Αναπαραγωγή Τσακωμός κανάρας με καρδερίνα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Η καναρα πατατηρησα το απογευμα πως ταιζει απο το χωρισμα.
καλο αυτο.. Αλλα αφου τα μικρα τρωνε μονα τους. Γιατι της ζητανε συνεχεια φαγητο;
Μάλλον δεν ειναι ικανα να φανε ακόμα μεγάλη ποσότητα τροφής ή απλα ζηταν φαι για να εχουν την προσοχή της μάνας τους!
 
΄Έτσι συμβαίνει με όλα τα μικρά, υπάρχει μια περίοδος που ενώ μπορούν να φάνε μόνα τους ζητάνε και έξτρα από τους γονείς τους...
Είναι μέχρι να τελεστεί και ο ψυχολογικός απογαλακτισμός :)
 
Δυστυχως οχι.. Το αυγο βρεθηκε σπασμενο..
Και μαλιστα δεν την αφηνει την καναρα να παει στην φωλια..
Θα την τιγανησω την καρδερινα!
 
Δυστυχως οχι.. Το αυγο βρεθηκε σπασμενο..
Και μαλιστα δεν την αφηνει την καναρα να παει στην φωλια..
Θα την τιγανησω την καρδερινα!
Καθε πουλι με το χαρακτήρα του! Το συγκεκριμένο απορρίπτει την πατρότητα του αρέσει το φικι φικι! :DΠριν την τηγανησεις παρε την απο την καναρα μην εχεις άλλα!
 
Δεν σου λέμε :)
Σοβαρά τώρα, πόσα έχει κάνει μέχρι στιγμής Βασίλη και ανά πότε;

Μαρια εκανε εχθες το πρωι ενα κατα τις 8 το ειδα εγω
και πηγα να δωσω εξετασεις στην σχολη και μεχρι να γυρισω κατα τις 11μιση ητανε σπασμενο..

Ε το ειπαμε αλλα δεν επρεπε να γεννησει και σημερα;
 
Βασίλη μην αγχώνεσαι! Εσύ πρόσφερε στο πουλάκι ότι της είναι απαραίτητο για να γεννήσει τα αυγουλάκια της (υδατοδιαλυτό ασβέστιο, σουσάμι, τσόφλι αυγού και κόκκαλο σουπιάς) και από κει και πέρα άσε τη φύση να κάνει το θαύμα της. Φέτος κανάρα δικιά μου με πολλές γέννες στο ιστορικό της έκανε το πρώτο αυγό και το επόμενο μετά από 2 μέρες. Συμβαίνει!
 
3 αυγουλακια σημερα..
Βασικα 2 γιατι το πρωτο το εεσπασε..
Εχω μια ερωτηση.. Το πρωτο το εκανε μετα απο 4 μερες αφου τα ενωσα..
με το που εκανε το πρωτο αυγο μετα απο 3-4 ωρες το εσπασε ο αρσενικος και εγω τον εβγαλα.. στην συνεχεια η καναρα κανει αυγο μετα απο 2 μερες και την επομενη αλλο ενα το σημερινο δηλαδη..
Αυτα τα αυγα θα ειναι εσπορα. Αν εχει γινει η δουλεια;
 
3 αυγουλακια σημερα..
Βασικα 2 γιατι το πρωτο το εεσπασε..
Εχω μια ερωτηση.. Το πρωτο το εκανε μετα απο 4 μερες αφου τα ενωσα..
με το που εκανε το πρωτο αυγο μετα απο 3-4 ωρες το εσπασε ο αρσενικος και εγω τον εβγαλα.. στην συνεχεια η καναρα κανει αυγο μετα απο 2 μερες και την επομενη αλλο ενα το σημερινο δηλαδη..
Αυτα τα αυγα θα ειναι εσπορα. Αν εχει γινει η δουλεια;
Θεωρητικά είσαι καλυμμένος αν ο αρσενικός ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις της κατάστασης...
Στην ουσία όμως η πράξη θα δείξει.
Θα περιμένεις... Δεν μπορείς άλλωστε να κάνεις και κάτι άλλο...
 
Θεωρητικά είσαι καλυμμένος αν ο αρσενικός ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις της κατάστασης...
Στην ουσία όμως η πράξη θα δείξει.
Θα περιμένεις... Δεν μπορείς άλλωστε να κάνεις και κάτι άλλο...

Σιγουρα δεν μπορω να κανω κατι αλλο.. Απλα μου φανηκε περιεργο το κενο που αφησε η καναρα για να κανει το 2ο αυγο..
Θα περιμενουμε να δουμε το αποτελεσμα λοιπον..
 
Σημερα εκανε και τριτο αυγο..
Παιδια να ρωτησω κατι που ειναι απαντημενο..
αν αλλαξω τοποθεσια του κλουβιου θα τα παρατησει, ετσι;
 
Back
Top