Αναπαραγωγή Τρίτη και τελευταία γέννα, ερωτήσεις

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης George98
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Γιατί πολύ απλά αν η καναρα στρώσει φωλιά δεν θα ταΐζει τα μικρά

Αυτό δεν ισχύει. Και οι δύο μου κανάρες που φέτος μεγάλωσαν μικρά μόνες τους έχοντας στρώσει δεύτερες φωλιές και έχοντας ξεκινήσει επώαση στα ψεύτικα αυγά της δεύτερης γέννας τους η καθεμία, σηκωνόντουσαν να ταίσουν τα μικρά τους, κάθε φορά που αυτά το απαιτούσαν. Συγκεκριμένα η Gemma που μεγάλωσε 4 μικρά, δεν είχε άλλη επιλογή, καθώς τα μικρά είχαν μπαστακωθεί στην κυριολεξία από πάνω της και ζητιάνευαν τροφή. Επειδή έτυχε να είμαι μπροστά σηκώθηκε, έφαγε και τάισε και τα 4. Η δε Ornella παρότι πρωτάρα, τάιζε το αγοράκι της μέσα από το χώρισμα, καθώς την ενοχλούσε όταν ο μπόμπιρας διεκδικούσε δυναμικά τροφή πηγαίνοντας στην καινούργια φωλιά που επώαζε, με αποτέλεσμα μια μέρα να τσακωθούν και να του ματώσει την ουρίτσα. Για να τον προστατεύσω έβαλα το χώρισμα.

υ. Γ. Να προσθέσω πως όλα αυτά έγιναν γιατί δεν ήθελα δεύτερη γέννα. Οπότε δεν με ενδιέφερε αν θα λερωθούν ή σπάσουν τα αυγά της δεύτερης γέννας, που ούτως ή άλλως ήταν άσπορα.
 
Εγώ θεωρώ πως απ τη στιγμή που αρχίζει και ετοιμάζεται για φωλιά (ακόμα και για την 4η φωλιά για φέτος) δεν την σταματάει τίποτα απ το να κάνει τα αυγά που έχει ετοιμάσει μέσα της. Για μένα το στρώνει φωλιά, κάνει αυγά αντικαθιστώ με ένα ψεύτικο και μετά από 8-10 μέρες κλωσήματος την στέλνω για διακοπές μου ακούγεται πιο ομαλό απ το την αφήνω χωρίς φωλιά και νήμα και ας τα κάνει κάτω... Ίσως να είναι πιο δραστικό, αλλά εμένα μ αρέσει να μεταβαίνουν από εποχή σε εποχή σταδιακά.. Οπότε προτιμώ την πιο σταδιακή αλλά φυσικά και πιο κουραστική για την κανάρα διαδικασία. :)
 
Για μένα το στρώνει φωλιά, κάνει αυγά αντικαθιστώ με ένα ψεύτικο και μετά από 8-10 μέρες κλωσήματος την στέλνω για διακοπές μου ακούγεται πιο ομαλό
Ακόμη κι έτσι δεν είναι απίθανο να δεις αυγά κάτω. Ανάλογα με την περίπτωση, μερικά κορίτσια δεν σταματούν καθόλου εύκολα.
Χτες έβγαλα αυγό μέσα από την ταΐστρα... κι εγώ έχω σταματήσει κάθε αναπαραγωγική δράση από αρχές Μαΐου...
 
Λοιπόν τελικά της έδωσα υλικό, έστρωσε φωλιά αλλά δεν κάθισε παρα μόνο το απόγεμα, εχθές το πρωί ήρθε το πρώτο αυγό το οποίο και κλωσούσε οπότε της έβγαλα την φωλιά και όλα συνεχίστηκαν ομαλά, την ξαναέβαλα την φωλιά το απόγεμα και κάθισε πάλι και σήμερα το πρωί ήρθε το 2ο αυγό και λίγο μετά έβγαλα την φωλιά. Νομίζω πως αυτό το σύστημα δουλεύει καλά... Τι λέτε και εσείς;
 
Γιώργο, δεν ειμαι σιγουρος... Δλδ, της δίνεις φωλιά για να κάνει αυγά και να κάθεται απόγευμα και βράδυ και το υπόλοιπο της ημέρας την παίρνεις ώστε να ειναι σε θέση να τρώει κλπ; Δεν ξερω, αλλά σκέφτομαι οτι η στενοχώρια της, ο,τι κι αν αυτο μπορεί να σημαίνει σε μή ανθρώπινα κριτήρια ίσως και να ειναι πολλαπλάσια, μπορεί και το άγχος της το ιδιο, συγκριτικά με το να της παρεις τη φωλιά μια κι έξω.
 
τι λέτε και εσείς;
Αυτό που κάνεις δεν είναι ούτε σταδιακά ούτε το κόβεις απότομα! 😛 Για μένα αυτό μόνο στρες και άγχος της προκαλεί... Ή άσε μόνιμα τη φωλιά με ένα ψεύτικο ή βγάλτη εντελώς να κάνει τα αυγά της κάτω..
 
νομίζω πως αυτό το σύστημα δουλεύει καλά

Γιώργο μου δεν είναι σωστό αυτό που κάνεις. Όπως πολύ σωστά λέει η @alicedros ή την αφήνεις τη φωλιά στο κλουβί μέχρι να τελειώσει την ωοτοκία και σε μόνιμη βάση ή την αφαιρείς τελείως χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα σταματήσει να κάνει αυγά.
Χτες έβγαλα αυγό μέσα από την ταΐστρα... κι εγώ έχω σταματήσει κάθε αναπαραγωγική δράση από αρχές Μαΐου...
Γιάννη και εγώ το ίδιο αντιμετωπίζω. Αλήθεια τους δίνεις ασβέστιο στο νερό ή όχι;
 
Λοιπόν τελικά άφησα την φωλιά γιατί η κανάρα τάιζε κανονικά και σήμερα ήρθε το τελευταίο αυγό και όλα καλά μέχρι περίπου τις 10 που πήρα ένα τηλεφώνημα απο ένα καλό φίλο που έκανε κάτι ανακατατάξεις στα κλουβιά και η κανάρα του τα παράτησε μια φωλιά με 2 αυγά και 2 μικρά... Περίμενε μπας και γίνει τίποτα αλλά το πρώτο μικρό πέθανε... Οπότε μου είπε αν έχω να τα βάλω μήπως μαι ζήσουν... Το σκέφτηκα, δεν ήξερα τι να αποφασίσω... Να αφήσω τα μικρά να ψοφήσουν χωρίς βοήθεια ή να ρισκάρω τη ζωή της κανάρας...
*Εν το μεταξύ κανονικά δουλεύω 8 το πρωί με 2 το μεσημέρι και έτυχε αυτό να συμβεί σήμερα που είχα ρεπό και μπορούσα να πάω να τα πάρω!
Εε και λέω γραφτό τους είναι... και τα έβαλα στην κανάρα που που κάθισε κανονικά και μετά απο λίγο είδα το εξασθενημένο νεοσσό πολύ καλύτερα και αρκετά δραστήριο.
Τώρα δεν ξέρω αν έκανα καλά... Πιθανότατα όχι... αλλά τι να έκανα να τα άφηνα να ψοφήσουν;
φφφφ... απο τις 10 μέχρι τώρα που σας γράφω είμαι μέσα στο άγχος και στα νεύρα! Δεν έξω αν έκανα καλά και τι μπορεί να συμβεί στο τέλος... μπορώ να βοηθήσω κάπως την κατάσταση; Ποο τι το ήθελα και αυτό πάλι!
κοίτα να δεις πως γίνεσαι χάλια στα καλά καθούμενα! Να το πω σε κανέναν φυσιολογικό άνθρωπο (όχι σαν και εμάς :D) και να μην το πιστεύει!☹
 
Κάτσε Γιώργο μου μπερδεύτηκα! Δηλαδή σήμερα η κανάρα σου έκανε το τελευταίο αυγό (τα οποία αυγά θα πετούσες ή θα κρατούσες 😉 και ένας φίλος σου σου είπε το περιστατικό και πήγες και έβαλες τον έναν νεοσσό μέσα στη φωλιά της κανάρας αυτής; Πόσο ημερών νεοσσός; Και τον τάισε κανονικά; Έχοντας αυγά από κάτω της; Μετέφερες και τα αυγά; Θεωρείς πως έβαλες σε ρίσκο την υγεία της κανάρας σου γιατί τα μικρά φοβάσαι μην ήταν άρρωστα; Η κανάρα του φίλου πρωτάρα και δεν τάιζε; (η ανάκριση η ίδια! Καταιγισμός! Με συγχωρείς εε! )
 
Λοιπόν έκανε το τελευταίο άσπορο αυγό σήμερα το οποίο μαζί με το υπόλοιπα θα τα πετούσα μετά απο 2 μέρες, μετά με πήρε τηλ. Ο φίλος μου και μου είπε το περιστατικό του (άλλαξε θέση στα κλουβιά, η κανάρα ήταν πρωτάρα, και όταν παράτησε την φωλιά είχε 2 νεοσσούς και 2 αυγά (οι νεοσσοί ήταν πολύ μικροί 1-2 ημερών) εκ των οποίον ο ένας ψόφησε πριν τα πάρω)
απλά φοβάμαι για την κανάρα γιατί έχει κάνει 3 γέννες και τα αυγά που θα πετούσα ήταν τα 4α... ελπίζω να σε κάλυψα...
 
Εφόσον ο κύβος ερρίφθη, και εφόσον η κανάρα σου απεδέχθη τον νεοσσό, το θέμα μας είναι να δημιουργήσεις συνθήκες που να μειώσουν την όποια επιβάρυνση του πουλιού σου αλλά και να ζήσει ο νεοσσός, δηλαδή, δροσιά.
Πως είναι το σημείο σου και τι σκοπεύεις να κάνεις γι' αυτό; Εν τω μεταξύ ασβέστιο έτσι κι αλλιώς έπρεπε να χορηγήσεις στην κανάρα σου. Της έδωσες εξτρά;
 
απλά φοβάμαι για την κανάρα γιατί έχει κάνει 3 γέννες και τα αυγά που θα πετούσα ήταν τα 4α...
Ααα φοβάσαι μην κουραστεί πολύ! Την είχες τσεκάρει τελευταία την κοιλιά; Εμένα ας πούμε οι δικές μου κυρίες πέρασαν από έναν έλεγχο (τώρα που έβγαλα και τις τελευταίες φωλιές με τα άσπορα) και όλες έχουν λίπος! Δηλαδή αν της είχα εντός αναπαραγωγής και φυσικά αν ήμασταν χρονικά 1 μήνα πριν και για τρίτη γέννα να τις άφηνα με το λίπος στην κοιλιά θα άντεχαν. Από κει και πέρα εσύ βλέπεις το πουλάκι σου και πως είναι υ φυσική του κατάσταση. Γενικά είμαι σίγουρη πως τα φροντίζεις και πως θα τα καταφέρει! Απλά προσπάθησε να μετριάσεις όσο γίνεται τη θερμοκρασία να μην ξεπερνάει αν είναι εφικτό τους 30 βαθμούς, καλό φαγητό, μπάνια, και με μόνο ένα μικράκι θα τα καταφέρει! Πολύ τυχερό το μικρούλη και πολύ μοναδική η κανάρα σου που το δέχτηκε και το τάισε παρόλο που σήμερα μόλις τελείωσε την ωοτοκία! Μάνα του λόχου όχι αστεία! :D

Αυτά άσπορα ή τα κλωσάει και αυτά η δική σου και θα βγουν και άλλα; 😛

ελπίζω να σε κάλυψα...
Με κάλυψες με κάλυψες! Θεωρώ πως όλοι στη θέση σου το ίδιο θα κάναμε!

Σε τι χώρο το έχεις το κλουβί; Η κανάρα τώρα είναι μόνη της με τον νεοσσό τον υιοθετημένο ή είναι μαζί στο κλουβί και τα τελευταία της μικρά;
 
Ααα φοβάσαι μην κουραστεί πολύ! Την είχες τσεκάρει τελευταία την κοιλιά; Εμένα ας πούμε οι δικές μου κυρίες πέρασαν από έναν έλεγχο (τώρα που έβγαλα και τις τελευταίες φωλιές με τα άσπορα) και όλες έχουν λίπος! Δηλαδή αν της είχα εντός αναπαραγωγής και φυσικά αν ήμασταν χρονικά 1 μήνα πριν και για τρίτη γέννα να τις άφηνα με το λίπος στην κοιλιά θα άντεχαν. Από κει και πέρα εσύ βλέπεις το πουλάκι σου και πως είναι υ φυσική του κατάσταση. Γενικά είμαι σίγουρη πως τα φροντίζεις και πως θα τα καταφέρει! Απλά προσπάθησε να μετριάσεις όσο γίνεται τη θερμοκρασία να μην ξεπερνάει αν είναι εφικτό τους 30 βαθμούς, καλό φαγητό, μπάνια, και με μόνο ένα μικράκι θα τα καταφέρει! Πολύ τυχερό το μικρούλη και πολύ μοναδική η κανάρα σου που το δέχτηκε και το τάισε παρόλο που σήμερα μόλις τελείωσε την ωοτοκία! Μάνα του λόχου όχι αστεία! :D


Αυτά άσπορα ή τα κλωσάει και αυτά η δική σου και θα βγουν και άλλα; 😛


Με κάλυψες με κάλυψες! Θεωρώ πως όλοι στη θέση σου το ίδιο θα κάναμε!

Σε τι χώρο το έχεις το κλουβί; Η κανάρα τώρα είναι μόνη της με τον νεοσσό τον υιοθετημένο ή είναι μαζί στο κλουβί και τα τελευταία της μικρά;
τα άλλα δυο αυγά που ανέφερα είναι ένσπορα (δηλαδή αδελφάκια του νεοσσού) που όμως δεν ξέρω αν χάλασαν εφόσον τα παράτησε η μάνα τους ή αν διατηρήθηκαν όλο της υψηλής θερμοκρασίας
extra ασβέστιο δεν έδωσα γιατί δεν έχει στην περιοχή μου αλλά θα βρω οπωσδήποτε και εχω ήδη συμπλήρωμα βιταμινών σε σταγόνες για το νερό η κοιλιά είναι κάπως φουσκωμένη, βέβαια ίσος να είναι και απο την ωοτοκία, θα δούμε σε 2-3 μέρες πάντως το πουλί δεν μοιάζει αδύνατο... έχει ακόμα ρωμαλέο σωματότυπο αλλά όπως και να είναι μια κούραση σε σχέση με την άνοιξη μπορείς να την διακρίνεις ιδίως στην περιοχή του ράμφους...
Τέλος είναι ακόμα στο ίδιο κλουβί με τα μικρά που έχουν αρχίσει να τρώνε λίγο μόνα τους αλλά προς το παρόν το θέλουν το συμπλήρωμά τους... ελπίζω στο τέλος της εβδομάδας η κανάρα να είναι μόνη της με τον νεοσσό και να φέρει εις πέρας αυτή την δοκιμασία... (η πραγματική μάνα είναι λευκό κυρίαρχο σκουφάτο! Μακάρι να βγάλουμε και κανένα τέτοιο 🙄 )
 
Λοιπόν, αν έχω καταλάβει σωστά, πήρες και τον νεοσσό, αλλά και τα αυγά απο την άλλη καναρα και τα έβαλες στη δική σου. Και η δίκη σου, ζέστανε το νεοσσό, ίσως, ελπίζουμε, και να τον τάισε, και μάλλον εκκολάπτει τα νεα αυγα.
Έτσι ειναι;
Μπράβο σου, και φυσικά μπράβο της. Ειμαι πολυ χαρούμενος για εσάς. Αυτο που με προβληματίζει ειναι, ποιος θα ταΐζει τα πουλιά της προηγούμενης γέννας. Χρειάζονται τάισμα; Αν ναι, μηπως να βοηθουσες;

Η πραγματική μάνα, ειναι αυτη που μεγαλώνει τα μικρά της και τα υποστηρίζει, άρα η δίκη σου καναρα. Ας ελπίσουμε λοιπόν να μοιάσουν στη βιολογική τους μητέρα.👍
 
τα άλλα δυο αυγά που ανέφερα είναι ένσπορα (δηλαδή αδελφάκια του νεοσσού) που όμως δεν ξέρω αν χάλασαν εφόσον τα παράτησε η μάνα τους ή αν διατηρήθηκαν όλο της υψηλής θερμοκρασίας
Με τέτοια ζέστη και μιας και είναι στις τελευταίες μέρες, έτοιμα να βγουν, μην πανικοβληθείς αν βρεις 2 ή 3 νεοσσούς 😀 πόση ώρα περίπου ήταν χωρίς κλώσα ξέρεις;

extra ασβέστιο δεν έδωσα γιατί δεν έχει στην περιοχή μου αλλά θα βρω οπωσδήποτε και εχω ήδη συμπλήρωμα βιταμινών σε σταγόνες για το νερό η κοιλιά είναι κάπως φουσκωμένη, βέβαια ίσος να είναι και απο την ωοτοκία, θα δούμε σε 2-3 μέρες πάντως το πουλί δεν μοιάζει αδύνατο... έχει ακόμα ρωμαλέο σωματότυπο αλλά όπως και να είναι μια κούραση σε σχέση με την άνοιξη μπορείς να την διακρίνεις ιδίως στην περιοχή του ράμφους...
Ρε γαμώτο αν έμενες Αθήνα θα σου έδινα εγώ! Έχω πάρει της Landmark πολύ μεγάλη ποσότητα ασβεστίου σε πούδρα και δεν έχει κατέβει ούτε δάχτυλο! Θα αρχίσω να την μοιράζω μου φαίνεται! 😛
Φυσικά και να της δώσεις συμπλήρωμα στο νεράκι ή καλύτερα στην αυγοτροφή και ας τρώνε και τα μικρά δε θα τους κάνει κακό. Εγώ θα έβαζα βιταμίνες στην αυγοτροφή (αν πάρει μια ξηρή θα πρέπει να την αναμείξεις με νερό στο οποίο μπορείς να βάλεις πολυβιταμίνες) καθημερινά! Δεν χαλάνε όσο στο νερό και είμαστε σίγουροι πως τις προσλαμβάνουν μέσω της τροφής! Δώσε μια καλή αυγοτροφή όπως της CEDE ή της EASYYEM, προτίμησε ξηρή έτσι ώστε να θέλει και νερό!
Το φούσκωμα είναι μάλλον λόγω των πολλών ωοτοκιών! Τώρα δεν κάνει να ελέγξεις κοιλιά.. άστη και βλέπεις! Δώσε κόκκαλο σουπιάς και θα το τιμήσει!

Τέλος είναι ακόμα στο ίδιο κλουβί με τα μικρά που έχουν αρχίσει να τρώνε λίγο μόνα τους αλλά προς το παρόν το θέλουν το συμπλήρωμά τους... ελπίζω στο τέλος της εβδομάδας η κανάρα να είναι μόνη της με τον νεοσσό και να φέρει εις πέρας αυτή την δοκιμασία...
Πόσα είναι; Ο μπαμπάς που είναι; Αν υπήρχε θα ελάφρυνε σημαντικά το βάρος της μαμάς κανάρας... Πόσα μικρά έχιε μεγαλώσει φέτος μόνη της; 😛 Δώσε αυγοτροφή, σπόρους και φρέσκο νερό και όλα θα πάνε καλά! Θα ταίζει και τα μεν και τα δε! Μπορείς να την βοηθήσεις με την ανατροφή των υιοθετημένων να τα ταίζεις λίγο στο χερί αλλά τόσο όσο να μην τα παρατήσει προσοχή! Γιατί τα μεγάλα δεν παίζει να σου ανοίγουν στόμα για τάισμα. Πρόσεχε μην βάζεις στο κλουβί πολλά χορταρικά και λαχανικά τώρα που έχεις νεοσσό λίγων ημερών...

(η πραγματική μάνα είναι λευκό κυρίαρχο σκουφάτο! Μακάρι να βγάλουμε και κανένα τέτοιο 🙄 )
Εγώ πάντως πιστεύω θα σκάσει και άλλο... Ανέβασε καμία φώτο του μικρού να δουμε! Ανοιχτούλι είναι ή μαυρούλι; :)

ελπίζουμε, και να τον τάισε
Απ ότι κατάλαβα από χθες τον έχει βάλει.. άρα ταίζει η φοβερή κανάρα! Σούπερ μαμά! Δεν το έχω ξανακούσει για κανάρα!

Αυτο που με προβληματίζει ειναι, ποιος θα ταΐζει τα πουλιά της προηγούμενης γέννας. Χρειάζονται τάισμα; Αν ναι, μηπως να βοηθουσες;
Μόνο με το νέο μωρό μπορεί να βοηθήσει γιατί αμφιβάλλω αν τα μεγάλα ανοίξουν στόμα για τάισμα με κρέμα 😛

Μπράβο σου, και φυσικά μπράβο της. Ειμαι πολυ χαρούμενος για εσάς.
Η πραγματική μάνα, ειναι αυτη που μεγαλώνει τα μικρά της και τα υποστηρίζει, άρα η δίκη σου καναρα. Ας ελπίσουμε λοιπόν να μοιάσουν στη βιολογική τους μητέρα.👍
Μακάρι να πάρουν τον χαρακτήρα της! Εντυπωσιακό πως τελείωσε χθες την ωοτοκία της της έβαλαν έναν νεοσσό στη φωλιά και άρχιζε να ταίζει! Τι να πω! Πολύ τυχερούλι μωράκι!
 
Λοιπόν το υιοθετημένο μικρό μπήκε σήμερα το πρωί και είδα την κανάρα αρκετές φορές να σκύβει μέσα στην φωλιά και να κάνει κάτι (αρα υποθέτω πως τον τάισε) αλλά τώρα το απόγεμα τον είδα νηστικό να στριφογυρίζει και έτσι του έδωσα προσεκτικά λίγη κρέμα για νεοσσούς και ηρέμησε, τα μικρά της προηγούμενης γέννας είναι 3 και τα μόνα που μεγάλωσε μόνη της (και αυτό γιατί ήθελα να την σταματήσω... Που να ήξερα... 😀)
*αν ρωτήσατε κάτι άλλο που δεν απάντησα απλώς ξαναρωτήστε γιατί ήταν πολλά και μπερδεύτηκα! @alicedros, κανονική ανάκριση! 😀😛
 
Σε σπάνιες περιπτώσεις η κανάρα θα υιοθετήσει μωρό αν πρώτα δεν έχει δει αυγό να σκάει κάτω από το στήθος της.
Ίσως να είναι μια από αυτές τις σπάνιες περιπτώσεις.
Απλά χρειάζεται προσοχή..
 
Back
Top