Ασθένειες Το καναρινάκι μου κάθεται στον πάτο του κλουβιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης IrisJul
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@eva vrs Τρώει πίνει νερό ναι ει αι θυληκο αλλά έχει κάτσει κάτω και δεν κουνιέται και βλέπω πολλές ακαθαρσίες η εμετό στο κλουβί τις δεν ξέρω να τα ξεχωρίζω :( :( :(
 
Μπορείς να ανεβάσεις φωτογραφία από το πουλί και το κλουβί;
Αν κάνει εμετό θα πρέπει να το πας στον Κτηνίατρο...
 
@eva vrs τώρα της έβαλα κελαιδισμα τα και πετάει από κλαδάκι σε κλαδάκι και κελαιδαει πάρα πολύ φαίνεται καλά αλλά πριν ήταν χάλια και μπορεί αν το κλείσω να ξανακάνει το ιδιο
[automerge]1618596511[/automerge]
@eva vrs
[automerge]1618596676[/automerge]
Πήγε εκεί και ξαναεκατσε μόλις έκλεισα τον ήχο με τα καναρίνια που κελαιδουσαν 😢 Σας παρακαλώ γνωρίζει κάποιος γιατί μπορεί να το κάνει αυτό?
 

Συνημμένα

  • IMG_20210416_210801.webp
    IMG_20210416_210801.webp
    33,3 KB · Προβολές: 27
Τελευταία επεξεργασία:
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ ναι κάπως έτσι :'( δεν είναι απλές κουτσουλιές αυτό μπορώ να το πω σίγουρα :' ( :'( :' (
[automerge]1618598022[/automerge]
Παιδιά πείτε μου πιστεύετε ότι θα ψοφήσει το πουλάκι μου? Από τώρα κλαίω δεν το πιστεύω γιατί το κάνει αυτό τι να το κάνω να το πάω σε κτηνίατρο πως να το βοηθήσω 😭
 
Σας παρακαλώ γνωρίζει κάποιος γιατί μπορεί να το κάνει αυτό?
Η κανάρα είναι πυρωμένη (κελαηδάει) και ετοιμάζεται να κάνει αυγό, για αυτό τον λόγο κάθεται κάτω και για αυτό τον λόγο οι κουτσουλιές της είναι μεγάλες και υδαρές.
Ελπίζω να υπάρχει σουπιοκόκκαλο στο κλουβί.
Για καθαρά προληπτικούς λόγους καλό θα ήταν από αύριο να της βάζεις στο νερό υγρό ασβέστιο για 4-5 ημέρες.
Υπάρχουν αρσενικά κοντά της ?
 
Ιωάννη προχτές που της καθαρισα το κλουβί βρήκα σαν τσοφλι από αυγό έχει κάνειεχρο στιγμής σε διάστημα 1.5 μήνα κάνα 7 αυγά
 
Όχι δεν ακούει αρσενικά θα την ζευγάρωνα του χρόνου για να κάνω σωστά την προετοιμασία. Επίσης αυγοτροφη της βάζω γιατί δεν έχει σταματήσει να κάνει αυγά κάθε τρεις και λίγο αυγό δεν βγάζω άκρη.. Τωρα άμα της βάλω από YouTube πουλάκια που κελαιδαν θα αρχίσει να σφιριζει δυνατά και θα χοροπηδάει μόλις το κλείνω μετά από πέντε λεπτά πάει κάθεται κάτω στην σχάρα δεν ξέρω τι να κάνω αλήθεια
 
δεν ξέρω τι να κάνω αλήθεια
Αρχικά θα σου προτείνω να της πάρεις ένα πιο ευρύχωρο κλουβί ( 40cm ή και λίγο μεγαλύτερο) για να είναι η διαβίωση της καλύτερη.
Όσον αφορά τα αυγά:
άμα της βάλω από YouTube πουλάκια που κελαιδαν
Αυτό θα πρέπει να σταματήσει τελείως γιατί οι φωνές την κάνουν να θέλει να ζευγαρώσει με το αρσενικό που ακούει.
Η καθημερινή χορήγηση αυγοτροφής ή αυγού επίσης πρέπει να σταματήσει.
Για να σταματήσει η παραγωγή αυγών :
1. Να τοποθετήσεις φωλιά
2. Να της δώσεις νήμα φωλιας
3. Όταν φτιάξει την φωλιά θα την αφήσεις να κάνει τα αυγά της και να τα επωάσει κανονικά (για 14 ημέρες από το τελευταίο αυγό), μετά θα την αφήσεις να επωάσει για άλλες 4-5 ημέρες και μετά θα αρχίσεις να αφαιρείς κάθε μέρα ένα αυγό, όταν αφαιρέσεις το τελευταίο αυγό θα αφαιρέσεις και την φωλιά.
Όλο το χρονικό διάστημα που η κανάρα θα επωάζει θα το εκμεταλλευθείς για να την βοηθήσεις να ξεπυρώσει και να ηρεμήσει,
αυτό σημαίνει:

1. Όχι φωνές αρσενικών.
2. Αυγοτροφή ή αυγό μόνο 2 φορές την εβδομάδα στην αρχή (που θα έχει ξεκινήσει να κάνει αυγά στην φωλιά), την επόμενη εβδομάδα 1 φορά, και μετά μια φορά το 10ήμερο.
3, Λαχανικά στην διατροφή της 2-3 φορές την εβδομάδα.
4. Σπόρους κανονικά.
Η διατροφή της πρέπει να γίνει πιο λιτή σταδιακά, η αυγοτροφή με μέτρο (1 κουταλάκι του γλυκού) ανά 10ήμερο (όταν θα έχει ηρεμήσει).
Η τοποθέτηση του κλουβιού σε σκιερό σημείο επίσης βοηθάει.
 
Αυτά κάνει και εμένα αυτές τις μέρες σκαλίζει αρκετά τον πάτο και κόβει και το χαρτί που ξανά έβαλα για υπόστρωμα επιβεβαιώνομαι για ακόμα μια φορά ότι είναι θυληκο βέβαια δεν το κάνει σε τόσο μεγάλο βαθμό αλλά το κάνει είναι και 9 μηνών και τώρα πάει προς την αναπαραγωγικη ωρίμανση από ότι
Καταλαβαίνω
 
Back
Top