Αναπαραγωγή Τρίτη και τελευταία γέννα, ερωτήσεις

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης George98
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Παιδιά άσχημα νέα... ίσος τα πιο άσχημα... κατάλαβα λοιπόν το λόγο που τα παράτησε η πρώτη κανάρα...
Σήμερα το βράδυ η κανάρα σηκώθηκε απο την φωλιά και δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί (ενω καθόταν απο το πρωί) πήρα λοιπόν την φωλιά την άφησα πάνω στο γραφείο μου μεσα σε ένα μπολάκι.
Μετά άρχισα να επισκεύασα ένα θερμοθάλαμο για νεοσσούς και όταν γύρισα στο μπολάκι που είχα μέσα την φωλιά (πάνω στο γραφείο μου) ήταν γεμάτο με μικρά πλασματάκια(σαν το κεφάλι μιας καρφίτσας) που περπατούσαν ! Υποθέτω πως είναι ψείρες φτερών; μπορούν να επηρεάσουν τους ανθρώπους; Σκοτώνονται με chevitren ;(γιατί λογικά θα έχουν πάει και στο κλουβί );...
Όσο για τα αυγά και το μικρό τα έβαλα στον θάλαμο σε άλλη φωλιά... (το δε μικρό το τρώγανε στην κυριολεξία οι ψείρες...)
πο... Πο... Δεν ξέρω τι να κάνω... εεεε... ρε... Που έμπλεξα στα καλά καθούμενα!
 
Γμτ, τι πάθατε..., ελπιζω κάποιος να ξέρει να σε συμβουλέψει. Διάβασε και αναλογα ποστ με ψείρες. Sorry, αλλά δεν μπορώ να έχω άποψη για την αντιμετωπισή τους σε νεοσσούς.

Καλησπερα ξανα. Οι νεοσσοι προςτο παρων έχουν επιβιωσει ολοι απο την σκονη και το σπρει. Σημερα βγηκαν και 4 νεοσσοι απο μια Γκλοστερ οποτε αν και ισως πηγε λιγη σκονη στα αυγα αυτα βγηκαν κανονικα.Ψεκασα ξανα και θα το κανω καθημερινα τα συρταρια των κλουβιων, επλυνα τις πατηθρες και ταιστρες και πηρα ψεκασα ολα σχεδον τα πουλια με ενα σπρει που μου συστησαν πολυ και λέγεται Avizoon μπορειτε να ρίξετε μια ματια αν θελετε. ZOOSPRAY - Beaks Paws etc WebSite
Ειχε 12 ευρω τα 200 ml και μπορεις να ψεκασεις ψωλιες και νεοσσους χωρις πρόβλημα απ ότι λεει. Διαρκει 2-3 εβδομαδες λεει. Δε ξερω αν το γνωρίζει κανεις να μας πει τη γνωμη του. Πηγα σε 3 πετσοπ και δεν βρηκα Φροντλαιν. Μιλησα ομως σε 2 φίλους εδω στη Κύπρο που το χρησιμοποιουν και μου ειπαν ειναι το αμεσως επόμενο που εμπιστευονται μετα το Φροντλαιν.
Σας ευχαριστώ
Φιλικα
Πέτρος
Για κοιτά κι εδώ.
 
δεν ξέρω αν είναι τοσο τρομερό όσο μου φαίνεται και μακάρι να μην είναι αλλά έχω πελαγώσει! Πο... Δεν είμαι καθόλου καλά...
 
Γιώργο πόσων ημερών είναι ο νεοσσός,τριών;
Νομίζω δεν θα είσαι τόσο τυχερός με την επανατοποθέτηση της φωλιάς.
Π΄ρεπει να σκεφτείς τί θα κάνεις με τα αυγά.
 
Λοιπόν θέλω λίγη βοήθεια απο όποιον ξέρει @misalouris , @alicedros κτλ έχει μείνει μονο ο νεοσσός στην θερμοκοιτίδα που τον ταΐζω κρέμα και έχει ψείρες (τα αυγά τελικά ήταν χαλάσμένα), πως θα τις διώξω τις ψείρες απο το κλουβί που έβαλα την φωλιά αλλα και απο τον νεοσσό;
 
Ανασηκώνεις λίγο τους νεοσσούς και ρίχνεις στην φωλιά μια γερή δόση σκόνη για τις ψείρες.
Αυτό θα το κάνεις πάλι μετά από δυο τρεις μέρες..
Στις δέκα περίπου μέρες των νεοσσών θα αλλάξεις τη φωλιά με νέα που θα φροντίσεις να έχει λουστεί σε αντιπαρασιτικό...
Πρέπει ταυτόχρονα να ψεκάσεις και το κλουβί... και το χώρο.
Τι αντιπαρασιτικό διαθέτεις;
 
Δλδ, Γιάννη, ρίχνει σκόνη εκεί μονο που ακουμπούν οι νεοσσοί, με αλλα λογια στο άνω τμήμα της φωλιάς ή ανασηκώνει και τη φωλιά και ρίχνει εκατερωθεν στην τσόχα;
 
Δλδ, Γιάννη, ρίχνει σκόνη εκεί μονο που ακουμπούν οι νεοσσοί, με αλλα λογια στο άνω τμήμα της φωλιάς ή ανασηκώνει και τη φωλιά και ρίχνει εκατερωθεν στην τσόχα;
Δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά. Μικρές κινήσεις για να μην αφήσει τη φωλιά η κανάρα.
Μετά από μέρες το έργο μας, γίνεται πιο εύκολο.
 
έχει μείνει μονο ο νεοσσός στην θερμοκοιτίδα που τον ταΐζω κρέμα και έχει ψείρες
Από την στιγμή που αναλαμβάνεις εσύ το τάισμα του (και πολύ καλά θα κάνεις αν μπορείς και αν έχεις τον απαιτούμενο χρόνο φυσικά γιατί και η κανάρα δε θα κουραστεί περαιτέρω και το μικρό έχει πιο πολλές πιθανότητες να ζήσει στα δικά σου χέρια) αλλάζεις φωλιά! Βάζεις καινούργια φωλιά, καινούργια τσόχα που θα έχεις βουτήξει σε Chevitren και καινούργιο νήμα που θα είναι ψεκασμένο με Pinex Powder. Λογικά αν είναι μαύρη ψείρα θα μειωθεί κατά πολύ ο πληθυσμός της. Αλλά τώρα που πήρες το μικρό, έχεις μεταφέρει ψείρες και στα δικά σου (εεεε ξύνομαι... 😛 ). Σε παρακαλώ πολύ τσέκαρε αν είναι μαύρη ή καφέ. Αν κυκλοφορεί πρωί με το φως είναι μαύρη (μακάρι!) αν είναι κρυμμένη τα πρωινά και κάνει επιδρομές την νύχτα τότε με ψυχραιμία θα τα καταφέρεις (το έχω περάσει και πλέον δεν έχω δείγμα ψείρας) απλά πρέπει να γίνει τώρα που είναι νωρίς πριν εξαπλωθεί. Κάνε το τεστ με την χαρτοπετσέτα και πες μας!

Έχεις ξαναταίσει τόσο μικρό έτσι; Έχεις χρόνο να το ταίζεις αποκλειστικά εσύ;
 
Δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά. Μικρές κινήσεις για να μην αφήσει τη φωλιά η κανάρα.
Μετά από μέρες το έργο μας, γίνεται πιο εύκολο.
Την άφησε ήδη το εχθές το βράδυ που βγήκαν οι ψείρες...
Τι αντιπαρασιτικό διαθέτεις;
chevi-tren φαντάζομαι πως κάνει έτσι δεν είναι;
Από την στιγμή που αναλαμβάνεις εσύ το τάισμα του (και πολύ καλά θα κάνεις αν μπορείς και αν έχεις τον απαιτούμενο χρόνο φυσικά γιατί και η κανάρα δε θα κουραστεί περαιτέρω και το μικρό έχει πιο πολλές πιθανότητες να ζήσει στα δικά σου χέρια) αλλάζεις φωλιά!
πίστεψέ με ούτε που περισσεύει χρόνος ούτε είχα την διάθεση... αλλά τι να κάνω... Δεν θα τον άφηνα να ψοφήσει... Θα βολέψω το πρόγραμμά μου, θα βάλω και τα αδέλφια μου στο κόλπο (τι στο καλό 6 είμαστε απο μιά φορά ο καθένας μια χαρά θα μας βγεί !:D)
αν είναι κρυμμένη τα πρωινά και κάνει επιδρομές την νύχτα τότε με ψυχραιμία θα τα καταφέρεις (το έχω περάσει και πλέον δεν έχω δείγμα ψείρας) απλά πρέπει να γίνει τώρα που είναι νωρίς πριν εξαπλωθεί. Κάνε το τεστ με την χαρτοπετσέτα και πες μας!
λοιπόν εχθές δεν την είχα δει καθόλου και το βράδυ εξαπλώθηκαν ραγδαία... σήμερα το πρωί όμως που ήξερα τι να ψάξω (στην φωλιά με τον νεοσσό) είδα ακόμα αρκετές πάνω στο πουλάκι... αυτό σημαίνει κάτι; τι να κάνω με την χαρτοπετσέτα;
*άντε να δω που θα βρω pinex ! Μακάρι να πάει κανένας γνωστός Θεσσαλονίκη γιατί αλlιώς έχω μόνο chevi-tren
 
είδα ακόμα αρκετές πάνω στο πουλάκι... αυτό σημαίνει κάτι;
Αν τις είδες να κυκλοφορούν πάνω στο πουλάκι μέρα τότε μάλλον είναι μαύρη ψείρα. Η κόκκινη δεν αντέχει το φως και την ημέρα παραμένει κρυμμένη στις πατήθρες, σε γωνίες και φυσικά κάτω απ την τσόχα της φωλιάς.

τι να κάνω με την χαρτοπετσέτα;
Βάζεις πριν νυχτώσει μια νωπή χαρτοπετσέτα στα κάγκελα του κλουβιού και αν το πρωί δεις καφέ - μαύρα στίγματα τότε αυτά είναι ψείρες που κρύβονται εκεί επειδή είναι μέρα. Η μαύρη θα αρχίσει να κυκλοφορεί και πάνω στα ανοιχτόχρωμα πουλιά σου αν εξαπλωθεί..

θα βολέψω το πρόγραμμά μου, θα βάλω και τα αδέλφια μου στο κόλπο (τι στο καλό 6 είμαστε απο μιά φορά ο καθένας μια χαρά θα μας βγεί !:D)
Τέλεια! Τώρα που είναι μικράκι δε θα κοιμάστε και πολύ με βάρδιες αλλά όταν μεγαλώσει θα γίνει το παπαγαλοκαναρινάκι σας! Η μασκότ του σπιτιού! Εγώ είμαι σίγουρη! :D

*άντε να δω που θα βρω pinex ! Μακάρι να πάει κανένας γνωστός Θεσσαλονίκη γιατί αλlιώς έχω μόνο chevi-tren
Βούτα σε διάλυμα Chevitren τσόχα και το νήμα, άστα να στεγνώσουν καλά στον ήλιο και μετά βάλε εκεί τον νεοσσό. Λογικά δε θα ξαναέρθουν πάνω του.. Και τώρα που είναι νωρίς ξεκίνα και γενική καθαριότητα σε όλα τα κλουβιά και πουλιά σου.
Είναι εύκολο να μεταφέρεις τα καναρίνια σου σε άλλο χώρο;
 
Και τώρα που είναι νωρίς ξεκίνα και γενική καθαριότητα σε όλα τα κλουβιά και πουλιά σου.
Είναι εύκολο να μεταφέρεις τα καναρίνια σου σε άλλο χώρο;
προς το παρόν ψέκασα πουλιά - κλουβιά με chevitren και βόλεψα και τον νεοσσό, το βράδυ θα κάνω αυτό με την χαρτοπετσέτα
Όσο για την μεταφορά είναι αδύνατο... Το μόνο μέρος που έβαζα τα πουλιά και το χειμώνα είναι η σοφίτα που τώρα με τέτοιο καιρό είναι κανονικός φούρνος... (αλλά γιατί τα θα πετύχουμε με αυτό;)
Τέλεια! Τώρα που είναι μικράκι δε θα κοιμάστε και πολύ με βάρδιες αλλά όταν μεγαλώσει θα γίνει το παπαγαλοκαναρινάκι σας! Η μασκότ του σπιτιού! Εγώ είμαι σίγουρη! :D
Μακάρι να ζήσει και να γίνει κάπως έτσι 😀
*Άσχετο : Οι ψείρες αυτές να υποθέσω πως είναι τελείως ακίνδυνες για τους ανθρώπους σωστά;
 
αλλά γιατί τα θα πετύχουμε με αυτό;
Πριν περίπου 3 χρόνια (αν θυμάμαι καλά γιατί όσο γραία πάσχω και από αλτσχάιμερ) στο χώρο που έχω τα πουλάκια μου (ταράτσα) είχαμε επισκέψεις από κόκκινη ψείρα! Εν μέσω αναπαραγωγής βεβαίως βεβαίως! Το τι έκανα το γράφω εδώ:
https://community.petbirds.gr/threads/Βοηθεια-Ψειρες-κατα-την-αναπαραγωγη.19003/#post-193901
Και πιο κάτω θα δεις και συμβουλές του κύριου Μάκη!
Εγώ πήρα κλουβιά που είχα διαθέσιμα, τα καθάρισα καλά καλά, τα ψέκασα με Chevitren, έπιασα ένα - ένα το κάθε πουλάκι το έκανα μπάνιο με Chevitren, τα έβαλα στα νέα καθαρά κλουβιά με καθαρές/καινούργιες πατήθρες, ποτίστρες και ταίστρες και τα μετέφερα όλα στο μπαλκόνι του 5ου ορόφου. Στην ταράτσα άφησα τα παλιά κλουβιά, τον παλιό εξοπλισμό, πήρα ARDAP, ψέκασα τα ΠΑΝΤΑ, κάθε γωνία, κάθε εκατοστό και μετά από 3 μήνες (ήταν καλοκαίρι οπότε πήγαμε στο εξοχικό) τα ξανέβαλα εκεί.

Πλέον κάθε χρόνο που φεύγουμε για καλοκαίρι ρίχνω ένα ψέκασμα με ARDAP στην ταράτσα και φυσικά μια φορά το μήνα Chevitren και κυρίως πριν την αναπαραγωγή και όλες οι τσόχες μπαίνουν στις φωλιές αφού βουτηχτούν σε διάλυμα Chevitren. Όποιος έχει καεί φυσάει και το γιαούρτι! 😛

Και θα ξυνόσουν ασφαλώς χα χα :D
Εδώ ξύνομαι εγώ 😀 😛
 
@alicedros Αλίκη να ρωτήσω και κατι άλλο, το chevitren ποσο το κρατάς διαλυμένο με νερό στο ψεκαστήρι;
 
Δε χρειάζεται να μένει καιρό στο ψεκαστήρι.
Προσαρμόζεις την ποσότητα στις ανάγκες σου για δυο κοντινές επαναλήψεις.
Δεν υπάρχει λόγος να παραμένει έτοιμο σε μεγάλες ποσότητες...
 
Δε χρειάζεται να μένει καιρό στο ψεκαστήρι.
Προσαρμόζεις την ποσότητα στις ανάγκες σου για δυο κοντινές επαναλήψεις.
Δεν υπάρχει λόγος να παραμένει έτοιμο σε μεγάλες ποσότητες...
ναι λογικό απλά έβαλα 500ml νερό και μου περίσσεψαν τα 250ml μπορώ να τα χρησιμοποιήσω π.χ. στα περιστέρια μου αύριο; ή σε 2 μέρες, ή θα χαλάσει;
 
Back
Top