για να καταλάβουν τα τραγικά λάθη που κανουν. Αλλιώς ξεκινά το μπίρι μπίρι, δείξε τους κ στείλε τους φωτογραφίες από τα δικά σου καναρινάκια για να καταλάβουν την διαφορά.
 
@MARY58 και μένα μόνο που το βλέπω μου σπαραζει την καρδιά... Όχι ούτε σουπιοκοκαλο... Θα πάω να πάρω αύριο να του βάλω ένα και θα πω ότι το είχα, δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω. Κάτω την άμμο εγώ την έβαλα όταν προσπάθησα να καθαρίσω το κλουβί
 
Κατά τη γνώμη μου το καλύτερο από όλα είναι να του βάλεις διάφορα μέσα στο κλουβί του, και μάλιστα όσο θα είναι πεινασμένο. Δλδ, αν ξυπνάς νωρίς, βγάζε αποβραδίς την τροφή του και βάζε του πρωί πρωί κάποια χορταρικά, κηπευτικά, έπειτα αφού θα έχει δοκιμάσει, αλλά όχι σε περισσότερο χρόνο από μία ώρα που θα έχει ξυπνήσει, βάζε του την τροφή του. Επίσης, δοκίμασε αυγό σφικτό με το τσόφλι, βάλε του στην αρχή τριμμένο κόκκαλο σουπιάς σε μια μικρή ταΐστρα ή σε αυγοθήκη ή στους σπόρους του, μην του δίνεις καθόλου την υποτιθέμενη αυγοτροφή, βάλε του σταδιακά να κάνει μπάνιο, και γενικά φρόντισέ το όσο δεν παίρνει άλλο για όσο το έχεις.
Έπειτα, αν θέλεις, ζήτησέ το, πες ότι το αγάπησες κλπ, αλλά εξήγησέ τους κιόλας ότι θα του παρέχεις μια πιο κατάλληλη, αποτελεσματική και πλουσιόττερη διατροφή η οποία θα αυξήσει το προσδόκιμο της ζωής του
 
@Alex91 εάν μπορείς βάλε μπρος την πειθώ σου μπας κ το σώσεις το κορίτσι. Αλλιώς ενημέρωσε τους για το φόρουμ κ τα λάθη που κάνουν. Ελπίζω για το πρώτο. Δεν κατάλαβα, σου είπαν μην της δίνεις λαχανικά που δίνεις στα δικά σου;
 
Πέρα από την διατροφή, θα πρέπει να δούμε και τι έχει το πουλάκι στην παρούσα φάση. Εσείς το βλέπετε να ρίχνει φτερά; Υπάρχουν σημεία που βγαίνουν καινούργια φτερά σαν βελόνες;
 
@Liakos18 από το απόγευμα που το έχω δεν έχω παρατηρήσει να έχουν φύγει φτερά... Όσο για καινούρια φτερά δεν έχω δει κάτι κ τώρα δε θέλω να ανάψω το φως, θα προσπαθήσω να το παρατηρήσω το πρωί
[automerge]1660157814[/automerge]
@MARY58 τους είπα ότι εγώ στο δικό μου δίνω επιπλέον τροφουλες και τους ρώτησα αν θέλουν να δίνω αυτά που δινω στο δικό μου κ στο δικό τους κ μου απάντησαν πως δεν υπάρχει λόγος γιατί αυτοί δεν του δίνουν...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το πουλάκι γενικά φαίνεται πολύ ταλαιπωρημένο και ίσως έχει και κάποια ασθένεια. Αν αυτά δεν ισχύουν τότε περνάει ραγδαία πτερόρροια και για αυτό χάνει τόσα φτερά. Τώρα που το αναλάβατε εσείς, ελπίζω να πάει καλύτερα.
 
Μήπως να έδινε κάποια ισχυρή πολυβιταμινη; Θεωρώ ότι αυτή την στιγμή χρειάζεται ένα άμεσο μπουσταρισμα του οργανισμού. Το οποιοδήποτε φρούτο και λαχανικό θα χρειαστεί χρόνο αρχικά μέχρι να συνηθίσει το πουλάκι να τα τρώει και καταδευτερον μέχρι να έχουν θετικό αποτέλεσμα. Δεν λέω να μην δώσει κάτι από λαχανικά γτ μακροπρόθεσμα χρειάζεται, απλά θεωρώ ότι για τώρα χρειάζεται κάτι τέτοιο
 
@Liakos18 εύχομαι να προλαβω να το βοηθήσω και να καταφέρω να τους πείσω για κάποιες αλλαγές που πρέπει να κάνουν όπως και να επισκεφθούν το φόρουμ... Ευχαριστω πολύ!
[automerge]1660158451[/automerge]
@meniam @meniam 297999662_1024086138302440_6505819023932492962_n.webp εχω αυτα, δεν ξερω αν μπορουν να φανουν καπου χρησιμα... η αν χρειαζεται να παρω κατι αλλο
 
Back
Top