Αναπαραγωγή Τσακωμός κανάρας με καρδερίνα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αυτο Κ. Γιαννη δεν με πειραζει καθολου.. Ολα πουλακια ειναι.. Και τι πειραζει αμα δεν κελαιδανε;
Εχω ακομα και το πουλακι που ηρθε σε μενα το καλοκαιρι, ενα λουγαροκαναρο, παρεα θα κανουν ολα μαζι.. η κλουβιτσα μου ειναι αδεια απο την μια μερια!
Μπορείς να τη γεμίσεις με πουλιά που δεν θα είναι υβρίδια (ύβρις στο Δία...)
Ζεμπράκια, καναρίνια κλπ.. Έχεις επιλογές.
 
Εε.. Δεν θελω να μαζεψω ακομα πολλα πουλακια.. Οτι ''μαζεψω'' αν με το καλο βγαλουν τα δικα μου.
αργοτερα βλεπουμε.
 
Φιλική συμβουλή. Μη μαζεύεις υβρίδια. Κάποια στιγμή που πιθανώς να αλλάξουν ρότα οι εκτροφικοί σου στόχοι, αυτά θα μείνουν αμανάτι κι ας διαρρηγνύεις τώρα τα ιμάτιά σου περί του αντιθέτου...
 
Φιλική συμβουλή. Μη μαζεύεις υβρίδια. Κάποια στιγμή που πιθανώς να αλλάξουν ρότα οι εκτροφικοί σου στόχοι, αυτά θα μείνουν αμανάτι κι ας διαρρηγνύεις τώρα τα ιμάτιά σου περί του αντιθέτου...

Δεν θα ασχολιθω εκτροφικα για να βγαζω μουλους..
γιατι μετα θα γινει ακριβως αυτο που ειπες.
απλα λογο οτι σε λιγο καιρο θα φυγω για φανταρος δεν θελω να μαζεψω πολλα πουλια και να τα αφησω ολα στους γονεις μου.. Αλλιως δεν ειχα θεμα να παρω ενα καναρινακι και να βγαλω καναρινακια.
 
Eίδες λοιπόν;... Ποιός σου εγγυάται αν σε περίπου δυο χρόνια που θα γυρίσεις, θα έχεις τις ίδιες απόψεις και θα συνεχίζεις να φροντίζεις (κάποια) στείρα και ''άφωνα'' πουλιά ; 😉
 
Γι'αυτο ειπα οτι δεν ασχοληθω εκτροφικα με τους μουλους..
Τωρα η καναρα οτι και να κανει θα τα κρατησω
 
Βασίλη τα παπαγαλάκια, τα καναρίνια κλπ...όλα μαζί τα έχεις στον ίδιο χώρο;
 
Παιδια.. Τωρα που πηγα να δω τα πουλια ενω εχθες ειχε 2 αυγα στην φωλια τωρα ειδα 1.. Και πουθενα το αλλο.. Αλλα η φωλια ητανε βρεγμενη... Τι να εγινε;
 
Παιδια.. Τωρα που πηγα να δω τα πουλια ενω εχθες ειχε 2 αυγα στην φωλια τωρα ειδα 1.. Και πουθενα το αλλο.. Αλλα η φωλια ητανε βρεγμενη... Τι να εγινε;
Προφανώς το έσπασαν... και η υγρασία που είδες αυτό καταδεικνύει...
Πολύ πιθανόν και το άλλο να βρίσκεται κολλημένο στο υλικό της φωλιάς η αν όχι ακόμη θα κολλήσει όταν στεγνώσει...
Ρίξε μια ματιά προσεκτικά...
 
το αλλο το ειδα..ητανε ''καθαρο'' ακομα..
και ειδα οτι ητανε κατακοκκινη απο πισω η καναρα.. Να θελει να κανει 3 αυγο;
Γιατι το εσπασαν το αυγο ομως;
 
το αλλο το ειδα..ητανε ''καθαρο'' ακομα..
και ειδα οτι ηατνε κατακοκκινη απο πισω η καναρα.. Να θελει να κανει 3 αυγο;
Γιατι το εσπασαν το αυγο ομως;
Βασίλη τα αυγά φυσιολογικά βγαίνουν συγκεκριμένη (πρωινή) ώρα...
Η λερωμένη αμάρα της έχει να κάνει με το σπασμένο αυγό...
Αν έσπασε μέσα την κανάρα μέσα στη φωλιά τότε η εμφάνισή της είναι το πιθανό σενάριο.
 
Υπαρχει περιπτωση να το εσπασε μονο η καρδερινα;
Ασφαλώς... με μεγάλη ευκολία.
Θα πρέπει να αντικαταστήσεις τα αυγά με πλαστικά... στο 4 αυγό να τα επιστρέψεις και να απομακρύνεις την καρδερίνα από το κλουβί.
Αυτό πρέπει να γίνεται κανονικά σε όλα τα πουλιά αλλά στις καρδερίνες... Πολύ πιο επιτακτικά.
 
Ασφαλώς... με μεγάλη ευκολία.
Θα πρέπει να αντικαταστήσεις τα αυγά με πλαστικά... στο 4 αυγό να τα επιστρέψεις και να απομακρύνεις την καρδερίνα από το κλουβί.
Αυτό πρέπει να γίνεται κανονικά σε όλα τα πουλιά αλλά στις καρδερίνες... Πολύ πιο επιτακτικά.

Δεν ξερω.. Πριν λιγο που τα παρατηρησα το αυγο ητανε χιλια κομματια.. Πιθανον εβγαλε εξω τα κομματια.. Δεν εχω πλαστικα αυγα και δεν εχω αλλαξει ποτε.. Δεν ξερω την διαδικασια..Αν μου το πειτε ομως θα το κανω.
 
Αυτό πρέπει να γίνεται κανονικά σε όλα τα πουλιά αλλά στις καρδερίνες... Πολύ πιο επιτακτικά.
Αν δεν υπάρχει ''αιτία'' η επικίνδυνη συμπεριφορά, το αρσενικό δεν αφαιρείται... Κι αν είναι συχνό το φαινόμενο να απομακρύνουμε τα ''άγρια'', είναι σχεδόν σπάνιο το φαινόμενο να ΠΡΕΠΕΙ να αφαιρεθεί αρσενικό καναρίνι.
 
Back
Top