Αναπαραγωγή Τσακωμός κανάρας με καρδερίνα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Κυριε Γιαννη.. Μπορω να χρησιμοποιησω αλλο θηλυκο πουλι ως παραμανα;
ΤΟ πουλακι που ειχε ερθει σε μενα εννοω.. Ειναι θηλυκο λουγαροκαναρο..
Την καναρα που χαλαει τον κοσμο για να παει στην καρδερινα τι την κάνω; Την βαζω με την καρδερινα ή την αφηνω με τα μικρα;
Με 3-4 μέρες κανείς δε χάθηκε...
Αντίθετα με τις επεμβάσεις έχουν ξεκληριστεί ολόκληρες φωλιές...
Ακόμη κι αν δεν τα ταΐζει... (νομίζω αργά ή γρήγορα θα το κάνει) θα δείξει στα μικρά που είναι η τροφή για να πάνε να τσιμπολογήσουν... Κι αυτό ίσως κρίνει το πόσα και ποια θα ζήσουν τελικά.
Επιπρόσθετα... Θα έλεγα πως είναι καιρός να αρχίσεις να καλλιεργείς την ιδέα. Για το σταμάτημα κάθε αναπαραγωγικής διαδικασίας...
Δυστυχώς ποτέ δεν έχουμε βγάλει τους αριθμούς που θα θέλαμε... και το φρένο θα πρέπει να μπαίνει με τη λογική και όχι από την επιθυμία μας.
 
Τα 2 τρωνε μονα τους..
Το αλλο δεν το εχω δει.. Τουλαχιστον οποτε ειμαι εγω μπροστα οχι..
Οι συνθηκες θερμοκρασιας ειναι μικρες..
Θα προσπαθησω να κανω και μια 2η γεννα.. Θα το παρω πανω μου και θα προσεξω να μην με πιασει η ζεστη.. Αν και δεν νομιζω. Γιατι σε εκεινο το σημειο ποτε δεν εχω ζεστη..
 
Θα προσπαθησω να κανω και μια 2η γεννα.. Θα το παρω πανω μου και θα προσεξω να μην με πιασει η ζεστη.. Αν και δεν νομιζω. Γιατι σε εκεινο το σημειο ποτε δεν εχω ζεστη..
Δηλαδή όταν θα έχει σε 20 μέρες 38 με 40 βαθμούς... εκεί που θα τα βάλεις πόσους βαθμούς θα έχει Βασίλη;
 
Πανω απο 25 το πολυ 27 βαθμους δεν εχει και την πιο καυτη μερα.
Μαρια το λεω ετσι γιατι αν δω οτι δεν παει καλα θα της τα παρω τα μικρα ωστε να μην την επιβαρυνω και θα τα ταιζω εγω
 
Πανω απο 25 το πολυ 27 βαθμους δεν εχει και την πιο καυτη μερα.
Μαρια το λεω ετσι γιατι αν δω οτι δεν παει καλα θα της τα παρω τα μικρα ωστε να μην την επιβαρυνω και θα τα ταιζω εγω

Ξέρω πως ότι και να σου πούμε δεν πρόκειται να σε αποτρέψουμε...
Να ξέρεις πως έστω και έτσι θα είμαστε δίπλα σου... Να σε στηρίξουμε και να σε βοηθήσουμε... ακόμη και σ' αυτό που θεωρούμε λάθος. Γιατί αν το καλοσκεφτείς για τα λάθη είμαστε εδώ...
Σου εύχομαι από καρδιάς καλή συνέχεια... Ο καιρός να παραμείνει βοηθός σου... και τα καναρίνια να σου καλύψουν τις εκτροφικές σου ανάγκες...
Όμως με την ίδια ειλικρίνεια θα ήθελα κι εσύ να παραδεχτείς... Πως είναι αργά... Πως η εκτροφή τον Ιούνιο - Ιούλιο... είναι λάθος...
Όχι για μένα, αλλά για τα παιδιά που θα διαβάζουν μελλοντικά αυτό το θέμα και θα πρέπει να έχουν σωστή ενημέρωση...
 
Κυριε Γιαννη σας ευχαριστω και εσας και ολα τα παιδια του petbirds.
Οτι ειναι λαθος ο καιρος ειναι.. Εχετε δικιο.. Αλλα ειμαι πεισματαρης και λογο αυτου δεν μπορω να αλλαξω γνωμη γιατι πιστευω πως ο χωρος που θα τα βαλω τωρα ειναι αρκετα δροσερος ωστε να προχωρησω σε μια καλη αναπαραγωγη..
Τωρα αν στραβωσει κατι που δεν πιστευω γιατι ειναι καλα τσεκαρισμενος ο χωρος θα τα μεγαλωσω εγω..
Σας ευχαριστω πολυ που ειστε κοντα μου και με τις γνωσεις σας με βοηθατε ολα τα μελη.
 
Όλα τα πράγματα έχουν δύο όψεις. Είναι και καλό και κακό. Χρειάζεται απλά φιλτράρισμα. Είσαι μικούλικο ακόμα θα μάθεις :)
 
Όταν έχουμε αναγνωρίσει ένα πρόβλημα, έχουμε λύσει το μισό! 😉 Καλή επιτυχία! Μακάρι ο καιρός να σε βοηθήσει εσένα και τα πουλάκια σου! 👍
 
Η καναρα ταιζει κανονικα τα μικρα της.
Αυτο καλο σημαδι.. Εχθες δεν οταν της ζητουσανε φαγητο αυτη εφευγε αλλου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Σημερα ειδα οτι το πιο μικρο πουλακι τρωει μονο του και οτι δεν ζηταγε απο την μανα του φαγητο..
ε οποτε εβγαλα την καναρα και την εβαλα με τηνκαρδερινα, αφου ειδα οτι ταιζονται απο το χωρισμα της κλουβας..
Εβαλα μια αδεια φωλια και ειδα την καναρα να πηγαινει μεσα μαζι με την καρδερινα..λεω να βαλω υλικο φωλιας;!
Ε εβαλα και υλικο φωλιας.. Ολα αυτα στις 1:30 μ. Μ και τωρα που ανεβηκα να δω η φωλια ητανε ετοιμη...
Γιατι τοσο γρηγορα αυτην την φορα;
 
Σημερα ειδα οτι το πιο μικρο πουλακι τρωει μονο του και οτι δεν ζηταγε απο την μανα του φαγητο..
ε οποτε εβγαλα την καναρα και την εβαλα με τηνκαρδερινα, αφου ειδα οτι ταιζονται απο το χωρισμα της κλουβας..
Εβαλα μια αδεια φωλια και ειδα την καναρα να πηγαινει μεσα μαζι με την καρδερινα..λεω να βαλω υλικο φωλιας;!
Ε εβαλα και υλικο φωλιας.. Ολα αυτα στις 1:30 μ. Μ και τωρα που ανεβηκα να δω η φωλια ητανε ετοιμη...
Γιατι τοσο γρηγορα αυτην την φορα;
Πάντα στις επόμενες επιταχύνεται η διαδικασία.. σε όλα.
Σύντομα θα έχεις και το πρώτο αυγό... μην ξεχάσεις όμως το ασβέστιο.
 
Σημερα ειδα οτι το πιο μικρο πουλακι τρωει μονο του και οτι δεν ζηταγε απο την μανα του φαγητο..
ε οποτε εβγαλα την καναρα και την εβαλα με τηνκαρδερινα, αφου ειδα οτι ταιζονται απο το χωρισμα της κλουβας..
Εβαλα μια αδεια φωλια και ειδα την καναρα να πηγαινει μεσα μαζι με την καρδερινα..λεω να βαλω υλικο φωλιας;!
Ε εβαλα και υλικο φωλιας.. Ολα αυτα στις 1:30 μ. Μ και τωρα που ανεβηκα να δω η φωλια ητανε ετοιμη...
Γιατι τοσο γρηγορα αυτην την φορα;
Η φωλια εγινε τόσο γρήγορα γιατι η κυρια σου ειναι ασυγκράτητη! Αμα μια καναρα ειναι πυρωμενη σου φτιάχνει τη φωλια στο τσακ μπαμ! :D
 
Η καναρα πατατηρησα το απογευμα πως ταιζει απο το χωρισμα.
καλο αυτο.. Αλλα αφου τα μικρα τρωνε μονα τους. Γιατι της ζητανε συνεχεια φαγητο;
 
Back
Top