Φροντίδα Τραυματισμενο πουλακι; Τι ειναι;

Dimitris_g80

PB New Member
Εγγραφή
9 Απρ 2016
Μηνύματα
3
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα σας,
εχθες βρηκαμε αυτον τον μικρο ξαπλα στο πεζοδρομιο, και το μαζεψαμε να μη το φαει καμια γατα. Δεν μπορει να σταθει στα ποδια του. Τι μπορω να το ταισω. Προσ το παρον του δινουμε νερο και δειχνει να εχει παρει τα πανω του.

IMG_20160409_112808_179.webp
 
Μπράβο ωραία κίνηση
Δοκίμασε τροφή από καναρίνια.
τρίματα φρυγανιάς;
Τσιμπολογάει μόνο του;
 
Αηδονι ειναι! Και καλυτερα μιλαμε με καποιο ειδικο! Μην δοκιμασεις να το βαλεις σε κλουβι δυσκολα θα επιβιωσει
 
Το συγκεκριμένο αν συνεχίσουμε την κουβέντα δύσκολα θα επιβιώσει έτσι ή αλλιώς...
Πιστεύω πως ο @Dimitris_g80 ήδη έχει μιλήσει και κινείται αρμοδίως και πως σύντομα θα μας ενημερώσει για την εξέλιξη της υπόθεσης
 
Προς το παρον δεν μπορει να σταθει στα ποδια του. Πρεπει να χτυπησε σε τζαμαρια καταστηματος γιατι το βρηκα εκει μπροστα και σκεφτομαι μηπως ειναι ακομα ζαλισμενο. Νερακι ηπιε επειδη του το εδωσα εγω αλλα λιγο αυγο που δοκιμασα χτες δεν το εφαγε. Προς το παρον πηρα αναμεικτη τροφη με σπορους και αποξηραμενα εντομα και οταν επιστρεψω σπιτι θα δοκιμασω να του τη δωσω. Καμια συμβουλβ;

Ωστοσο θα επικοινωνησω και με αρμοδιους ωστε να το σωσουμε.
 
Ναι ειναι συνηθες φαινομενο! Εμενα εχουνε πεσει πολλες στην τζαμαρια του μαγαζιου μου αλλα δυστυχος δεν επιβιωνουν! Λογικα αυτο εχει σπασει την σπονδυλικη του στηλη☹οποτε δυσκολα τα πραγματα
 
το πουλί όπως το βλέπω δεν υπάρχει περίπτωση να τραφεί μόνο του... Ο μόνος τρόπος να το βοηθήσεις μήπως και ζήσει είναι να προσπαθήσεις να το ταΐσεις με το ζόρι... Κρέμα για νεοσσούς με σύριγγα.
 
Το πουλάκι είναι κατά 99% θαμνοφυλλοσκοπος. Άσχετα όμως από το είδος του χριζει ιατρικής φροντίδας. Η ΑΝΙΜΑ βρίσκεται στην Καλλιθέα και γνωρίζουν τι ακριβώς πρέπει να κάνουν. Νομίζω πως με ένα τηλέφωνήμα μπορεί να έρθει κάποιος να το παραλάβει. Ή ακόμα καλύτερα αν μένεις στην Αθήνα να το πας εσύ. Εύχομαι όλα να πάνε καλά!
 
Καλησπέρα. Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας Μιλήσαμε και με την ΑΝΙΜΑ και με τη Δράση για την Αγρια Ζωή στην Θεσσαλονίκη, ωστόσο δεν καταφέραμε να συγχρονιστούμε. Το πουλάκι δυστυχως ενώ προσωρινά φάνηκε να παίρνει τα πάνω του τελικά πέθανε χτες το απόγευμα. Το φροντίσαμε όσο γίνεται καλύτερα και προσπαθήσαμε να το ταισουμε με σύριγγα αλλά δεν δεχόταν τίποτα μόνο νεράκι, μάλλον είχε σπάσει ένα κόκκαλο μπροστά στο στήθος απο το χτυπημα στη τζαμαρία. Πολύ κρίμα...
 
Κρίμα βρε Δημήτρη μου! Τουλάχιστον το φροντίσατε και κάνατε ό,τι μπορούσατε! Και πάλι μπράβο σας!
 
Κρίμα για το πουλάκι, μπράβο σου που το βοήθησες τουλάχιστον να φύγει με αξιοπρέπεια και φροντίδα.
 
Καλησπέρα. Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας Μιλήσαμε και με την ΑΝΙΜΑ και με τη Δράση για την Αγρια Ζωή στην Θεσσαλονίκη, ωστόσο δεν καταφέραμε να συγχρονιστούμε.
Τέτοιου είδους επικοινωνίες θα πρέπει να γίνονται άμεσα γιατί κάθε ώρα που περνάει για ένα τραυματισμενο πτηνό είναι ιδιαίτερα κρίσιμη. Τουλάχιστον μπράβο σου που προσπάθησες να το βοηθήσεις. Κρίμα...
 
Back
Top