Γενικά Το lovebird μου ο Νούλης

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης valjean
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Το θέμα είναι ουτε καν δοκιμάζει! Αυτοί θα δώσω αυγό βραστό για να δουμε.
 
Έτσι κάνουν, όταν δοκιμάσει θα αρχίσει να τρώει. Αυτό για να καταλάβεις πόσο νοσηρά αναπαράγουν οι περισσότεροι επαγγελματίες τα πουλιά τους.
 
Αν το πουλακι δεν εχει καποιο συπτομα γιατι να αρχισεις να το ψεκαζεις; Οσο για το αν θελει κατι αλλο πλιν της τρωφης του εξαρτατε απο την επιμονη σου εσυ βαζε του αυτα που πρεπει και εκεινο συγα συγα θα αμαπτυξει τις διατρωφηκες συνηθιες που πρεπει.
 
τον ψεκασα σημερα με ένα 100% φυτικο προιον επειδηδεν ξερω στο πετσοπ που ηταν αν τον προσεχαν. Παντος δεν θα τον ξαναψεκασω αν δεω δω συμπτώματα.
 
εκτος από σπορους δεν τρωει τιποτα με αρεσει που όταν τον αγορασα μου ειπαν να του δινω αμμο η σουπιοκαλαμο πρασινα φυτα κα. αλλα στο μαγαζι του τα πουλια τα δινει μονο σπορους πως να μαθουν να τρωνε και άλλες τροφες;
 
μην ξεχνας Γιαννη μου πως εσυ ριθμηζεις τι πρεπει να τρωει και οχι αυτος με γνωμονα τι εχει συνηθησει να τρωει.
 
και μηλαρακι και μαρουλακι και ραδικακι και τοσα αλλα που καλο ειναι να μαθει να τρωει. απο τη στιμη που εξαρτονται απο εμας βασικο μας μελημα πρεπει να ειναι η τουλαχιστον ΑΡΙΣΤΗ διαβιωση τους. Αυτη ειναι η γνωμη μου και αυτο εφαρμοζω στα δικα μου πουλακια.
 
γεια σας, σημερα ο νουλης εφαγε λιγο αυγο δεν τρελαθηκε ακομη είναι κολλημένος με τους σπορους.

ακομη δεν καταλαβα αν είναι αρσενικος η θηλυκος και μαλλον θα αργησω πολύ. Παντος αν δεν καταλαβω τι είναι δεν προκειται να παρουμε άλλο πουλακι γιατι θελουμε να τα κανουμε ζευγαρι. Από εξημερωση καλα παμε αν σκεφτεις ότι το πουλι ηταν αγριο. ακομη είναι λιγο φοβησμενος και καθεται σε ψηλα σημεια του σπιτιου στο χερι μου καθεται αλλα αφου προσπαθήσω δυο τρεις φορες.
 
ειναι σαν ενα μικρο παιδι απο εσενα εξαρτατε αν θα μαθει να τρωει σωστα:)πρεπει στη διατρωφη του να εισαι αυστηρος 😉
 
Καλημέρα εχθες το βράδυ μου έριξε μια δαγκωνια πήδημα μέχρι το ταβάνι δεν ήθελε να μπει μέσα στο κλουβί για ύπνο και αφού τον κυνηγησα μόλις τον έπιασα. με φαρμακωσε. Παντός οτι θέλει κανει ποτε είναι καλός ποτε στραβος
 
Έχουν πολύ δυνατό ράμφος και εκνευρίστηκε από το κυνηγητό.
 
Καλημέρα εχθες το βράδυ μου έριξε μια δαγκωνια πήδημα μέχρι το ταβάνι δεν ήθελε να μπει μέσα στο κλουβί για ύπνο και αφού τον κυνηγησα μόλις τον έπιασα. με φαρμακωσε. Παντός οτι θέλει κανει ποτε είναι καλός ποτε στραβος
Τετοιες καταστασεις, κυνηγητου και δαγκωματων πρεπει να αποφευγονται διοτι δεν χτιζεται ετσι η σχεση εμπιστοσυνης. Μπορει να του μεινει τραυματικη εμπειρια απο το κυνηγητο με τα χερια και να μην τα εμπιστευεται μετα με τιποτα. Γιατι το βγαζεις καθε μερα απο το κλουβι και εχει το πουλι το περιθωριο να καθεται οπου θελει αφου δεν ειναι εξημερωμενο;
 
Τετοιες καταστασεις, κυνηγητου και δαγκωματων πρεπει να αποφευγονται διοτι δεν χτιζεται ετσι η σχεση εμπιστοσυνης. Μπορει να του μεινει τραυματικη εμπειρια απο το κυνηγητο με τα χερια και να μην τα εμπιστευεται μετα με τιποτα. Γιατι το βγαζεις καθε μερα απο το κλουβι και εχει το πουλι το περιθωριο να καθεται οπου θελει αφου δεν ειναι εξημερωμενο;


το πουλι αγοραστηκε από πετσοπ και ηταν αγριο... Τωρα καθεται στο ωμο μου μερικες φορες στα χερια μου και τον ταιζω με το χερι μου αλλα δεν εχει ακομη εμπιστοσυνη... Το βγαζω από το κλουβι για να με μαθει σιγα σιγα σχεδόν ολη μερα είναι εξω και κανει βολτες χωρις να ενοχλεί απλα όταν πρεπει να παει για υπνο εχουμε θεμα.
 
Εγω οταν βγαζω τα μπατζι μου εξω εχω παντα το κεχρι στο χερι μου εμενα ειναι λιγο μικρα ισως για αυτο δεν δαγκωνουν αλλα με το κεχρι στο χερι καθονται πιο ευκολα στο δακτυλο μου παρα χωρις κεχρι (εχτος κλουβιου)
Εντος κλουβιου ολα μια χαρα χωρις κεχρι μονο στην εκπαιδευση τους το χρησιμοποιω μεσα στο κλουβι :)
 
Εμείς είμαστε σε καλό δρόμο το πουλί έχει ηρεμήσει αρκετά αν σκεφτείς οτι το έχω μονο δυο εβδομαδες. Εχθες ηταν συνέχεια επανω μου και εκανε χαδακια αλλά όταν έπρεπε να τον βάλω στο κλουβί για ύπνο εκανα μισή ωρα γιατί δεν ήθελα να τον πιάσω ..
 
Και εγω δυο βδομαδες τα εχω αλλα επειδη ειναι μαζι ειναι πολυ δυσκολο :) με την εκπαιδευση παντως το κεχρι μπορει να σε βοηθησει με την εκπαιδευση δηλαδη οταν κανει κατι που θες να κανει του λες μπραβο και του δινεις λιγο κεχρι :)
Πχ εγω τους λεω -πανω- για να ανεβει στο χερι μου και του λεο μπραβο και περνει μια δαγκωνια απο κεχρι 3 φορες την μερα 10 λεπτα το κανω συνεχεια
 
Back
Top