Διατροφή Το καρδερινοκαναρο τρεφεται σαν καρδερινα ή σαν καναρινι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης bookie21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

bookie21

PB New Member
Εγγραφή
25 Αυγ 2008
Μηνύματα
5
Πόλη
Ίλιον
το καρδερινοκαναρο τρεφεται σαν την καρδερινα η' σαν το καναρινι (μονο με καναβουρι ) η' θελει κατι διαφορετικο;
το μεγαλο κλουβι θα του κανει καλο η' κακο; ρωταω επειδη βλεπω τα πουλακια αυτα σε πολυ μικρα κλουβακια στα διαφορα pet shop αλλα και σε σπιτια. Επειδη ομως εχω χωρο θα ηθελα να του παρω ενα μεγαλυτερο κλουβι.
 
καλω θα ειναι επειδη ειναι αγριο πουλακι να το βαλεις σε μεγαλο κλουβι και να τρεφεται και σαν καναρινι αλλα και σαν καρδερινα και να του βαζεις φρουτα λαχανικα (πχ. μηλο, αχλαδι, καροτο, μαρουλι,ροκα, πιπερια και αλλα
 
δεν ειναι αγριο! Αφου σου λεει οτι ειναι καρδερινοκαναρο! Κλουβι οσο μεγαλυτερο τοσο το καλυτερο! Δινε του και φρουτα και την τροφη των καναρινιων! Επισης μπορεις να ακνεις και μονος σου ενα μειγμα!
 
στα pet shop εχουν εκτοσ απο τροφεσ για καναρινια καποια τροφη αλλη για να να κανω μειγμα ατων των τροφων; βιταμινη κοκκινη μου ειπαν να παρω για το χρωμα.
ειναι 5 μηνων αρσενικο προχθες μπηκε στο νεο του περιβαλλον (μπαλκονι με σχετικη κινηση και φασαρια).στο κλουβι εχει καμια σημασια το σχημα;
 
σορρυ ενταξει μπερδευτηκα γιατι οπως και να εχει να του παρει καλο και ευρυχωρο κλουβι. Οταν λες βιταμινη ενοεις μια κοκκινη χυμα; Εαν ειναι αυτη μην την παρεις.
 
Εγώ εχω ενα καρδερινοκάναρο και βάζω στη μια ταίστρα τροφή καναρινιού και στην άλλη τροφή για άγρια, και αυτό τρώει και απο τις δυο τροφές ανάλογα με το τι θέλει.
 
Αν εχετε καρδερινοκαναρα και καναρινια δωστε του καναρινιου.Αν εχετε αγρια και καρδερινοκαναρα δωστε αγριων. Ο Μουλος τρωει τα παντα και ειναι ενα απο τα πιο ανθεκτικα πουλια. Εγω αν ημουν τυχερος και εβγαζα καρδερινοκαναρο θα εδινα απο την τροφη της καρδερινας μου ωστε να καταναλωνεται πιο γρηγορα και να αγοραζω φρεσκια. Οσο για τις αυγοτροφες νομιζω δεν εχει να κανει με το χρωμα. Καθως η χρωστικη που περιεχουν ειναι λιγη. Δινεις αναλογα με αυτη που εχεις. Δεν ειναι υποχρεωτικο να τρωει κοκκινη.Απλα αν και δε ξερω κατα ποσο ισχυει δινοντας κοκκινη αυγοτροφη η χρωστικη κοκκινη μπορεις γρηγοροτερα να γνωρισεις και το φυλο καθως τα αρσενικα βαφονται κοντα στο κεφαλι
 
εμενα επειδη δοκιμασα, προτιμανε το μειγμα σπορων για αγρια. Για το μειγμα καναρινιων δεν ενθουσιαστηκαν και δεν το τιμησαν
 
πραγματι τα καρδερινικαναρα μπορουν να τραφουν και με μειγμα για καρδερινες μη ξεχναμε ομως οτι το μειγμα αυτο εχει υψηλη θερμιδικη αξια μιας και το μεγαλυτερο ποσοστο των σπορον που περιεχουν αυτα τα ειδικα μεγματα ειναι ελαιουχη(καναβουρι νιζερ λιναρι ροπσεν σουσαμικτλ)με αποτελεσμα εαν συνδιαζετε και με μικρο κλουβακι το πτηνο θα παχυνει κατι το οποιο δεν ειναι επιθυμητο+ οτι δεν θα καταναλωνη και αρκετη ποσοτητα αυγοτροφης που ειναι απαραιτητει στην διατροφη του
η πρωσοπικη μου γνωμη για την διατροφη του ειναι 50-50 καναρινοτροφη- καδρερινοτροφη και οσο το δυνατον ευριχωρο κλουβι καθαρο νερο αυγοτροφη για καναρινια λαχανικα και φρουτα
 
θα δοκιμασω το 50-50 να δουμε. Παντως αυγοτροφη δεν τρωνε ολα, κ αυτα που τρωνε,τρωνε απο λιγο
 
Θοδωρή, μπορεί τα καρδερινοκάναρα να είναι ανθεκτικά και να τρώνε τα πάντα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να τους προσφέρουμε ποικιλία και να κοιτάξουμε τις ανάγκες τους ώστε να καλύπτονται από όλες τις απόψεις.. Όχι να τους δείνουμε ότι μας βολεύει!
 
Nα το χαιρεσαι το καρδερινοκαναρο, οσο για την τροφη σε καλυψαν τα παιδια, αλλα για τη βιταμινηγια τοχρωμα που λες, μη δινεις, εχει αναφερθει οτι βαφει ανομοιομορφα τις καρδερινες και σε σημεια που δεν πρεπει, δεν υπαρχει λογος να επιβαρυνεις το συκωτι του πουλιου αδικα!
 
Back
Top