Ασθένειες Το κοκατίλ μου κάνει λίγο πιο νερουλές κουτσουλιές

Xristina123

PB New Member
Εγγραφή
22 Απρ 2020
Μηνύματα
30
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γειά σας εδω και περίπου 3 βδομάδες το παπαγαλάκι μου κάνει λίγο πιο νερουλες κουτσουλιές πρπει να ανησυχήσω εγώ του έδωσα ένα φάρμακο προληπτικά για τα σκουλικια μήπως έχει άλλα λιγότερες σταγόνες όσο λέει για προληπτικά σε λίγο θα βάλω εικόνα να τις δείτε
 
Ποτε δε δίνουμε αντιβιωση χωρις διαγνωση η οπουδήποτε φαρμακο!Κακος,καλυτερα να το δει καποιος γιατρος να κανει καλλιέργεια αν οντως πρόκειται για 3 βδομαδες.Πιο φαρμακο δωσατε;
 
Ποτε δε δίνουμε αντιβιωση χωρις διαγνωση η οπουδήποτε φαρμακο!Κακος,καλυτερα να το δει καποιος γιατρος να κανει καλλιέργεια αν οντως πρόκειται για 3 βδομαδες.Πιο φαρμακο δωσατε;
Έδωσα teniazine ο γιατρός είπε ότι γίνεται να το δώσω προληπτικά και γράφει ότι γίνεται να το δώσεις προληπτικά
[automerge]1610218795[/automerge]
Μήπως άλλαξε το περιβάλλον του; Του δίνεται μια ισορροπημένη διατροφή; Κοιμάται όσες ώρες χρειάζεται;
Ναι πιστεύω όχι διατροφή δεν άλλαξα
 
@Xristina123 νομίζω πως το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι μια επίσκεψη σε έναν πτηνιατρο να εξετάσει τις κουτσουλιές, το teniazine το δίνω και εγώ (είχαμε θέμα αλλά κάθε 2 μήνες ξανά δίνω) αλλά μετά για 3 μέρες χορηγώ βιταμίνες με προβιοτικά. Οι νερουλές κουτσουλιές σε συνδυασμό με τον ύπνο που κάνει το πουλάκι εμένα μου δείχνει ασθένεια.
 
Μπόρεσα αμα μπορείτε δείτε και πείτε μου ανησυχώ
 

Συνημμένα

  • κουτσουλιές-φώτο.webp
    κουτσουλιές-φώτο.webp
    40,7 KB · Προβολές: 6
Το teniazine δεν είναι αντιβίωση. Μπορούμε να το δίνουμε και προληπτικά.
Καλά συγνώμη είδατε τις κουτσουλιές μήπως μπορείτε να καταλάβετε κάτι από την Φωτο;
[automerge]1610222620[/automerge]
Έτσι κι αλλιώς εγώ θα την πάω στο πτηνιατρο θα κλείσω ραντεβού την Δευτέρα
[automerge]1610222725[/automerge]
Ναι συμφωνώ 7ς κλείσω ραντεβού να έχω το κεφάλι μου ήσυχο άμα έχει, κάτι να το προλάβουμε
 
αμα μπορείτε δείτε και πείτε μου ανησυχώ
Δεν υπάρχει διάρροια στη φωτογραφία που έβαλες. Αν υπάρχουν λίγα περισσότερα ούρα μπορεί να οφείλεται σε διάφορους παράγοντες (στρες, διατροφή κλπ.) χωρίς να είναι απαραίτητα ασθένεια. Για να εκτιμήσεις σωστά την κατάσταση πρέπει το πουλί να τρώει μόνο σπόρους και τίποτε άλλο για μερικές μέρες.
 
Back
Top