Γενικά Τραγική ιστορία με ταλαιπωρημένο macaw

Θεωριτικά συμφωνώ και εγω και ολοι μας Σταύρο, πιστευω. Αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν ξερουμε κ τι ακριβως συμβαινει; Το πουλι δεν ανηκει σε κανενα ιδιοκτητη κ το πετ λεει ενα τεραστιο καμουφλαρισμενο ψεμα η οχι;

Εγω δεν μπορω να το βλεπω καθε μερα που περναω απο εκει...

Τι προτινεις; να γινει καταγγελια; και αν γινει καταγγελια μετα το πουλι θα κατασχεθει; και που θα παει;
 
Δεν ξέρω πραγματικά τι ακριβώς είναι δυσνόητο στα μηνύματά μου σε αυτό το θέμα...

  • Λέω λοιπόν, σώστε 1 πουλί και "γίνετε δολοφόνοι" άλλων 6-7
  • "Σκοτώστε" 1 πουλί και γίνετε η αιτία να ζήσουν άλλα 6-7 πουλιά ελεύθερα μέχρι να πεθάνουν.
Δεν είναι θέμα συναισθήματος αλλά θέμα συνείδησης. Η απόφαση δική σας.
 
...Αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν ξερουμε κ τι ακριβως συμβαινει; ...


Καθε τετοια περιπτωση ειναι το ιδιο συγκεκριμενη και ξεχωριστη με αυτη. Δεν τρεχει τιποτα το ξεχωριστο απο τις αλλες περιπτωσεις παρανομου εμποριου ζωων οπου σου αραδιαζουνε οτι ψεμα τους ερχεται εκεινη τη στιγμη στο μυαλο και μια ιστορια που να προκαλει οικτο και θεληση για βοηθεια. Αυτο δεν ειναι κατακριτεο βεβαια αλλα υγιες να υπαρχει απο ανθρωπους που ειναι ευαισθητοι με τα ζωα και τη φυση. Υπαρχουνε ομως και αλλα πουλια σε αλλα μαγαζια σε παρομοια κατασταση σε ολη τη χωρα. Αν παμε και τα αγορασουμε ολα αυριο το πρωι -που πολυ θα ηθελα να μπορουσα να το κανω- σε 20 μερες θα εχουνε φερει αλλα. Αφου θα βρεθει μια φορα αγοραστης "σωσιας" θα βρεθει και δευτερη και παει λεγοντας. Ειναι φαυλος κυκλος. Ολο και περισσοτερα δυστυχισμενα και αρρωστα πουλια θα ψαχνουνε για σπιτια. Αν ομως αυτο το πουλι και οσα αλλα βρισκονται αλλου σε παρομοια κατασταση πεθανουνε στο μαγαζι του λογω της κακης φροντιδας η του παρανομου εμποριου θα ειναι και το τελευταιο. Ειναι πολυ σκληρο αλλα αληθεια πιστευετε ειναι η λυση να τον αγορασει καποιος τη στιγμη που ο μαγαζατορας δεν ειναι καν ειλικρινης;
 
ουφ! Δεν ξερω Ανεστη... Εγω ετσι κ αλλιως μονη μου να βρω 2000 ευρω δεν μπορω οποτε να αποφασισουμε ολοι οσοι ενδιαφερονται να κανουμε κατι, ας κανουμε κ καταγγελια; δεν ξερω τι επιλογες υπάρχουν άλλες. Πάντως δεν μπορω να μην κανω τιποτα και να το αφησω να πεθανει.

Ξερει κανεις αν μπορουμε να κανουμε καταγγελια; Που να απευθυνθουμε κ τι μπορουμε να επιτυχουμε με αυτο;

Στην αρχη δεν ηθελα να καταφυγω εκει γιατι σκεφτομουν οτι ισως λενε αληθεια απο το πετ κ οντως θελουν να βοηθησουν, αλλα μαλλον ειμαι αφελης! Εφοσον εχουν στο μαγαζι τους ενα τετοιο πουλι ειναι κ αυτοι υπευθυνοι, ας το δουμε ετσι;
 
ρε παιδια ξυπνηστε!1τι το συζηταμε κιαλλο;δουλεμα ειναι κανονικο, εγω τουλαχιστον τωρα σιγουρευτηκα!

λοιπον πιστευω πρεπει να σταματησουμε και να ασχολουμαστε με το θεμα αυτο!
ειναι προτημοτερο να θυσιαστει 1 και να σωθουν αλλα 3 που πιθανος να φερει στο μελλον το καταστημα αυτο μονο!

λοιπον και για να μην λεμε αερολογιες και γενικουρες ακουστε τι προτεινω εγω!

αφου κανενας δεν παει απο εκει να πει ολα αυτα που λεμε εδω μεσα ασ τα γραψουμε σε μια επιστολη-γράμμα και να το στειλουμε!

και να λεμε οτι δε πιστευουμε αυτα τα παραμυθια που πουλανε και οτι για να ξεφορτοθουνε αυτό το πουλι για να μην πω οτι πρεπει αυτοι να πληρώσουν θα πω να το αφησουν 500 ευρο μαζι με το κλουβι μπας και το παρει κάποιος!
αυτη θα ειναι και η προταση μας αλλιως εκει θα τους ψοφισει και θα τους μεινει και το κλουβι! Και να αφησουμε και ενα τηλ σε περιπτωση που αλλαξουν γνώμη! Και χωρις χαρτια να πουμε, μπορουν να λενε οτι θελουν για την ηλικια! Ουτε δαχτυλιδι! Ε να τα κοπανησουμε ολα αυτα ρε παιδια μπας και σοβαρευτουν!

επειδή έχω γριζο που ειναι μαδημενος σας λεω οτι αυτος ο μακαο ειναι πολυ χειροτερα και θα ειναι πολυ δυσκολο για οποιον, και αν το αναλαβει!

λοιπον ας αφησουμε τα κριμα και τα γενικα και πειτε δραστικα τι να κανουμε. Το να γραφουμε αχ τι κριμα και τετοια δεν οφελει τιποτα και κανεναν!

αλλα ειναι φως φαναρι πλεον οτι ειναι καροιδια η υποθεση!
 
.. Στην αρχη δεν ηθελα να καταφυγω εκει γιατι σκεφτομουν οτι ισως λενε αληθεια απο το πετ κ οντως θελουν να βοηθησουν, αλλα μαλλον ειμαι αφελης! Εφοσον εχουν στο μαγαζι τους ενα τετοιο πουλι ειναι κ αυτοι υπευθυνοι, ας το δουμε ετσι;

Δεν εισαι καθολου αφελης Μαριαννα. Εισαι απλα ευαισθητη και εκει πατανε αυτοι οι ανθρωποι.

Νασο οχι 500 ευρω να τον πουλησουνε, κανονικα πρεπει να δωσουνε και 500 ευρω σε οποιον τον παρει μονο για τα εξοδα γιατρων και των θεματων που εχει να αντιμετωπισει αυτος ο ανθρωπος.
 
Μπορουμε να το κανουμε και αυτο με την επιστολη Νάσο, και να τους αναφερουμε και οτι αν δεν γινει κατι αμεσα και δεν βρεθει λυση βασει πανω απ ολα του συμφεροντος του ζωο οτι θα προχωρησουμε σε καταγγελια.
(και αν το παρουν κ το καταχωνιασουν πουθενα μετα;)

Ξερει κανει σας την καταληξη καποιας καταγγελιας που εχει γινει για παρομοι ο θεμα;
 
Συμφωνω με τον Νασο κ με ολους τους προλαλησαντες σχετικα με το να μη χρηματοδοτησουμε αυτο το εγκλημα! Αν ειναι δυνατον, απιστευτο μου ακουγεται! Παιδια ειναι παλο το θεμα, οπως ειπαν κ πολλοι αλλοι παραπανω. Πληρωνοντας το τιμημα των 2500 χιλ ευρω ειναι σανα τους ωθουμε να αγοραζουν κ να κακαομεταχειριζονται κ αλλα ζωα! Σου λενε να τ ακοροιδα! Το ιδιο ισχυει κ με τα αγρια! Καλυτερο να θυσιαστουν 100 αγρια παρα νατα αγορ;αζουμε κ να ωθουμε στην παρανομια τους ανιασθητους αυτους ανθρωπους που τα αιχμαλωτιζουν! Πρεπει να φανουμε δυνατοι εαν θελουμε να αλλαξει κατι! Μπουκοταζ τωρα κ προτεινω τη λυση του Νασου, να φτιαξουμε μια επιστολη η τουλ αυτο που λεει η μαριαννα, να κανει καποιος καταγγελια!
 
ανεστη συμφωνω απολυτα! Οι βιταμινες, οι γιατροι, τα παιχνιδια και οτι αλλα φαρμακα χρειαστει ξερεις ποσο θα πανε!

γιαυτο λεω να τους γραψουμε οτι αμα θλελουν να το ξεφορτοθουνε το πουλι πρεπει και να πληρωσουν απο πανω αλλα τεσπα εστω με 500 ισος συμβιβαστουν!

αλλα σου λενε αυτοι, οταν πηγε ο αστραπογιαννος, α ωραια εδειξε κιαλλος ενδιαφερον για τον παπαγαλο, ασ πουμε 2500!

ενω αμα τους πουμε οτι πουλια σε τετοια κατασταση και σε τετοια τιμη δεν θα πουληθουν ποτε,τοτε μπορει την επομενη φορα να το υπολογισουνε!
αλλιως θα πουν οκ εφυγε εκεινο θα φυγει και αυτο οπωτε παρτο! Καποιος φιλοζψος θα βρεθει παλι!
 
το πουλι δεν φοραει δαχτυλιδι και δεν νομιζω να ανηκε σε κανεναν, ειμαι πεπεισμενος οτι ειναι αγριο πιασμενο και προσφατως μαλιστα, εγω μολις πηγα κοντα του του μιλησα και ηρθε, με δισταγμο μεν αλλα ηρθε, μολις ειδε τον γιο μου μας ακουσαν, πικερμι, παιανια, σπατακαι λιγο κορωπι
ειναι απατεωνες στο πετ αυτο, μαρκαρετε το κα ιμην πατατε ουτε αν ειναι το τελευταιο που θα πατε,το πουλι ξεχψυχαΕΙ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΡΑ
 
αγοραζωντας τον παπαγαλο δικαιωνεται τον πετ σοπα, τη μια λετε να καταγγελουμε αυτα που βλεπουμε και την αλλη να τους δινουμε και τα λευτα μας;
εδω κανουμε αμαν να κλεισουν οι βρωμιαριδες και τωρα να τους συντηρουμε;
βλεπουμε οτι απο την αρχη μας δουλευουν (2000-2500)10 χρονων 3 χρονων ρε παιδια να σωσουμε ενα πουλι και να αφησουμε τοσα αλλα;
ΓΙΑΤΙ; τα αλλα δεν ειναι πουλια;

που πηγαν οι καταγγελιες, δεν μπορω να καταλαβω, τοσα τηλεφωνα βλεπω και ανταλασεται γιατι δεν περνεται ενα απο ολους αυτους να πανε να το περιθαλψουν αυτοι ξερουν,
και το πως και τι ενεργιες θα κανουν κατα του καταστηματαρχη.
 
Δεν έχουμε τίποτα να κερδίσουμε αγοράζοντας το πουλί... Και τι προτιμάμε στην τελική να σώσουμε το δέντρο και να κάψουμε το δάσος; Αν στείλουμε επιστολή μάλλον θα μας γράψουν... και θα καταχωνιάσουν το πουλί σε κανένα υπόγειο και από εκεί θα ψάχνει να βρει αγοραστή για την υπόλοιπη ζωή του. Δεν αρκεί απλά το μποϋκοτάζ... Μπορεί τα μελή του PB να μη ψωνίσουν ξανά από εκεί αλλά υπάρχουν τόσοι άλλοι που έχουν άγνοια και θα συνεχίσουν να κάνουν τις αγορές τους από το κατάστημα αυτό... Νομίζω πως η καταγγελία είναι η καλύτερη λύση. Επιτέλους πρέπει να δείξουμε σε αυτούς τους αναίσθητους ότι κάποιος σε αυτή τη χώρα ενδιαφέρεται για τα καημένα τα ζωάκια που τα κακομεταχειρίζονται ασυνείδητοι σαν και του λόγου τους. Επίσης με αυτή την ενέργεια θα περαστεί και ένα "μήνυμα" σε όλους τους πετσοπάδες που έχουν τις ίδιες αντιλήψεις...
Τα υπόλοιπα πουλιά σε τι κατάσταση βρίσκονται; Είναι καθαρά τα κλουβιά τους, έχουν χώρο να κινηθούν ή είναι το ένα πάνω στο άλλο κλπ? Έχουν δαχτυλίδια;
 
Παιδιά παρακολουθώ το θέμα με μεγαλο ενδιαφέρον! Χαίρομαι που ακούγονται όλες οι απόψεις, και είμαι της άποψης ότι πρέπει να δράσουμε τώρα! Να πάρουμε τηλέφωνο την κτηνιατρική υπηρεσία (θα ψάξω να βρω τα τηλέφωνα) να πάει επιτόπου να κάνει έλεγχο. Δυστυχώς αύριο είναι Σάββατο και δύσκολα τα πράγματα. Αλλιώς μπορεί και η ΑΝΙΜΑ να βοηθήσει μιας και το πουλί είναι άγριο. Το θέμα είναι ότι πρέπει να κινηθούμε γιατί το πουλί θα πεθάνει, και σχετικά με όλα τα υπόλοιπα τα ιδεολογικά για το αν θα σωσουμε ένα ή θα σκοτωσουμε ένα ίσως να το λύσουμε άλλη ώρα.
Κανονικά πρέπει ν απάμε και με έναν ειδικό να τους τα πούμε κι ένα χεράκι σχετικά με το δαχτυλίδι. Προχωράμε λοιπόν σε καταγγελία και ταυτόχρονα αποφασίζουμε άμεσα αν θα το αγοράσουμε όλοι μαζί (όχι 2500) ή όχι. Συμφωνείτε;
 
Mporoume na kanoume anti diafimistiki anonimi kampania! As o kathenas opios mporei na kanei mia afisa kai na ta kolisoume sti perioxi pou vriskete to Pet... (toulaxiston 10 afises pou na traviksoun tin prosoxi tou koinou)... Episis polla mikra fylla me anti diafimistiko kymeno...ftino kai dinato! Dimiourgiko kai Apotelesmatiko...kai skliro...
An symfonisete eimai mesa...
 
καταγγελια για πιο λογο;θα σου πει το πουλι ειναι δικο μου και το πουλαω,το οτι μαδηθηκε θα σου πει δε φταιω εγω, αυτο εχει μοναξια, εγω θα σου πει του βαζω και τροφή και νερο! Αυτες ειναι οι υποχρεωσεις μου μονο δεν του κανω καμια μορφης κακομεταχειρισης! Και ετσι ειναι!
τι θα του πουν ρε παιδια οι οργανωσεις; Γιατι τοχεισ το πουλι ετσι μαδημενο;θα πει αυτος δε το μαδησα εγω, μονο του εγινε! Πολυ απλα τα πραγματα! Θα σου πει στρεσσαριστηκε κατα τη μεταφορα και καθαρισε αυτος! Σκεφτειτε λιγο!
η επιστολη-γράμμα δεν εχει κανενα αλλο σκοπο παρα μονο να δει οτι καποιοι τον εχουν παρει χαμπαρι τι ιστοριες λεει και μηπως καταλαβει οτι αμα θελει να διοξει το πουλι πρεπει να ριξει παρα πολυ την τιμή.
οχι οτι με το που θα διαβασει το γραμμα θα πει οκ το χαριζω αλλα ας εχει στο μυαλο του οτι καποιοι με πηραν ειδηση!
τιποτα αλλο δεν μπορουμε να κανουμε!

πωλινα εσυ μετα απο ολα αυτα που διαβασες προσεκτικά πιστεύεις οτι η καλυτερη λυση ειναι να αγορασουμε το πουλι;
 
Νάσο για το μάδημα ίσως να μην μπορούν να πουν τίποτα όμως απαγορεύεται να πουλάνε πουλί χωρίς δαχτυλίδι. Απλά πρέπει να επέμβει μια οργάνωση που να έχει δικαίωμα κατάσχεσης ώστε να μην προλάβουν να το εξαφανίσουν.
 
Να συμφωνήσω με τον Μάνο, ότι από τη στιγμή που δεν φοράει δαχτυλίδι, είναι εμφανώς αρρωστο, σαφώς και τον λόγο έχει η κτηνιατρική υπηρεσία της νομαρχίας. Και η φιλοζωϊκή.
 
γενικα οι συνθηκες υγιεινης σε αυτο το μαγαζι δεν ειναι και οι καλυτερες, αλλα εχω δει κα ιχειροτερες, η μονη υπηρεσια που βλεπω να ενεργει ειναι η υγειονομικη,το πουλι σε τετοιο χαλι που ειναι ολο και κατι θα εχει μεταδοτικο... Και μετα κολλαμε και το θεμα του δαχτυλιδιου
 
οταν κανεις μια εισαγωγη εχεις και τα τιμολογια και τα πουλια εχουν δαχτηλιδια.
τωρα πουλι χωρις χαρτια και δαχτηλιδι ειναι παρανομα στην χωρα μας.
 
Den prepei kanenas na agorasei ayto to pouli! Molis tha plironoume ta lefta to katastima tha vrei alla 5 taliporimena poulia kai na ta valei sti thesi tou macaw...
Tetia poulia prepei na xarizonta stous zoofilous gia na ta prosexoun kai gia na ta giatrepsoun...h to poli na ta poulane me mia fisiologiki timi... 100-300 euro...

H gnomi mou na timprountai o idioktitis tou papagalou kai to Pet shop pou to pire kai kanei kolpa tora! Kai an tha kanoume mia katagelia den xanoume tipota...As na stelnoume ena elegxo sto magazi... An exoune paranoma poulia sto katastima as na to plirosoun...Ti na po? Apla xreazete na traviksoume tin prosoxi... Na tous tromaksoume esto kai ligo...
 
Back
Top