Γενικά Τραγική ιστορία με ταλαιπωρημένο macaw

η λυση δεν ειναι το ξυλο! Κι αλλωστε το πουλι ειναι αυτο που μας ενδιαφερει τωρα κι οχι ο ιδιοκτιτης!
 
Δυστυχως οι ταλαιπωρημενοι παπαγαλοι στα διαφορα καταστηματα ειναι πολλοι. Εδω ενας κοκατου που ειδα προσφατα να πωλειται μονο 2000 στο γνωστο πετ του πειραια. Τραγικη κατασταση και οι πωλητες να μην ξερουν ουτε το φυλο του. Μονο την τιμη...
 

Συνημμένα

  • bulkcarrier...webp
    bulkcarrier...webp
    33 KB · Προβολές: 192
xx

οχι φιλαρακο μου πολλες φορες ειναι και το ξυλο λυση!
δοκιμασμενα πραματα
 
οχι φιλαρακο μου πολλες φορες ειναι και το ξυλο λυση!
δοκιμασμενα πραματα

Ελπίζω Δημήτρη να κάνεις πλάκα😱

Δεν είναι καθόλου αστείο να βλέπουμε πουλιά σε τέτοια κατάσταση, πόσο μάλλον να έχουν δεχθεί άμεση βία από άνθρωπο!
 
Το βλέμμα του τα λέει όλα... Μου σφίγγεται η καρδιά όταν βλέπω αυτά τα μάτια του... Κρίμα... Μακάρι να είχα τα χρήματα, ειλικρινά μιλάω, θα πήγαινα και θα τον έπαιρνα απο εκεί μέσα...
 
Ελπίζω Δημήτρη να κάνεις πλάκα😱

Δεν είναι καθόλου αστείο να βλέπουμε πουλιά σε τέτοια κατάσταση, πόσο μάλλον να έχουν δεχθεί άμεση βία από άνθρωπο!


Ειμαι βεβαιος πως ο Δημητρης εννοουσε φυσικα πως θελει ξυλο ο "ανθρωπος" που τον "φροντιζει" και οχι ο παπαγαλος.
Και αν θελετε την γνωμη μου συμφωνω απολυτα!
 
Ναι, Δημήτρη έγινε παρανόηση, ζητώ συγνώμη. :)
 
xx

Ελπίζω Δημήτρη να κάνεις πλάκα😱

Δεν είναι καθόλου αστείο να βλέπουμε πουλιά σε τέτοια κατάσταση, πόσο μάλλον να έχουν δεχθεί άμεση βία από άνθρωπο!
oxi μυριαμ δεν κανω τετοια υποκειμενα που τους αρεσει να βασανιζουν ταλεπορα ζωακια θελουν κλωτσιες! Πολλες κλωτσιες
 
Τελικά παιδιά έγινε κάτι με τα πουλάκια; Ψυχοπλακώθηκα που τα είδα έτσι.
 
γενικα τα περισοτερα πετ σοπ δυστυχως ειναι μονο για το κερδος και οχι για την αγαπη τους προς τα ζωα, καθε φορα που παω για τροφη σε γνωστη αλυσιδα για τα πτηνα βλεπεις να βρισκονται ολα τα ειδη ζωων σε αθλια κατασταση, σε φαση που δεν θελω να ψωνιζω απο εκει και ουτε απο κανενα πετ σοπ, μακαρι να υπηρχε σιτε να ψωνιζα απο σιτε, αλλα και αυτο δεν ειναι λυση πρεπει να μαθει ο κοσμος να συμεριζεται (μεγαλα λογια)δεν ξερω γενικα ειμαι αρκετα λυπημενη, εδω θα μου πεις οτι ουτε τον ανθρωπο δεν υπολογιζουν στις μερες μας, συγνωμη για το offtopic
 
Πολύ κρίμα, απαράδεκτο.. Ε ρε δεν θα ρθει το Trust στην Ελλάδα...
 
Εμένα μου έτυχε με έναν κοκατού στο Ηράκλειο Κρήτης.. Το θυμάμαι το πουλί στο κατάστημα από όταν ήμουν 3ο έτος, δηλαδή κοντά 3 χρόνια τώρα! Φέτος που κατέβηκα κάποια στιγμή τον είδα μαδημένο και μου σφίχτηκε η καρδία! ☹
Κάθε μέρα περνούσα και τον χάιδευα και του έκανα λίγη παρέα. Αφού στο τέλος με έμαθε και όποτε έφευγα, μου φώναζε☹
Είχα θυμώσει τόσο πολύ στο τέλος που ήθελα να τα πω στην ιδιοκτήτρια ένα χεράκι μέχρι που μια φίλη μου με συγκράτησε. Το σκεπτικό της ήταν να πω κάποια πράγματα με ήρεμο τρόπο γιατί βασικό είναι να βοηθηθεί το πουλάκι και όχι να κάνω κήρυγμα. Έτσι και έκανα.. Πήγα την επόμενη μέρα, και ρωτάω πόσο κοστίζει ο κοκατού; Μου λέει 2000€ και τον δίνω και φθηνά! Α, της λέω είδα ότι το πουλί έχει πρόβλημα και μαδιέται.. Και άρχισε να μου το παίζει έξυπνη, ότι στην αρχή ο παπαγάλος δεν ήταν μόνος του, αλλά ζευγάρι με τον αδερφό του και από όταν τον πήραν από την στεναχώρια του και την ζήλεια του μαδιέται.. Αλλά του έβαλα αυτό το παιχνίδι (μια κούνια σπειράλ που στην κυριολεξία έπιανε όολο το κλουβί) και από τότε μαδάει το παιχνίδι και όχι τον εαυτό του. Όπως φαντάζεστε ποτέ όσο θυμάμαι τον παπαγάλο αυτόν στο pet δεν θυμάμαι και δεύτερο και πιστεύψτε με παιρνούσα συχνά από αυτό το κατάστημα. Οπότε συγχυσμένη και θυμωμένη για την κοροιδία και την κατάντια και, και, και... Έφυγα...
 
Εγω συμφονω με τον κυριο Νασο κε30.. Αλλα θα συμφωνισουνε Πετσοπ-εκτροφεας; Εδω ειναι το θεμα... ΚΓ.
 
οχι φιλαρακο μου πολλες φορες ειναι και το ξυλο λυση!
δοκιμασμενα πραματα
Ε ναι συμφωνο! Πρωτα τημοριτε δια "Ραπισμου" ο "υπευθυνος ανθρωπος"και μετα κοιταμε το καλυτερο για το πτηνο...
 
Back
Top