Ασθένειες Το παπαγαλάκι μου μάλλον είναι θυμωμένο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Flock
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Flock

PB New Member
Εγγραφή
30 Αυγ 2015
Μηνύματα
245
Πόλη
Πάτρα
Γεια σας τώρα ήρθα σπιτι και είδα το παπαγαλάκι μου με το λοφίο ψηλά και ο παπαγαλος να μην κουνιεται τι εχει παθει;
 
Δεν σε καταλαβαίνω βρε; Βράδυ είναι. Το πουλί κοιμόταν,ξαφνιάστηκε και σήκωσε το λοφίο του. Δεν χρειάζεται να ανησυχείς με τέτοια ψιλοπράγματα.
Όλα καλά.👍
 
Γεια σας τώρα ήρθα σπιτι και είδα το παπαγαλάκι μου με το λοφίο ψηλά και ο παπαγαλος να μην κουνιεται τι εχει παθει;
Έπρεπε να κοιμάται εδώ κι ώρα. Είναι μαζεμένο λόγω της περασμένης ώρας. Πρέπει να συμπληρώνει 10 ώρες ύπνου σε ήσυχο σκοτεινό δωμάτιο. (με φωτάκι νυχτός αφού πρόκειται για κοκατιλ)
 
με φωτάκι νυχτός αφού πρόκειται για κοκατιλ
Τι τώρα; Από πότε τα κοκατίλ ή οποιοδήποτε πουλί χρειάζεται φωτάκι νυκτός. Στη φύση τους δηλαδή με αυτό κοιμούνται; Ίσα ίσα ξυπνάνε με φωτάκια και ιστορίες. Μην τον μπερδεύουμε τον άνθρωπο Φοίβο...
 
Τι τώρα; Από πότε τα κοκατίλ ή οποιοδήποτε πουλί χρειάζεται φωτάκι νυκτός. Στη φύση τους δηλαδή με αυτό κοιμούνται; Ίσα ίσα ξυπνάνε με φωτάκια και ιστορίες. Μην τον μπερδεύουμε τον άνθρωπο Φοίβο...
Τα κοκατιλ παθαινουν συχνα πανικο τη νυχτα και χτυπιουνται. Γι αυτο με το φωτακι ελαχιστοποιεις το χτυπημα που θα κανει το πουλι. Οχι οτι χρειαζονται για να κοιμηθουν.
 
Τα κοκατίλ έχω ξανακούσει ότι παθαίνουν πανικούς αλλά δεν είναι κάτι τόσο συνηθές. Μόνο εάν καταλάβει κάποιος ότι όντως έχει πρόβλημα το πουλί. Αλλιώς δεν είναι μόνο περιττό αλλά και λάθος.
 
Τα κοκατίλ έχω ξανακούσει ότι παθαίνουν πανικούς αλλά δεν είναι κάτι τόσο συνηθές. Μόνο εάν καταλάβει κάποιος ότι όντως έχει πρόβλημα το πουλί. Αλλιώς δεν είναι μόνο περιττό αλλά και λάθος.
Εγω και στα καναρινια εχω φωτακι νυκτος. Δεν κατακαβαινω που εστιαζεις το προβλημα. Δεν τα ενοχλει, για την ακριβεια αν θελουν κοιμουνται και με πολυελαιο τα δικα μου.
 
Είναι αφύσικο. Τώρα εάν μερικά πουλιά βολεύονται δεν υπάρχει θέμα. Αλλά εάν δεν το χρειάζονται γιατί να το έχεις το φώς; Τα πουλιά αυτά είναι φυλακισμένα. Προσπαθούμε όλοι μας να τους κάνουμε τη ζωή τους πιο ευχάριστη και πιο κοντά στη φύση όσο γίνεται. Γι' αυτό τα αφήνουμε να πετάνε μές το δωμάτιο (εκτός από το θέμα άσκηση), γι' αυτό βάζουμε το κλουβί δίπλα στη θέα των φυτών και της φύσης. Ένα φωτάκι είναι μπερδευτικό για τα πουλιά (π.χ. στη γειτονιά μου ένα καναρίνι ακούγεται στις 3 το πρωί γιατί το σπίτι είναι δίπλα από τη λάμπα του δρόμου).
 
... Αν λοιπόν ζούσαν ελεύθερα στη φύση, το λιγοστό αυτό φως θα υπήρχε φυσικό (από το φεγγάρι και τ΄αστέρια)... 😉
 
Κοκατιλοπουλε,(γραψε μας το ονομα σου :) ) πανω στο συγκεκριμενο θεμα θα πρεπει να αναθεωρισεις. Δεν τιθεται θεμα προσομοιωσης του τεχνητου περιβαλλοντος με τη φυση, πραγμα το οποιο ειναι αδυνατο και ενα φυτο δε θα κανει το πουλι να νιωσει πιο κοντα στο φυσικο περιβαλλον(προσοχη στα τοξικα για τα πτηνα μας φυτα!) αλλα θεμα ασφαλειας. Τα κοκατιλ παθαινουν συχνα νυχτερινους πανικους και η μη υπαρξη φωτος μπορει να προκαλεσει σοβαρους τραυματισμους.Αλλωστε, οπως αναφερθηκε και παραπανω, ακομα και στη φυση ΔΕΝ υπαρχει απολυτο σκοταδι.. Το φωτακι ειναι απαραιτητο και μαλιστα οχι μονο για τα κοτατιλ, εμενα το budgie μου στο παρελθον τραυματισε ασχημα την φτερουγα του λογω νυχτερινου πανικου...Απο τοτε εχω παντα φωτακι κι αυτο σου συνιστω να κανεις και με τα δικα σου πουλακια :)
 
Όχι ακριβώς απόψεις αλλά μάλλον προσπαθούσαμε να προσδιορίσουμε τα γούστα των πουλιών 🙂.
(πάντως τα δικά μου ακόμη φρικάρουν με τα φώτα)
 
Όχι ακριβώς απόψεις αλλά μάλλον προσπαθούσαμε να προσδιορίσουμε τα γούστα των πουλιών 🙂.
(πάντως τα δικά μου ακόμη φρικάρουν με τα φώτα)

Ε, δε λεμε να τους αναψουμε και προβολεα, ενα μικρο φωτακι νυχτος 😛
Τι να λεμε τωρα, ο καθενας εχει τις προτιμησεις του :D
 
Όχι ακριβώς απόψεις αλλά μάλλον προσπαθούσαμε να προσδιορίσουμε τα γούστα των πουλιών 🙂.
(πάντως τα δικά μου ακόμη φρικάρουν με τα φώτα)
Μπορεί να φρικάρουν και με τα φωτά αλλά μπορεί να δουν τουλάχιστον μπροστά τους και να αποφύγουν κάποιον μεγάλο τραυματισμό.
 
Μπορεί να φρικάρουν και με τα φωτά αλλά μπορεί να δουν τουλάχιστον μπροστά τους και να αποφύγουν κάποιον μεγάλο τραυματισμό.
Φοίβο σε κλουβί ζούν. Με τι να αυτοτραυματιστούν; Με την κούνια; Ούτος ή άλλος κοιμούνται τα βράδια.
Αυτός είναι και όλος ο σκοπός με το σκοτάδι...

Αλλά!
Τι να λεμε τωρα, ο καθενας εχει τις προτιμησεις του :D
 
...σε κλουβί ζούν. Με τι να αυτοτραυματιστούν; Με την κούνια;
Απλά δεν σου έχει τύχει να πάθουν βραδινό πανικό, αλλά σκέψου το αλλιώς
Τα κοκατίλ συχνά παθαίνουν πανικό το βράδυ, είναι κάτι που δεν γνωρίζεις πότε θα συμβεί.
Τι είναι καλύτερο: να πανικοβληθεί το πουλί και να είναι στα θεοσκότεινα ή να έχει τη δυνατότητα εκείνη τη στιγμή να δει χάρη στο φωτάκι νυκτός;
Όταν πανικοβάλονται στο σκοτάδι πέφτουν από τις πατήθρες τους και χτυπούν οπουδήποτε, πολλά πουλιά χτυπούν στα κάγκελα των κλουβιών τους και τραυματίζονται (κάποια απ΄αυτά μάλιστα σοβαρά).
 
Back
Top