Γενικά Τραγική ιστορία με ταλαιπωρημένο macaw

θα συμφωνησω μαζι σου για το μποϊκοταζ σε μαγαζια που διατηρουν ζωα σε αθλιες συνθηκες κ πρεπει οντως να αντιδασουμε σε αυτο. Αλλα η συγκεκριμενη ιστορια ειναι λιγο διαφορετικη. Το κακο ειναι οτι δεν μπορουμε να ειμαστε 100% σιγουροι οτι τα πραγματα ειναι ετσι οπως τα ξερουμε (δηλαδη οπως μου τα ειπαν). Δεν ξερω κ εγω ειμαι πολυ μπερδεμενη γιατι δεν μπορω να κατανοησω με πια λογικη το πουλι αυτο παραμενει εκει τοσο καιρο (νομιζω 2 χρονια μου ειπε οτι ειναι εκει χωρις να ειμαι σιγουρη). Ποιος περιμενει να το αγορασει; δεν καταλαβαινω... Ουτε κ εγω θελω να δωσω επιβραυβευση σε καποιον που κακοποιησε ζωο οπως πολυ σωστα λες Μανο. 2000 μπουνιες θελω να του δωσω οχι 2000 ευρω. Αλλα δεν θελω να υποφερει αλλο το καημενο το ζωντανο...
 
καταρχήν εχει βρεθει καποιος απο εδω μεσα η απο αλλου που να θελει να παρει το πουλί αυτο να το αναλαβει;
αλλιως μην κανουμε τσαμπα κουβεντα για το τιποτα!

λοιπον ας μας πει καποιος που να το θέλει σε περιπτωση που το παρουμε!
αλλιως τσαμπα ασχολουμαστε! Γιατι καλα ειναι τα λογια αλλα οι πράξεις μετράνε!
 
Υπάρχει υποτιθεται αυτος που ηθελε να το παρει κ ηθελε να το ανταλαξει κιολας με ενα μωρο μακαο. και ειμαι σιγουρη οτι καποιος θα βρεθει... Το πουλι μιλαει κιολα... Παρα τη καταντια στην οποια βρισκεται! Οχι οτι λεει κατι αυτο αλλα δεν ειναι αγριο παντως, αλλα δεν ειναι κ το πιο φιλικο που υπαρχει κιολας... Με τοσα που εχει περασει!
 
Όσο παρακολουθώ τη συζήτηση τόσο περισσότερο μου βρωμάει η υπόθεση…

Αν εγώ είχα ένα κατάστημα πώλησης κατοικίδιων και προσπαθούσα να χτίσω την επιχειρηματική μου φήμη διατηρώντας τα ζώα καθαρά και το μαγαζί επίσης, προσέφερα υψηλού επιπέδου εξυπηρέτηση όπως λέτε, θα έβαζα ποτέ στο μαγαζί μου ένα "πουλί δυσφήμηση" το οποίο θα περιποιόμουν με δική μου ευθύνη και έξοδα χωρίς να έχω κανένα απολύτως κέρδος, απλά και μόνο για να πάρω τα 2000αρικα και να τα "ακουμπήσω" στον ιδιοκτήτη του πουλιού; 🙄 Επιχείρηση υποτίθεται ότι έχω όχι φιλοζωική εταιρία. Ακόμη και για η φιλοξενία των ζώων πληρώνει κανείς ένα αντίτιμο, πόσο μάλλον για να γίνει πώληση. Στην καλύτερη περίπτωση και εφόσον θα ήθελα να βοηθήσω την κατάσταση, θα έλεγα στον ιδιοκτήτη ότι σε περίπτωση που βρεθεί κάποιος ενδιαφερόμενος, θα του δώσω το τηλέφωνο σου για να κανονίσετε τα περαιτέρω…
marianna2384 είπε:
Το παρατραγουδο της υποθεσης ειναι οτι βρεθηκε προσφατα ενας καλός ανθρωπος ο οποίος ασχολειται με παπαγαλουε κ μαλλον κ με εκτροφη γιατι προτεινε στο μαγαζι να παρει τον ταλαιπωρημενο macaw και να δωσει για ανταλλαγμα ενα μωρο blue macaw και ο ιδιοκτητης λεει οχι! αν ειναι δυνατον; οι υπευθυνη του πετ προσπαθουν να τον πεισουν να κανει την ανταλλαγη
Αν δεν κάνω λάθος ένα ένα μωρό blue macaw κοστίζει ακριβότερα από τον παπαγάλο που συζητάμε ( ; ) Απορώ λοιπόν, γιατί δεν το παίρνει το κατάστημα, να κάνει την ανταλλαγή με τον ενδιαφερόμενο και να δώσει τα 2000 στον ιδιοκτήτη του ταλαιπωρημένου πουλιού; Στη συνέχεια, το κατάστημα πουλάει το μωρό blue macaw και όλοι είναι ικανοποιημένοι.

Εν πάση περιπτώσει, δεν μου κάθεται καθόλου καλά αυτή η ιστορία. Την προσωπική μου άποψη την είπα εξάλλου σε προηγούμενο μήνυμα και θέλω απλώς να συμπληρώσω ότι συμφωνώ με τα δύο τελευταία μηνύματα του Μάνου (Anemos84). Θα ήθελα επίσης να πω ότι ανεξάρτητα από το ποια είναι η προσωπική μου άποψη, εσείς μπορείτε φυσικά να οργανώσετε μέσω του PB οποιοδήποτε σχέδιο αποφασίσετε σχετικά το θέμα που συζητάμε.
 
nasosKE_30 είπε:
καταρχήν εχει βρεθει καποιος απο εδω μεσα η απο αλλου που να θελει να παρει το πουλί αυτο να το αναλαβει;
αλλιως μην κανουμε τσαμπα κουβεντα για το τιποτα
Και αυτό το πρόβλημα λύνεται. Πείτε στο κατάστημα να ανταλλάξει το πούλι με το μωρό blue macaw και το αμέσως επόμενο δευτερόλεπτο αναλαμβάνετε να το αγοράσετε για να δώσει το κατάστημα τα χρήματα στον ιδιοκτήτη του ταλαιπωρημένου πουλιού Ποιος δεν θα ήθελε ένα μωρό blue macaw άλλωστε; :)
 
Σταυρο εχεις δικιο κ νομιζω το εχουμε αναρωτηθει ηδη αυτο... Ειναι μπερδεμενα τα πραγαμτα γι αυτο ζηταω αν μπορει να παει κ καποιος αλλος για να δουμε αν πουνε τα ιδια... Μηπως βγαλουμε ενα ασφαλες συμπερασμα πριν αποφασισουμε να κανουμε κατι.
 
Αν δεν κάνω λάθος ένα ένα μωρό blue macaw κοστίζει ακριβότερα από τον παπαγάλο που συζητάμε ( ; ) Απορώ λοιπόν, γιατί δεν το παίρνει το κατάστημα, να κάνει την ανταλλαγή με τον ενδιαφερόμενο και να δώσει τα 2000 στον ιδιοκτήτη του ταλαιπωρημένου πουλιού; Στη συνέχεια, το κατάστημα πουλάει το μωρό blue macaw και όλοι είναι ικανοποιημένοι.

Επειδή όλη η συζήτηση γίνεται σε υποθετική βάση και για να μην είμαι εντελώς καχύποπτος δίνω κάποιες πιθανές δικαιολογίες για το μαγαζί και το λόγο που δεν κάνει αυτό που λες Σταύρο και που είχε πει κι ο Νάσος.
Αν το μαγαζί δεν έχει εμπειρία από τέτοιου είδους παπαγάλο καλά κάνει και δεν παίρνει ένα μωρό μακάο. Μπορεί να μην έχουν τα λεφτά να το αγοράσουν αν είναι μικρό pet shop και να περιμένουν πότε θα πουληθεί μιας και επειδή ζούμε στην Ελλάδα η αγορά των μακάο δεν είναι και η πιο εύκολη. Επίσης άλλο είναι να φροντίζεις ένα μεγάλο (όσο ταλαιπωρημένος και να είναι) και άλλο ένα μωρό. Έχει μεγάλες ευθύνες όποιος το προσέχει και μπορεί να πεθάνει πιο εύκολα σε άπειρα (από μωρά) χέρια.

Καλό θα ήταν όπως λες Σταύρο να βρεθεί από εδώ αγοραστής για το μωρό ώστε να μην έχει ευθύνη το μαγαζί και να κάνει την ανταλλαγή.
Το καλό θα είναι ότι δεν βρίσκεις με τίποτα μωρό μακάο σε 2000 ευρώ αλλά το κακό ότι πάλι θα πληρωθεί αυτός που τον είχε.
 
Νομίζω πως ο καλύτερος τρόπος για να αποφασιστεί τι πρέπει να γίνει είναι να εξακριβώσουμε αν το κατάστημα μας δουλεύει ή όχι. Αν πήγαινε κάποιος στο κατάστημα θα μαθαίναμε τι ακριβώς έχει γίνει. Απλά μετά από τόση κινητοποίηση δε νομίζω οτι θα έλεγαν κάτι διαφορετικό σε όποιον έδειχνε ενδιαφέρον. Χρειάζεται ειδική αντιμετώπιση. Αν διαπιστωθεί ότι υπάρχει ευθύνη του καταστήματος τότε μπορεί να γίνει καταγγελία. Από την άλλη πραγματικά και εμένα δε μου κολλάει κάτι... Στα πετ σοπ δωρίζεις υγείες πουλι και δεν το δέχονται πόσο μάλλον ένα άρρωστο. Σκέφτομαι και το εξής... Αυτοί δείχνουν να συμπονούν το ζώο και το φροντίζουν... όπως μπορούν. Υποθέτω πως η φροντίδα του συγκεκριμένου παπαγάλου έχει κάποιο κόστος. Αφού ενδιαφέρονται πραγματικά γιατί δε σκέφτηκαν να δώσουν οι ίδιοι τα χρήματα στον ιδιοκτήτη και να τον ανταλλάξουν με το μωρό? Γιατί δεν ήθελαν το μωρό; Δέχονται στο κατάστημα τους ένα άρρωστο πουλί και όχι ένα υγιές παπαγαλάκι που κοστίζει και ακριβότερα; Αν το έκαναν αυτό και κέρδος θα είχαν και θα εξασφάλιζαν μια καλύτερη ζωή στον παπαγάλο.😎
 
Μανο συμφωνω απολυτα μαζι σου, οποτε καταληγουμε οτι καλο ειναι να παει καποιος αλλος εκτος απο εμενα που με ξερουν πλεον να δουμε τι θα πουν κ σε αυτον! Κ μετα να δουμε τι κανουμε.
 
Πήγα εχθές πάλι απο εκεί... Μαύρισε πάλι η ψυχή μου... Εχθες ηταν κ επιθετικός νομίζω, με τρόμαξε 2 φορές! Μολις πλησιασα στο κλουβι ηρθε αμέσως στο κοντινοτερο κλαδί πηδώντας κ μετα με μια απότομη κινηση ενω του μιλούσα γατζώθηκε στα κάγκελα μπροστά μου... Δεν εχει αλλάξει τίποτα κ δυστυχως είχε πολύ κοσμο.. Ερχόντουσταν 2 - 2 και περιμενα 15 λεπτα απ εξω (εχει κ ενα ζακουδακι 8 χρονων τον Μανο τέλειο! αγαπησιαρης πολύ και ειχα εκει να ασχοληθω) οποτε περιμενα μηπως αραιώσει λιγο ο κοσμος αλλα επεσα σε ωρα αιχμης... Τι να πω;

το μονο που ρωτησα τη κοπελα (ηταν παλι η ιδια) αν εχει αλλαξει κατι κ μου ειπε οχι.

Δεν υπάρχει κανεις που να μπορεί να πάει κ αυτος να ρωτήσει να δούμε τι θα του πούν;

Το Σαββάτο ειναι η μονη μερα που μπορω να παω πρωι, οπότε υπολογιζω να περάσω κ το σαββατο μηπως πετυχω τον ιδιοκτητη το πρωι...
 
Καλημέρα σε όλους! Εχω απεριόριστο χώρο και μπόλικη αγάπη.Αν γίθνετε θα χαρώ να τον φιλοξενήσω και να τον φροντίσω. Με χαρα θα συνεισφέρω και οικονομικά, ακόμα κι αν χρειαστεί να διαθέσω παραπάνω από είκοσι ευρώ. Συζητήστε το σαν πιο παλιοί και με μεγαλύτερη εμπειρία στα πτηνά και μου λέτε
 
Ωραία τουλάχισοτν υπάρχει ενδιαφέρον για να το φιλοξενίση κάποιος αν κάνουμε κάτι τελικά... Που κάτι πρέπει να κάνουμε. Βέβαι μέχρι να φτάσουμε σοτ ποιος θα το φιλοξενήσει εχουμε ακόμη, αλλα καλό ειναι να εκδηλώσουν ενδιαφέρον οσοι επιθυμούν. Αλλά εχετε στα υπόψη οτι το πουλί θέλει πολύ δουλειά... φαντάζομαι οτι θα είναι πολύ δύσκολο για αυτον να εμπιστευτεί ανθρωπο μετά απ οτι εχει περάσει.
 
Παιδιά σας παρακαλώ το ξαναλέω... Ενας τρόπος να μάθουμε αν αληθευει οτι μου εχουν πει ειναι να διασταυρώσουμε αυτα που μου εχουν πει με το τι θα πούνε κ σε κάποιον άλλο...
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ;
 
Μακάρι να μπορούσα να πάω εγώ Μαριάννα αλλα δυστυχώς είμαι μακρυά. Ξέρω πως το πουλί θα χρειαστεί δουλειά, στην κατάσταση που είναι. Το ζητούμενο είναι να βοηθηθεί, ακόμα κι αν καταβάλουμε μεγάλη προσπάθεια. Πιστεύω όμως πως όλα τα ζώα από ενστικτο καταλαβαίνουν ποιος τα αγαπά και ανοίγουν την ψυχή τους για να τον δεκτούν. Δεν κρατάνε κακίες. καλώς η κακώς

Φιλικά Ελένη
 
Και εγω έτσι νομίζω... Οτι λειτουργούν με το ενστικτο λογικά ετσι πρέπει, ζώα είναι!
αλλα το συγκεκριμένο θέλει κ ειδική μεταχέιρηση κ θάρρος κ πολύ αγάπη κ φροντίδα... Είναι ταλαιπωρημενο απογοητευμενο κ λιγακι επιθετικο... (λογικο) πάντως η κοπέλα μου εχει πει πως την αφηνει να του βάζει φαγητο μια χαρά... Εγω ουτε που πέρασε απο το μυαλό μου να βάλω χέρι μεσα στο κλουβι ετσι οπως μου εκανε εχθες πάντως... Είναι κ μεγαλο!
 
το να βάλεις το χερι σου στο κλουβί σαφώς έχει ένα ρίσκο με ένα τόσο μεγάλο πουλι.Φαντάζομαι πως κι εγώ δεν θα το τολμούσα. Τουλάχιστον όχι με την πρώτη επάφη. Πιστεύω πως γενικά στους παπαγάλους η προσέγγιση πρέπει να είναι μάλλον σταδιακή. Δεν έχω εμπειρία βέβαια, αλλα έτσι λειτουργησα με τον μάρκο. Και τώρα είμαστε αυτοκόλλητοι. Σε αυτό που είναι ταλαιπωρημένο αν δώσεις αγάπη θα το αντιληφθεί.Αλλωστε πιστευω πως οι παπαγάλοι είναι τόσο έξυπνα πλάσματα που αντιλαμβάνονται τα πάντα.Αντε ρε παιδιά.Ας τον βοηθήσουμε. Κρίμα είναι. Τόσοι είμαστε εδώ.
 
Καλημέρα σε όλους! Εχω απεριόριστο χώρο και μπόλικη αγάπη.Αν γίθνετε θα χαρώ να τον φιλοξενήσω και να τον φροντίσω. Με χαρα θα συνεισφέρω και οικονομικά, ακόμα κι αν χρειαστεί να διαθέσω παραπάνω από είκοσι ευρώ. Συζητήστε το σαν πιο παλιοί και με μεγαλύτερη εμπειρία στα πτηνά και μου λέτε

Σε ευχαριστώ για την διάθεση να υιοθετήσεις το ταλαιπωρημένο πλάσμα. Πιστεύω να γίνει κάτι.
 
μαριαννα στειλε μου πμ θα παω εγω, ειμαι κοντα σε σενα και υποθετω και στο μαγαζι, στειλε μου το μαγαζι ποιο ειναι κα ιθα πεταχτω να δω τι γινεται εκει,ισως γνωριζω και τον ιδιοκτητη, περιμενω πμ
 
Back
Top