Φροντίδα Το κοκατίλ μου με φοβάται πολύ

Mixalis2636

PB New Member
Εγγραφή
4 Σεπ 2019
Μηνύματα
27
Αγορασα ενα κοκατιλ 7 μερες πριν, απο οτι εχω κτλβει ειναξ θυληκο... Ειναι ασπρο με γκρι..στην αρχη με φοβοταν παρα πολυ τωρα εχ2ι ηρεμησει λιγακι... Το εβακα στο κλουβι του με ενα παιχνιδι και εκατσε ηρεμο... Το θεμα ειναι πως φοβαται πολυ το χερι μου καυε φορα που το βαζω στο κλουβι... Πεταει σαν τρελο εδω κ κει... Επισης δεν δεχεται καμια λιχουδια ουτε εξω απο τα καγκελα... Επισης μς ανησυχει λιγο κτ.. Εχθες το βραδυ καθοταν τελειως ακινητο και δεν εκανε τπτ... Του μιλουσα κ τπτ... Ειχε κατσει ελαφρα σκυφτο λαι ακινητο... Το επομενο πρωι που συνηθως ειναι φουλ ενεργητικο και με ορεξη ηταν αδιαφορο και ουτε π ενδιαφερθηκε παρα μονο ελαχιστα... Επισης οι κουτσουλιες του ηταν πολυ λαχανι και πολλες βουναλακι, δεν ξερω αν ειν φυσιολογικο αυτο... Τελος ανησυχω πολυ μηοως ειναι πολυ μεγαλος για εξημερωσηη κ εκπαιδευση... Εψει δαχτυλιδι αλλα δεν μαφηνει να το δωω.. Δεν δεχεται ουτε κεχρι εξω απο τα καγκελα.. Και λιγο που του αφησα σημερα στο κλουβι ουτε που το εφαγε
 
Θα πρεπει να του δωσεις το χωρο και το χρονο να σε συνηθίσει.
Δεν θα πρεπει ναντο πιεζεις περισσοτερο απο αυτο που δέχεται και θα το αφησεις να παιρνει εκεινο πρωτοβουλια για να σε πλησιασει.

Να αφιερωσεις χρονο και θα δεις οτι ολα θα πανε καλα.

Απο pet το πηρες;
 
.σε τι χώρο το έχεις το κλουβί;(κουζίνα, σαλόνι κλπ) είναι η μια πλευρά του σε τοίχο;έχει ρεύματα εκεί που είναι το κλουβί του;
τι το ταΐζεις;
. Επισης οι κουτσουλιες του ηταν πολυ λαχανι και πολλες βουναλακι.
βουναλάκι οι κουτσουλιές γίνονται, εάν το πουλάκι κάθεται σε ένα σημείο και δεν το καθαρίζεις συχνά.
τι χρώμα είναι το δαχτυλίδι;(κάθε χρονιά έχει το χρώμα της)
αν μπορείς βάλε κάποια φωτογραφία του κλουβιού και τις κουτσουλιές.
πολλά πουλάκια θέλουν τον χρόνο τους για να προσαρμοστούν στις νέες συνθήκες.
εσύ θα του μιλάς καθημερινώς με ήρεμη φωνή και θα του προσφέρεις κάποια λιχουδίτσα για να σε μάθει και να σε συνηθίσει.
θέλει χρόνο και υπομονή, ειδικά εάν το μικρό σου είναι άγριο
πάντως το ότι είναι άκεφο και όχι ενεργητικό δεν είναι και πολύ καλό. Θα πρότεινα να το έβλεπε κάποιος γιατρός, για καλό και για κακό.
 
@Tony Forpus ναι απο πετ σοπτο πηραα

@douke-soula
Τρωει συσκευασμενη τροφη.. Με διαφορα σπορακια μεσα.. Αυγοτροφη τρελενεται, αυτα.. Δεν ειναι πλουσια διαττοφη αλλα δεν δεχεται πολλα πολλα
Ναι η μια πλευρα ειναι σε τοιχο να νιωθει ασφαλεια.. Δδεν εχει ρευνατα εκει που ειναι...ηταν φρεσκιες... Το βουναλακι εννοω... Το βραδυ π ξαπλωσα δεν υπηρχε.. Το πρωι το ειδα...

Σκεφτομαι μηπως παλι φταει το οτι ηταν με 4 κοκατιλακια μαζι και οταν τον πηρα δεν τον εβγαλε με τον πιο ομορφο τροπο μεσα απο το κλουβι αυτη στο πετ σοπ
Το δαχτυλιδακι του ειναι ασημενιο, δεν με αφηνει ο χαζος να δω τι γραφει πανω ο ως. Γινεται να ανεβασω βιντεακι;να δεις και αυτην και το κλουβι
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Α τι κουκλάκι είναι αυτό 😍
Εγώ για αρσενικο το βλέπω. Το κλουβί φαίνεται ευρύχωρο. Αν του πάρεις και ξύλινες μεγαλύτερες πατηθρες θα είναι σούπερ. Σουπιοκοκκαλο να βάλεις μέσα στο κλουβί εάν δεν έχεις ήδη.
 
Α τι κουκλάκι είναι αυτό 😍
Εγώ για αρσενικο το βλέπω. Το κλουβί φαίνεται ευρύχωρο. Αν του πάρεις και ξύλινες μεγαλύτερες πατηθρες θα είναι σούπερ. Σουπιοκοκκαλο να βάλεις μέσα στο κλουβί εάν δεν έχεις ήδη.
Ναι να σου πω την αληθεια και μενα αρσενικος φαινετε, αλλα στο κελαηδημα αλλα δειχνει... Ειναι μια ιδια μονοτονη φωνη που απο οσοξερω την εχουν τα θυληκα.σημερα βεβαια εκανε και ενα καινουργειο ηχο και τον επαναλβανε μερικες φορες σαν να ηταν ενθουσιασμενος που το εκανε... Οποτε ειλικρινα δεν ξερω μεχρι να τον παω σε γιατρο
 
Ναι να σου πω την αληθεια και μενα αρσενικος φαινετε, αλλα στο κελαηδημα αλλα δειχνει... Ειναι μια ιδια μονοτονη φωνη που απο οσοξερω την εχουν τα θυληκα.σημερα βεβαια εκανε και ενα καινουργειο ηχο και τον επαναλβανε μερικες φορες σαν να ηταν ενθουσιασμενος που το εκανε... Οποτε ειλικρινα δεν ξερω μεχρι να τον παω σε γιατρο
Έχω αρσενικό κοκατιλ 14-15 χρονών που δεν κελαηδησε ποτέ. Πάντοτε έκανε μονότονους ήχους σαν τα θηλυκά. Έγινε πατέρας και βεβαιώθηκα ότι είναι αρσενικός. 😂
Πάντως στην μετάλλαξη του δικού σου το φύλο είναι ξεκάθαρο από τον χρωματισμό του. Ας μας πει και ο Ζαχαρίας @zack27
 
Έχω αρσενικό κοκατιλ 14-15 χρονών που δεν κελαηδησε ποτέ. Πάντοτε έκανε μονότονους ήχους σαν τα θηλυκά. Έγινε πατέρας και βεβαιώθηκα ότι είναι αρσενικός. 😂
Πάντως στην μετάλλαξη του δικού σου το φύλο είναι ξεκάθαρο από τον χρωματισμό του. Ας μας πει και ο Ζαχαρίας @zack27
Υπαρψει περιοτωση να ειναι πολυ μεγαλο για να εξημρωθει;να ανεβαινει στκ δαχτυλο μου και τετεοια... Με εχει απογοητευσει λιγο πως δεν θα γινει ποτε
με την καλη εννοια νε μεν
 
Υπαρψει περιοτωση να ειναι πολυ μεγαλο για να εξημρωθει;να ανεβαινει στκ δαχτυλο μου και τετεοια... Με εχει απογοητευσει λιγο πως δεν θα γινει ποτε
με την καλη εννοια νε μεν

Μιχάλη πρόλαβες να απογοητευτείς μέσα σε 7 μέρες; Το πουλάκι ακόμη δεν έχει συνηθίσει το νέο του χώρο. Δώστου μερικές εβδομάδες να σε συνηθίσει χωρίς να το βγάζεις απο το κλουβί. Να κάθεσαι δίπλα του όσο περισσότερο μπορείς και να του μιλάς. Δεν χρειάζεται να έχεις συνέχεια άμεση οπτική επαφή εννοώ κοιτώντας τα μάτια του, δώστου το περιθώριο να εξοικειωθεί με την παρουσία σου αρχικά και να καταλάβει ότι δεν κινδυενύει.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ποιο μειγμα βλεπουμε στην ταιστρα Μιχαλη;
Αυγοτροφη

Μιχάλη πρόλαβες να απογοητευτείς μέσα σε 7 μέρες; Το πουλάκι ακόμη δεν έχει συνηθίσει το νέο του χώρο. Δώστου μερικέες εβδομάδες να σε συνηθίσει χωρίς να το βγάζεις απο το κλουβί. Να κάθεσαι δίπλα του όσο περισσότερο μπορείς και να του μιλάς. Δεν χρειάζεται να έχεις συνέχεια άμεση οπτική επαφή εννοώ κοιτώντας τα μάτια του, δώστου το περιθώριο να εξοικειωθεί με την παρουσία σου αρχικά και να καταλάβει ότι δεν κινδυενύει.

Ουτως η αλλως δεν το βγαζω..φοβαμαι μην πεταει και δεν θελει να ξαναμπει μετα και θα πρεπ2ι αναγκαατικα να το ξαναπιασω και θα τρομαξει φουλ
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ουτως η αλλως δεν το βγαζω..φοβαμαι μην πεταει και δεν θελει να ξαναμπει μετα και θα πρεπ2ι αναγκαατικα να το ξαναπιασω και θα τρομαξει φουλ
Να το χαίρεσαι. Δώσε του όσο χρόνο χρειάζεται αν αποδεχτεί το περιβάλλον του και εσένα. Μίλα του χαμηλότονα στην αρχή. Μπορείς με υπομονή να βρίσκεσαι σε κοντινή απόσταση από το πουλάκι χωρίς να κάνεις έντονες κινήσεις. Από τις αντιδράσεις του θα αντιληφθείς πότε μπορείς να μειώσεις την απόσταση. Αν βάζεις το χέρι σου μέσα στο κλουβί για καθαρισμό, οι ενέργειές σου θα πρέπει να είναι πολύ αργές και ήρεμες. Χρειάζεσαι υπομονή και εβδομάδες για να εξοικειωθεί μαζί σου. Αργότερα θα πηγαίνεις κοντά και δεν θα αντιδρά αρνητικά ή με φόβο. Έπειτα θα αρχίσεις να του δίνεις έξω από τα κάγκελα κάποια λιχουδιά, και μετά θα μπορείς να βάζεις το χέρι σου μέσα να του τη δίνεις, χωρίς να αγγίζεις το πουλί. Κανονικά αυτό θα πρέπει να έρθει πάνω στο χέρι σου και όχι εσύ να το πιάσεις. Εννοείται ότι δεν θα το βγάλεις από το κλουβί με την καμία για όσο διάστημα διαρκεί η φάση της. Εξημέρωσης. Αλλά όπως είπαμε, θα πρέπει να λειτουργήσεις ήσυχα, με υπομονή, και με πρόγραμμα που θα βασίζεται στις αντιδράσεις του κοκατίλ.
 
Να το χαίρεσαι. Δώσε του όσο χρόνο χρειάζεται αν αποδεχτεί το περιβάλλον του και εσένα. Μίλα του χαμηλότονα στην αρχή. Μπορείς με υπομονή να βρίσκεσαι σε κοντινή απόσταση από το πουλάκι χωρίς να κάνεις έντονες κινήσεις. Από τις αντιδράσεις του θα αντιληφθείς πότε μπορείς να μειώσεις την απόσταση. Αν βάζεις το χέρι σου μέσα στο κλουβί για καθαρισμό, οι ενέργειές σου θα πρέπει να είναι πολύ αργές και ήρεμες. Χρειάζεσαι υπομονή και εβδομάδες για να εξοικειωθεί μαζί σου. Αργότερα θα πηγαίνεις κοντά και δεν θα αντιδρά αρνητικά ή με φόβο. Έπειτα θα αρχίσεις να του δίνεις έξω από τα κάγκελα κάποια λιχουδιά, και μετά θα μπορείς να βάζεις το χέρι σου μέσα να του τη δίνεις, χωρίς να αγγίζεις το πουλί. Κανονικά αυτό θα πρέπει να έρθει πάνω στο χέρι σου και όχι εσύ να το πιάσεις. Εννοείται ότι δεν θα το βγάλεις από το κλουβί με την καμία για όσο διάστημα διαρκεί η φάση της. Εξημέρωσης. Αλλά όπως είπαμε, θα πρέπει να λειτουργήσεις ήσυχα, με υπομονή, και με πρόγραμμα που θα βασίζεται στις αντιδράσεις του κοκατίλ.
ναι καταλαβαα, αλλες φορες ειναι πιο δεκτικος στο να ειμαι κοντα του αλλες παλι οχι, αλλες φορες τσοροζει μεχρι να του δωσω σημασια και αλλες φορες απλα μου καθετε με γυρισμενη πλατη οταν του μιλαω χαχχα... Νομιζω οτι ειναι με τα κεφια του 🤣
[automerge]1567676785[/automerge]
Σκεφ4ομαι να παω να του τριμαρουν τα φτερα του αλλα δεν ειμαι σιγουρος για το αν πρεπει
 
ναι καταλαβαα, αλλες φορες ειναι πιο δεκτικος στο να ειμαι κοντα του αλλες παλι οχι, αλλες φορες τσοροζει μεχρι να του δωσω σημασια και αλλες φορες απλα μου καθετε με γυρισμενη πλατη οταν του μιλαω χαχχα... Νομιζω οτι ειναι με τα κεφια του 🤣
Οι παιδοψυχολόγοι, από ό,τι έχω διαβάσει, συνιστούν στους γονείς μωρών και νηπίων, να ανταποκρίνονται στα παιδιά τους, όταν αυτά τους δίνουν σημασία και για όση ώρα μπορούν να κρατήσουν την προσοχή τους (τα μικρά). Αλλιώς, αν έχεις ένα βρέφος και του μιλάς διαρκώς, έστω και όταν αποσπάται η προσοχή του, το κάνεις νευρικό, ενώ όταν σε χρειάζεται και απευθύνεται σε εσένα με τον τρόπο του κι εσύ δεν ανταποκρίνεσαι, τότε κλείνεται στον εαυτό του και νιώθει παρατημένο... Με ό,τι αυτό συνεπάγεται για το υπόλοιπο της ζωής του. Θεωρώ ότι κι εσύ, ναι μεν θα πρέπει να ευνοήσεις με τη στάση σου την επικοινωνία, αλλά όχι πιεστικά. Άλλωστε είναι τόσο νωρίς ακόμα. Επιπρόσθετα θα σου έλεγα ότι είναι σαν να είσαι σε μία σκάλα, εσύ κι ο παπαγάλος σου... Μαζί θα ανεβαίνετε τα σκαλοπάτια και με την ταχύτητα αυτού που κινείται πιο βραδέως.
Όσον αφορά αυτό...
Σκεφ4ομαι να παω να του τριμαρουν τα φτερα του αλλα δεν ειμαι σιγουρος για το αν πρεπει
όχι, δεν πρέπει και σου συνιστώ να μην το κάνεις. Νιώθει που νιώθει άσχημα σε ένα ξένο (και ίσως κάποιες φορές κατά την αντίληψή του, εχθρικό ή επικίνδυνο περιβάλλον), δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις να μην νιώθει και καλά με το σώμα του ή στην κίνησή του.
 
Οι παιδοψυχολόγοι, από ό,τι έχω διαβάσει, συνιστούν στους γονείς μωρών και νηπίων, να ανταποκρίνονται στα παιδιά τους, όταν αυτά τους δίνουν σημασία και για όση ώρα μπορούν να κρατήσουν την προσοχή τους (τα μικρά). Αλλιώς, αν έχεις ένα βρέφος και του μιλάς διαρκώς, έστω και όταν αποσπάται η προσοχή του, το κάνεις νευρικό, ενώ όταν σε χρειάζεται και απευθύνεται σε εσένα με τον τρόπο του κι εσύ δεν ανταποκρίνεσαι, τότε κλείνεται στον εαυτό του και νιώθει παρατημένο... Με ό,τι αυτό συνεπάγεται για το υπόλοιπο της ζωής του. Θεωρώ ότι κι εσύ, ναι μεν θα πρέπει να ευνοήσεις με τη στάση σου την επικοινωνία, αλλά όχι πιεστικά. Άλλωστε είναι τόσο νωρίς ακόμα. Επιπρόσθετα θα σου έλεγα ότι είναι σαν να είσαι σε μία σκάλα, εσύ κι ο παπαγάλος σου... Μαζί θα ανεβαίνετε τα σκαλοπάτια και με την ταχύτητα αυτού που κινείται πιο βραδέως.
Όσον αφορά αυτό...

όχι, δεν πρέπει και σου συνιστώ να μην το κάνεις. Νιώθει που νιώθει άσχημα σε ένα ξένο (και ίσως κάποιες φορές κατά την αντίληψή του, εχθρικό ή επικίνδυνο περιβάλλον), δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις να μην νιώθει και καλά με το σώμα του ή στην κίνησή του.
Ναι καταλαβαινω απλα καπου ειχα διβασει πως πριν αρχισεις την "εκπαιδευση" θα πρεπει πρωτα να το εψεις κανει αυτο...
Απο την αλλη σκεγτομαι πως οποια κι αν ειναι η σχεση σας μολις βγει απο το κλουβι δεν θα με ξαναφαησει να τον πιασω
[automerge]1567677677[/automerge]
Κατι τελειως ακυρο αλλα εχει κερωθει η ωρα του και δεν εχω ιδεα πως να τον καθαρισω.. Δεν θελω να ειναι βρομικος..
[automerge]1567677702[/automerge]
Ναι καταλαβαινω απλα καπου ειχα διβασει πως πριν αρχισεις την "εκπαιδευση" θα πρεπει πρωτα να το εψεις κανει αυτο...
Απο την αλλη σκεγτομαι πως οποια κι αν ειναι η σχεση σας μολις βγει απο το κλουβι δεν θα με ξαναφαησει να τον πιασω
[automerge]1567677677[/automerge]
Κατι τελειως ακυρο αλλα εχει κερωθει η ωρα του και δεν εχω ιδεα πως να τον καθαρισω.. Δεν θελω να ειναι βρομικος..
Λερωθει**
 
Κατά την άποψή μου, δεν πρέπει να τον αφήσεις να βγει από το κλουβί, διότι έπειτα θα τον κυνηγάς για να μπει πάλι μέσα, και όσα βήματα εξοικείωσης έχουν γίνει (στην αρχή είσαι από ό,τι καταλαβαίνω) θα ακυρωθούν και το πουλί θα νομίζει ότι ζει με ένα (μην με παρεξηγήσεις) πολύ επικίνδυνο πλάσμα που το κυνηγάει πέρα - δώθε.
Αν η ουρά έχει λερωθεί στην περιοχή της αμάρας, θα πρέπει να το συζητήσουμε, αν όχι, θεωρώ ότι επί του παρόντος δεν υπάρχει ζήτημα προς αντιμετώπιση, εκτός κι αν του τοποθετήσεις την πατήθρα πιο ψηλά ώστε η ουρά να μην ακουμπά κάτω, στην περίπτωση που αυτό συμβαίνει και που έχει λερωθεί προς το τελείωμά της
 
Back
Top