Γενικά Το νέο μου μπάτζι είναι πολύ ήσυχο

Εγώ γενικά στο Χουάν δεν έδινα αυγοτροφη και είναι κοντά 34γρ τώρα σχετικά με αυτή δεν ξέρω ακόμη αν το θέμα είναι πως ίσως είναι αδύναμα τα φτερά της ή έχει να κάνει όλη η ακινησία της με την προσαρμογή της και την πτεροροια που περνάει .απαντως για φαγητό δείχνει ορεξατη όπως και για κεχρί
 
Παντως ως πτερωμα η εικονα δεν δικαιολογει την δυσκολια στην πτηση που αναφερεις,τωρα αν υπαρχει καποιο μυικο ή αλλο θεμα ειναι κατι που δεν μπορουμε να το πουμε με σιγουρια.
 
Εκτός αυτού εμένα με ανησυχεί κυρίως το ποσό ακίνητη κάθεται όλη μέρα και πόσο αδιαφορία δείχνει για τα παιχνίδια...δεν έχει παίξει ποτέ με κάτι ...το μόνο που δείχνει να της τραβάει την προσοχή είναι η μουσική και αν πχ χτυπάει κάποιο καμπανάκι ή κάτι τέτοιο
 
Σε τι χώρο είναι το κλουβί της? Μπαίνει αρκετό φως ημέρας? Το ότι προσγειώνεται άτσαλα ίσως δείχνει ότι δεν έμαθε να πετάει στην ώρα της δηλαδή κατά τον απογαλακτισμό της, είναι όμως κάτι που με εξάσκηση διορθώνεται. Το άλλο το μπάτζι που ανέφερες ζει σε ξεχωριστό κλουβί?
 
@Φοίβος ναι το άλλο Μπατζι είναι σε άλλο κλουβί και σε άλλο δωμάτιο.Μερικες φορές μιλάνε .Γενικα στο σπίτι δεν μπαίνει μέσα απευθείας φως του ήλιου . Αλλά δεν είναι πχ σκοτεινό το δωμάτιο της
 
Να ξέρεις ότι το φως τα ξεσηκώνει πολύ. Για δοκίμασε να μπαίνει αρκετό φως να δεις πως θα αντιδράσει. Το άλλο το πουλάκι γιατί δεν είναι μαζί του ;
 
@HxC γιατί είναι καινούργιο και η καραντίνα τελείωσε πρόσφατα .μια φορά που είχαν βρεθεί εκείνη έδειχνε πολύ φοβισμένη και ο Χουάν την ενοχλούσε συνέχεια .Γενικά έδειχνε να θέλει να την προσεγγίσει αλλά εκείνη έκανε εκείνον τον ήχο του μαλωματος
 
Ο Δημήτρης έχει δίκιο με το φως, βλέπει κανείς διαφορά ακόμα και μέσα στο ίδιο δωμάτιο αν τα χτυπά απευθείας ο ήλιος ή όχι.
 
για τα δικά μου γούστα το ισοζύγιο πρωτεϊνης-λίπους θα το προτιμουσα πιο ισορροπημένο ειδικότερα σε είδη που παίρνουν βάρος εύκολα.
Δεν έχω καταφέρει να βρω υγρή αυγοτροφή με καλύτερες αναλογίες. Αν της Delinature είναι καλύτερη, όπως μοιάζει αυτή των καναρινιών, βρίσκεται σε έλλειψη. Δεν έχω δοκιμάσει ξηρή αυγοτροφή ακόμα, αλλά της CeDe δείχνει καλή. Ίσως να είναι η επόμενη δοκιμή.
 
Καλημέρα σας!Σήμερα την έβγαλα πάλι λίγο έξω να παίξει ή να πετάξει αλλά ως συνήθως δυστυχώς εδώ και δέκα λεπτά κάθεται εκεί ακίνητη! Ούτε καν δαγκώνει το κλουβί ή παίζει με κάτι απλά κάθεται και με κοιτάζει ..IMG_20211216_152440_1024x766.jpg
Έχω απελπιστει δυστυχώς μαζί της...δείχνει σχεδόν δυστυχισμένη...και προσπαθώ πάρα πολύ να την κάνω να ασχοληθεί με κάποιο παιχνίδι ή να την εξοικείωση με το έξω αλλά δείχνει να μην θέλει .Επίσης πριν λίγες μέρες την είχα βγάλει και κατάφερε και πέταξε απ' το δωμάτιο της στο Χουάν και ήρθαν σε επαφή έχει περάσει μόνο ένας μήνας απ' όταν την πήρα.Φοβαμαι ότι σε περίπτωση που η συμπεριφορά της οφείλεται σε αρρωστιανθα κολλήσει και τον χουανακο μου:(:(
 
Τελευταία επεξεργασία:
@MarynJuan Εφόσον είναι σαφές ότι δεν αισθάνεται άνετα ακόμα, δεν υπάρχει λόγος να την βγάζεις έξω, ειδικά όταν δεν μπορεί να βγει μόνη της και πρέπει να την πιάσεις. Άφησέ την να κάνει μόνη της την επιλογή με τον καιρό. Το κλουβί δεν είναι πολύ μεγάλο για να πετά, όντως, αλλά μπορεί να κινηθεί αρκετά, δεν υπάρχει λόγος να την ταράξουμε περισσότερο. Δωσε της πολλά παιχνίδια για να παίζει εντός κλουβιού προς το παρόν, και όταν αρψίσει να αισθάνεται πιο άνετα, μπορείς να την ενθαρρυνεις να βγει με φαγητό. Άλλωστε, έχει κάπου να πάει πλην της οροφής του κλουβιού, που είναι κυρτή και δεν την αφήνει να σταθεί? Εμείς, ακόμα και με την Αυγή που είναι μεγαλωμένη στο χέρι και κάνει σαν τρελή για να ανοίξω τα πορτάκια το πρωί (το πιο ακριβό και παράφωνο ξυπνητήρη όλων των εποχών, αλλά συγχωρεμένη, γιατί είναι κουκλα), συνδέω το κλουβί με ένα πάρκο. Στην αρχή, για να βγει και η Ίρις, που πρέπει να έχει ζήσει όλη την ζωή της σε κλουβί καταστήματος και σπιτιού, έβαζα κεχρί, πρώτα στην είσοδο, μετά στην σκάλα που ενώνει το κλουβί με το πάρκο, τέλος στο ίδιο το πάρκο. Πήγαινε αργά, αλλά τώρα βγαίνει μια χαρά. Θέλει με το μαλακό μόνο, και υπομονη.
 
@Nausicaa Δεν παίζει ποτέ με κανένα παιχνίδι που της έχω δοκιμάσει .Γνωρίζω πως είναι μικρό το κλουβακι της αλλά και τον Χουάν στην αρχή σε αυτόν τον είχα και ασχολούταν με τα παιχνιδάκια του.Εκεινη μετακινείται μονάχα για να φάει :(.Σκέφτομαι ότι ίσως φοβάται το παιχνίδι και πρώτα της τα αφήνω έξω απ' το κλουβί για να τα συνηθίσει .Στο παλιό της κλουβί ήταν μια ζευγαρώστρα και ήταν μαζί με άλλα τρία κοριτσάκια ολόιδια με αυτήν και η αλήθεια είναι δεν είχε κανένα παιχνίδι .Σκέφτομαι ότι ίσως νιώθει θλίψη που αποχωρίστηκε τα άλλα παπαγαλάκια και έχει μια τέτοια στάση.γενικα δεν είναι κινητικό πτηνό ούτε όταν χρειάζεται να καθαρίσω το κλουβί κάνει κάτι.Καθεται απλά ακίνητη και κοιτάζει.
[automerge]1639665692[/automerge]
@Nausicaa Δεν παίζει ποτέ με κανένα παιχνίδι που της έχω δοκιμάσει .Γνωρίζω πως είναι μικρό το κλουβακι της αλλά και τον Χουάν στην αρχή σε αυτόν τον είχα και ασχολούταν με τα παιχνιδάκια του.Εκεινη μετακινείται μονάχα για να φάει :(.Σκέφτομαι ότι ίσως φοβάται το παιχνίδι και πρώτα της τα αφήνω έξω απ' το κλουβί για να τα συνηθίσει .Στο παλιό της κλουβί ήταν μια ζευγαρώστρα και ήταν μαζί με άλλα τρία κοριτσάκια ολόιδια με αυτήν και η αλήθεια είναι δεν είχε κανένα παιχνίδι .Σκέφτομαι ότι ίσως νιώθει θλίψη που αποχωρίστηκε τα άλλα παπαγαλάκια και έχει μια τέτοια στάση.γενικα δεν είναι κινητικό πτηνό ούτε όταν χρειάζεται να καθαρίσω το κλουβί κάνει κάτι.Καθεται απλά ακίνητη και κοιταζει
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αυτό το παιχνίδι είναι αρκετά μεγάλο για ένα τρομαγμένο πουλάκι. Δοκίμασε κάτι μικρότερο, που κάνει θόρυβο ίσως. Της Ίριδας, που επίσης δεν είχε δει παιχνίδι στην ζωή της, της αρέσουν πολύ ενωμενοι κρίκοι. Κάποιες φορές τους χρησιμοποιεί ως κούνια, άλλες τους κουνά αποδώ κι αποκεί. Και μικρά παιχνίδια με μπάλες από λιγαριά αρέσουν στα θηλυκά. Για να της τραβήξει την προσοχή, βάλε λίγο κεχρί μέσα, σίγουρα θα πάει ύστερα από λίγο.

Είναι και θέμα χαρακτήρα, κάποια πουλάκια είναι πιο παιχνιδιάρικα, άλλα προτιμούν το τραγούδι ή τις βαθιές σκέψεις. Ναι, μπορεί να της λείπει η παρέα, έχεις δοκιμάσει να της βάλεις ήχους από άλλα πτηνά, μπάτζι και μη? Κάνουν θαύματα, ακόμα και σε πολύ άρρωστα πτηνά όπως ο Σκρουτζάκος - σήμερα μου τραγουδούσε (έκρωζε, αλλά σσσσς) όλη μέρα ενώ μέχρι προχθές δεν κουνιόταν καθόλου. Και τα κανόνια του Λυκαβηττου να βαρούσαν εκείνος θα έμενε να φάει την οβίδα στο κεφάλι. Αλλά με τους ήχους όχι μόνο τραγούδησε, αλλά κινήθηκε κιόλας, πέταξε αρκετές φορές από το ένα κλαδί στο άλλο! Πόσο καιρό την έχεις και πόσο ήταν στο κατάστημα, αν επιτρέπεται?
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
@Nausicaa το πόσο καιρό ήταν στο κατάστημα δυστυχώς δεν το γνωρίζω αλλά δείχνει μεγάλο παρόλο που μου είπαν πως ήταν μωρό άρα φαντάζομαι αρκετό.
Εγώ την έχω περίπου ένα μήνα και κάτι .
Της είχα και κρικακια αλλά μια μέρα πήγαινε να μετακινηθεί σε άλλο κλαδί και πιάστηκε στα κρικακια και έπαθε πανικό μέχρι να βγει
 
απλά κάθεται και με κοιτάζει ..
Ίσως την τρομάζουν τα κολιέ και τα βραχιόλια που βρίσκονται πάνω από το κλουβί, δοκίμασε να τα σκεπάσεις με ένα πανί και παρακολούθησε την συμπεριφορά της.
 
Της είχα και κρικακια αλλά μια μέρα πήγαινε να μετακινηθεί σε άλλο κλαδί και πιάστηκε στα κρικακια και έπαθε πανικό μέχρι να βγει
Συμβαίνει αυτό, και τα δικά μου ε'ιχαν αντίστοιχες καταστασεις, αλλά είναι η αρχή μόνο, μέχρι να καταλάβουν τι παίζει. Άλλωστε εφόσον στο πετσοπ δεν έτρωγε τόσο καλά όσο με εσένα, τώρα χτίζει μυς, οπότε όσο περισσότερο δένει το σώμα της, τόσο πιο τολμηρή θα είναι.
Η Morbido της Cede είναι πατέ!
Η μόνη που έχω βρει με αυτό το όνομα είναι για καναρίνια, μπορεί να την φάει και μπατζι? Επίσης απότι βλέπω στην ανάλυση, δεν περιέχει ιώδιο, ενώ η Orlux έχει, και δεν έχω καταφέρει να βρω πέτρα με ιώδιο. Θα ορκιζόμουν ότι 10 χρόνια πριν βάζαμε στα μπάτζι μια μεγάλη ροζ πέτρα για μεσαίους παπαγάλους κανονικά που είχε ιώδιο, μιας και η μικρή της vitakraft δεν έχει, αλλά δεν την βρίσκω πια, έχω αρχίσει να σκέφτομαι ότι το φαντάστηκα!
 
να βρω πέτρα με ιώδιο
έχω την αίσθηση ότι Ιώδιο περιέχει το κόκκαλο σουπιάς και επίσης ένα υγρό συμπλήρωμα διατροφής (μάλλον για περιστέρια) με το όνομα Miral
 
@Nausicaa

Οπως η Orlux ειναι all around,ετσι μπορεις να δωσεις την Μorbido σε οποιο ειδος πτηνου επιθυμεις.
Εχεις να κανει με το ποσοστο πρωτεινων και λιπους.

Ανεκαθεν οι αυγοτροφες για καναρινια και ιθαγενη ειναι πιο προσεγμενες.
 
Back
Top