Φροντίδα Το κοκατίλ μου θέλει να με δαγκώσει

ναι φοιβο δικιο εχεις... Της εδινα κ ετρωγε.. Κ τη τραβουσα σιγα σιγα ως προς τη πορτα... Μετα δεν ειχε που να πατησει κ της απλωσα τη παλαμη μου! Ενιωσα πολυ ομορφα οταν πατησε ολοκληρη... Κ μετα συνεχισε να τρωει... Δε το περιμενα...
 
Μπραβω, σε καλο δρομο εισαι. Εμενα μονο απο το χερι τρωνε ακομα κατι λιχουδιες. Και αυτο μονο η μια κοκατιλινα που εχω. Η αλη κανει πως δε με βλεπει. Οταν παω για να ανεβει στο χερι μου φευγει☹ Παντως οταν ετρωγε απο το χερι μου ενιωσα την μυτουλα του. Ηταν πολυ γλυκουλα:)
Μακαρι να με μαθουν. Οταν ειναι ελευθερα πετανε μεσα στο σπιτι δεν φοβουντε. ανεβαινουν σε ανεμιστιρες σε ντουλαπια και πανω στο κλουβι τους. Τους εφτιαξα και ενα σταντ απο δεντρο αλα δε βλεπω και τοσο ενδιαφερων...
 
σοβαρα; Εμενα σημερα 2 φορα που την εβγαλα κ την εβαλα στο κρεβατι δε πεταξε... Βασικα δεν ηθελα κ πολυ να πεταξει..φοβομουν μη χτυπησει πουθενα!βεβαια 1 στιγμη σαν την ειδα λιγο ανησυχη αλλα δε πεταχε, ααα και κατι αλλο προς οσους τα βγαζουν..ρε παιδια εσας που τα κανουν; Οπου βρουν;αυτη την απορια εχω τωρα... :-ooo
 
μην ανησυχείς το δικό μου cockatiel το πήρα όταν έκλεισαν τα σχολεία και τώρα έχει αρχίσει να μου δείχνει τα πρώτα σημάδια εμπιστοσύνης...
γιατί πώς να το κάνουμε δν είναι όλα τα πουλιά ίδια!
τσπ εσύ κανε υπομονή και προς θεου μην τσατιζεσαι και ξεσπας στο ζωντανό (δν λέω ότι το κανεις! Απλα...)
 
Χα χα ωραία απόρία!Όπου βρουν. Πουλάκια είναι. Που να ξέρουν;Εμένα πάντως τα περιττώματά του δε λερώνουν. Είναι λίγο, σφιχτά..Απλά έχω ένα χαρτάκι και τα παίρνω με προσοχή.
 
😀 ωραια κ γω θα παρω ενα χαρτακι κ θα πηγαινω απο πισω κ οπου τα κανει κ γω απο πισω να τα μαζευω.. 🙂
αα και κατι αλλο, σε σας που εχουν ηρεμισει τελειος δε παρατηρητε ποτε καμια επιθετικη κινηση; Ειναι τελειως ηρεμα; Γιατι εμενα που δεν εχει ηρεμησει τελειως εχω παρατηρησει το πρωι κ περισοτερο το βραδυ που θελει να κοιμηθει ειναι πιο αγριο κ επιθετικο... Το μεσιμερακι ειναι πολυ πιο ηρεμο...
 
😀 ωραια κ γω θα παρω ενα χαρτακι κ θα πηγαινω απο πισω κ οπου τα κανει κ γω απο πισω να τα μαζευω.. 🙂
αα και κατι αλλο, σε σας που εχουν ηρεμισει τελειος δε παρατηρητε ποτε καμια επιθετικη κινηση; Ειναι τελειως ηρεμα; Γιατι εμενα που δεν εχει ηρεμησει τελειως εχω παρατηρησει το πρωι κ περισοτερο το βραδυ που θελει να κοιμηθει ειναι πιο αγριο κ επιθετικο... Το μεσιμερακι ειναι πολυ πιο ηρεμο...

Το καλυτερο που εχεις να κανεις για να σταματησεις μια επιθετικη συμπεριφορα και να μην του γινει συνηθεια αυτη η συμπεριφορα ειναι να μην την προκαλεσεις. Οταν καταλαβαινεις οτι η διαθεση του δεν ειναι η καλυτερη για χαδια η για παιχνιδια καλυτερα να το αφησεις εκει που θελει να βρισκεται και να δοκιμαεις αργοτερα. :)
 
γιατι λεσ οτι μπορει να του γινει κ συνηθεια; Μα αφου το μεσιμερι ειναι πολυ πιο ηρεμο... Κ λεσς οτι θα ηρεμισει τελειος με το καιρο κ δε θα ειναι καθολου επιθετικο με το καιρο΄;
 
γιατι λεσ οτι μπορει να του γινει κ συνηθεια; Μα αφου το μεσιμερι ειναι πολυ πιο ηρεμο... Κ λεσς οτι θα ηρεμισει τελειος με το καιρο κ δε θα ειναι καθολου επιθετικο με το καιρο΄;

Δεν εννοω οτι μπορει να του γινει συνηθεια ετσι απλα αλλα αν προκαλεις αυτη τη συμπεριφορα. Την ωρα που θελει την ηρεμια του αν το πιεσεις να κανει κατι που δεν θελει θα κανει οπως λες οτι σου επιτιθεται και αν εκει τραβηξεις το χερι σου αρχιζει η ιστορια διοτι θα καταλαβει οτι περναει το δικο του και μετα με το που δεν θα γινεται αυτο που θελει η αθ του ζητας κατι εσυ θα κανει κινηση εκφοβισμου οτι θα δαγκωσει.:)
Οσο περναει ο καιρος και σε εμπιστευεται περισσοτερο εννοειται πως θα γινεται ολο και πιο ησυχο μαζι σου και δεν θα τον ενοχλει τιποτα σχεδον!
 
οραια thanks για τις πρηροφοριες.. Πολυ σωστες ακοθγονται! Θα θελα κ κατι αλλο να σε ρωτησω φοιβο. Αμα το βγαζω εξω και θελω να το γυρισω στο κλουβι μετα θα πρεπει να το κανω να μαθει να ανεβενει στο χερι μου κ να το βαζω μεσα. Οχι να το πιανω απο πανω κ με τη χουφτα μου κ να το βαζω.. Δε το εχω κανει γιατι πιστευω οτι θα αγριεψει κ δε θα του αρεσει..
 
To σωστο ειναι αν του ζητας να ανεβει στο χερι σου με την ιδια λεξη καθε φορα ωστε να τη μαθει και να ξερει τι να περιμενει οταν την ακουει. Αυτο να κανεις για οτι κινησεις κανεις και το αφορα.:)
Να μην το πιανεις οπως ειπες με τη χουφτα διοτι μπορει να τρομαξει, ειναι σαν να το αρπαζει κατι και να σε φοβηθει. Αργοτερα ισως σε αφησει να το κανεις κι αυτο. 😉
 
ωραια..φοιβο κ συ κοκατιλ εχεις ε; Εχει ηρεμησει πληρως; Ειναι υπακουο;καταλαβενει;
 
Back
Top