Αναπαραγωγή Υπάρχει πρόβλημα που η κανάρα είναι κόρη του κάναρου και θα ζευγαρώσουν;

Διάβασα όλη την συζήτηση αλλά δεν κατάλαβα ποιο χαρακτηριστικό είναι αυτό που θέλεις κρατήσεις.
Επίσης:
Αν το πρώτο είναι κίτρινο έντονο τότε δεν είναι κοινό... Και αν είναι κοινό τότε η κόρη του δεν είναι λευκό υπολειπόμενο.
Οπως εχω ξαναπει δεν ειμαι τοσο εμπειρος, οποτε μπορει να λεω κατι λαθος. Τον καναρο τον ειπα "εντονο κοινο" γιατι το χρωμα του ειναι μεν εντονο αλλα εχει καποια στιγματα. Οσον αναφορα την καναρα ειναι κατασπρη με ελαχηστο κιτρινο στις φτερουγες...
Καταλαβαινετε, λοιπον, οτι τα ειπα ετσι για να μιλισω για την εμφανιση τους με πιο συντομο τροπο και δεν αναφερομαι σε καποια συγκεκριμενη ρατσα!
[automerge]1585406627[/automerge]
Οπως εχω ξαναπει δεν ειμαι τοσο εμπειρος, οποτε μπορει να λεω κατι λαθος. Τον καναρο τον ειπα "εντονο κοινο" γιατι το χρωμα του ειναι μεν εντονο αλλα εχει καποια στιγματα. Οσον αναφορα την καναρα ειναι κατασπρη με ελαχηστο κιτρινο στις φτερουγες...
Καταλαβαινετε, λοιπον, οτι τα ειπα ετσι για να μιλισω για την εμφανιση τους με πιο συντομο τροπο και δεν αναφερομαι σε καποια συγκεκριμενη ρατσα!

Με παρεξηγησατε. Συγνωμη
 
Τον καναρο τον ειπα "εντονο κοινο" γιατι το χρωμα του ειναι μεν εντονο αλλα εχει καποια στιγματα
τα ειπα ετσι για να μιλισω για την εμφανιση τους με πιο συντομο τροπο
Κώστα, οι όροι που χρησιμοποίησες είναι που αντί να συντομεύουν, μπερδεύουν. Σημαίνουν συγκεκριμένα πράγματα, που δεν παραπέμπουν σε κοινό καναρίνι.

Στο πρώτο ζευγάρι πουλιών αναφέρεις δύο χρώματα, ένα κίτρινο και ένα άσπρο. Αυτά είναι τα δύο από τα τρία βασικά χρώματα των λιποχρωμικών καναρινιών. Το τρίτο είναι το κόκκινο. Διάβασε με προσοχή αυτό το άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Τα-λιποχρωμικά-καναρίνια.36393/

Η λέξη έντονο που χρησιμοποίησες δεν αφορά το χρώμα αλλά τον τύπο πτερώματος. Διάβασε αυτό https://community.petbirds.gr/threads/Διάκριση-του-τύπου-πτερώματος-καναρινιών.17714/

Το λευκό υπολειπόμενο που αναφέρεις δεν μπορεί να προκύψει από ένα αρσενικό χρώματος τουρλουμπούκι αλλά από ένα κίτρινο λιποχρωμικό φορέα λευκού, άρα μη κοινό καναρίνι. Διάβασε αυτό https://community.petbirds.gr/threads/Τα-λευκά-καναρίνια.24936/

Σε καραντίνα βρισκόμαστε, μελέτησε αυτά τα άρθρα για αρχή και θα καταλάβεις τι είναι τελικά τα καναρίνια σου.

Απαντώντας στο θέμα σου θα σου έλεγα ότι ναι, οι αιμομιξίες γίνονται για τη διατήρηση ΠΟΛΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΩΝ που λείπουν και είναι απαραίτητα σε μια εκτροφή, από ανθρώπους που γνωρίζουν τι κάνουν και τι ακριβώς να περιμένουν από αυτό που κάνουν και όλο αυτό γίνεται σε κάποιες περιπτώσεις με μια δόση συστολής (ντροπής) λόγω του ανήθικου του θέματος που αφορά στην αιμομιξία. Η αιμομιξία δεν επιβάλλεται για ψύλλου πήδημα και πολύ περισσότερο όταν δεν υπάρχει κανένας λόγος, δηλαδή κάποιο χαρακτηριστικό που πρέπει πάση θυσία να προκύψει ή να διατηρηθεί.

Μην το κάνεις.
 
Οσον αναφορα την ρατσα των καναρινιων ολα τα καναρινια ειναι κοινα, συγνωμη για την παρεξηγηση, ηταν λαθος μου που εμπλεξα ρατσες και τυπους σε αυτο το θεμα. Αλλα τωρα εχω μπερδευτει και δεν καταλαβα τι ειναι σωστο να κανω σχετικα με το ζευγαρωμα των δυο καναρινιων!
 
'Ολοι σου λένε ότι δεν κάνουμε αιμομιξίες γιατί υπάρχει αρκετά μεγάλη πιθανότητα κάποιοι από τους νεοσσούς να έχουν προβλήματα. Επιπλέον δεν υπάρχει ούτε καν σαν λόγος η διατήρηση κάποιου χαρακτηριστικού προκειμένου να ρισκάρεις την υγεία τους για να κερδίσεις κάτι άλλο.

Τι ακριβώς σε μπερδεύει;
 
Δηλαδη το καλυτερο που εχω να κανω ειναι να ζευγαρωσω τον κιτρινο με την κοκκινη, αλλα αυτος ο συνδιασμος δεν μου αρεσει καθολου και αυτη η καναρα ειναι αμφηβολου ποιοτητας, επειδη ειναι απο πετ σοπ!
 
Δηλαδη το καλυτερο που εχω να κανω ειναι...
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ζευγαρώνεις πουλιά που δεν έχουν συγγενική σχέση μεταξύ τους. Ο κίτρινος με την κόκκινη ας πούμε είναι μια χαρά!

αλλα αυτος ο συνδιασμος δεν μου αρεσει καθολου και αυτη η καναρα ειναι αμφηβολου ποιοτητας, επειδη ειναι απο πετ σοπ!
Αυτοί δεν είναι λόγοι για να κάνεις αιμομιξία. Ούτε κάποιο πουλί είναι αμφιβόλου ποιότητος επειδή απλά είναι από πετ σοπ. Πρέπει να υπάρχει και κάποιο στάνταρτ για να κριθεί.

Πλέον, δεν μπορείς να επικαλείσαι άγνοια. Γνωρίζεις ποια είναι τα δεδομένα και ποιο είναι το σωστό. Το τι θα επιλέξεις στη συνέχεια είναι δική σου υπόθεση. Για μένα πάντως θα είναι απογοητευτική η απόφασή σου να κάνεις αιμομιξία επειδή από αυτή θα βγει κάτι σε λιγότερο τουρλουμπούκι από ότι με κάποια άλλη επιλογή ζευγαριού.

Αφού τελικά σου αρέσουν τα καναρίνια χρώματος, συνέχισε να ενημερώνεσαι, επίλεξε μια ποικιλία καναρινιού χρώματος που σου αρέσει και ασχολήσου σωστά με αυτήν. Θα σε γεμίσει περισσότερο από όσο νομίζεις.
 
Οποτε προτεινετε το ζευγαρι να ειναι κιτρινος χ κοκκινη...
Οι απογονοι τους τι χρωμα θα εχουν;
Αν είναι κίτρινο vs κόκκινο, δίνουν διάφορες ποιότητες/τόνους του πορτοκαλί, με το σχετικό εύρος αναλόγως της διατροφής.
 
Καλησπέρα και από εμένα, ασχολούμαι χρόνια με τα κοινά καναρίνια. Κάποτε ένας γνωστός μου χάρισε δύο καναρινάκια τα οποία άθελα του ήταν από αιμομιξία. Πονούσε η ψυχή μου όταν τα έβλεπα ήταν μικρόσωμα και έζησαν μόλις 2 χρόνια. Ελπίζω να μην επιχειρήσεις αυτό το ζευγάρωμα.Φιλικά πάντα.
 
Παιδια, επιδη τις προηγουμενες μερες ειχε πολλη βροχη δεν μπορουσα να ασχοληθω με τα καναρινια και σημερα πηγα να τα δω.
Ειχα αλλαξει γνωμη για τα ζευγαρια αλλα δυστυχως "το γλυκο εδεσε"...
Ο καναρος εχει βατεψει και ετοιμαζουν φωλια.
Δεν νομιζω οτι μπορω να τα χωρισω τωρα.
 
Καλησπέρα και από εμένα, ασχολούμαι χρόνια με τα κοινά καναρίνια. Κάποτε ένας γνωστός μου χάρισε δύο καναρινάκια τα οποία άθελα του ήταν από αιμομιξία. Πονούσε η ψυχή μου όταν τα έβλεπα ήταν μικρόσωμα και έζησαν μόλις 2 χρόνια. Ελπίζω να μην επιχειρήσεις αυτό το ζευγάρωμα.Φιλικά πάντα.
Το οτι ηταν μικροσωμα δεν νομιζω οτι ευθυνεται η αιμομηξια, και εμενα πολλα καναρινια ηταν σχετικα μικροσωμα.
 
Το οτι ηταν μικροσωμα δεν νομιζω οτι ευθυνεται η αιμομηξια, και εμενα πολλα καναρινια ηταν σχετικα μικροσωμα.

Μικροσωμα καναρινια υπαρχουν, αλλα μικροσωμα καναρνια οταν δεν δικαιολογειται απο του γεννητορες ή την ρατσα μπορει να ειναι αποτελεσμα αιμομιξιας.
 
Ειχα αλλαξει γνωμη για τα ζευγαρια αλλα δυστυχως "το γλυκο εδεσε"...

Καλησπέρα @Kostas tzk. Θα μου επιτρέψεις να σου πω και εγώ την άποψή μου. Καταρχήν συμφωνώ απόλυτα με όσους προσπαθούν να σε μεταπείσουν, ώστε να μην προχωρήσεις περαιτέρω στην αιμομιξία, γιατί δυστυχώς η αρχή έγινε. Βέβαια έχεις ακόμη χρόνο, να διορθώσεις το λάθος σου παίρνοντας τα αυγά από το ζευγάρι, μόλις ολοκληρωθεί η ωοτοκία. Αρκεί να το θέλεις. Μην ξεχνάς ότι στη ζωή το πάθημα μας γίνεται μάθημα. Επειδή από τα γραφόμενα σου καταλαβαίνω ότι έχεις προβεί και στο παρελθόν σε αιμομιξίες(αν κάνω λάθος ζητώ συγνώμη), μπορεί μέχρι τώρα να στάθηκες τυχερός και οι επιπτώσεις τους να μην ήταν εμφανείς. Και μπορεί το χαμηλό προσδόκιμο ζωής, το μικρό μέγεθος και η επιρρέπεια σε ασθένειες να μην σε απασχολούν, αλλά για σκέψου και την πιθανότητα μιας τερατογένεσης; Είμαι σίγουρος ότι θα σε έκανε να το μετανιώσεις πικρά και να αναθεωρήσεις, αλλά γιατί να φτάσεις ως εκεί; Επίσης, υπάρχει και το ηθικό ζήτημα σε όλο αυτό. Τα πουλιά που θα βγάλεις δεν θα μπορέσεις να τα κρατήσεις όλα. Κάποια θα δώσεις. Έλα λοιπόν στη θέση του μελλοντικού ιδιοκτήτη, ο οποίος κατά πάσα πιθανότητα θα είναι αρχάριος και θα βασιστεί στην δική σου. "αξιοπιστία"; Και καλά να θέλει να πάρει ένα πουλάκι απλά για συντροφιά. Άν αποφασίσει να προχωρήσει σε αναπαραγωγή ποιο θα είναι το αποτέλεσμα; Φαντάσου τι είχε να γίνει αν όσοι ασχολούμαστε με αναπαραγωγές λειτουργούσαμε με αυτόν τον τρόπο;
 
Εχετε δικαιο το καταλαβαινω απολιτα, ελα ομως που ζευγαρωσαν ειδη. Για μενα οτι ηταν να γινει εγινε και δεν θελω σε καμια περιπτωση να παταξω τα αυγα τους γιατι και εκει μεσα θα υπαρχουν ψυχες. Αυτο το βλεπω σαν ευθανασια, και η ευθανασια γινετε οταν δεν υπαρχει καμια ελπιδα...
[automerge]1585503960[/automerge]
Ευχαριστω πολυ για τον χρονο που διαθεσατε ολοι για μενα.
 
Εχετε δικαιο το καταλαβαινω απολιτα, ελα ομως που ζευγαρωσαν ειδη. Για μενα οτι ηταν να γινει εγινε και δεν θελω σε καμια περιπτωση να παταξω τα αυγα τους γιατι και εκει μεσα θα υπαρχουν ψυχες. Αυτο το βλεπω σαν ευθανασια, και η ευθανασια γινετε οταν δεν υπαρχει καμια ελπιδα...
[automerge]1585503960[/automerge]
Ευχαριστω πολυ για τον χρονο που διαθεσατε ολοι για μενα.

ο Θεός μαζί σας.
 
Τελος παντων.

Θελω να ανεβασω φωτο αλλα δεν με αφηνει γιατι εχουν μεγαλη μνημη. Τι να κάνω;
 
Γιατι;
[automerge]1585506230[/automerge]
Αφού τελικά σου αρέσουν τα καναρίνια χρώματος, συνέχισε να ενημερώνεσαι, επίλεξε μια ποικιλία καναρινιού χρώματος που σου αρέσει και ασχολήσου σωστά με αυτήν. Θα σε γεμίσει περισσότερο από όσο νομίζεις.
Ναι το διαβασα και νομιζω οτι μου ταιριαζουν τα λευκα λειποχρωμικα.
Θα εχει καποιος διαθεσιμα πουλια μετα την αναπαραγωγη;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top