Γενικά Τραγική ιστορία με ταλαιπωρημένο macaw

Καλημερα σε ολους
παρακολουθω με ενδιαφερον τη συζητηση κ αποφασισα να μοιραστω τις σκεψεις μου μαζι σας, γιατι να μη γινει μια επικοινωνια με το Αττικο Ζωολογικο Παρκο ή το κεντρο της Αιγινας;αν οντως το πετσοπ κραταει το πουλι παρανομα καποιος τροπος θα υπαρχει να σωθει.Ισως αυτοι να εχουν αντιμετωπισει παρομοια περιστατικα κ να ξερουν πως να δρασουν! Στην Αγγλια υπαρχει κρατικη οργανωση(R.S.P.C.A) που εχει το δικαιωμα να παρει ενα ζωο απο τον ιδιοκτητη του αν διαπιστωσει οτι το κακομεταχειριζεται, κατι τετοιο φανταζομαι ειναι ουτοπια για την Ελλαδιτσα μας;
Ανατολη
 
Συμφωνώ ότι δεν πρέπει να διαωνίζεται η κατάσταση με τις πωλήσεις ζώων (και δη σε άθλιες συνθήκες) στα μαγαζιά, αλλά όσα ζώα και να "θυσιαστούν" η κατάσταση αυτή δε νομίζω ότι θα αλλάξει. Αλλά πάντως κάτι πρέπει σίγορα να γίνει. Δε νομίζω ότι κάτι τέτοιοι τύποι τρομάζουν. Πάντα θα έχουν δύστυχες ψυχούλες σε άθλιες συνθήκες ☹
 
παιδια απο τα τοσα που βλεπετε και ακουτε γυρω σαςνομιζω οτι δεν μαθενετε τιποτα. Οι λεξεις κρατος, πολιτεια, κρατικοι φορεις κτλ ανηκουν στο post ευθυμες ιστοριες, ανεκδοτα κτλ.
ντρεπομαι που το λεω αλλα οσοι εχουν θεματα(περι ζωοφιλιας, οικολογιας,ισονομιας... και χιλιαδες αλλα) και δεν μπορουν να αποδειξουν οτι δεν ειναι ελεφαντες η μονη τους λυση ειναι τα Μ. Μ. Ε.
ας στειλουμε ενα μηνυμα στον μακη τον τριανταφυλλοπουλο (ο οποιος εχει τρελα με τους macaw) εκει στο alter και να δειτε που αμεσως θα βρεθει η καλυτερη δυνατη λυση
 
παιδια διαβασα το θεμα σας! Αυτο με τον μακη ειναι καλη ιδεα! Αν ομωσ τελικα κανετε καταγγελια η μητερα μου δουλευει στο ειρινοδικειο καλιθεας! Περνει καταθεσεισς απο τουσ μαρτυρες! Ε και εσεις μαρτυρεσ θα ειστε οποτε μπορει να βαλει το χερακι τησ! Αν φυσικα παει η υποθεση στην καλλιθεα!
 
Sto SKAI yparxei ena programa "ECONEWS"... Kai pernoune apo aplous anthropous ta diafora nea gia zoa kai fisi... Epidi ego den exo paei na do to Macao denmporo na stilo minima saytous...Esis pou pigate sto katastima kai ton idate stilte ena minima sto <email removed> Mporei tha tous endiaferei...
 
μολις διαβασα το θεμα! Ειμαι λυπημενη και φοβερα εξοργισμενη! Τοση ωρα σκεφτομουν

1. Αν ειναι αληθεια αυτο με τον ιδιοκτητη γιατι το πετσοπ δεν κανει καταγγελια σε αυτον; Δε νομιζω να το κατειγορησουν μετα...
2. Δεν μπορουμε να συνενοηθουμε με μια φιλοζωικη η με τους υπευθυνους να πλησιασουν το μαγαζι και να ρωτησουν πρωτα για τον παπαγαλο;δλδ να κανουν κι αυτοι μια ερευνα οπως κι εσεις; Ετσι θα διαπιστωσουν τα οσα λεμε! Μετα να κανονισουμε για την καταγγελια κ να πουμε οτι καποιος απο εμας μπορει να αναλαβει το πουλι αυτο!

δεν ξερω απο καταγγελιες και ισως σκεφτικα πολυ απλα αλλα πιστευω πως κατι μπορει να γινει... Αν δεν εχει γινει
 
παιδια αν τελικα αποφασιστει να μαζευτουν τα χρηματα εγω ειμαι μεσα!

Απλα ενημερωστε με. Κριμα που υπαρχουν τετοιοι "ανθρωποι"
 
Κάτι πρέπει να κάνουμε... Οτι χρειαστεί, οτιδήποτε είμαι έτοιμη να προσφέρω την βοηθειά μου. Είμαι εξοργισμένη με το όλο θέμα 😡
 
Σημερα που διαβαζα το θεμα με τους macaw μου ηρθε στο μυαλο μου αυτη η ιστορια.
Αληθεια τι γινεται με αυτη την ψυχουλα; Καποιο νεο;
 
Τι γινεται βρε παιδια με αυτο το θεμα;
Τοση σκεψη, τοσες ιδεες, τοσες ευαισθησιες,τοση αγαπη για το ζωντανο τι εγιναν;
Το παρατησαμε το θεμα ετσι απλα η εγινε κατι αλλο και δεν το ξερω;
Πειτε μου καποιος σας παρακαλω.
 
κι εγω ξαναρωτησα τι απεγινε αλλα δεν πηρα απαντηση! Στειλε μυνημα σε αυτον που δημοσιευσε το θεμα!
 
Τίποτα πρακτικό δεν έγινε (τουλάχιστον απο εμένα) εχουν περάσει 2-3 μηνες και η κατάσταση παραμένει η ίδια. Ευτυχώς το πουλί είναι ζωντανό. Το μόνο που εκανα εγω τουλάχιστον ηταν να προειδοποιησω στο πετ οτι ειναι κ αυτοι υπευθυνοι και οτι θα βρουνε κ αυτοι το μπελα τους αν γινει κάτι και επειδη δεν βλέπω να γίνεται τίποτα αλλό η πρόθεση μου είναι να δώ τι μπορώ να κάνω απο πλεράς καταγγελίας. Σήμερα επέστρεψα και ηδη προσπαθώ να βρώ που να απευθυνθώ; Σε κάποια φιλοζωική; στο δήμο; Στη νομαρχία; το κοιτάω και μέσα στο Σεπτέμβρη ελπίζω να κλείσει το θέμα έχοντας καλή κατάληξη το πουλί.
 
Αφού σας χαιρετίσω όλους εσάς τους παπαγαλόφιλους, σας δηλώνω την ασχετοσύνη μου πάνω σε θέματα παπαγάλων.
Απλά έχω μια απορία. Εκτός από το μέλλον του εν λόγω παπαγάλου δεν έπεσε στην αντίληψη μου κάποιο μήνυμα να ασχολείται με το παρόν του. Στην προκειμένη περίπτωση το παρόν που αναγκαστικά ζει λόγω κάποιων εξωφρενικά αναίσθητων τύπων.
Έχω την εντύπωση λοιπόν ότι υπάρχουν κάποια ειδικά "κολάρα"
για περιπτώσεις πτηνών με πτεροφαγία (picage).
Πριν από τις καταγγελίες λοιπόν και τις προσφορές ίσως θα έπρεπε να σκεφτούμε την τωρινή κατάσταση του πουλιού.

ΥΓ. Μετά από παρατεταμένη πτεροφαγία το επόμενο στάδιο είναι ο καννιβαλισμός.
ΥΓ 2.Αν έχει αναφερθεί σε προηγούμενο μήνυμα το "κολάρο", συγχωρήστε μου την παρέμβαση.
 
εγω δεν το ηξερα οτι υπηρχε κατι τετοιο για τα πουλια. Ξερω οτι υπαρχει το κολαρο που βαζουμε σε σκυλια-γατια για να μην τραβανε ραματα πχ μετα απο επεμβασεις η και για αλλους λογους. αλλα δεν πιστευω οτι οι ανθρωποι εκει εχουν τη διαθεση να βρουν αυτο το κολαρο και μετα να πληρωσουν καποιον γιατρο να ερθει να το βαλει στο πουλι. αν το καναν αυτο θα σημαινε οτι ενδιαφεροντυσταν οποτε αν ενδιαφερονταν πραγματικα θα ειχαν βρει καποια λυση καλυτερη για το καημενο το ζωντανο.

Ευχαριστω για τη πληροφορια παντως.
Δεν χανω τπτ να παω να το πω και αυτο, αν κ δεν πιστευω να γινει κατι...
 
Για το κολάρο ρίξε μια ματιά και εδώ, αλλά έχει συζητηθεί και στο φορουμ
About Us bird collar
Bird collars
 
Υπάρχει και έναν νέο προιόν για featherpluck και μάλιστα φυσικό, και όχι τόσο ''βάρβαρο'' όσο το κολλάρο Pluck No More
 
χχ

εγω παντος τον ιδιοκτητη παιδια αυτον τον καλο ανθρωπο ευχαριστως θα τον κερναγα κλωτσιες και μπουνιες... Ετσι για πλακα!
 
Back
Top