Ασθένειες Το Parrotlet μου μάλλον είναι άρρωστο και έχω απορίες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης greinder
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

greinder

PB New Member
Εγγραφή
27 Σεπ 2010
Μηνύματα
29
Πόλη
Θεσσαλονίκη
καλησπερα στην ομαδα εχω ενα parrotlet αρσενικο 3 μηνων ο φοιβοσ , σημερα το πρωι ολη την μερα ειναι φουσκωμενοσ και ειναι στην φαση ολο σαν να κοιματε και κανει που και που μια κινηση σαν σπασμουσ το κεφαλακι του αλλα οχι συνεχεια και ολο με το ραμφοσ του κανει τα φτερα του με μανια και επιμονα σαν να εχει φαγουρα και ξηνετε επιμονα παντου! Παντως τρωει κανονικα που τον βλεπω αλλα συνεχεια ειναι φουσκωμενος και οι κουτσουλιεσ του ειναι πρασινεσ αλλα οχι σαν διαροια και επισησ καμια φορα κανει ενα θορυβο με το ραμφοσ του και ολο το ανοιγοκλεινει το στομα του σαν χασμουρητο! Ανεβαζω και φωτο με βιντεακια! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ..
 

Συνημμένα

  • IMG_0673.webp
    IMG_0673.webp
    55,1 KB · Προβολές: 3
  • IMG_0676.webp
    IMG_0676.webp
    51,5 KB · Προβολές: 3
  • IMG_0665.webp
    IMG_0665.webp
    63 KB · Προβολές: 3
Γεια σου, να σου ζήσει και ελπίζω να μην έχει κάτι σοβαρό!
Βάλε μας μια φωτογραφία από τις κουτσουλιές και πες μας κάποιες πληροφορίες για το πουλάκι;
Αφού είναι τόσο μικρό, πόσον καιρό το έχεις; Τρώει ακόμα κρέμα; Άλλαξες πρόσφατα την διατροφή από κρέμα σε σπόρους; Τι μείγμα σπόρων δίνεις; Από μαγαζί ή εκτροφείο τον αγόρασες;
 
Ευχαριστώ πολύ για τισ ευχές.. Το έχω εδώ και 3 εβδομάδες, δεν τρώει κρέμα τρώει σπόρους και διάφορα λαχανικά που του τα δίνω κομμένα σε μικρά κομματάκια... Όταν το πήρα έτρωγε ήδη σπόρους.. Οι σπόροι που έχω είναι versele laga prestige.. Το πήρα από εκτροφέα ταισμένο στο χέρι... Πρώτη φορά ήταν έτσι σήμερα μέχρι τώρα ήταν πολύ δραστήριος γενικά.. Το πήγα το μεσημέρι σε πτηνίατρο και μου έδωσε μία αντιβίωση για 5 ημέρες.. Είπε ότι εξωτερικά δεν φαινεται να έχει κάτι και μπορεί να έφαγε κάτι και να τον πείραξε.. Την αντιβιωση δεν θυμαμαι πως την λενε την εχω σε συριγγα!
 

Συνημμένα

  • IMG_0691.webp
    IMG_0691.webp
    22,7 KB · Προβολές: 0
  • IMG_0692.webp
    IMG_0692.webp
    19,8 KB · Προβολές: 0
  • IMG_0695.webp
    IMG_0695.webp
    28,3 KB · Προβολές: 0
Βλέπω με κάποια δυσπιστία την σπουδή του γιατρού να χορηγήσει αντιβίωση ενώ δεν έκανε διάγνωση. Τέλος πάντων γιατρός είναι και μπράβο σου, ήταν η πιο υπεύθυνη κίνηση εκ μέρους σου να το πας αμέσως σε γιατρό.
Όσο πιο μικρό είναι ένα πουλάκι, ιδίως ταϊσμένο στο χέρι, τόσο πιο ευαίσθητο είναι και επιρρεπές σε ασθένειες.
Τι πρασινάδες ακριβώς του έδωσες χθες ή τις προηγούμενες μέρες;
Οι κουτσουλιές κάπως μαλακές αλλά γενικά εντάξει μου μοιάζουν. Περίμενε και άλλες γνώμες.
Μετά το τέλος του φαρμάκου, οπωσδήποτε να δώσεις προβιοτικά για την αποκατάσταση της χλωρίδας του εντέρου.
 
Λέτε να πάρω και μία δεύτερη γνώμη από κάποιο άλλο γιατρό ή να περιμένω να τελειώσει η αγωγή που του δίνω και μετά να το παώ;Όταν λέτε προβιοτικά τι ακριβώς εννοείτε;Τα λαχανικά τα έδωσα χτες.. Έφαγε λίγο πιπεριά και λίγο καρότο,του δίνω λαχανικά μέρα παρά μέρα.. Στις φωτο που έχω ανεβάσει είναι αρκετά φουσκωμένοσ και αυτό είναι που με προβληματίζει ενώ τρώει κανονικά..
 
Λέτε να πάρω και μία δεύτερη γνώμη από κάποιο άλλο γιατρό
Αν μπορείς θα έλεγα ναι, αύριο κιόλας. Σε ποια περιοχή βρίσκεσαι;
Προβιοτικά υπάρχουν ειδικά για πουλιά στα pet shops, μπορείς να δώσεις και για ανθρώπινη χρήση, αραιωμένα στο νερό https://community.petbirds.gr/threads/Προβιοτικά-και-πρεβιοτικά-τρόφιμα.17664/
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
απο θεσσαλονικη! Εχετε υποψιν κανεναν !
Προσωπικά όχι, υπάρχει μία λίστα εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/ και πάντως μπορείς να το πας στο ΑΠΘ.
Προσοχή να είναι σκεπασμένο το κλουβί μεταφοράς μην σου κρυώσει στην διαδρομή.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
παντος σημερα που το πηγαμε στον γιατρο δεν το σκεπασα γιατι οταν το σκεπαζω τον πιανει τρελα δεν το θελει αλλα η κινησεις γινανε γρηγορα ωστε να μην κριωσει! Τωρα για αυριο λιγο δυσκολα λογο δουλεια μαλλον δεν θα μπορεσω θα το δω και αυριο το βραδυ θα το βαλο ενα κινιτο να το βγαζει βιντεο για να δω τισ αντιδρασεισ του ολη την μερα και αναλογοσ θα πραξω!
 
Κι γω προτείνω 2η γνώμη από άλλο γιατρό! Περαστικά του!

Πάντως να πω πως σαν μωράκι 3 μηνών είναι λογικό να κοιμάται που και που την ημέρα.. Δεν είναι κάτι ανησυχητικό ο ύπνος κατά τη διάρκεια της ημέρας όταν μιλάμε για μωρά!
 
Η στάση με το κεφάλι πίσω από την φτερούγα μου θυμίζει ψιττακοση το ειχε πάθει και μια ροζελα ενός γείτονα. Η οποία δυστυχώς πέθανε.☹
 
Εγώ πάντως το βλέπω σαν κίνηση να κοιμηθεί. Όμως όντως φαίνεται νωχελικο. Να το πας και σε άλλον κτηνιατρο
 
Η στάση με το κεφάλι πίσω από την φτερούγα μου θυμίζει ψιττακοση το ειχε πάθει και μια ροζελα ενός γείτονα. Η οποία δυστυχώς πέθανε.☹

Τη διάγνωση ποιος την έκανε;

H κάθε είδους αδιαθεσία στα πουλιά μπορεί να τα κάνει να κοιμηθούν. Κι όταν κοιμούνται βάζουν το κεφάλι πίσω απο τη φτερούγα. Είναι σαν να λες ότι όποιος άρρωστος κοιμάται ετοιμάζεται για τον άλλο κόσμο. 🙄

Ας μην τρομάζουμε όμως τον κόσμο με ποστς τα οποία μόνο σπέρνουν πανικό.
 
Παρατήρησες κάποια αλλαγή ή βελτίωση στο πουλάκι σου; Πόσες ώρες κατά την διάρκεια της ημέρας κάθεται έτσι φουσκωμένο; Αν επιτρέπεται είναι η πρώτη φορά που έχεις παπαγαλάκι; Ρωτάω γιατί μερικές φορές λόγω απειρίας μερικές συμπεριφορές μπορεί να παρερμηνευτούν.
 
Τη διάγνωση ποιος την έκανε;

H κάθε είδους αδιαθεσία στα πουλιά μπορεί να τα κάνει να κοιμηθούν. Κι όταν κοιμούνται βάζουν το κεφάλι πίσω απο τη φτερούγα. Είναι σαν να λες ότι όποιος άρρωστος κοιμάται ετοιμάζεται για τον άλλο κόσμο. 🙄

Ας μην τρομάζουμε όμως τον κόσμο με ποστς τα οποία μόνο σπέρνουν πανικό.
Δεν είναι σίγουρος για την ασθένεια ούτε για τα συμπτώματα της αλλά από ότι θυμάμαι ψιτακοση ήταν και καθότανε κάτω στο κλουβί έχανε την ισορροπία του και έβαζε το κεφάλι πίσω από την φτερούγα του(από ότι θυμάμαι)

Όσο για την διάγνωση δεν γνωρίζω όπως είπα και πριν ο παπαγάλος ήταν ενός γείτονα. Αλλά νομίζω τον πήγανε σε πτηνιατρο-κτηνίατρο και του είπε ψιτακκοση.
 
Η συνηθέστερη στάση χαλάρωσης και ύπνου, είναι αυτή που το πουλί φουσκώνει το φτέρωμά του και στρέφει το κεφάλι προς τα πίσω μέσα στην φτερούγα. Πολύ συχνά σηκώνουν και το ένα πόδι και κοιμούνται στο ένα...Αυτό δεν πρέπει να συγχέεται με την εσφαλμένη αντίληψη οτι το πουλί είναι άρρωστο.
 
Η συνηθέστερη στάση χαλάρωσης και ύπνου, είναι αυτή που το πουλί φουσκώνει το φτέρωμά του και στρέφει το κεφάλι προς τα πίσω μέσα στην φτερούγα. Πολύ συχνά σηκώνουν και το ένα πόδι και κοιμούνται στο ένα...Αυτό δεν πρέπει να συγχέεται με την εσφαλμένη αντίληψη οτι το πουλί είναι άρρωστο.
Συμφωνώ απόλυτα... Προσεγμένη σκέψη και θέση.
 
Καλλημερα το πουλάκι μετά σε μέρα είναι καλύτερα Το δίνω αντιβίωση baytril και ultra levur για να μην το πειράξει τρώει! Για το παλικάρι πρώτη φορά έχω παπαγάλο που ρωταει και γενικά κάθεται όχι συνέχεια αλλά αρκετά φουσκωμένο ενώ στην αρχή δεν ήταν έτσι

Παντός έχω παρατηρήσει ότι το βράδυ έχει πολλές κουτσουλιές απο κάτω εκεί που κοιματε δηλαδή το βράδυ κάνει πολλές κουτσουλιές γιατί αυτό;
 
Back
Top