Γενικά Τραγική ιστορία με ταλαιπωρημένο macaw

marianna2384

PB Member
Εγγραφή
22 Απρ 2008
Μηνύματα
397
Πόλη
Ραφήνα
Καλημέρα σε όλους!

Την προηγούμενη εβδομάδα επισκεφτηκα ενα πετ σε δρόμο της αν.Αττικής το οποίο δεν ανήκει σε κάποια αλυσιδα απο τις γνωστές, εμεινα πολύ ικανοποιημένη κ απο την εξυπηρέτηση κ απο την περιποίηση οσωω ζωνανών φιλοξενούνταν εκει. Το ασχημο της υπόθεσης ήταν ενας καταταλαιπωρημένος macaw εξω απο το μαγαζί ο οποίος είναι θύμα κάποιου ασυνηδειτου ιδιοκτήτη! Το πουλί το οποίο βρισκεται σε αθλια κατάσταση γιατι βγάζει απο μονος του τα φτερά του, εχει δωθει απο κάποιον ο οποίος το ειχε στην κατοχή του για χρόνια και τι εχει ακόμη, στο πετ ανέθεσε τη δουλεια να βρέι αγοραστή σοτ πουλί εναντι 2000 ευρώ! Το ζωο ειναι σε αθλια κατασταση, οι υπευθυνοι του μαγαζιου φροντιζουν το πουλί οσο καλά μπορουν και το περιποιουνται με δικά τους (εξοδα χωρις να ζητουν ποσοστο σε περιπτωση που αγοραστει το πουλι, απλα βοηθουν). Το τραγικό ειναι οτι αυτος ο "κύριος" (ο ιδιοκτητης του παπαγαλλου) ενω τον ειχε στην κατοχη του για πολλα ετη (κλεισμενο σε υπογειο απ οτι μου ειπαν) και εφτασε το πουλι σε αυτη τη τραγικη θεση να κινδυνευει η ζωη του αντι να βρει καποιον να το χαρισει με σκοπο να ασχοληθει με το πουλι και να το κρατησει ζωντανο εχει την απαιτηση να κερδισει και χρηματα! Ο παπαγαλος τον οποιο λυπηθηκε η ψυχη μου τοσο πολύ, ειναι γύρω στα 30 χρονων και δυστηχως σε παρα πολύ ασχημη κατασταση και αυτο σημαινει οτι ειναι νομιζω ακατορθωτο να βρεθει καποιος να δωσει 2000 ευρω για να αγορασει ενα ταλαιπωρημενο πουλι. Μιαλάει κανονικά και παρολο ολων αυτων που εχει περασει κ συνεχιζει να περναει ειναι σχετικα φιλικος. Το παρατραγουδο της υποθεσης ειναι οτι βρεθηκε προσφατα ενας καλός ανθρωπος ο οποίος ασχολειται με παπαγαλουε κ μαλλον κ με εκτροφη γιατι προτεινε στο μαγαζι να παρει τον ταλαιπωρημενο macaw και να δωσει για ανταλλαγμα ενα μωρο blue macaw και ο ιδιοκτητης λεει οχι! αν ειναι δυνατον; οι υπευθυνη του πετ προσπαθουν να τον πεισουν να κανει την ανταλλαγη αυτος επιμενει οχι κ ουτε πολυασχολειται ενω του λενε οτι αν γινει η ανταλλαγη το πουλι θα παει καπου που θα το φροντιζουν για να γινει καλα κ οτι κ αυτος θα βγει κερδισμενος αφου ετσι θελει γιατι το μωρο macaw θα πουληθει ευκολα. Δεν ξερω τι να κανω...ζητησα με τροπο στοιχεια αυτουνου του... Μη πω αλλα δεν δινουν. Τι μπορει να γινει; Να βρεθει καποιος με περισσευουμενα 2000 για το πουλι αυτο το βλεπω δυσκολο, σε περιπτωση καταγγελιας μπορει να αποδωθουν ευθυνες κ στο μαγαζι αλλα οι ανθρωποι μονο να βοηθησουν θελουν. Οποτε;
 
γιατι δεν κανει την αναταλαγή το πετσοπ με τον εκτροφέα να παρει το μωρο και να δωσει το πετσοπ στον ιδιοκτητη τα 2000.στην ουσια με 2000 το πετσοπ θα εχει αγορασει ενα μωρο μακαο και το πουλαει 3000 ι και παραπανω και μια χαρα!
 
To pet θελει να κανει την ανταλλαγη αλλα ο ιδιοκτητης δεν δεχεται! απ οτι μου ειπε η ευγενεστατη κοπελιτσα του μαγαζιου προσπαθει να τον πεισει να δεχθει κ αυτος λεει οχι κ ουτε που τον πολυνοιαζει... Θελει απλα να τον αγορασει καποιος κ να παρει τα λεφτα κ επειδη ειναι πελατης λεει χρονια του μαγαζιου εχουν κ αυτοι τα χερια τους καπως δεμενα!
 
Tromeri istoria! As na poune ston idioktiti oti o papagalos tou ... pethane, kai na ton paroune na ton prosexoune sto spiti...na mi kserei o idioktitis... Na vroune kapoia eykeria pou tha lipei gia 2-3 meres o idioktitis kai tha tou paroune til kai tha poune oti pethane o papagalos... otan tha girisi den tha vrei papagalo oute to soma tou... As na tou poune ligo noritera oti o papagalos arostos kai den tha zisi poli...h ton alazis tora h tha pethanei... Einai xazos anthropos afou den skeftete logika...Tetia gaidouria prepei na timorountai!
 
θα το πω στη κοπελα στο μαγαζι... Ελπιζω να κανουν κατι οι ανθρωποι του μαγαζιου πριν να ειναι αργα... Εγω μεχρι κ για καταγγελια σκεφτομαι αλλα οι ανθρωποι στο μαγαζι ειναι καλοι κ θελουν να βοηθησουν κ γενικως τα προσεχουν τα ζωα που εχουν εκει. και σκεφτομαι πως αν γινει καταγγελια θα τη πατησουν κ αυτοι κ δεν ξερω...
 
Έχει δίκιο ο Νάσος. Αφού έχει βρεθεί κάποιος που να ανταλλάσσει ένα μωρό με τον macaw ας κρατήσουν αυτοί το μωρό για να το πουλήσουν, να δώσουν τα χρήματα στον ιδιοκτήτη και ο παπαγάλος να πάει σ' αυτόν που ενδιαφέρθηκε. και στην τελική δε χρειάζεται να ξέρει που πουλήθηκε ο παπαγάλος του. Είναι εξωφρενικό, σα να το κάνει επίτηδες για να ταλαιπωρήσει κι άλλο το πουλί.
 
Τραγικη ιστορια, δεν κανουμε καμια λαχειοφορο αγορα.. Να μαζεψουμε τα λεφτα..
και οποιος απο μας κερδισει να παρει τον παπαγαλο;
 
Ειναι απο τις ιστοριες που σου ραγιζουνε την καρδια για το ζωο και σου κανουνε τα νευρα "κροσια" για τον ανευθυνο ανθρωπο που το καταντησε στο χαλι που βρισκεται. 2000 ευρω για ενα αρρωστο πουλι 30 ετων ποιος θα δωσει; Απ'οτι φαινεται αυτος ο τυπος "τα εχει χαμενα" τελειως! 😡
 
marianna ξαναδιαβασε το πρωτο μου μηνυμα.
το πετσοπ κανει την αναταλαγη με τον εκτροφεα και παιρνει τον μικρο και τον εχει για πουλημα. Και δινει στον ιδιοκτητη 2000 και του λεει οτι τον πουλησε καπου.
μετα απο το μωρο οταν το πουλησει θα παρει 3000 αρα 1000 κερδος και το πουλι στον εκτροφέα εχει καποιες ελπιδες. Και ο ιδιοκτητης θα παρει 2000 και ολα καλα.
 
Marianna, na ksereis, afto pou egrapses pistebo. Toulaixston pistebo etsi sou ipane. Kai eimai APOLITO sigura esei seleis mono to kalo tou pouliou.

1.Tora omos kati pou den mou kolai. Den boro na pistepso kapios selei na dini ena moro makao ble pou exei edo stin Ellada mia aksia pano apo 2000 Euro, gia ena makao trianta xronon, pou trabaei ta ftera tou kai ego to blepo poli diskolo na zefgaroni afto to pouli.
Kai den to kani afto o Petshopas pou lei o Nassos, gia na dini 2000 Euro ton idioktitis kai na kratai ena ble makao aksia pano apo 2000 Euro. Idi an milane me ton anthropos pou exei to makao katalabenei einai kalitero na alasei, kai na fini to moro gia poulima.

2. Na pernei ena Petshop ena pouli pou fenete poli leborimeno kai ton bali sto katastima...afto einai sketo DIS-AFIMISI. Tetoio Petshop den brika mexri tora edo stin Athina pou kani afto mono kai mono na einai kala me ena pelati pou pire trofi gia to pouli apo ekei.


Alexandros
 
δεν ξερω γιατι δεν κάνει κατι πιο δραστικο το πετ σοπ απο το να εχει μονο τον παπαγαλο εκει... Εγω συγκεκριμενα εχω μιλησει κ τις 2 φορες που εχω παει με μια κοπελιτσα που ηταν πολυ συμπαθητικη κ την πιστεψα οτι αυτα που μου ελεγε ειναι οντως ετσι. Η απαντηση της ηταν οτι δεν τον πολυνοιαζει τον ιδιοκτητη του παπαγαλου, δεν ασχολειται και ειναι κ πολυ περιεργος ανθρωπος μου ειπε! αυτη ηταν η απαντηση παιδια... Το γιατι δεν κανει κατι παραπανω το μαγαζι δεν το ξερω... Ισως μπορει να εχουν καποια πιο ιδιαιτερη σχεση με αυτον που ειχε το πουλι κ το εφτασε σε αυτα τα χαλια η δεν ξερω τι αλλο να πω. Θα ξαναπαω κ σημερα να δω μηπως αλλαξε κατι και θα τους ρωτησω και γιατι δεν ακανουν απο μονοι τους την ανταλλαγη.
 
και οσο για τον ανθρωπο που προθυμοπιηθηκε να δωσει ενα blue macaw ηταν μου ειπε επειδη θελει να βοηθησει το πουλι να γινει καλα κ οτι ασχολειται με παπαγαλους γενικως. Δεν νομιζω οτι εχει καποιο λογο να μου πει ψεμματα η κοπελιτσα εκει... Και μενα μου φαινεται περιεργο αλλα υπάρχουν απ οτι φαινεται καλοι ανθρωποι ακομη... Τι να πω;
 
επανερχομαι στη προταση μου
αν 100 απο εμας εδω βαλουμε απο 20 ευρω τα μαζεψαμε.. Μετα κανουμε κληρωση σ αυτους που τον θελουνε και τον δινουμε
 
Eίμαι μέσα, αλλά πρώτα θα πρέπει να βρεθούν τα άτομα για να τον φιλοξενήσουν και μετά θα τα μαζέψουμε τα χρήματα.
 
ωραια... Θα μπορουσαν φανταζομαι ο σταυρος η οποιοι αλλοι υπευθυνοι εδω
με προσ. Μυνηματα σε ολα τα μελη να ρωτησουν ποιοι μπορουν να αναλαβουν
τον παπαγαλο.. Αφου βρεθουν υποψηφιοι... Προχωραμε στα υπολοιπα
 
An apofasoume na kanoume afto, kai ego sigura boro na dino 20 i 40 Euro. Kai malon tha broume 100 Anthropo pou kanoune kapio "Sponsora". Na exei afto to poulaki ena kalitero zoi.

Omos ti einai to epomeno bima; Na matheboume ala 5000 Euro gia na pernoume ola ta leporimena Lovebirds pou exei se ola ta Pet-Shop tis Athinas; Kai ti kanoume an afto o Petshopas poulise afto to leporimeno papagalaki kai se mia ebdomada exei alo ena leporimeno papagalaki apo kapio anthropos;

Kai ego lipame panta afta ta poulia pou blepo se Petshop kai einai se athlia katastasi. Omos me kathe pouli pou pernoume apo ekei, kai mono giati tous lipame, erthounde alo dio sti thesi se afton pou pernoume.

Mipos parxei edo kati pou boroume na kanoume mia minisi, gia na pane aftous na milane me tous anthropous i me ton idioktiti tou pouliou. PX to Datharxeio i syllogos prostasias zoon ;

Alexandros
 
Kai ti kanoume an afto o Petshopas poulise afto to leporimeno papagalaki kai se mia ebdomada exei alo ena leporimeno papagalaki apo kapio anthropos;

Kai ego lipame panta afta ta poulia pou blepo se Petshop kai einai se athlia katastasi. Omos me kathe pouli pou pernoume apo ekei, kai mono giati tous lipame, erthounde alo dio sti thesi se afton pou pernoume.

Mipos parxei edo kati pou boroume na kanoume mia minisi, gia na pane aftous na milane me tous anthropous i me ton idioktiti tou pouliou. PX to Datharxeio i syllogos prostasias zoon ;
Symfono!prepei na sothi o Makaw omos nomizo me allo tropo...
Oso tha iparxei zitisi tha iparxei kai polisi!Tha paroume enan taliporimeno Macow kai tin epomeni mera tha doume alla 2 taliporimena poulia... Ti na kanoume;
 
Εδώ παιδιά δεν μπορούμε να κάνουμε μήνυση σε παράνομους που εμπορεύονται ελεύθερα πουλιά, θα μπορέσουμε να βφάλουμε άκρη με έναν ιδοκτήτη;
Εγώ νομίζω ότι το πουλί πρέπει να σωθεί γρήγορα, μιας και αργοπεθαίνει και για να γίνει αυτό άμεσα υπάρχει μόνο η λύση του να μαζέψουμε λεφτά.
Οι μηνύσεις και τα υπόλοιπα είναι πολύ χρονοβόρες καταστάσεις.. Το πουλί θα έχει πεθάνει μέχρι τότε.. Και συμφωνώ ότι δεν μπορούμε να σώσουμε όλα τα ζώα του κόσμου, αλλά καλό είναι τουλάχιστον να κάνουμε μια προσπάθεια για έστω ένα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Frania
Back
Top