Αναπαραγωγή Υπάρχει πρόβλημα που η κανάρα είναι κόρη του κάναρου και θα ζευγαρώσουν;

Το ότι η εκτροφή σου είναι ερασιτεχνική, όπως και το 99% στην Ελλάδα, δεν είναι συγχωροχάρτι για τα πάντα.

Άσε που ισχύει και το εντελώς αντίθετο από αυτό που λες. Το να θέλει κάποιος να κρατήσει ένα χαρακτηριστικό και έτσι να κάνει αιμομιξίες (ρισκάροντας την υγεία κάποιων εκ των νεοσσών) συμβαίνει στις καθαρά ''επαγγελματικές'' εκτροφές ή σε εκτροφές ατόμων που ασχολούνται με διαγωνισμούς στο υψηλότερο επίπεδο.
Σε εντελώς χομπίστικο επίπεδο όπως αυτό που είσαι εσύ, δεν έχει νόημα ούτε... Ξαδέρφια να ζευγαρώνεις. Πόσο μάλλον πατέρα με κόρη.
 
Ενταξη... Ομως, τι εννοητε λεγοντας οτι υπαρχει ρισκο στην επιβιωση καποιων νεοσσων;
Απο οτι εχω δει επιβιωνουν ολοι!
Ακομα να συμπληρωσω πως μεχρι στηγμης δεν γνωριζω καποιον εκτροφεα και δεν θελω να αγορασω αλο καναρινι απο πετ σοπ!
 
Ενταξη... Ομως, τι εννοητε λεγοντας οτι υπαρχει ρισκο στην επιβιωση καποιων νεοσσων;
Απο οτι εχω δει επιβιωνουν ολοι!
Ακομα να συμπληρωσω πως μεχρι στηγμης δεν γνωριζω καποιον εκτροφεα και δεν θελω να αγορασω αλο καναρινι απο πετ σοπ!

Που έχεις δει να επιβιώνουν όλοι; Ζευγαρώνεις συστηματικά γονείς με παιδιά;

Για να στο πω απλά, όπως και στον άνθρωπο έτσι και στα ζώα όταν ζευγαρώνουν συγγενικά άτομα υπάρχει αυξημένος κίνδυνος για ανωμαλίες στα νεαρά άτομα. Θάνατοι, σοβαρές δυσμορφίες κτλ. Όσο πιο κοντινή συγγένεια έχει το ζευγάρι, τόσο περισσότερες οι πιθανότητες. Μπορεί και όλα να βγουν οκ. Πάντα μιλάμε για πιθανότητες. Στη δική σου περίπτωση είναι λιγότερες από να ζευγάρωνες αδέρφια αλλά παραμένουν υψηλές.

Οπότε βάσει λογικής, μιας και είσαι χομπίστας με λίγα πουλάκια, είναι λίγο άκυρο να βάλεις να ζευγαρώσουν πατέρας με κόρη. Ποιο είναι δηλαδή αυτό το τόσο ''εξωτικό'' χαρακτηριστικό που θες να κρατήσεις πάσει θυσία και για ποιο λόγο;

Τώρα από εκεί και πέρα δεν είμαστε αστυνομία εδώ. Μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις.
 
Βασικα ο καναρος μου ειναι το καναρινι "θαυμα" αναπαραγωγικα τουλαχιστον γιατι περα απο το αψογο του ταΐσμα καθοταν και στα αυγα οταν σηκωνοταν η καναρα. Να επισημανω, ακομα, οτι εχει περασει με φοβερη επιτυχια 2 αναπαραγωγικεςπεριοδους. Τελος, μου αρεσει απιστευτα το κελαΐδισμα αυτου του πουλιου!
Και κατι λιγο ασχετο με το θεμα μας, αυτο το πουλι μου το εχει εμπιστευθει ο μεντορας μου!
 
Αυτό που περιγράφεις το κάνουν πάρα πολλά αρσενικά, η πλειοψηφία θα έλεγα. Εκτός αυτού δεν υπάρχει καμία εγγύηση ότι και τα αρσενικά παιδιά του θα είναι το ίδιο ώστε να πεις δε βαριέσαι θα ρισκάρω την υγεία τους προκειμένου να πάρω αυτό που θέλω.

Γενικά ο μέντορας χρειάζεται μαθήματα...

Αυτά από μένα. Καλή τύχη.
 
Υπαρχει προβλημα που η ασπρη καναρα ειναι κορη του κιτρινου καναρου και θα ζευγαρωσουν;
Καλησπέρα Κώστα. Τις προάλλες, ήμουν
και εγώ στο ίδιο δίλλημα... ( ζευγάρωμα πατέρα με κόρη). Ρώτησα έναν γνωστό μου, που δουλεύει σε pet shop, και μου είπε δεν υπάρχει πρόβλημα, και μάλιστα έτσι κρατάμε τα χαρακτηριστικά που θέλουμε χωρίς να αλλάζουμε το αίμα και άλλα πολλά...
Παρόλα αυτά, ρώτησα και έναν επίσης γνωστό μου που έχει πάνω από 50 καναρίνια, που τα αναπαράγει κάθε χρόνο, τα έχει πολύ προσεγμένα κτλ.
Αυτός με διαβεβαίωσε, πως το να ζευγαρώνεις πατέρα με κόρη, είναι αιμομιξία και φέρνει τα ίδια αποτελέσματα με το να ζευγαρώνεις αδέλφια!
Προσωπικά, δεν έχω εμπειρία επί του θέματος, και δεν έχω δοκιμάσει κάτι τέτοιο. Θα σου έλεγα ομως, πως μπορεί να στεναχωρηθείς λίγο (αν επιλέξεις να μην τα ζευγαρωσεις), μα φαντάσου τι στενοχώρια θα πάρεις, αν σου βγουν τα μικρά, ανάπηρα ή τέλος πάντων με κάποιο κουσούρι. Δεν θα ήταν καλύτερο, να βρεις μια άλλη θυληκια, να φτιάξεις το ζευγαράκι σου, να βγάλεις όμορφα πουλάκια, που θα μπορείς να τα ζευγαρώσεις του χρόνου με τα πουλάκια του άλλου ζευγαριού;

Ακομα να συμπληρωσω πως μεχρι στηγμης δεν γνωριζω καποιον εκτροφεα και δεν θελω να αγορασω αλο καναρινι απο πετ σοπ!
Καλά κάνεις που δεν θες να αγοράσεις από πετ σοπ... Και εγώ που αγόρασα, προβλήματα έχω... (συγκεκριμένα ένα πολύ αδύνατο αρσενικό).
Αφού δεν γνωρίζεις κάποιον εκτροφέα, και εφόσον σε έπεισα να μην ζευγαρώσεις πατέρα με κόρη, πρόσεχε πολύ καλά τι πουλάκι θα πάρεις από πετ σοπ. Και ξαναλέω ΑΝ πάρεις θυμήσου και την καραντίνα που πρέπει να τηρούμε όταν φέρνουμε στο σπίτι μας καινούριο πουλάκι. 😉
 
@Liakos18

Καλοπροαίρετα θα σου πω οτι τοσο ο εργαζομενος σε petshop οσο και αυτος που εκτρεφει 50 καναρινια ειναι παντελώς ασχετοι απο γενετική.

Τα πράγματα ειναι παρα πολυ απλα και ισχυει για ολα τα ζωα του πλανητη, συμπεριλαμβανομένου του ανθρωπου, οι αιμομιξιες ειναι απαγορευτικες γιατι νομοτελειακά αργα ή γρηγορα οδηγουν σε γενετικα σφαλματα. Αυτο δεν ειναι διαπραγματεύσιμο και δεν μπορει να το καταρρίψει κανεις.
 
Καλοπροαίρετα θα σου πω οτι τοσο ο εργαζομενος σε petshop οσο και αυτος που εκτρεφει 50 καναρινια ειναι παντελώς ασχετοι απο γενετική.

Τα πράγματα ειναι παρα πολυ απλα και ισχυει για ολα τα ζωα του πλανητη, συμπεριλαμβανομένου του ανθρωπου, οι αιμομιξιες ειναι απαγορευτικες γιατι νομοτελειακά αργα ή γρηγορα οδηγουν σε γενετικα σφαλματα. Αυτο δεν ειναι διαπραγματεύσιμο και δεν μπορει να το καταρρίψει κανεις.
Ευχαριστώ πολύ για την παρατήρηση. 😊
Εξάλλου όπως είπα
Προσωπικά, δεν έχω εμπειρία επί του θέματος, και δεν έχω δοκιμάσει κάτι τέτοιο.
 
Ευχαριστω και παλι για την βοηθεια!
Τελικα, κατεληξα στο να το προσπαθησω... Μιας και τα εχω βαλει ηδη στην ζευγαρωστρα!
[automerge]1585341539[/automerge]
Το αλλο ζευγαρι το εχω σε μια κλουβα ενος μετρου μηκος χωρις χωρισμα και δειχνουν να τα πανε καλα αν και δεν εχουν πυρωσει εντελως... Τι λετε;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ευχαριστω και παλι για την βοηθεια!
Τελικα, κατεληξα στο να το προσπαθησω... Μιας και τα εχω βαλει ηδη στην ζευγαρωστρα!
Κώστα μου είναι πολύ ευγενικός ο τρόπος σου, αλλά καθώς αντιλαμβάνομαι κομμάτι δύσκολο φαίνεται να σου αλλάξει η γνώμη. Και πραγματικά αναρωτιέμαι... Εσύ που τόσο φαίνεται να αγαπάς τα συγκεκριμένα πουλάκια που έχεις τι θα κάνεις αν (εύχομαι εννοείται να μην συμβεί) τη διάθεσή σου να κληροδοτήσεις τα χαρακτηριστικά ενός κοινού αλλά πολυαγαπημένου σου καναρινιού, την πληρώσει μια ψυχούλα με π.χ. Δυσμορφία, θα μειώσεις εσύ τον πόνο που θα νιώθει, είσαι σε θέση να καταφέρεις να ανακουφίσεις ένα προβληματικό πουλάκι για το οποίο εσύ θα έχεις αναλάβει την ευθύνη της γέννησής του;
 
Διάβασα όλη την συζήτηση αλλά δεν κατάλαβα ποιο χαρακτηριστικό είναι αυτό που θέλεις κρατήσεις.
Επίσης:
κιτρινο εντονο (κοινο)-λευκο υπολιπομενο(ειναι κορη του κιτρινου)
Αν το πρώτο είναι κίτρινο έντονο τότε δεν είναι κοινό... Και αν είναι κοινό τότε η κόρη του δεν είναι λευκό υπολειπόμενο.
Αυτός με διαβεβαίωσε, πως το να ζευγαρώνεις πατέρα με κόρη, είναι αιμομιξία και φέρνει τα ίδια αποτελέσματα με το να ζευγαρώνεις αδέλφια!
Δεν σε ενημέρωσε με ακρίβεια.Αιμομιξία είναι φυσικά αλλά έτσι για την πλάκα να πω πως πατέρας με κόρη είναι σίγουρο ότι έχουν το 50% του γενετικού τους υλικού κοινό. Ενώ υπάρχει πάντα 1 συνδυασμός στους 4^40 (αριθμός με 25 ψηφία) που δύο αδέλφια δεν έχουν ούτε κοινό ίχνος!
 
Back
Top