Διατροφή Το κουσκούς περιέχει γάλα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kostasoko
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
τι προσφέρει το κους κους που δεν μπορεί να καλυφτεί από σπόρους και αυγοτροφή;
 
τι προσφέρει το κους κους που δεν μπορεί να καλυφτεί από σπόρους και αυγοτροφή;
Το κους-κους ή το ρασκ μπαίνει ως υλικό απορρόφησης του νερό και των σκευασμάτων που έχουμε διαλύσει μέσα σ' αυτό και στη συνέχεια όταν προστεθεί στην αυγοτροφή την "αφρατεύει" και την κρατά "υγρή" και εύκολα προσιτή στα πουλιά...
 
Να ρωτήσω κάτι έτσι πληροφοριακά...όσοι χορηγείτε τα όποια πρόσθετα μέσω αυγοτροφής με ρασκ ή κους-κους, ακολουθείται τις αναλογίες για διάλυση σε νερό ή τις αναλογίες για προσθήκη σε μαλακή αυγοτροφή;
 
τι προσφέρει το κους κους;
Με αφορμή την ερώτησή σου κοίταξα τη σύσταση του ρασκ που χρησιμοποιώ εγώ...
Μια φωτογραφία "κόντρα" σε όσους "πιστεύουν" πως δεν έχει "τίποτε" μέσα του...
Qouiko RUSK.webp
Απλά... είναι άλλοι οι στόχοι του.
ακολουθείται τις αναλογίες για διάλυση σε νερό ή τις αναλογίες για προσθήκη σε μαλακή αυγοτροφή;
Τον τρόπο παρασκευής της αυγοτροφής που δίνω στα πουλιά μου τον έχω γράψει εδώ https://community.petbirds.gr/threads/%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%B5%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BE%CE%B7%CF%81%CE%AE%CF%82-%CE%B1%CF%85%CE%B3%CE%BF%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE%CF%82.25060/
 

Δεν αναφέρεται όμως σε αυτό που ρώτησα. Όταν διαλύουμε στο υγρό τα πρόσθετα, βάζουμε την αναλογία για διάλυση στο υγρό ή την ποσότητα που αντιστοιχεί στην αυγοτροφή που θα φτιάξουμε. Ρωτάω για προϊόντα που μπορούν να δοθούν και με τους δύο τρόπους.
 
Δεν αναφέρεται όμως σε αυτό που ρώτησα.
Έχεις δίκιο.
Δεν το πρόσεξα.
Όταν διαλύουμε στο υγρό τα πρόσθετα, βάζουμε την αναλογία για διάλυση στο υγρό ή την ποσότητα που αντιστοιχεί στην αυγοτροφή που θα φτιάξουμε.
Αναλογία για την προβλεπόμενη ποσότητα τελικού προϊόντος...
Στην ουσία ανά κιλό αυγοτροφής θα πρέπει να μπουν όλα τα σκευάσματα.
 
Κατά την παρασκευή εννοούμε.
Ή με νερό ή με γάλα παρασκευάζεται.
Αυτά που αγοράζω, αναφέρουν μόνο οτι πρόκειται για προψημένο σιμιγδάλι σκληρού σιταριού και τίποτε άλλο.
Υπάρχει μια σύγχυσης γύρο απο το θέμα φαίνεται τελικά, διότι πράγματι και εγώ το έχω ακούσει απο πολλούς.Φαντάζομαι διότι με την λέξη αυτή υπάρχουν και σκευάσματα που έχουν περισσότερο σχέση με τον τραχανά παρά με αυτό που λέμε κους-κούς όσοι το χρησιμοποιούμε για την αυγοτροφή.
 
πρόκειται για προψημένο σιμιγδάλι σκληρού σιταριού
Από σιμιγδάλι χοντρό γίνεται. Είναι όμως πιο χοντρό από το ίδιο το σιμιγδάλι. Αυτό πραγματοποιείται με προσθήκη υγρασίας και σβώλιασμα, το οποία μπορεί να γίνει με προσθήκη νερού ή γάλακτος. Αν δεν γράφει τίποτα, είναι προφανές πως έγινε με νερό, γιατί όταν βάζουν γάλα αναγράφεται και για διαφημιστικούς και προειδοποιητικούς λόγους (δυσανεξίες, νηστείες κτλ).
 
Back
Top