Γενικά Το χειρότερο pet shop που έχω δει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jsrory
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jsrory

PB New Member
Εγγραφή
25 Φεβ 2008
Μηνύματα
71
Πόλη
Περιστέρι
στο μοναστηρακι στην οδο θησειου υπαρχει ενα αθλιο pet shop, με το που πλησιαζεις την πορτα ερχεται μια απαισια μποχα απο την βρωμια (πιστευω οι κατσαριδες και τα ποντικια θα κανουν παρτυ το βραδυ) και το χειροτερο εχει πουλια σε σκουριασμενα κλουβια οπου οι ακαθαρσιες και η τροφη ειναι ενα, το πιο πιθανο ειναι να μην τα εχει καθαρισει ποτε απο τοτε που μπηκαν στο κλουβι.
ειναι ντροπη και για τους τουριστες βλεπουν αυτο το θεαμα καθε μερα.
 

Συνημμένα

  • DSC00015.webp
    DSC00015.webp
    19,3 KB · Προβολές: 207
  • DSC00013.webp
    DSC00013.webp
    18,2 KB · Προβολές: 222
  • DSC00012.webp
    DSC00012.webp
    20,3 KB · Προβολές: 179
Den einai ena kai monadiko! Dystixos!
Siga na drepete mprosta stous touristes!
Einai lathoi tou Ypourgiou igias, Prostasias Zoov kai t.l...An eitane pio aystiroi kai den variotane na kanoun ti doulia tous sosta den tha vlepame toso sixna teties eikones!
Kalo eitane na tou valloun kai kanena prostimo 300 euro gia kathe poulaki kai zoaki pou exei eki...
 
Εχει και εδω στην Λαρισα τετοια πετ σοπ αλλα δεν περιμενα να εχει και στο μοναστηρακι που υποτηθεται εχει τουρισμο και πολυ κοσμο.

Ντροπη.
 
Φίλε μου, πείστεψέμε,υπάρχουν και χειρότερα. Στο πετ σοπ που σου λέω είχε και αραχνούλες ελευθέρας βοσκής σε όλο το μαγαζί. 😡Αν έβλεπες δε τα κουνελάκια του,θααα😱.
 
ρε παιδια ελεος! Πω δεν εχω ξαναδει τετοια βρωμα.στη πρωτη ιδιως φωτο δε περιμενα να εχει πουλακι η μαλλον να ζει πουλακι! Το θεμα δεν ειναι των τουριστψν αλλα το αν πηγαινουν καν καποιοι ν ααγορασουν απο εκει! Πωπω.. Κ για να λειτουργει σημαινει οτι θα βγαζει κ χρηματα...😱.
 
Αν δεν κάνω λάθος, πρόκειται για κάποιο που είναι κοντά στο σταθμό του θησείου, απέναντι από ένα παλαιοβιβλιοπωλείο στο στενάκι.
Το παράξενο με αυτό το μαγαζί είναι ότι πουλάει (ακριβά), μόνο κάθε είδους ιθαγενή πουλιά "πιασμένα" (αηδόνια κλπ) και καθόλου καναρίνια.
 
Το παράξενο με αυτό το μαγαζί είναι ότι πουλάει (ακριβά), μόνο κάθε είδους ιθαγενή πουλιά "πιασμένα" (αηδόνια κλπ) και καθόλου καναρίνια.
Α... μάλιστα... Διπλά αναίσθητος ο κύριος! Πρώτη φορά βλέπω τόση βρομιά σε κλουβί!
 
Δυστυχως σπανιζουν pet-shop τα οποια να ειναι καθαρα.Ακομα και εσωτερικα να ειναι λιγο καθαρα, σχεδον ολα τα κλουβια με τα πουλια ειναι σε αθλια κατασταση.
 
Και στο Χαλάνδρι που μένω υπάρχει ένα μαγαζί πολύ παραμελημένο. Τα πουλιά είναι σε έναν χώρο κλειστό και τα κλουβιά έχουν καιρό να καθαριστούν. Ηθελα να δω από κοντά ένα πουλάκι με σκοπό να το αγοράσω, κι όταν η κυρία άνοιξε την πόρτα του χώρου όπου ήταν τα κλουβιά... κόντεψα να μείνω από ασφυξία! Η μπόχα και οι ακαθαρσίες σε όλο τους το μεγαλείο. Φυσικά δεν αγόρασα το πουλί και της είπα να εξαερίσει τον χώρο. Τώρα έκανε ανακαίνιση και τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα. Πάντως, μία εικόνα αξίζει όσο χίλιες λέξεις...
 
Επίσης στο Χολαργό, υπάρχει ένα άλλο πετ σοπ παραμελημένο. Δυστυχώς είναι σε κεντρικό σημείο και ο ιδιοκτήτης είναι και κτηνίατρος και δέχεται στον ίδιο χώρο και εξετάζει τα ζώα. Μου έκανε φρικτή εντύπωση και έτσι στράφηκα σε σας για την αναζήτηση πτηνίατρου. Βρήκα έναν εξαιρετικό στο Χαλάνδρι, απέναντι από το Σκλαβενίτη πηγαίνοντας για Αγία Παρασκευή. Σοβαρός, καλός και έντιμος άνθρωπος, που αγαπά τα ζωάκια.
 
Κι όταν μου έδειξε την πένσα που θα χρησιμοποιούσε για να κόψει τα νυχάκια των παπαγάλων μου, κόντεψα να πάθω κάτι. Την είχε πάνω στο γραφείο του, όλο σκόνη και χαρτιά άχρηστα εκεί πέρα. Μπορεί να έκοβε και τα δικά του νύχια με αυτό, μπλιάχ! Ηταν ένας απαίσιος και άπλυτος άνθρωπος, με σκοπό μόνο το κέρδος. Απορώ που μοιράζει κάρτες με τα τηλέφωνά του. Θα έπρεπε να ντρέπεται. Ενώ υπάρχουν άλλα πετ σοπ που ΛΑΜΠΟΥΝ, γιατί οι ιδιοκτήτες του σέβονται τα ζώα, τον πελάτη και τους εαυτούς τους.
 
Συγγνώμη Εύα, θα ξεράσεις με τις λεπτομέρειες που γράφω. Δεν ξέρω γιατί τον θυμήθηκα τόσο ξαφνικά και έντονα. Μάλλον θύμωσα με όσα γράφετε όλοι σας σχετικά με τα πετ σοπ. Φτάνει όμως με τις σιχαμερές περιγραφές για σήμερα! Αλλιώς θα με διώξετε από εδώ...
 
Συγγνώμη Εύα, θα ξεράσεις με τις λεπτομέρειες που γράφω. Δεν ξέρω γιατί τον θυμήθηκα τόσο ξαφνικά και έντονα. Μάλλον θύμωσα με όσα γράφετε όλοι σας σχετικά με τα πετ σοπ. Φτάνει όμως με τις σιχαμερές περιγραφές για σήμερα! Αλλιώς θα με διώξετε από εδώ...

απο μενα γιατι ζητας συγνωμη;:)
με τον "γιατρο"-[ο Θεος να τον κανει δλδ] εχω φρικαρει...

το θεμα ειναι να μην υπαρχει τετοια βρωμια πουθενα...
η.."περιγραφη "της ειναι το, λίγοτερο κακο που μπορει να συμβει 😡
 
Να'σαι καλά Εύα, απλά το παράκανα κι εγώ με τις περιγραφές μεσημεριάτικα. Μάλλον με έχει βαρέσει λίγο η ζέστη, χε χε...
Αλήθεια, τι σημαίνει η έκφραση "-[ο Θεος να τον κανει δλδ]; Τα τρία γράμματα εννοώ, δλδ.
 
Αχ αχ αχ, τώρα το κατάλαβα, σημαίνει δηλαδή! Αμάν τι έχω πάθει... Τώρα είναι όντως σειρά σου να φρικάρεις αλλά μαζί μου, χα χα χα!
 
Η κατάσταση με τα πέτ σοπ είναι δραματική και αδικαιολόγητη.

Εχω δεί όμως κατι παρόμοιο οχι σε πετ σόπ, αλλα σε σπίτι που φιλοξενεί μόνο δυο πουλάκια😱. Οι κουτσουλιες να εχουν κανει βουναλάκια, οι πατήθρες να εχουν αλλάξει χρώμα από την βρώμα, η ποτίστρα να εχει πιασει πρασινάδα, τα νυχια του πουλιού να έχουν στριψει και το μήλο να ειναι καρφωμένο σε ένα σύρμα για τουλάχιστον μια βδομάδα!☹

Οταν καθόλου διακριτικά έκανα μια νιξη για τις συνθήκες διαβίωσης τα άκουσα και από πανω λεγοντας μου να πηγαινω μια φορα την εβδομαδα να τους βοηθάω στο καθάρισμα!😱 Τα χειρότερα δεν επιτρέπεται να τα γραψω ... Θα περάσω απο λογοκρισία...

Και να σκεφτείτε οτι είναι μόνο 2 πουλάκια και οτι τα πήραν με την προυπόθεση να τα φροντίζουν γιατί αγαπούν τα πουλιά! Φανταστείτε δηλαδή να μην τα αγαπούσαν!
 
Η κατάσταση με τα πέτ σοπ είναι δραματική και αδικαιολόγητη.

Εχω δεί όμως κατι παρόμοιο οχι σε πετ σόπ, αλλα σε σπίτι που φιλοξενεί μόνο δυο πουλάκια😱. Οι κουτσουλιες να εχουν κανει βουναλάκια, οι πατήθρες να εχουν αλλάξει χρώμα από την βρώμα, η ποτίστρα να εχει πιασει πρασινάδα, τα νυχια του πουλιού να έχουν στριψει και το μήλο να ειναι καρφωμένο σε ένα σύρμα για τουλάχιστον μια βδομάδα!☹

Οταν καθόλου διακριτικά έκανα μια νιξη για τις συνθήκες διαβίωσης τα άκουσα και από πανω λεγοντας μου να πηγαινω μια φορα την εβδομαδα να τους βοηθάω στο καθάρισμα!😱 Τα χειρότερα δεν επιτρέπεται να τα γραψω ... Θα περάσω απο λογοκρισία...

Και να σκεφτείτε οτι είναι μόνο 2 πουλάκια και οτι τα πήραν με την προυπόθεση να τα φροντίζουν γιατί αγαπούν τα πουλιά! Φανταστείτε δηλαδή να μην τα αγαπούσαν!
Η αγάπη από μόνη της δεν είναι αρκετή. Είναι απαραίτητος κι ο σεβασμός. Αυτό ισχύει γενικά. Είτε στην φροντίδα ζώων είτε στις διαπροσωπικές μας σχέσεις.
Είσαι φιλότιμη που προσφέρθηκες να τους βοηθήσεις με τον καθαρισμό του κλουβιού. Μπορεί να μην ξέρουν πώς να το κάνουν ή απλά να μην το έχουν σκεφτεί, να μην θεωρούν απαραίτητο ότι θέλει περιποίηση πιο σχολαστική. Μάθε τους εσύ τα απαραίτητα.
 
Back
Top