Γενικά Τραγική ιστορία με ταλαιπωρημένο macaw

παιδια εχει δικαιο ο αλεξανδρος! Μπορει να σωθει το πουλι αλλα δεν ειναι λυση!
παραδειγμα το σχιστο, πειτε μαζευουμε χρηματα και παμε και αγοραζουμε ολα τα πουλια και τα ελευθερωνουμε! Λυθηκε το προβλημα; Οχι βεβαια.

και κατι αλλο, σας λεω και απο προσωπικη πειρα οτι ενα πουλι σε τετοια κατασταση δεν ειναι καθολου ευκολο πραμα οπωτε πρωτα να ξεκινησουμε αν ειναι απο το ποιος θα το αναλαβει καια αφου βρεθουν ατομα τοτε να δουμε τα χρηματα.
 
Το να πληρωθεί ένα χοντροκέφαλο καθ! Κ# για την κακοποίηση ενός ζώου και μάλιστα με τα λεφτά φιλόζωων θα είναι μια από τις αποτυχημένες ενέργειες για την αντιμετώπιση τέτοιων φαινομένων. Άσε που μπορεί να είναι κομπίνα του pet shop και μετά να γελάνε εις βάρος μας. Ας προσπαθήσουμε να βρούμε μια άλλη λύση πρώτα που θα του κόψει το βήχα.
Κάποιος υπεύθυνος θα υπάρχει.
 
Και η δική μου πάγια άποψη είναι ότι δεν προσφέρουμε τίποτα σώζοντας ένα πουλί όταν γινόμαστε αυτόματα χορηγοί με τα χρήματα μας για την καταδίκη σε θάνατο άλλων πέντε. Λυπάμαι και πονάω όταν τα βλέπω, αλλά δυστυχώς η μόνη λύση είναι είτε η καταγγελία στην αρμόδια αρχή, είτε η πληρωμή του μαγαζάτορα με το "αντίστροφο νόμισμα". Όπου δηλαδή γίνονται τα πάντα με γνώμονα το κέρδος και μόνο χωρίς κανένα σεβασμό στη ζωή των ζώων, κάντε boycottage! Φύγετε μακριά και μην αγοράζεται ούτε μία πατήθρα. Καταδικάστε τους σε "οικονομικό θάνατο". Φροντίστε να κλείσουν από χρεοκοπία αφού δεν φροντίζει να το κάνει η πολιτεία.
 
Όσον αφορά το να μαζέψουμε χρήματα το σκέφτηκα απο την αρχή αλλα κ εγω δεν μπορώ να καταλήξω αν πρέπει να ακολουθήσουμε νομικό δρόμο(καταγγελία κτλ..) η αν πρέπει να μαζέψουμε χρήματα για να σώσουμε το πουλί. Πάντως αν είναι αλήθεια αυτά που μου εχουν πει απο το pet τότε δεν μπορούμε να κατατάξουμε το συγκεκριμένο πουλί στη κατηγορία αυτών που δεν τα φροντίζουν καλά τα pet shops! Υποτίθεται οτι το πουλί αυτο δεν ανηκει στο μαγαζί κ οτι σύμφωνα με τα λεγόμενα τους δεν θέλουν ουτε χρήματα για την πώληση οι ίδιοι, μόνο ο ιδιωκτήτης. Δέν ξέρω κατά πόσο είναι αλήθεια αλλά αυτά ειπώθηκαν απο την κοπέλα που μάλλον είναι απλή υπάλληλος εκει. Δεν πρόλαβα να σταματήσω εχθές στο μαγαζί αλλα πέρασα απ εξω κ το πουλί ηταν ακόμη εκει, σήμερα ελπίζω να μπορέσω να σταματήσω. Ξαναλέω κ πάλι οτι δεν προκειται για κανένα τεράστιο μαγαζί και οτι τα λίγα ζωάκια που είναι εκει είναι περιποιημένα. Άν υπάρχει κάποιος που μένει ανατολική αττική η δουλεύει εκει ας επικοινωνήσει μαζί μου να του πω που ακριβώς ειναι το μαγαζι για να περάσει κ αυτος απο εκει να διασταυρώσουμε αυτα που θα του πούν με οτι μου είπαν εμένα.
 
marianna2384 είπε:
Πάντως αν είναι αλήθεια αυτά που μου εχουν πει απο το pet τότε δεν μπορούμε να κατατάξουμε το συγκεκριμένο πουλί στη κατηγορία αυτών που δεν τα φροντίζουν καλά τα pet shops! Υποτίθεται οτι το πουλί αυτο δεν ανηκει στο μαγαζί κ οτι σύμφωνα με τα λεγόμενα τους δεν θέλουν ουτε χρήματα για την πώληση οι ίδιοι, μόνο ο ιδιωκτήτης.
Ζητώ συγνώμη, διάβασα γρήγορα το αρχικό σου μήνυμα και μου διέφυγε αυτή η σημαντική λεπτομέρεια.

Επομένως έχουμε να κάνουμε με το αντίθετο αυτού του ανθρώπου: https://community.petbirds.gr/threads/Χαρίζεται-παπαγάλος-μεγάλος.1840/ Πιστεύω λοιπόν ότι θα πρέπει να διαπιστώσουμε με κάποιον τρόπο αν όντως τον άφησε κάποιος εκεί και έχει αναλάβει το κατάστημα να τον φροντίζει χωρίς αντάλλαγμα μέχρι να βρεθεί αγοραστής ή αν πρόκειται για μια μελό ιστορία που θα βοηθήσει να φύγει το "σκάρτο πράμα".

Δεν αμφιβάλλω ότι μπορεί να είναι τα πράγματα όπως σου τα έχουν περιγράψει Μαριάννα ούτε αμφισβητώ τις προθέσεις του καταστήματος, αλλά δυστυχώς με τόσα που βλέπουμε και ακούμε καθημερινά, δεν μπορεί να μη μου περνάμε από το μυαλό διάφορα…
 
Καλά σίγουρα έτσι όπως είναι τα πράγματα στο κόσμο μας πάντα ο νους ολων μας πάει στο κακό πρώτα κ πάντα όλοι μας κρατάμε μια πισινή που λένε. Στη συγκεκριμένη περίπτωση επειδή η κοπελίτσα στο μαγαζί που μου τα είπε ολα αυτα φαίνεται να είναι πολύ καλή κοπέλα εχω μικρές αμφιβολίες για το αν μου είπε κάτι που δεν υσχύει...
 
Παιδιά τελικά τι μπορούμε να κάνουμε για τον παπαγαλάκο αυτό/? Κρίμα είναι.. Παρεπιπτόντως, αναφέρω ότι την Κυριακή βρέθηκε στην περιοχή της Ραφήνας χερσαία χελώνη, ζωντανή, πεταμένη σε άδειο κάδο σκουπιδιών. Άνθρωπος μπήκε μέσα και την έβγαλε, την πήγε σε άλλη περιοχή -για να μην ξαναπέσει στα χέρια του παλιανθρώπου που την πέταξε, καταδικάζοντάς την σε λιώσιμο/ κάψιμο. Οι άνθρωποι είναι τόσο επικίνδυνοι πια που τρομάζω και μόνο στη σκέψη τι κάνουν στα ανυπεράσπιστα ζωντανά..
 
εγω θα ελεγα στη μαριαννα αφου περναει απο κει να τους πει το εξής. Οτι μιλησε με πολυ κοσμο μεσο του φορουμ και οτι κανενας δε θα βρεθει να δωσει 2000 για ενα τετοιο πουλι στην κατασταση αυτη δηλ. Και να το πουν στον ιδιικτητη (αν υπαρχει)και να προσπαθησουν να τον πεισουν να το χαρίσει το πουλι ΑΝ βρεθει κανένας να το παρει μπας και σωθεί γιατι αλλιως ειναι καταδικασμένο!

να κανουν μια προσπαθεια μπας και τον πεισουν και αμα δεν υπαρχει ιδιοκτητης τοτε να παρουν αυτοι το μηνυμα. Και επουδενή μην πεισ οτι μπορει να μαζεψουμε χρήματα και τετοια. Τιποτα!
γιατι μπορει απλα καποιος να τους το χαρισε το πουλι μπας και σωθει και να θελει το μαγαζι να βγαλέι 2000! Ολα ειναι πιθανα!

αμα πας μαριανα βγαλτο και μια φωτο!
 
Αφού Νάσο το πετ σοπ ισχυρίζεται ότι υπάρχει ενδιαφερόμενος! Ο οποίος μάλιστα τον ανταλλάσσει με μωρό μακάο! Και ο Ιδιοκτήτης δεν δέχεται... Τι να πεις; και κυρίως τι να κάνεις;
 
Αφού Νάσο το πετ σοπ ισχυρίζεται ότι υπάρχει ενδιαφερόμενος! Ο οποίος μάλιστα τον ανταλλάσσει με μωρό μακάο! Και ο Ιδιοκτήτης δεν δέχεται... Τι να πεις; και κυρίως τι να κάνεις;

Ναι αλλά όλως τυχαίως ο ενδιαφερόμενος αυτός δεν δίνει λεφτά που θέλει ο ιδιοκτήτης αν υπάρχει... Πολύ βολικά όλα αυτά αν και δεν θέλω να είμαι καχύποπτος. Το κακό είναι ότι την πληρώνει ο παπαγάλος. Μαριάννα αν μπορείς επικοινώνησε με τη Νομαρχία Ανατολικής Αττικής και δες τι θα σου πούνε. Συμφωνώ με τον Νάσο. Θα σου έλεγα μάλιστα να τους πετάξεις και καμιά μπηχτή ότι κάποιοι άνθρωποι θα αντιδράσουν και θα πάνε στις αρχές αλλά φοβάμαι μήπως "εξαφανίσουν" το πουλί.
 
βρε σεις... Καλα οσα λετε.. Αλλα...
δεν εχετε δωσει ποτε ελεημοσυνη σε καποιο; Μπας και ζητησατε φορολογικηενημεροτητα;σιγουρα υπαρχουν πονηροι αλλα
οταν κανουμε κατι.. Το κανουμε επειδη η καρδια μας το λεει
για να νοιωσουμε εμεις καλα
εγω προσωπικα συγκινηθηκα απο την περιγραφη της μαριανας
και θαδινα καποια χρηματα μπας και το πουλακι εχει καλιτερη τυχη
και αν μας δουλεψαν...χαλαλι τους
 
Παρεπιπτόντως, αναφέρω ότι την Κυριακή βρέθηκε στην περιοχή της Ραφήνας χερσαία χελώνη, ζωντανή, πεταμένη σε άδειο κάδο σκουπιδιών...

Καλά είμαστε σοβαροι; Χελώνα στα σκουπίδια; Που το εμαθες; Εγω μένω Ραφήνα κ εχω να το λεω οτι τουλάχιστον οι ανθρωποι που ειναι στα κοντινα σπιτια είναι πολύ πιο ευασθητοποιημενοι απο πολλούς άλλους! Ολοι σχεδον εχουν σκυλια κ φροντιζουν κ τις αδεσποτες γατουλες... Κάτι ειναι κ αυτο.
Αλλά χελώνα στα σκουπίδια; Δεν μπορουσε να την αφησει σε κανα χωράφι αν δεν την ηθελε; Την προηγουμενη εβδομάδα ελεγα στον αντρα μου οτι δεν εχουμε καμια χελωνα στην αυλή, που είναι να την πάρω εγω!
 
εγω θα ελεγα στη μαριαννα αφου περναει απο κει να τους πει το εξής. Οτι μιλησε με πολυ κοσμο μεσο του φορουμ και οτι κανενας δε θα βρεθει να δωσει 2000 για ενα τετοιο πουλι στην κατασταση αυτη δηλ. Και να το πουν στον ιδιικτητη (αν υπαρχει)και να προσπαθησουν να τον πεισουν να το χαρίσει το πουλι ΑΝ βρεθει κανένας να το παρει μπας και σωθεί γιατι αλλιως ειναι καταδικασμένο!

να κανουν μια προσπαθεια μπας και τον πεισουν και αμα δεν υπαρχει ιδιοκτητης τοτε να παρουν αυτοι το μηνυμα. Και επουδενή μην πεισ οτι μπορει να μαζεψουμε χρήματα και τετοια. Τιποτα!
γιατι μπορει απλα καποιος να τους το χαρισε το πουλι μπας και σωθει και να θελει το μαγαζι να βγαλέι 2000! Ολα ειναι πιθανα!

αμα πας μαριανα βγαλτο και μια φωτο!

Φωτο θελω να το βγάλω κ εγω, δεν πήγα ουτε εχθες... Κ περασα απο εξω αλλα ειχε αμαξια σταματημενα κ δεν μπορεσα να τον δω. Ολα αυτα που λες τα ειπα απο την αρχη! Η κοπελιτσα η οποια δουλευει εκει κ μου τα ειπε ολα΄αυτα φαινόνταν οντως να το συμπονει το πουλάκι κ να εννοει αυτα που μου ελεγε. Οτι ολα ειναι πιθανα συμφωνω. Ποτε δεν μποροεις να εισαι σιγουρος ετσι οπως εχουμε γινει!

Η γνώμη μου ειναι αν κάποιος περναει απο αν. αττικη να παει κ αυτος κ να ρωτησει γαι το συγκεκριμενο πουλι να δουμε τι θα του πουνε.

Εγω σημερα θα πάω οπωσδηποτε! Θα προσπαθησω να τον βγαλω κ φωτο.
 
Συμφωνώ με τον theo. Δηλαδή αν κάποιος συνάνθρωπος έχει ανάγκη δεν θα τον βοηθήσουμε επειδή υπάρχουν και άλλοι χιλιάδες. Δεν θα προσπαθήσω να βοηθήσω ένα ζώο η ένα πτηνό στη περίπτωσή μας, επειδή υπάρχουν και άλλα χιλιάδες στα petshop; Τα πράγματα είναι απλά.Αν υπάρχει κάποιος βλέπουμε τι θα γίνει αν όχι τελειώνει εδώ το θέμα.
 
Ναι αλλά όλως τυχαίως ο ενδιαφερόμενος αυτός δεν δίνει λεφτά που θέλει ο ιδιοκτήτης αν υπάρχει... Πολύ βολικά όλα αυτά αν και δεν θέλω να είμαι καχύποπτος. Το κακό είναι ότι την πληρώνει ο παπαγάλος. Μαριάννα αν μπορείς επικοινώνησε με τη Νομαρχία Ανατολικής Αττικής και δες τι θα σου πούνε. Συμφωνώ με τον Νάσο. Θα σου έλεγα μάλιστα να τους πετάξεις και καμιά μπηχτή ότι κάποιοι άνθρωποι θα αντιδράσουν και θα πάνε στις αρχές αλλά φοβάμαι μήπως "εξαφανίσουν" το πουλί.

Λοιπον οσον αφορα τον ενδιαφερομενο, μπορει κ να υπάρχει. η κοπελα μου λεει οτι ακομη προσπαθει να τον πει τον ιδιοκτητη να κανουν την ανταλλαγη. Σημερα που θα παω θα της πω αν υσχυει ακομη κ θελει καποιος να δωσει ενα μωρο macaw οτι θα βρω εγω αγοραστη για το μωρο κ να κανουμε την αλλαγη. Θα της ζητησω να μου δωσει κ το τηλ του ενδιαφερομενου που θελει να δωσει το μωρο για ανταλλαγη κ να παρει τον αλλον.

Οσο για να μιλησω με καποια αρχη, το εχω σκεφτει κ αυτο αλλα αν το κανω θα βρει σιγουρα το μπελα του κ το μαγαζι. Εν το μεταξυ της ειπα της κοπελας οτι μπορει κ εσεις να βρητε το μπελα σας γιατι αν γινει κατι, το πουλι εχει χαρτια; Γιατι οσο να ειναι ειναι στο μαγαζι σας προς πωληση οποτε ειστε υπευθυνη. Ετσι ακριβως το ειπα. και η κοπελα συμφωνησε.

Μπορω να επιμεινω κ να τους πιεσω κ να μιλησω κ στον ιδιοκτητη να του πω οτι πρεπει να κανουν κατι πιο δραστικο κ αυτοι απο τη μερια τους! Υπάρχει η περιπτωση μετα να μου πουν κ σενα τι σε νοιαζει, σε αυτη τη περιπτωση μετα θαμιλησω σε καποια νομικη αρχη. Αλλα υπάρχει κ η περιπτωση να ειναι τα πράγματα οντως ετσι οπως μου τα εχουν πει κ τοτε επειδη μπορει ο ιδιοκτητης του μαγαζιου να θεωρησει οτι διμιουργειται προβλημα εις βαρος του κ να δωσει πισω το πουλι στον... Ιδιοκτητη. και αν γινει αυτο ποιος ξερει αυτος τι θα το κανει το πουλι...

Ουφ! Δεν ξερω... Μακαρι να ειχα τοσα λεφτα διαθεσιμα να επαιρνα κ να το χαριζα καπου το καημενο κ να τελειωνε εκει.
 
Εγω θα παω σημερα 100% απο εκει το απογευμα οποτε αυριο θα σας πω τα νεοτερα. Αν υπάρχουν. Επισης το πουλι ειναι εκει πολυ καιρο... Μην νομιζετε οτι ειναι καινουργια ιστορια...
 
Ρε παιδιά η ψυχή μου το ξέρει πόσο λυπάμαι και έχω βοηθήσει πάρα πολλά ζώα στη ζωή μου. Όμως εδώ δεν υπάρχει θέμα ούτε ελεημοσύνης ούτε βοήθειας στον συνάνθρωπο.
Αν δηλαδή πουλούσαν ένα συνάνθρωπό μας σε σκλαβοπάζαρο θα τον αγοράζαμε ή θα κάναμε τουλούμι στι ξύλο τον έμπορο; Και γιατί δεν πάμε στο Σχιστό να αγοράσουμε τα ζώα αλλά μαζεύουμε υπογραφές; Όλοι εδώ αγαπάμε τα ζώα και είναι άδικο να πιστεύετε ότι δεν το λέει η καρδιά μας όσοι έχουμε μια διαφορετική αντιμετώπιση του θέματος.
Στην προκειμένη περίπτωση πρόκειται για ένα ταλαιπωρημένο πουλί που όμως τώρα του φέρονται καλά στο μαγαζί που είναι άρα δεν κινδυνεύει άμεσα ώστε να θεωρείται εκτάκτου ανάγκης. Ελεημοσύνη πάντως 2 χιλιάδων ευρώ σε απατεώνες για παπαγάλο που πωλείται στην ψύχρα την θεωρώ αγοραπωλησία χειρίστου είδους και τουλάχιστον οφείλουμε να διερευνήσουμε λίγο το θέμα. Γιατί αν είναι να βρεθούν 2 ταλαιπωρημένοι μακάο μετά σ' αυτό το μαγαζί ποια θα είναι η ευθύνη μας; Το εύκολο είναι να δώσουμε όλοι από 20 ευρώ και να νιώσουμε καλά εμείς. Δεν μπορούμε να αγοράσουμε όλα τα ζώα που βρίσκονται σε αυτή την κατάσταση. Αν νομίζετε ότι υπεύθυνοι γι' αυτό αξίζουν και επιβράβευση τότε δεν έχω κάτι άλλο να πω...
 
Μάνο συμφωνώ ότι δεν μπορούμε να σώσουμε όλα τα ζώα που βρίσκονται σε δυσχερή κατάσταση. Όταν όμως μπορούμε; Γιατί να μην το κάνουμε;Εδώ πρόκειται για έναν ιδιοκτήτη ο οποίος παραμέλησε τον παπαγάλο. Ένας ταλαιπωρημένος μακάο. Συμφωνώ με τον Κώστα και τον Theo ότι τα πράγματα είναι απλά.
Μαριάννα αν μπορείς επικοινώνησε με τον ενδιαφερόμενο αν βρεις το τηλέφωνό του, νομίζω ότι είναι η μόνη λύση.. Εφ'όσον κάποιος το θέλει και νοιάζεται.
 
Συμφωνω κ εγω δεν μπορουμε να βοηθησουμε ολα τα ζωα που εχουν αναγκη, αλλα οπως κ να εχει εγω δεν μπορω να μην κανω κατι για το συγκεκριμενο, ολη την ωρα εχω αυτην την εικονα του μαδιμενου πουλιου μεσα στο κλουβι κ δεν μπορω... Οποιο κ αν ειναι το παρασκηνιο της ιστοριας εγω θα προσπαθησω να κανω κατι.

Ακομη μια φορα λεω οτι αν καποιος κυκλοφορει προς ανατολικη αττικη να του πω που ειναι το μαγαζι για να διασταυρωσουμε τι θα του πουνε κ αυτουνου. κ απο εκει κ περα να δουμε τι μπορουμε να κανουμε στη πραξη οσοι απο εμας θελουν κ μπορουν βεβαια.
 
Και τα μαγαζιά της Αθήνας πουλάνε τέτοια ζώα αλλά εκεί λέμε μποϊκοτάζ!

Έχω συμφωνήσει πάρα πολλές φορές μαζί σας παιδιά αλλά επιτρέψτε μου να διαφωνώ αυτή τη φορά. Και το χειρότερο είναι που πιστεύετε ότι είναι απλά τα πράγματα. Μακάρι να πάει σε κάποιον που θα τον προσέχει.
Εγώ πάντως επιβράβευση σε κάποιον που αμέλησε ή κακοποίησε ζώο σε τέτοιο βαθμό δεν δίνω. Προτιμώ να τη δώσω σε κάποια φιλοζωϊκή για ζώα που τα παράτησαν και όχι που τα πούλησαν...
 
Back
Top