Αναπαραγωγή Υπάρχει πρόβλημα που η κανάρα είναι κόρη του κάναρου και θα ζευγαρώσουν;

Βρε παιδια, τι ειναι αυτα τα crossing over,τα cov και τα νουμερα που τσαμπουνατε; Δεν καταλαβαινω τιποτα!

Υ. Γ. Εντομεταξυ σας αποκαλεσα παιδια και παιζει να ειμαι ο μικροτερος στο forum!
 
Δεν κάθεσαι ήσυχος @Deukalion .
Εδω πήγα να σας μπερδέψω και μπερδεύτηκα μόνος μου! Στο μήνυμα 59 η πρώτη πρόταση βγαίνει off,θα σας μπερδέψω από κοντά όταν είναι,έκανα λάθος διατύπωση.
Ας υποθέσουμε οτι το έχει. Αυτό είναι άμεσα καταδικαστικό για την ζωή του;
Δεν νομίζω να ξέρει κανείς.
 
Βρε παιδια, τι ειναι αυτα τα crossing over,τα cov και τα νουμερα που τσαμπουνατε; Δεν καταλαβαινω τιποτα!

Μεινε σε οτι εχει γραφτεί μεχρι εκει που σου ηταν αντιληπτη η ροη της κουβεντας Κωστα, τα υπολοιπα στην περιπτωση σου δεν αλλαζουν το αποτελεσμα οσων σου εχουν προταθει.
 
Βρε παιδια, τι ειναι αυτα τα crossing over,τα cov και τα νουμερα που τσαμπουνατε; Δεν καταλαβαινω τιποτα!
Μια πολύ ωραία περιγραφή αυτών, βρίσκεται ΕΔΩ alop.gr/h-επιστημη-στην-εκτροφη/xιάσματα-grossing-over/.
 
Με μια ματια που του εριξα καταλαβα γιατι φωναζατε ολοι να αποφυγω αυτο το ζευγαρωμα!
Ευχαριστω. Να ειστε 100% σιγουροι οτι δεν προκειται να επαναλαβω κατι τετοιο!
 
Αν καταλαβα καλα, χαρη στο crossing over (ή χιασμα) εμφανησιακα μπορει να μην μοιαζουν τοσο εντονα δυο συγγενικα πουλια, αλλα ειναι πολυ πειθανο να εχουν ιδιο γενετικο υλικο με μικρες διαφορες και αυτο δημιουργει προβλημα σε τυχον ζευγαρωμα.
 
Η γνώση του τονισμένου είναι αρκετή.
Το crossing over, πρόκειται για μια βασική φυσική διεργασία μέσω της οποίας το DNA «μεριμνά» για την ποικιλομορφία της ίδιας της ζωής. Το αποτέλεσμα είναι οι δύο εκδοχές του γενετικού υλικού που κληρονόμησε ένας οργανισμός από τους γεννήτορές του, να μην μεταβιβάζονται αυτούσιες σε μεταγενέστερους απογόνους, αλλά να ανασυνδυάζονται μεταξύ τους, χάριν ποικιλίας.

Καλόν είναι λοιπόν να σεβόμαστε τις φυσικές επιλογές.
Η Ποικιλομορφία σε έναν κλειστό κύκλο αίματος (αιμομιξία) δεν μπορεί να λειτουργήσει ή τουλάχιστον δεν μπορεί να λειτουργήσει με τον τρόπο που το κάνει όταν η διασταύρωση δεν είναι αιμομικτική.
 
Αυτο προσπαθουσα να πω και εγω, κυριε Μακη, αλλα δεν μπορω να το εκφρασω οπως εσεις γιατι δεν εχω τις απαραιτητες γνωσεις!
 
.. Και μιλάς για αδέλφια, όχι για πατέρα κόρη, που η πιθανότητα είναι μειωμένη κατά 50% της αρχικής.
Η τυραννία των αριθμών. Όπου και όπως (πολύ συχνά) αυτή συμβαίνει είναι γιατί κάτι θέλει να κρύψει.
Πέρα από τα ποσοστά που δεν σημαίνουν τίποτα, το σημαντικό και ίσως ο βασικός λόγος που έχει αναπτυχθεί έστω και θεωρητικά το linebreeding είναι η γνώση της διάταξης των χρωμοσωμάτων. Είναι εξαιτίας της γνώσης αυτού του πρώτου βήματος που ένας εκτροφέας μπορεί ύστερα να κάνει επιλογή, κρατώντας τα σίγουρα κυρίαρχα χαρακτηριστικά (που επιθυμούσε) και απομακρύνοντας τις αδυναμίες (οι οποίες έχουν πιο περιορισμένη έκταση και είναι πιο εντοπίσιμες, ομοζυγωτίες).Αντίθετα το ξερό inbreeding, δεν προσφέρει καμία γνώση για σχεδιασμό.
Οι περισσότεροι πίνακες linebreeding είναι για εμένα λάθος.Χρησιμοποιούν μέσες τιμές και αισιόδοξα σενάρια, τέλος πάντων.

Tip για εσένα δάσκαλε, στο χρωστάω απο το 2008, αδέλφια με έναν διαφορετικό γονέα, δεν έχουν κοινό το 50%, αλλά το πολύ 50%.
το DNA «μεριμνά» για την ποικιλομορφία της ίδιας της ζωής
Όταν έχει έμπνευση ο τύπος... Μας παίρνουν τα ζουμιά.
 
Tip για εσένα δάσκαλε, στο χρωστάω απο το 2008, αδέλφια με έναν διαφορετικό γονέα, δεν έχουν κοινό το 50%, αλλά το πολύ 50%.
Περάσανε 12 χρόνια; Σωστά, αλλά πάντα δεν παίρνουμε το πλέον ακραίο σενάριο για νάμαστε μέσα;
 
Σωστά, αλλά πάντα δεν παίρνουμε το πλέον ακραίο σενάριο για νάμαστε μέσα;
Σωστά,όπως περιμένουμε σε κάθε ζευγάρωμα να μας κάτσει η μετάλλαξη στο χέρι.Αυτό είναι και πιο πιθανό να συμβεί μάλλον.
 
Back
Top