Γενικά Το καρπουζακι μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ilie mp
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τέλειο μωράκι φτου φτου φτου, να σας ζήσει!
Ας κάνω και μια παρατήρηση :) Όσο ήμερο και να είναι, ποτέ ελεύθερο στο αυτοκίνητο.
Θέλουμε συνεχή αναμετάδοση :)

Ναι το ηξερα οτι θα με μαλωσετε 😀!
Ηταν μονο για την μεταφορα εκεινη, απο εδω και περα θα μπαινει σε κλουβακι μεταφορας :D
Εννοειται και θα σας στελνω συνεχεια!
 
Αχ τα φωτα σας εμπειροι!
1) Σημερα ολως τον ειχα στο παρκο του και ετρωγε απο το μπολ του (ειναι πολυυυ φαγανας) σε καποια φαση γυριζει με τον πωπο προς το μπολ και τσουπ κουτσουλησε (γιατι το εκανε αυτο μεσα στο φαι; τυχαιο ή ειχε καποιο λογο; )
Μεχρι να προλαβω να παρω το μπολ του να πεταξω το φαι να βαλω καθαρο γυρισε επιτοπου και εφαγε καιορωτα απο ολα επιασε την κουτσουλια και την εφτυσε.
Λετε να επαθε τιποτα; Αυτο εγινε το μεσημερι... φοβηθηκα πολυ!
2) Το απογευμα ξεθαρεψε πολυ και ενιωσε ανετα και πετουσε πανω μας απκ το παρκο του κακ γενικα ηθελε να εξερευνησει.. -καλο αυτο γιατι την ημερα ηταν πιο μαζεμενος στην αρχη αλλα μετα και χαδακια καναμε κι απο ολα-
Ομως εκει που ξεθαρεψε ηθελε να δοκιμασει τις ικανοτητες του στο πεταγμα και αυτο με τρομαζει πολυ.
Ολο σε καποιο τοιχο καταλληγει (οχι με φορα ευτυχως) και εχασε και δυο φτερακια απο την ουρα του.
Φοβαμαι μην μου παθει τιποτα, οως να το αντιμετωπισω το πεταγμα;
Δευτερα θα εχω και το χαρνες του αλλα δεν θα του το βαλω ακομα μεχρι να με μαθει καλα, γιατι ναι μεν ειναι ημερο αλλα ειμαι μια ξενη που πρεπει να εμπιστευτει.
Το καλο ειναι οτι ειναι πολυυυ φαγανος και δοκιμαζει νεες γευσεις.
Καλα δεν λεω τι ερωτα εχει με το κεχρι.
Επισης πως του μαθαινω το "πανω";
Βαζω το χερι μου στην κοιλιτσα του αλλα δεν ανεβαινει παντα και καμια φορα πεταει στον ωμο μου.
Καμια ιδεα;
Αχ σας επριξα το ξερω συγγνωμη!
 
Λετε να επαθε τιποτα;
Όχι, φυσικά δεν είναι καλό να τις τσιμπολογάει αλλά αφού την έφτυσε όλα καλά.
ηθελε να δοκιμασει τις ικανοτητες του στο πεταγμα και αυτο με τρομαζει πολυ.
Όταν βγαίνει φυσικό είναι να πετάει σαν πουλάκι :) Πρέπει να έχεις τραβηγμένες τις κουρτίνες για να μην τσουγκρίσει τα τζάμια, να το έχεις περιορισμένο σε ένα μόνο δωμάτιο και όχι ανοιχτές οι πόρτες όλου του σπιτιού και γενικά διάβασε αυτό https://community.petbirds.gr/threa...λιά-που-πετούν-ελεύθερα-μέσα-στο-σπίτι.17945/.
Επισης πως του μαθαινω το "πανω";
Βαζω το χερι μου στην κοιλιτσα του αλλα δεν ανεβαινει παντα και καμια φορα πεταει στον ωμο μου.
Αν εννοείς πως να ανεβαίνει στο δάχτυλό σου, Έτσι.
Γενικά να μην το αφήνεις πολλές ώρες εκτός κλουβιού. Μία, 1,5 ώρα την ημέρα είναι αρκετά.
 
Ευχαριστω πολυ!
Με τους τοιχους τι κανουμε;
Επισης η αληθεια ειναι οτι το ειχα απο τις 9μιση μεχρι τις 3 εξω...
Βεβαια καθησε και στο παρκο του καποια ωρα...
Μετα το ξαναεβγαλα για μια ωρα το απογευμα κατα τις 6..
Νιωθω οτι θα βαριεται μονο του στο κλουβι του...
 
Νιωθω οτι θα βαριεται μονο του στο κλουβι του...
Όχι, κατ' αρχήν είναι μικρό σε ηλικία, δεν πρέπει να κουράζεται όσο ένα ενήλικο. Πρέπει να κοιμάται περισσότερο. Μην το εξοντώσετε :)
 
Κοιμηθηκε και στο παρκο του αλλα δεν ηξερα οτι κουραζεται το καημενουλι μου για καλο το εκανα.
Οποτε αυριο θα το βγαλω για καμια ωριτσα το πρωι και καμια ωρα το απογευμα μην μου παθει τιποτα το ζουζουνακι μου!
Αχ τι θα εκανα χωρις εσας!
 
Καλημερα στην ομορφη παεα με πολλες φωτογραφιες :D

Λιγες ακομα απο το κουκλι μου!
 

Συνημμένα

  • PicsArt_03-19-10.00.40-800x533.webp
    PicsArt_03-19-10.00.40-800x533.webp
    20,7 KB · Προβολές: 62
  • PicsArt_03-19-10.05.44-800x533.webp
    PicsArt_03-19-10.05.44-800x533.webp
    15,8 KB · Προβολές: 58
  • PicsArt_03-19-10.07.07-800x533.webp
    PicsArt_03-19-10.07.07-800x533.webp
    15 KB · Προβολές: 65
  • PicsArt_03-19-10.14.37-600x900.webp
    PicsArt_03-19-10.14.37-600x900.webp
    18,4 KB · Προβολές: 57
  • PicsArt_03-20-12.38.54-800x533.webp
    PicsArt_03-20-12.38.54-800x533.webp
    15,1 KB · Προβολές: 60
  • PicsArt_03-20-12.47.02-800x533.webp
    PicsArt_03-20-12.47.02-800x533.webp
    13,1 KB · Προβολές: 61
  • PicsArt_03-20-10.32.08-600x900.webp
    PicsArt_03-20-10.32.08-600x900.webp
    13,3 KB · Προβολές: 63
  • PicsArt_03-20-10.52.23-800x533.webp
    PicsArt_03-20-10.52.23-800x533.webp
    14,8 KB · Προβολές: 59
  • 2016-03-20 10.47.49-800x533.webp
    2016-03-20 10.47.49-800x533.webp
    15,5 KB · Προβολές: 58
Μωράκι μου, κουκλί είναι φτου φτου φτου! Και φαγανό, φαγανό :) Του έχει κόψει λίγο τα φτερά ε; Ίσως γι' αυτό προσγειώνεται και άτσαλα.
 
Έχω αρχίσει και ζηλεύω! Τι υπέροχη φατσουλα είναι αυτή! Να το χαίρεσαι! Εύχομαι να περάσετε μαζί πολλές και υπέροχες στιγμές!
 
Μωράκι μου, κουκλί είναι φτου φτου φτου! Και φαγανό, φαγανό :) Του έχει κόψει λίγο τα φτερά ε; Ίσως γι' αυτό προσγειώνεται και άτσαλα.

Ναι τα ειχε κοψει λιγο αν και μπορεικαι πεταει κανονικα.
Οταν βγουνε τα καινουρια δεν θα τα κοψω.
Αν ειχε τα φτερα δεν θα πετουσε και πιο γρηγορα; Ή οχι;

Ευχαριστουμε πολυ για τα καλα σαςλογια :D
 
Αν ειχε τα φτερα δεν θα πετουσε και πιο γρηγορα; Ή οχι;
Δεν έχω κόψει ποτέ σε κάποιο, νομίζω κυρίως το ύψος καθορίζεται ε φυσικά κάπως και η ταχύτητα. Αλλά επηρεάζεται και ο τρόπος προσγείωσης επίσης.
 
Ευχαριστω Μαρακι μου για τις πληροφοριες 🙂

Να ρωτησω κατι τελειως ασχετο;!
Συγκεντρωσεις μελων κανουμε;
 
Τελικά διάλεξες σίναμον εεε; :) Είναι κουκλί! Να το χαίρεσαι! Ξέρεις ότι σε ζηλεύω (καλοπροαίρετα φυσικά!) Εύχομαι να περάσετε πολλά χρόνια μαζί και ευτυχισμένοι!
 
Οχι ειναι πρασινουλης, ισως στις φωτο φαινεται σιναμον.
Το ειδα και το σιναμον αλλα ηταν πιο επαναστατρια (μαλλον θηλυκια ηταν) οποτε πηρα τον Μελουκο που καθοταν ησυχος πανω στην μητερα μου.
Γενικα της εχει μια αδυναμια ο σκατουλης 😛
 
Σημερα μπορω να πω τα πηγαμε πολυ καλα οι δυο μας (και ειχα αγχωθει γιατι σημερα γυρισα στην δουλεια απο την αδεια και νομιζα οτι θα μου κρατουσε μουτρα).
Πρωτον να πω οτι μαθαμε το "πανω" (και οταν βαζω το χερι μου το κλουβι για να βγουμε εξω και απο το παρκο του αλλα και απο πανω μου), βασικα το δουλευουμε απο χτες και τα παμε τελεια και μαθαινει να πεταει πανω στο μπρατσο μου απο το παρκο του.
Επισης εκανε μια εξερευνηση στο σπιτι μετα ηρθε πανω μου και καναμε και χαδακια και εσκυψε το κεφαλακι του ❤️️️️
Σημερα καταλαβα οτι τελικα θελει παρεα, φαγακι και υπομονη.
Ελπιζω να συνεχισουμε ετσι και να γινουμε κολλητακια.
Ειναι πολυ εξυπνος!
Ανεβαζω και μια χτεσινη φωτο που εκανε ακριβατικα (γενικα τρελενεται για σκαρφαλωμα και παιχνιδια)
 

Συνημμένα

  • FB_IMG_1458676955910.webp
    FB_IMG_1458676955910.webp
    15,7 KB · Προβολές: 59
Back
Top