Αναπαραγωγή Τσακωμός κανάρας με καρδερίνα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Βάλε χώρισμα στα πουλιά να δεις αντιδράσεις.

Να βλέπονται όμως.

Tα εχω βαλει σε κλουβα με μονιμο χωρισμα στην μεση.. Οποτε πρεπει να τον πιανω και να τον βαζω διπλα..λες να το κανω ετσι, να τον βαλω παλι μονο του;
Παντως διπλα διπλα καθονται με χωρισμα.. Ακομα και οταν τα ειχα σε δυο διαφορετικα κλουβια η καναρα πηγαινε οπου πηγαινε το αρσενικο και οταν καθοτανε η καναρα καπου μονιμα πηγαινε κ αυτος κοντα της
 
Tα εχω βαλει σε κλουβα με μονιμο χωρισμα στην μεση.. Οποτε πρεπει να τον πιανω και να τον βαζω διπλα..λες να το κανω ετσι, να τον βαλω παλι μονο του;
Παντως διπλα διπλα καθονται με χωρισμα.. Ακομα και οταν τα ειχα σε δυο διαφορετικα κλουβια η καναρα πηγαινε οπου πηγαινε το αρσενικο και οταν καθοτανε η καναρα καπου μονιμα πηγαινε κ αυτος κοντα της
Να τα ενώσεις... και να παρακολουθήσεις αντιδράσεις.
 
Tα εχω βαλει σε κλουβα με μονιμο χωρισμα στην μεση.. Οποτε πρεπει να τον πιανω και να τον βαζω διπλα..λες να το κανω ετσι, να τον βαλω παλι μονο του;
Παντως διπλα διπλα καθονται με χωρισμα.. Ακομα και οταν τα ειχα σε δυο διαφορετικα κλουβια η καναρα πηγαινε οπου πηγαινε το αρσενικο και οταν καθοτανε η καναρα καπου μονιμα πηγαινε κ αυτος κοντα της

Καταρχήν μην περιμένεις να δεις βάτεμα όταν είσαι μπροστά.

Αν η καρδερίνα είναι πυρωμένη θα το καταλάβεις εύκολα.

Λάθος κλουβί τους έβαλες γιατί δεν μπορείς να ελιχθείς ευκολα... Και ούτε είναι λύση να κυνηγάς να πιάσεις το πουλί να το μεταφερεις μία από δω και μία από κει. Είναι χειρότερα νομίζω.

Οπότε τα αφήνεις έτσι και βλέπουμε.

Εχεις στον χώρο άλλη καρδερίνα που να κελαηδάει;

Αν έχεις... Εξαφανισέ την.
 
Απο εχθες τα εχω ενωσει..

Καταρχήν μην περιμένεις να δεις βάτεμα όταν είσαι μπροστά.

Αν η καρδερίνα είναι πυρωμένη θα το καταλάβεις εύκολα.

Λάθος κλουβί τους έβαλες γιατί δεν μπορείς να ελιχθείς ευκολα... Και ούτε είναι λύση να κυνηγάς να πιάσεις το πουλί να το μεταφερεις μία από δω και μία από κει. Είναι χειρότερα νομίζω.

Οπότε τα αφήνεις έτσι και βλέπουμε.

Εχεις στον χώρο άλλη καρδερίνα που να κελαηδάει;

Αν έχεις... Εξαφανισέ την.

Οχι δεν υπαρχει αλλη καρδερινα.. Εχω κατι παπαγαλακια ομως, αλλα δεν βλεπονται.
Αρχιζει και ασπριζει η μυτη της.. Αλλα οχι τελειως..
εντο μεταξυ ουτε φτερουγες κατεβαζει.. Οταν κελαιδαει πχ και ειναι πυρωμενη κατεβαζει τις φτερουγες της και περα δοθε..
Στην μεγαλη κλουβα τα εβαλα για καλυτερα. Γιατι τα ειχα αρκετο καιρο το ενα διπλα στο αλλο και τα εβλεπα ενταξει..
 
Τότε δεν είναι πυρωμένο το πουλί.

Εν το μεταξύ μπορεί να την ενοχλεί και το κράξιμο από τους παπαγάλους.

Η αρσενική καρδερίνα "ζηλεύει" σε αυτή την περίοδο όταν έρθει η ώρα να βατέψει.

Πληροφορικά μπορεί να χαθεί και το πουλί αν νιώσει απειλή από άλλον αρσενικό στο χώρο.
 
Παιδια η καναρα μου εφτιαξε φωλια..σημερα τους εβαλα να φανε μαρουλι κ η καναρα δεν αφηνε την καρδερινα να φαει μαρουλι και οταν πηγαινε κοντα της εδινε η καναρα απο το στομα της να φαει.. Βεβαια μετα την κυνηγουσε η καναρα..
 
Παιδια η καναρα μου εφτιαξε φωλια..σημερα τους εβαλα να φανε μαρουλι κ η καναρα δεν αφηνε την καρδερινα να φαει μαρουλι και οταν πηγαινε κοντα της εδινε η καναρα απο το στομα της να φαει.. Βεβαια μετα την κυνηγουσε η καναρα..
Γι αυτό το λόγο βάζουμε τα λαχανικα, το αυγό, τα φρούτα ή την αυγοτροφή σε δύο αυγοθηκες ή σε δύο σημεία. Έτσι μόνο θα αποφύγουμε τους περισσότερους τσακωμους.
 
Παιδια..σημερα ειδα πως η καναρα εχει ή ετοιμαζει αυγουλακι..
εχει φουσκωσει ο ποπος της και λειπουν και πουπουλα..
Θα ειναι αραγε βατεμενο το αυγο ή τα αυγα;
Επισης να προσθεσω και κατι ακομα.. Ενας θειος μου εχει αυγα απο ορτυκια.. Μπορω να βαλω κανενα στην καναρα; κανα 2 αυγουλακια;
 
Επισης να προσθεσω και κατι ακομα.. Ενας θειος μου εχει αυγα απο ορτυκια.. Μπορω να βαλω κανενα στην καναρα; κανα 2 αυγουλακια;
Προφανώς αστειεύεσαι. Γιατί μόνο ως αστείο μπορεί να σταθεί...
 
Κ. Γιαννη μπορειται να μου πειτε γιατι οχι, επειδη δεν ξερω;
Αφού δεν αστειεύσαι οφείλω να το κάνω..
  1. Μεγάλο μέγεθος αυγού... Τα μικρά αυγά του καναρινιού θα μείνουν χωρίς την επαφή του θηλυκού κρύα και συνεπώς άχρηστα.
  2. Αλλά και υποθετικά να τα καταφέρει... και να βγει το μικρό ορτυκάκι... στην πρώτη μισή ώρα θα πηδήξει από τη φωλιά και θα τρέχει ολόγυρα στο κλουβί... και η κανάρα θα μείνει "βιδωμένη" στη φωλιά. Γιατί αυτό της λέει το ένστικτο...
  3. Ποιος θα το ταΐσει και πως... όπως όλα τα ορνιθόμορφα πουλιά τρώνε από κάτω και όχι από το στόμα της μητέρας τους.
Έχει κι άλλα... εγώ έγραψα τα βασικά.
 
Βασίλη, έχει καμμιά σχέση το μέγεθος του ενός είδους με το άλλο;
Το καναρίνι ζυγίζει 25 γραμμάρια και το ορτύκι 100 ..Αντίστοιχα και τα αυγά τους έχουν διαφορά σε όγκο, μέγεθος και βάρος.
Οι διατροφικές ανάγκες του ορτυκιού πλησιάζουν (έστω) των καναρινιών;
... Πως θα μεγαλώσει το ορτύκι από μια ''μικροσκοπική '' θετή μαμά άλλου εντελώς είδους;

Γιάννη, με πρόλαβες.. Τελικά κάποια ''αυτονόητα'', δεν είναι και τόσο...
 
Αφού δεν αστειεύσαι οφείλω να το κάνω..
  1. Μεγάλο μέγεθος αυγού... Τα μικρά αυγά του καναρινιού θα μείνουν χωρίς την επαφή του θηλυκού κρύα και συνεπώς άχρηστα.
  2. Αλλά και υποθετικά να τα καταφέρει... και να βγει το μικρό ορτυκάκι... στην πρώτη μισή ώρα θα πηδήξει από τη φωλιά και θα τρέχει ολόγυρα στο κλουβί... και η κανάρα θα μείνει "βιδωμένη" στη φωλιά. Γιατί αυτό της λέει το ένστικτο...
  3. Ποιος θα το ταΐσει και πως... όπως όλα τα ορνιθόμορφα πουλιά τρώνε από κάτω και όχι από το στόμα της μητέρας τους.
    Έχει κι άλλα... εγώ έγραψα τα βασικά.


  1. Ναι αυτο ειναι αληθεια και δεν το ειχα σκεφτει να πω την αληθεια..
Βασίλη, έχει καμμιά σχέση το μέγεθος του ενός είδους με το άλλο;
Το καναρίνι ζυγίζει 25 γραμμάρια και το ορτύκι 100 ..Αντίστοιχα και τα αυγά τους έχουν διαφορά σε όγκο, μέγεθος και βάρος.
Οι διατροφικές ανάγκες του ορτυκιού πλησιάζουν (έστω) των καναρινιών;
... Πως θα μεγαλώσει το ορτύκι από μια ''μικροσκοπική '' θετή μαμά άλλου εντελώς είδους;

Γιάννη, με πρόλαβες.. Τελικά κάποια ''αυτονόητα'', δεν είναι και τόσο...

Δεν το σκεφτηκα καθολου..

.. Αν ειδατε εκτος απο αυτο με τα ορτυκια.. Ειπα πως η καναρα μου ειναι ετοιμη να κανει αυγο.. Το αυγο δεν θα ειναι βατεμενο, σωστα;
 
Ναι..στο οτι δεν ειναι εντελος πυρωμενη η καρδερινα μου..
Η καρδερίνες δεν κάνουν τις επαφές τους με ανθρώπους να τις κοιτούν... Άσε να βγάλει τα αυγά... Να καθίσει να τα ζεστάνει και βλέπουμε την 6-7 μέρα τα αποτελέσματα...
Εσύ ωστόσο άρχισε να σκέφτεσαι που και πως θα διαθέσεις τους θηλυκούς απογόνους τους. Γιατί αυτό είναι το μοναδικό πρόβλημα που έχεις.
 
Η καρδερίνες δεν κάνουν τις επαφές τους με ανθρώπους να τις κοιτούν... Άσε να βγάλει τα αυγά... Να καθίσει να τα ζεστάνει και βλέπουμε την 6-7 μέρα τα αποτελέσματα...
Εσύ ωστόσο άρχισε να σκέφτεσαι που και πως θα διαθέσεις τους θηλυκούς απογόνους τους. Γιατί αυτό είναι το μοναδικό πρόβλημα που έχεις.

Αυτο Κ. Γιαννη δεν με πειραζει καθολου.. Ολα πουλακια ειναι.. Και τι πειραζει αμα δεν κελαιδανε;
Εχω ακομα και το πουλακι που ηρθε σε μενα το καλοκαιρι, ενα λουγαροκαναρο, παρεα θα κανουν ολα μαζι.. η κλουβιτσα μου ειναι αδεια απο την μια μερια!
 
Back
Top