Ασθένειες Τραύμα σε πόδι καναρινιού και αντιβίωση

Apostolos1983

PB New Member
Εγγραφή
31 Μαϊ 2014
Μηνύματα
111
Καλησπέρα.
Το καναρίνι μου χτύπησε το πόδι του και τρέχει αίμα. Το κακό είναι ότι η πληγή είναι αρκετά μεγάλη και στο σημείο που ενώνεται ο κορμός του ποδιού με την πατούσα. Άρα κάθε φορά που το πατάει ξανα ανοίγει η πληγή.
Του έβαλα λίγη γάζα με επίδεσμο αλλά επειδή έτρεξε αρκετό αίμα και επειδή φοβάμαι μη μολυνθεί θα πάρει αντιβίωση στο νερό για λίγες μέρες.
Υπάρχουν τόσες αντιβιώσεις εκεί έξω που δε ξέρω ποια πρέπει να θεωρείται "γενική αντιβίωση" για περιπτώσεις τραύματος.
Εχει κάποιος κάποια ιδέα τι είδους αντιβίωση είναι κατάλληλη για τέτοιες περιπτώσεις;
Ευχαριστώ
 
Παρόμοια περίπτωση την είχα χειριστεί χωρίς πόσιμη αντιβίωση. Εφάρμοζα τοπικά μια αλοιφή, στην ίδια λογική με αυτό που σου προτείνει παραπάνω ο Σταμάτης (Χρόνια του πολλά κιόλας).
Θα έλεγα οτι πρέπει να έχεις μόνιμα ένα κέρασμα λιπαρών σπόρων και αν πιστεύεις στα προβιοτικά, βάλε και απο αυτά.
 
Πέρα από την πληγή... υπάρχει κίνηση στο πόδι του πουλιού ή κρέμεται ανεξέλεγκτα;
Μπορεί και το πατά ή το φυλάει;
Σταμάτησε η αιμορραγία ή ακόμη έχει θέμα;
 
Η πατουσα δυστυχως κρεμεται.
Πρεπει να εχει σπασει στην αρθρωση. Δυστυχως.
Η αιμοραγια σταματησε αλλα το πουλι εγινε κοκκινο το πτερωμα του.
Το ποδι οπως καταλαβενεται το εχει μαζεμενο.
Πολυ κριμα ρε...
 
Ατυχημα για το οποιο δυστυχως ευθυνομαι εγω.
Αστο.
Στεναχωρη κατασταση.
[automerge]1549184466[/automerge]
Το πουλι με την οποια δυσκολια αντιμετωπιζει τρωει και πινει απ οτι φαινεται.
Του εβαλα σε πρωτη φαση καναβουρι εξτρα στην ταιστρα και πολυβιταμινες με ασβεστιο στην ποτιστρα.
Αν συνεχισει να τρωει και να πινει ειμαι αισιοδοξος οτι τουλαχιστον θα ζησει.
Προφανως δεν περιμενω τι ποδι να ειναι το ιδιο λειτουργικο στο μελλον.
Τουλαχιστον να μη μολυνθει.
[automerge]1549184467[/automerge]
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η πατουσα δυστυχως κρεμεται.
Πρεπει να εχει σπασει στην αρθρωση
Το πουλάκι πρέπει να το δεί πτηνίατρος, ίσως χρειαστεί να ακροτηριαστεί.
 
Εδώ που είμαι δεν υπάρχει πτηνίατρος
Στην θέση σου θα έκανα μια προσπάθεια με τους κτηνίατρους, επικοινώνησε τηλεφωνικά και εξήγησε τους την κατάσταση του πουλιού, ίσως κάποιος να έχει κάποια εμπειρία και να μπορεί να βοηθήσει.
 
Γιαννη το πουλακι κουναει τα δαχτυλα του. Δοξα τω Θεω.
Ποναει βεβαια γι αυτο εχει σηκωμενο το ποδι του ολη την ωρα αλλα το ειδα να ανοιγοκλεινει τα δαχτυλα του.
Χαρηκα πολυ γι αυτο. Πηρα λιγο θαρρος που λενε...
 
Γιαννη το πουλακι κουναει τα δαχτυλα του
Αυτό είναι πολύ ευχάριστο και δείχνει ότι τα πράγματα μάλλον δεν είναι και τόσο άσχημα, συνέχισε να το παρακολουθείς.
Στην πληγή μπορείς να βάλεις με μία μπατονέτα λίγη κρέμα betadine.
Με καλή διατροφή και ηρεμία θα συνέλθει.
εύχομαι τα καλύτερα!
 
Δε το ακουμπαω το πουλι φιλε.
Για κανα δυο μερες δεν θα το ενοχλησω.
Γιατι μολις το πλησιαζω χοροπηδαει και ειναι επωδυνο.
Εξαλλου το εχει σηκωμενο ολη την ωρα οποτε δε το ακουμπαεθ κατω.
 
Δυστυχώς δε βοηθούν.
Υπάρχουν όμως κάποια όρια στη βοήθεια που θα δώσουμε εμείς...
Αν κουνά δάχτυλα και σταμάτησε το αίμα τότε είναι μια πολύ καλή εκδοχή και μάλλον απλές συμβουλές και βοήθεια από κάποιο γιατρό.
Αν κρέμεται ελεύθερα η πατούσα και η πληγή είναι ανοιχτή θέλει επέμβαση από γιατρό.
 
Το αίμα σταμάτησε.
Δάχτυλα κουνάει.
Δεν το έχει κατεβάσει κάτω από χθες αλλά δε το αδικώ.
Σε δυο τρεις μέρες μπορεί να το πιάσω να δω απο κοντά.
Τρώει και πίνει άρα τουλάχιστον από ασιτία δε θα πάει...
Ελπίζω να μη μολυνθεί η πληγή.
Αυτό είναι ο φόβος μου.
Γιατί κατα τα άλλα θα δέσει το πόδι. Έστω και σε στραβή θέση. Και θα σταματήσει ο πόνος. Έτσι νομίζω δηλαδή.
Με την βοήθεια του Θεού πάντα.
[automerge]1549225297[/automerge]
Το πουλάκι το έχω με πολυβιταμίνες και ασβέστιο στο νερό και μπόλικο άφθονο καναβούρι για αρχή μέχρι να πάρει τα πάνω του.
[automerge]1549225365[/automerge]
Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω πρόσβαση σε αντιβίωση εδώ που είμαι (Αγγλία). Δεν τις πουλάνε στα πετ σοπ όπως στην Ελλάδα.
Το μονο που έχω φέρει από Ελλάδα είναι tiamulin που είναι αντιβίωση για αναπνευστικά.
Έχω και ένα Aviomycine που έχει λήξει από το 2016 🙂
 
Back
Top