Αναπαραγωγή Τρίτη και τελευταία γέννα, ερωτήσεις

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης George98
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
ναι λογικό απλά έβαλα 500ml νερό και μου περίσσεψαν τα 250ml μπορώ να τα χρησιμοποιήσω π.χ. στα περιστέρια μου αύριο; ή σε 2 μέρες, ή θα χαλάσει;
Ναι τόσο άμεσα δεν έχεις πρόβλημα.
 
ναι λογικό απλά έβαλα 500ml νερό και μου περίσσεψαν τα 250ml μπορώ να τα χρησιμοποιήσω π.χ. στα περιστέρια μου αύριο; ή σε 2 μέρες, ή θα χαλάσει;
Για λίγες μέρες δεν υπάρχει πρόβλημα...
 
λοιπόν εχθές ξέχασα να κάνω το τεστ με την χαρτοπετσέτα... θα ξαναψεκάσω σήμερα και ελπίζω να το θυμηθώ
επίσης ο νεοσσός παρά την ταλαιπωρία του ήδη έχει αποχωριστεί τις ψείρες και είναι υγιέστατος! τρώει μάλιστα με όρεξη!
*για να είμαι ειλικρινής δεν πίστευα πως το μικρό θα ζούσε μέχρι σήμερα! Ελπίζω να τα καταφέρει (αν και είναι πολύ νωρίς ακόμα για να το ξέρουμε)
 
λοιπόν εχθές ξέχασα να κάνω το τεστ με την χαρτοπετσέτα...
Η χαρτοπετσέτα χρειάζεται στην περίπτωση που δεν βλέπουμε τα παράσιτα και απλά θέλουμε είτε να βεβαιωθούμε για αυτά είτε να σιγουρέψουμε πως απουσιάζουν.
Όταν τα παράσιτα περπατούν μπροστά μας
ήταν γεμάτο με μικρά πλασματάκια(σαν το κεφάλι μιας καρφίτσας) που περπατούσαν !
τότε στοχεύουμε αποκλειστικά στην καταπολέμησή τους...
Και σε δυο τρεις βδομάδες... Πάμε για δοκιμή χαρτοπετσέτας.
 
τότε στοχεύουμε αποκλειστικά στην καταπολέμησή τους...
η ξένη φωλιά ήταν γεμάτη οπότε δεν ξέρω αν και πόσα πέρασαν στο κλουβί και στα πουλιά
*Σήμερα το πρωί το μικρό έφαγε με όρεξη αλλά μόλις τώρα που γύρισα απο την δουλειά ήταν νεκρό... Δεν ξέρω τι έφταιξε... ίσος να ήταν απο την γενική ταλαιπωρία...
 
@alicedros Αλίκη να ρωτήσω και κατι άλλο, το chevitren ποσο το κρατάς διαλυμένο με νερό στο ψεκαστήρι;
Όπως σου είπαν για λίγες μέρες μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. Καλύτερα να κάνεις λίγη ποσότητα πιο συχνά παρά πιο πολύ ποσότητα κάτε 6μηνο ας πούμε.. Εγώ γεμίζω ένα ψεκαστήρι και ότι μείνει το κρατάω. Πάντως και μετά από καιρό μυρίζει, αλλά υποθέτω δεν έχει την ίδια δράση.

Η χαρτοπετσέτα χρειάζεται στην περίπτωση που δεν βλέπουμε τα παράσιτα και απλά θέλουμε είτε να βεβαιωθούμε για αυτά είτε να σιγουρέψουμε πως απουσιάζουν.
Όταν τα παράσιτα περπατούν μπροστά μας
τότε στοχεύουμε αποκλειστικά στην καταπολέμησή τους...
Θεωρείς Γιάννη πως είναι μαύρη ή κόκκινη ψείρα; Η μαύρη περπατάει μπροστά μας την βλέπουμε αλλά η κόκκινη είναι πολύ ύπουλη. Γι αυτό είπα να κάνει το κόλπο με την χαρτοπετσέτα...

αλλά μόλις τώρα που γύρισα απο την δουλειά ήταν νεκρό... Δεν ξέρω τι έφταιξε... ίσος να ήταν απο την γενική ταλαιπωρία...
Λυπάμαι πολύ.. ☹ Σε τέτοια ηλικία δεν μπορεί κανείς να ξέρει τι έφταιξε... ☹
 
Έτσι για τυπικούς λόγους, ορίστε και ένα βιντεάκι που τάιζα το μικρό πρίν μας αφήσει...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Πολύ μεγάλη σύριγγα Γιώργο, αφού δεν έχεις το σωστό εργαλείο, τουλάχιστον να έχεις σύριγγες ινσουλίνης. Επίσης φυσικά δεν λέω ότι έφταιξε αυτό αλλά τόσο μικρούς νεοσσούς, πάντα με αποστειρωμένα γάντια. Ξέρεις τι έχουν τα χέρια μας; Και νεογέννητο κουτάβι σκοτώνουν όχι πουλάκι.
 
Πολύ μεγάλη σύριγγα Γιώργο, αφού δεν έχεις το σωστό εργαλείο, τουλάχιστον να έχεις σύριγγες ινσουλίνης.
Ακόμα καλύτερη λύση και πιο ασφαλής σε τόσο μικρούς νεοσσούς είναι η κομμένη οδοντογλυφίδα...
 
Μα υπάρχουν και ειδικές σύριγγες ταΐσματος νεοσσών που μπαίνουν κατευθείαν στον προλοβο. Θεωρω οτι σε πρώτη ευκαιρία ο καθένας απο εμάς θα πρεπει να εχει μία στη διαθεσή του.
 
Back
Top