Αναπαραγωγή Τσακωμός κανάρας με καρδερίνα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

billdere

PB Member
Εγγραφή
6 Απρ 2014
Μηνύματα
1.623
Πόλη
Άγιοι Ανάργυροι
Σημερα το μεσημερι ενω κρυφοκοιτουσα το ζευγαρακι μου..η καναρα ξεκινησε να κυνηγαει την καρδερινα και να τσακωνονται.. Μετα απο μερικα δευτερολεπτα η καναρα στριμωχνει την καρδερινα μεσα στην φωλια και εκανε σαν να την ζευγαρωνει.. Αλλα τσακωνοντουσαν.. Μετα ολη την ωρα ητανε αγριμια και τα 2 και τα χωρισα ξανα..
Η καναρα ειναι πυρωμενη και στυνεται συνεχεια..η καρδερινα τωρα πυρωνει.. Τους βαζω καθημερινα ferti-vit, λαχανικα, αυγο και μηλο..
 
Σημερα το μεσημερι ενω κρυφοκοιτουσα το ζευγαρακι μου..η καναρα ξεκινησε να κυνηγαει την καρδερινα και να τσακωνονται.. Μετα απο μερικα δευτερολεπτα η καναρα στριμωχνει την καρδερινα μεσα στην φωλια και εκανε σαν να την ζευγαρωνει.. Αλλα τσακωνοντουσαν.. Μετα ολη την ωρα ητανε αγριμια και τα 2 και τα χωρισα ξανα..
Η καναρα ειναι πυρωμενη και στυνεται συνεχεια..η καρδερινα τωρα πυρωνει.. Τους βαζω καθημερινα ferti-vit, λαχανικα, αυγο και μηλο..
Υπάρχει ερώτημα ή απλά αναφορά γεγονότων γίνεται;
 
Βασικα ανεφερα τι περιστατικο για να μαθω γιατι το εκανε αυτο
Δεν είναι εύκολο να δεχτεί (χωρίς τη σχετική μάχη) ένα θηλυκό κάποιο άλλο είδος ως φορέα των γονιδίων στα παιδιά της κατά πρώτο λόγο και ως δεύτερος μου μοιάζει και τα δυο να μην είναι έτοιμα...
 
Πόσο καιρό τα προετοιμάζεις διατροφικά; Τα έχεις μέσα ή έξω;
 
Δεν είναι εύκολο να δεχτεί (χωρίς τη σχετική μάχη) ένα θηλυκό κάποιο άλλο είδος ως φορέα των γονιδίων στα παιδιά της κατά πρώτο λόγο και ως δεύτερος μου μοιάζει και τα δυο να μην είναι έτοιμα...
Η καναρα ειναι πυρωμενη και η καρδερινα τωρα αρχιζει.
Διατροφικη προετοιμασια δεν κανω. Γιατι παντα τους βαζω καλη τροφη συν αυγο, μηλο, χορταρικα και καμια βιταμινη στο νερο..
Τωρα τους βαζω ferti-vit.
Ειναι σε εσωτερικο χωρο.
 
οχι.. Παει παιρνει το βαμβακι το κανει μπαλιτσα και το πεταει κατω και η καρδερινα κανει το ιδιο αλλα το πεταει στην φωλια..
τωρα τα εχω χωρησει.. Της κελαιδαει, καθονται μαζι..
 
οχι.. Παει παιρνει το βαμβακι το κανει μπαλιτσα και το πεταει κατω και η καρδερινα κανει το ιδιο αλλα το πεταει στην φωλια..
τωρα τα εχω χωρησει.. Της κελαιδαει, καθονται μαζι..
Άρα δεν είναι ούτε το θηλυκό έτοιμο...
Να τα βάλεις με το διαχωριστικό μέχρι να ετοιμαστεί, να αρχίσει δηλαδή να στρώνει τη φωλιά της... και μετά τα ενώνεις.
 
Άρα δεν είναι ούτε το θηλυκό έτοιμο...
Να τα βάλεις με το διαχωριστικό μέχρι να ετοιμαστεί, να αρχίσει δηλαδή να στρώνει τη φωλιά της... και μετά τα ενώνεις.
Αυτο εκανα απο εχθες.
Οποτε θα τα αφησω ετσι..
 
Εχθες η καναρα ξεκινησε να φτιαχνει την φωλια της.. Το πρωι που την ειδα ειχε γεμισει τον πατο.. Τωρα που γυρισα και πηγα να τους βαλω αυγο την ειχε χαλασει. Γιατι το εκανε αυτο;
 
Εχθες η καναρα ξεκινησε να φτιαχνει την φωλια της.. Το πρωι που την ειδα ειχε γεμισει τον πατο.. Τωρα που γυρισα και πηγα να τους βαλω αυγο την ειχε χαλασει. Γιατι το εκανε αυτο;
Αρχίζει να ετοιμάζεται... Θα χρειαστούν άλλες 2-3 μέρες...
Απομάκρυνε το υλικό φωλιάς... Παίζει.
Άφησε αυτό που έχει σκορπίσει.
Μόλις το μαζέψει στη φωλιά βάζεις καθαρό υλικό για να τη χτίσει.
Το βρώμικο που θα έχει μαζέψει αρχικά στη φωλιά καλύτερα να το πετάξεις.
 
Αρχίζει να ετοιμάζεται... Θα χρειαστούν άλλες 2-3 μέρες...
Απομάκρυνε το υλικό φωλιάς... Παίζει.
Άφησε αυτό που έχει σκορπίσει.
Μόλις το μαζέψει στη φωλιά βάζεις καθαρό υλικό για να τη χτίσει.
Το βρώμικο που θα έχει μαζέψει αρχικά στη φωλιά καλύτερα να το πετάξεις.

To θεμα ειναι οτι η καρδερινα δεν ειναι τελειως ετοιμη.. Μηπως γεννησει αυγα ασπορα η καναρα;
 
To θεμα ειναι οτι η καρδερινα δεν ειναι τελειως ετοιμη.. Μηπως γεννησει αυγα ασπορα η καναρα;
Συμβαίνει συχνά.. Δύσκολα θα μπορέσεις να το αποφύγεις.
Χρειάζονται διαφορετική προετοιμασία...
Αν παρ' όλα αυτά κάνε άσπορη γέννα αυγών καλύτερα να της τα αφήσεις τα αυγά ώστε να βρεθεί ο χρόνος που απαιτείται για την προετοιμασία της καρδερίνας.
 
Η καναρα μου σημερα εχει ετοιμασει φωλια μεχρι πανω και την γεμιζει.. Τι κάνω; Περιμενω να δω τι θα κανει;
 
Εχθες τα εβαλα μαζι παλι.. Αλλα πιστευω πως δεν εχουν ζευγαρωσει.. Ουτε και απο ενστικτο η καρδερινα.. Αλλα δεν βλεπω να τσακωνονται κιολας.. Δεν ξερω.. Δεν τα πειραζω..
 
Back
Top