Αναπαραγωγή Το πρώτο μας αυγό (πάροτλετ)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eva vrs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

eva vrs

PB Known Member
Εγγραφή
18 Νοε 2015
Μηνύματα
3.476
Καλησπέρα παιδιαα...
Η Ελίνα μου (παροτλετ) έκανε το πρώτο της αυγό, σήμερα 6:45 μμ...
Ήμουνα στο δωμάτιο και διάβαζα ένα βιβλίο και κάποια στιγμή, σηκώθηκα να δω τι κάνουν,όσο είμαι σπίτι πηγαίνω και τα βλέπω συνέχεια,έτσι κι αλλιώς στο δωμάτιο μου τα έχω...
Έτρωγαν και τα δύο και έμεινα με το στόμα ανοιχτό. Κοίταξα στο τάπερ που τους έχω για φωλιά,(θα σας εξηγήσω παρακάτω γιατί τάπερ) και είδα το αυγό και τα έχασα... λέω τι είναι αυτό;Ε δεν είχα ξανά δει αυγό απο κοντά...
Πέρσυ δεν είχα την τύχη να δω αυγό απο την άλλη μου Ελινα, αφού έπαθε δυστοκία και πέθανε... Μόνο κομματιασμενο το είχα δει, που το είχε βγάλει ο Γιατρός στη νεκροψία...
https://community.petbirds.gr/threads/Θα-μπορούσε-να-είναι-ωοτοκία.32763/ Μετά απο τη λαχτάρα που πέρασα πέρσυ, φοβήθηκα μήπως πάθει κι αυτή τα ίδια και τη χάσω κι αυτή άδικα λόγο της δυστοκίας...
Αφού είδα λοιπόν φέτος τα πουλιά μου, απο αρχές Φεβρουαρίου να βατευονται 4 με 5 φορές τη μέρα, αποφάσισα να κάνω τη διατροφική ετοιμασία για την αναπαραγωγή,της Αλίκης... Μέχρι τώρα δεν έχω δώσει κάποιο σκεύασμα στο νερό... Όσο ασβέστιο πήρε,το πήρε μεσω των τροφών και του σουπιοκοκκαλου...
Αρχές Μαρτίου, άρχισε να κάθεται στη γωνια της ζευγαρωστρας... Μέρα νύχτα αυτό έκανε... Και έτσι τα έβαλα μια ξύλινη φωλιά γιατί δεν ήθελα να ταλαιπωρείται στον πατο...
Στις αρχές έμπαιναν και τα δύο πουλιά στη φωλιά και ύστερα πάλι καθόταν στον πάτο και δίπλα της καθόταν και ο Ντανιελ, δεν την άφηνε μόνη της... Το ίδιο έκανε και πέρσυ με την άλλη θηλυκια.
Έτσι λοιπόν σκέφτηκα να τους βάλω ένα βαθύ και πλατύ τάπερ μέσα στο κλουβί που τους είναι και οικείο γιατί σε ταπερακι κάνουν μπάνιο, φυσικά δεν το έβαλα έτσι,έβαλα μέσα και πριονιδι και μπήκαν κατευθείαν...
Και για να μην πολυλογώ άλλο😊 θέλω να πω ότι το αυγό ΔΕΝ πρόκειται να το κρατήσω... Ποτέ δεν ήθελα αυγά... Το μόνο που ήθελα είναι να μην ταλαιπωρηθεί και φυσικά να μην πεθάνει...
Το αυγό το έβγαλα απο τη φωλιά... Το έψαξε για λίγο αλλά μετά το ξέχασε...
Ο Ντανιελ δεν πρόλαβε να το δει...
Σαν σχήμα είναι πολύ καλό, απο μέσα όμως φαίνεται αρκετά ξεθωριασμενο... Είναι όμως σκληρό...
Χαίρομαι πάρα πολύ που δεν έπαθε δυστοκια το κοριτσάκι μου, στεναχωριέμαι βέβαια πάρα πολύ που της το πήρα αλλά παιδιά δεν είμαστε για μωρά και τέτοιες ιστορίες...
Να βρω άτομο να το δώσω; Τι να το κάνω;
Θέλω να σας πω επίσης ότι όσο διάστημα υπάρχει η φωλιά στο κλουβί η Ελινα κοιμόταν στην κούνια τους, αλλά απόψε έμεινε στη φωλιά...
Τι να κάνω;να την βγάλω αύριο;Η να την αφήσω να κάνει κι άλλα;
Σας παρακαλώ το μόνο που θέλω είναι να απαντήστε στα ερωτήματα μου και να σεβαστείτε την απόφαση μου... Ευχαριστωωω
ΥΓ:Είμαι πολύ ευτυχισμένη, γιατί φέτος πήγαν όλα καλά και δεν την έχασα... Είναι πραγματικά μια δύσκολη διαδικασία και γι'αυτό πρέπει να γίνεται μόνο με την κατάλληλη προετοιμασία...IMG_20190509_215033.webp
 
Καλησπέρα Εύα! Χαίρομαι και εγώ που η γέννηση του αυγού έγινε ανώδυνα για την Ελίνα! Και αυτό χάρη στην άριστη φροντίδα! Μπράβο σου! Και με την ανάγνωση και συμμετοχή στην συζήτηση θα βοηθηθούν και θα αφυπνιστούν πολλά μέλη! Σε ευχαριστούμε θερμά!
 
Μπράβο στη μικρή σου που είναι καλά. Εγώ θα το άφηνα το τάπερ. Το πιθανότερο είναι να κάνει και άλλα αυγουλάκια.
Αυτό λέω κι εγώ...Ανέβηκε στην κούνια τελικά και κοιμήθηκε...
Ξέρω πως τα ενόχλησα αρκετά αλλά ήθελα να βεβαιωθώ πως είναι καλά. Σε ευχαριστούμε πολύ Ζωή... ❤️️️️
Καλησπέρα Εύα! Χαίρομαι και εγώ που η γέννηση του αυγού έγινε ανώδυνα για την Ελίνα! Και αυτό χάρη στην άριστη φροντίδα! Μπράβο σου! Και με την ανάγνωση και συμμετοχή στην συζήτηση θα βοηθηθούν και θα αφυπνιστούν πολλά μέλη! Σε ευχαριστούμε θερμά!
Σε ευχαριστώ πολύ Αμβρόσιε!Γι'αυτό άνοιξα κι εγώ το θέμα... Να είσαι καλά! 😀🌷
[automerge]1557430083[/automerge]
Άντε, τώρα που έγινε η αρχή με το πρώτο δεν θα υπάρχει πρόβλημα με τα άλλα. Καλή συνέχεια Ευακι!
Μακάρι.. Σ'ευχαριστώ πολύ Γιάννη μου!🌷
 
Συμφωνα με την εμπειρια απο την Τουκη μου αφησε την φωλια να ολοκληρωσει, αφου εγω βγαζοντας τα χαρτακια που με τοση επιμέλεια μαζευε, το τελευταιο αυγο το εκανε απο ψηλα απο την πατηθρα γιαυτο κ εσπασε! Βαλε της ασβεστιο μονο για να τονωθει ο οργανισμος της! Τωρα το αυγο αν εχεις καποιον να το δωσεις δωστο!
 
Να αφήσεις τη φωλιά ή το μπολ που θεωρεί φωλιά μέχρι να ολοκληρώσει την ωοτοκία. Αν περάσουν 4 μέρες απο το προηγούμενο αυγό και δεν δεις άλλο τότε σημαίνει ότι σταμάτησε.
 
Παιδιά καλημέρα...

Την φωλιά οκ δεν θα την βγάλω Μέχρι να ολοκληρώσει την ωοτοκια...

Μπορεί να κάνει και 5 αυγά; Μόλις ξημέρωσε μπήκαν και τα δύο στη φωλιά...
Τα έβαλα αυγό και ούτε το ακούμπησαν...
Γενικά τις τελευταίες ημέρες που κάθονται στη φωλιά,τρώνε μόνο την τροφή τους, σουσαμι, σουπιοκοκκαλο και μινεραλ...
Τίποτε άλλο. Γιατί το κάνουν αυτό;
Κάθε μέρα τους βάζω και απο κάτι και ούτε που δίνουν σημασία...
 
Όταν πήγα στον εκτροφέα να πάρω τη μικρή, είδα και φωλιές με περισσότερα από πέντε αυγά.

Αν καταλαβα καλά ο Ανέστης εννοεί ότι αν μετά το πρώτο αυγό δεν κάνει άλλο και περάσουν 4 μέρες τότε μπορείς να είσαι σίγουρη ότι θα μείνουν στο ένα αυγό και άρα μπορείς να βγάλεις τη φωλιά.

Αλήθεια κάθε μέρα γεγγανε ή κάθε δύο μέρες; 🤔
 
Αν καταλαβα καλά ο Ανέστης εννοεί ότι αν μετά το πρώτο αυγό δεν κάνει άλλο και περάσουν 4 μέρες τότε μπορείς να είσαι σίγουρη ότι θα μείνουν στο ένα αυγό και άρα μπορείς να βγάλεις τη φωλιά.

Δεν πιστεύω ότι θα μείνει στο 1. Εννοώ 4 μέρες απο το τελευταίο που γεννήθηκε. Κάνουν αρκετούτσικα αυγά νομίζω τα παροτλετς.
 
Δεν πιστεύω ότι θα μείνει στο 1. Εννοώ 4 μέρες απο το τελευταίο που γεννήθηκε. Κάνουν αρκετούτσικα αυγά νομίζω τα παροτλετς.
Σόρρυ τότε λάθος καταλαβα.
Συνήθως 6 με 7 μου είχε πει ο εκτροφέας για τα δικα του ζευγάρια. Αλλά είχε φωλιά και με 8 😲
 
Όταν πήγα στον εκτροφέα να πάρω τη μικρή, είδα και φωλιές με περισσότερα από πέντε αυγά.
Σε ένα site γνωστό για παροτλετ, διάβασα πως κάνουν ως 7 αυγά...
Ο εκτροφέας μου είχε πει για 5/6...

Αλήθεια κάθε μέρα γεγγανε ή κάθε δύο μέρες; 🤔
Νομίζω έτσι γίνεται... Πάντως την Τρίτη φούσκωσε η κοιλιά και εχθές γέννησε. Λογικά Ίσως κάνει αυγό την Κυριακή...

Δεν πιστεύω ότι θα μείνει στο 1.
Αυτό πιστεύω κι εγώ...

Πάντως παιδιά, οι φώτο τα αδικούν τα αυγά... Είναι τόσο μικρά σαν των καναρινιών... Κι εγώ απο τις φωτογραφίες τα έβλεπα αρκετά μεγάλα γι'αυτό και αγχωνόμουν...
 
Άσε το τάπερ-φωλιά (κακώς για μένα τοποθετήθηκε) μέχρι να ολοκληρώσει την γέννα. Γεννάνε, συνήθως, ένα αυγό κάθε δεύτερη μέρα αλλά μπορεί να συμβεί να γεννήσει κάποιο αυγό και ανά μιάμιση μέρα. Δηλαδή πρωί της μιας μέρας και απόγευμα της επόμενης. Πιο σπάνια μπορεί να γενήσει αυγό και ανά μέρα. Συνήθως γεννάνε 5 εώς 7 αυγά. Επειδή εσύ παίρνεις τα αυγά πιθανό είναι να σταματήσει στα 3 ή 4.Αν δεν έχεις ήδη ξεκινήσει να δίνεις υγρό ασβέστιο στο νερό, ξεκίνα. Τα αυγά που παίρνεις δεν είναι σίγουρο ότι είναι ένσπορα και μέχρι να τα κλωσσήσει κάποιο θηλυκό, κατά κανόνα,
δεν έχουν ζωή μέσα τους οπότε μην έχεις τύψεις αν τα πετάξεις.
 
Παιδιά υγρό ασβέστιο έδωσα απο το βράδυ...
Έχω της land mark.λέει ότι στην αναπαραγωγή Πρέπει να μπαίνει μέρα ανα μέρα...
Να το δώσω με τον τρόπο που το λέει;η να πάρω άλλο ασβέστιο;
 
Το ίδιο χρησιμοποιώ κι εγώ Εύα.Βάζω 5 σταγόνες στην ποτίστρα κάθε μέρα μετά την γέννηση του πρώτου αυγού και σταματάω 1-2 μέρες αφότου ολοκληρωθεί η γέννα. Θεωρώ πως ο όρος αναπαραγωγή, που γράφει στην συσκευασία, περιλαμβάνει και την περίοδο της προετοιμασίας γι αυτό προτείνει την μέρα παρά μέρα χορήγηση.
 
Το ίδιο χρησιμοποιώ κι εγώ Εύα.Βάζω 5 σταγόνες στην ποτίστρα κάθε μέρα μετά την γέννηση του πρώτου αυγού και σταματάω 1-2 μέρες αφότου ολοκληρωθεί η γέννα. Θεωρώ πως ο όρος αναπαραγωγή, που γράφει στην συσκευασία, περιλαμβάνει και την περίοδο της προετοιμασίας γι αυτό προτείνει την μέρα παρά μέρα χορήγηση.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου Γιάννη! 🙂
 
Θα το γεννήσει μέσα στο βράδυ μάλλον. Έτσι έκανε και εμένα το θηλυκό lovebird. Μην σε αγχώνει Εύα, λογικά αύριο το πρωί θα το δεις στην φωλιά.
Αχ μακάρι γιατί αγχωθηκα πολύ πάλι! Σ'ευχαριστώ για την απάντηση σου...
 
Back
Top